Aplikacja

Jak zrobić kompostownik? Sprawdzony sposób na przydomowy recykling odpadów

Opublikowano 26.03.2023

Posiadanie ogrodu lub działki sprawia radość, jednak wiąże się z pewnymi obowiązkami i kosztami. Musisz kosić trawnik, nawozić rośliny, a do tego ponosisz koszty związane z wywozem śmieci. A co, jeżeli możesz je zmniejszyć, wykorzystując do tego organiczne odpady z domu i ogrodu? Do tego właśnie posłuży Ci kompostownik! W tym artykule podpowiemy, jak zrobić go niskim kosztem.

Kompostownik – jaki jest jego cel?

Kompostownik to rodzaj pojemnika lub miejsca, w którym składowane są organiczne odpady, takie jak resztki jedzenia, liście, trawa czy gałęzie. Głównym celem kompostowania jest przyspieszenie naturalnego procesu rozkładu organicznego, który prowadzi do powstania kompostu – naturalnego nawozu roślinnego, który bogaty jest w składniki odżywcze.

Poprzez umieszczenie odpadów organicznych w kompostowniku, ułatwiasz proces ich rozkładu, co pozwala na wytworzenie zdrowego, naturalnego nawozu do uprawy roślin.

Jak zrobić kompost? W zależności od rodzaju i wielkości kompostowników proces kompostowania może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Istnieją różne rodzaje tych produktów: ogrodowe, kuchenne, czy też nawet przemysłowe. W tym tekście znajdziesz informacje dotyczące kompostownika ogrodowego.

Dlaczego warto więc zdecydować się na przydomowy kompostownik? Oto najważniejsze zalety:

 • Zmniejszasz ilość odpadów – kompostowanie resztek organicznych to doskonały sposób na zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają z Twojego domu na wysypisko. Dzięki temu troszczysz się o środowisko, a równocześnie minimalizujesz koszty wywozu śmieci, więc dbasz także o swój portfel. Zwróć uwagę, że odpady organiczne to nie tylko pozostałości po warzywach i owocach, które wykorzystujesz w kuchni. To także gałęzie, liście czy choćby skoszona trawa z Twojego ogrodu.
 • Zyskujesz naturalny nawóz – kompostowanie odpadów organicznych prowadzi do powstania naturalnego nawozu, który zawiera cenne składniki odżywcze i pozbawiony jest szkodliwych chemikaliów. Taki kompost możesz potem wykorzystać w uprawie innych roślin ogrodowych.
 • Oszczędzasz pieniądze – sztuczne produkty do roślin są kosztowne, a kompostowanie pozwala na wytworzenie darmowego nawozu w domu. Po raz kolejny więc oszczędzasz pieniądze.
 • Poprawiasz jakość gleby – kompostowanie pozwala na dostarczenie do ziemi potrzebnych roślinom składników odżywczych. Dzięki wykorzystaniu naturalnego kompostu rośliny w Twoim ogrodzie będą lepiej rosły, mocniej się ukorzenią. Sprawi to, że ziemia wokół nich będzie dobrze wchłaniała i utrzymywała wodę bez ryzyka podmyć.

Jak widzisz, posiadanie kompostownika przynosi wiele korzyści, w tym redukcję ilości odpadów, wytworzenie naturalnego nawozu, oszczędność pieniędzy i poprawę jakości gleby. Dodatkowym atutem samodzielnego wykonania tego produktu jest satysfakcja z udanego projektu DIY. Jest to szybka i przyjemna praca wymagająca podstawowych narzędzi. Jak zrobić kompostownik na działce? Odpowiadamy poniżej.

Sprawdź również: 5 zasad eko porządków w stylu zero waste – zmień nawyki!

Jak zbudować kompostownik? Jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz?

Istnieje wiele sposobów na zbudowanie kompostownika, a wybór metody zależy od ilości i rodzaju odpadów, które chcesz przetworzyć, a także dostępnej przestrzeni i budżetu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów na budowę kompostownika.

Kompostownik z palet drewnianych

To najpopularniejszy sposób, wykorzystujący prefabrykaty w postaci palet drewnianych. Jeżeli przy okazji kupna materiałów budowlanych, gabarytowych mebli czy paliwa do ogrzewania znalazły się w Twoim domu palety – możesz śmiało je wykorzystać. Jeżeli nie ich nie posiadasz – z łatwością znajdziesz i kupisz je w Internecie.

W kwestii wyboru palet do kompostownika jest tylko jedna cecha, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę. Jest nią cena – najlepiej, jeśli będzie jak najniższa. Zastanawiasz się jak zrobić kompostownik ogrodowy? W dalszej części przedstawimy Ci, w co musisz się zaopatrzyć.

