Aplikacja
jak wykorzystać trociny w ogrodzie

Jak wykorzystać trociny w ogrodzie?

Opublikowano 06/12/2023

Trociny to naturalny produkt, który powstaje w wyniku rozdrobnienia materiału roślinnego. Nie stanowią odpadu, ponieważ można czerpać z nich korzyści przy własnych uprawach. Jak wykorzystać trociny w ogrodzie i w czym są pomocne? Sprawdź poradnik od Auchan!

Trociny to materiał w pełni naturalny, który wykorzystasz we własnym ogrodzie na kilka sposobów. Mogą poprawić stan gleby i ułatwić uprawę niektórych roślin. Trociny są też przydatne do tworzenia nawozów i kompostu. Poznaj wszystkie zalety tego materiału. Dowiedz się, dlaczego nie warto wyrzucać rozdrobnionych części roślinnych.

Jak wykorzystać trociny w ogrodzie? Praktyczne pomysły i porady

Cięcie pielęgnacyjne i formowanie roślin to jedna z powszechnych prac ogrodniczych. Pozostaje po nim wiele gałęzi, których nie sposób wykorzystać do ogrzewania lub pieczenia kiełbasek przy ognisku. Zakaz palenia odpadów roślinnych powoduje, że należy zagospodarować je inaczej. Najczęściej rozdrabnia się ścięte elementy i przetwarza je na trociny. Te można łatwiej wywozić i kompostować, jednak to nie jedyna ich zaleta.

Trociny w ogrodzie wykorzystywane są na kilka sposobów. Najczęściej służą do ściółkowania, czyli tworzenia warstwy pod roślinami. Ściółka powstaje poprzez stworzenie kilkucentymetrowej warstwy trocin zmieszanej z kawałkami drewna. Żeby warstwa utrzymała odpowiednie właściwości, warto dosypywać świeże trociny przez cały sezon.

Drugim sposobem na zagospodarowanie trocin jest nawożenie. Odpady roślinne to naturalne nawozy, które mogą poprawić właściwości gleby i nadać jej określonych cech. Stosuje się je głównie do zakwaszenia gleby pod roślinami wymagającymi takich warunków. Są to szczególnie kwiaty, ale także krzewy, np. borówki bagiennej. Jak wykorzystać trociny w ogrodzie? Wystarczy wsypać je pod korzenie rośliny na etapie jej sadzenia.

Jeszcze jednym sposobem wykorzystania trocin jest kompostowanie. Przetworzone elementy roślinne są bardzo cenne, zwłaszcza przy glebach piaszczystych. Wraz z innymi odpadami roślinnymi w postaci liści i resztek owoców pozostawia się je do rozłożenia. W kolejnym sezonie powstanie z nich mieszanka, którą możesz ułożyć pod rabaty kwiatowe, grządki i krzewy owocowe, tym samym dostarczając im wielu składników odżywczych.

trociny w ogrodzie

Trociny – zastosowanie w ogrodzie i ich wartość

Trociny przez ogrodników nie są już traktowane jako odpad, a raczej jako zasób. Wysypywanie ich w konkretne miejsca jest bardzo korzystne dla upraw. W czym może być pomocna taka warstwa rozdrobnionych odpadów roślinnych?

Zapobieganie porostowi chwastów

Kilkucentymetrowa warstwa rozdrobnionych odpadów roślinnych stanowi fizyczną barierę dla roślin porastających płytkie warstwy podłoża. Ograniczają dostęp do promieni słonecznych i wody, tym samym eliminując warunki niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Taka warstwa zapobiega porostowi chwastów, a także trawy. Między innymi dlatego stosuje się trociny pod tuje, krzewy owocowe i niektóre drzewa ozdobne.

Zatrzymanie wilgoci

Poza ograniczeniem dostępu do wody dla chwastów, warstwa trocin stanowi też zabezpieczenie przed nadmiernym wysychaniem gruntu. Szczelnie ułożona ograniczy parowanie wody z podłoża. Dzięki temu korzenie dłużej będą miały dostęp do tego podstawowego zasobu.

W tym celu wysypuje się trociny pod truskawki, borówki i wiele innych roślin. Przy układaniu takiej warstwy pamiętaj, żeby nie była grubsza niż 8–10 centymetrów. Stworzenie zbyt grubej przegrody sprawi, że będzie ona też ograniczała wpływanie wody do gruntu i zasilanie korzeni roślin.

jak wykorzystać trociny

Dodatkowa izolacja termiczna

Korzenie roślin mają ograniczoną odporność na skrajne temperatury. W przypadku występowania upałów i mrozów może dojść do uszkodzenia rośliny i zaburzenia jej rozwoju. Dlatego stosuje się różne metody na oddzielenie korzeni od warunków zewnętrznych.

Drewno jest materiałem izolacyjnym, który ogranicza wymianę pomiędzy strefami o różnych warunkach termicznych. Chroni zarówno przed wychłodzeniem, jak i nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki temu do stworzenia przegrody termicznej możesz wykorzystać właśnie trociny.

Pod jakie rośliny można je ułożyć? Powszechnie wykorzystuje się je przy winoroślach ściętych przed zimą i niskich krzewach. Często układa się cienkie warstwy trocin pod maliny i inne krzewy.

Dostarczanie składników odżywczych

Trociny zawierają wartości odżywcze, które mogą poprawić jakość podłoża. Po przefermentowaniu i zmieszaniu z innymi odpadami roślinnymi wykorzystasz je jako zamiennik torfu. Płynie z tego duża korzyść dla Twojego ogrodu, ponieważ pozbywasz się odpadów i poprawiasz jakość gleby. Jest to szczególnie cenne na ziemiach jałowych i piaszczystych.

Dodatkową korzyścią wynikającą z używania trocin do zasilania podłoża jest zmniejszenie degradacji środowiska. Torf oferowany w sklepach ogrodniczych pobierany jest z naturalnych złóż tego materiału. Powoduje to eksploatację i niszczenie ekosystemów. Trociny z nawozem roślinnym dają podobny efekt, a dodatkowo są dostępne w Twoim ogrodzie, bez ingerowania w środowisko.

Trociny w ogrodzie – wykorzystaj ich potencjał

Widząc sposoby zagospodarowania tego materiału, już wiesz, jak ważnym zasobem mogą być trociny. Zastosowanie w ogrodzie znajdują zarówno zrębki i odpady powstałe w czasie działalności tartacznej, jak i zmielone części roślinne. Mniejsze elementy wykorzystuje się do ściółkowania lub nawożenia, a większe możesz zastosować jako drenaż przy wysokich grządkach.

W ogrodzie wykorzystasz trociny drzew iglastych i liściastych niemal wszystkich gatunków. Trociny iglaste zwiększają zakwaszenie gleby i sprawdzają się głównie jako podłoże pod rośliny lubiące takie warunki. Z kolei trociny drzew liściastych możesz użyć jako warstwę ochronną i nawóz przy wszystkich odmianach roślin.

Choć możliwe jest wykorzystanie roślin pochodzących z różnych gatunków drzew, nie każdy materiał nadaje się do użycia. Ogród to miejsce, w którym prowadzi się nie tylko cięcia formujące, ale także pielęgnacyjne. Ten rodzaj cięcia polega na usuwaniu chorych części roślinnych. Zakażonych grzybem i porażonych gałęzi nie można przetwarzać na trociny użytkowe. Te należy wywieźć do miejsca ich składowania. Pamiętaj też, żeby dokładnie zdezynfekować narzędzia tnące, którymi prowadzisz takie prace.

Nie należy też używać trocin pochodzących z niektórych gatunków drzew liściastych. Są to takie odmiany jak orzech, akacja czy olcha, a także niektóre odmiany drzew i krzewów iglastych. Te rośliny zawierają substancje szkodliwe dla innych i mogą prowadzić do spowolnienia ich rozrostu.

Jeśli zatem dysponujesz takim materiałem lub nie masz pewności, jaki rodzaj roślin wchodzi w ich skład, pozostaw trociny do fermentacji. Przez rok przetwarzają się w wydajny nawóz bez szkodliwych związków. Pamiętaj też, że w ogrodzie nie powinno się wykorzystywać trocin z drewna budowlanego, mebli i odpadów impregnowanych.

Jak przechowywać trociny w ogrodzie?

Skoro wiesz już, jak wykorzystać trociny, zadbaj też o ich odpowiednie przechowywanie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że suche odpady roślinne są materiałem łatwopalnym. Dlatego musisz trzymać je z dala od potencjalnych źródeł ognia, najlepiej w pojemnikach ognioodpornych.

Druga zasada dotyczy ochrony przed wilgocią. Trociny muszą być osłonięte przed deszczem i nie mogą być stale w wilgotnym środowisku. Powinieneś przechowywać je w suchym i wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli masz taką możliwość, znajdź dla nich miejsce w ogrzewanej piwnicy, kotłowni lub garażu. Wybierz pojemnik, który będzie uniesiony nad ziemią, co zapobiegnie gniciu i poprawi wentylację.

trociny pod maliny

Jak wykorzystać trociny? Kreatywne pomysły i porady

Przedstawione metody na to, jak wykorzystać trociny w ogrodzie, to tylko część standardowych sposobów na ten materiał. W ogrodzie znajdziesz też kilka innych metod, które można określić jako bardziej kreatywne. Co możesz zrobić z nadwyżkami odpadów roślinnych w postaci trocin?

trociny zastosowanie w ogrodzie

Element dekoracyjny

Grube odpady roślinne często stosuje się jako materiał dekoracyjny. Możesz wyłożyć nimi przestrzeń w ogrodzie, tworząc naturalne ścieżki. Stosuje się je nawet jako wypełnienie do ogrodzeń gabionowych.

Bariera dla ślimaków

Suchy i ostry materiał stanowi skuteczną zaporę przed ślimakami. Trociny wysypuj szczelnym pierścieniem wokół rabat kwiatowych i grządek warzywnych. Pamiętaj o stosowaniu trocin z drzew liściastych, które nie zakwaszają gleby.

Wędzenie

To kolejny sposób na wykorzystanie tego materiału. Tu najchętniej wybierane są trociny z drzew owocowych, ale także innych drzew liściastych. Wystarczy dodać niewielką ilość do pojemników wędzarskich, żeby uzyskać aromatyczny dym i poprawić smak przygotowywanych potraw.

Z Auchan już wiesz, jak wykorzystać trociny!

Trociny to zasób, który wykorzystasz w swoim ogrodzie na wiele sposobów. Rozpoczynasz sezon ogrodniczy i potrzebujesz narzędzi do pracy? A może szukasz mebli na taras lub innych akcesoriów do wyposażenia przestrzeni przed domem? W ofercie sklepów Auchan znajdziesz wiele przydatnych artykułów i funkcjonalnych dodatków.