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • Palety drewniane – w zależności od wielkości planowanego kompostownika – jedna paleta jako podstawa, trzy palety jako ścianki. Jeżeli planujesz większy kompostownik, musisz odpowiednio przeliczyć ilość palet. W dalszej części tekstu odnosimy się do podstawowej małej wersji kompostownika, do której potrzebujesz jedynie czterech palet.
 • Impregnat lub farba do drewna – dzięki tym produktom palety będą odporne na wilgoć i same nie staną się kompostem. Jeżeli zależy Ci na lepszym efekcie wizualnym – skorzystaj z farby w wybranym przez Ciebie kolorze, na przykład z lakieru uniwersalnego Super Color – Bostik, który zamówisz w sklepie internetowym Auchan.
 • Łopata – kompostownik warto wkopać delikatnie w ziemię, zwiększy to jego stabilność, szczególnie na początku, póki będzie w miarę pusty. Dodatkowo ułatwi to dostęp do kompostu dżdżownicom, które mają istotny udział w kompostowaniu. Wpływają one bowiem pozytywnie na jakość nawozu i przyspieszają cały proces rozkładu.
 • Wkrętarka i długie wkręty do drewna lub młotek z gwoździami – palety trzeba ze sobą złączyć, aby konstrukcja była stabilna. Świetnie w tym celu sprawdzi się wkrętarka akumulatorowa Worcraft CD-S20LiE2.

Przeczytaj też: Gdzie wyrzucać baterie? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu

Kompostownik z siatki ogrodzeniowej

Sposób mniej popularny i efektowny, ale pozwali Ci na szybkie i proste wykonanie kompostownika. Kompostownik z siatki ogrodzeniowej spodoba się osobom, które stawiają na funkcjonalność, a forma ma dla nich drugorzędne znaczenie.

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • Siatka ogrodzeniowa – musisz rozplanować wielkość planowanego kompostownika i zmierzyć jego obwód. Uwzględnij wejście, które da Ci dostęp do kompostu, ale weź też pod uwagę mały zapas pod zaczepienie siatki na palach utrzymujących konstrukcję.
 • Drewniane lub metalowe pale – za ich pomocą wyznaczysz kształt i wielkość kompostownika. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz słupki z zaostrzonym jednym końcem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci umieścić je w ziemi.
 • Młotek – jeżeli masz pale, które możesz wbić w ziemię, młotek ułatwi Ci wkopanie ich na odpowiednią głębokość.
 • Szpadel – jeżeli nie możesz wbić pali, gdyż ziemia jest za twarda, musisz wykopać wystarczająco głęboki otwór na każdy z nich.
 • Spinki do siatki bądź plastikowe opaski zaciskowe – na sam koniec przymocuj siatkę do palów. Wykorzystaj do tego specjalne spinki lub opaski.

Nie ważne, którą metodę wybierzesz, upewnij się, że wybierasz materiały bezpieczne dla środowiska. Wybierz miejsce dla kompostownika z dala od domów, zwierząt i dzieci, a także z odpowiednią ilością słońca i wilgoci.

Kompostownik Compogreen IKST380C ze sklepu online Auchan

Zakup gotowego produktu to zdecydowanie najprostsze i najmniej czasochłonne rozwiązanie. Zaletą inwestycji w gotowy produkt jest łatwość zamówienia, dostawa do domu i błyskawiczna konstrukcja – musisz mu tylko znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie. Sprawdź kompostowniki dostępne w ofercie Auchan!

Jak zrobić kompostownik? Instrukcja krok po kroku

Budowę kompostownika, niezależnie od typu, który został wybrany, zacznij od znalezienia mu odpowiedniego miejsca. Weź pod uwagę, że w kompoście zachodzą procesy gnilne, co nie tylko przyciąga owady, ale także wydziela specyficzny zapach. W skrócie – znajdź na kompostownik miejsce w jak najdalszym i najmniej uczęszczanym miejscu ogrodu.

Wybierz orientację kompostownika w taki sposób, aby wejście było odwrócone w miarę możliwości w stronę żywopłotu czy ściany. Dzięki temu nawet silny wiatr nie będzie w stanie rozwiać zawartości po ogrodzie. Musisz zostawić sobie jednak wygodny dostęp do środka.

Konstrukcja kompostownika z palet:

 1. Wszystkie palety zaimpregnuj lub pomaluj wybraną farbą.
 2. Pierwszą paletę połóż na ziemi. Pozostałe ustaw pionowo wokół niej, tworząc pionowe ściany, tak by stykały się krawędziami.
 3. Za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna połącz ze sobą palety tak, aby tworzyły trwałą konstrukcję. Zwróć uwagę na fakt, że deski będą stanowiły spory opór dla wiatru, nie żałuj więc wkrętów. Alternatywnie możesz w tym celu użyć też gwoździ i młotka.
 4. Ustaw kompostownik w wybranym miejscu, za pomocą łopaty wyznacz jego obrys na trawie lub innym podłożu.
 5. Przestaw kompostownik i wykop w oznaczonym miejscu płytki rów. Postaraj się, aby jego głębokość była nieznacznie większa od grubości palety.
 6. Ustaw kompostownik na miejscu, wykopaną ziemię nasyp do środka i postaraj się, aby jak najwięcej z niej weszło między deski palety z podstawy. Dzięki temu kompostownik zyska na stabilności i będzie w stanie oprzeć się podmuchom wiatru.

Zobacz również: Jak segregować śmieci w domu? 7 najważniejszych zasad

Konstrukcja kompostownika z siatki:

 1. Wbij pale w ziemię na głębokość, która zapewni im stabilność. Postaraj się zachować pion lub wręcz delikatny przechył na zewnątrz. Dzięki temu będziesz w stanie mocno naciągnąć siatkę. Jeżeli pale nie są wystarczająco ostro zakończone, będzie trzeba wykopać na nie odpowiedniej głębokości otwory. Po umieszczeniu w nich słupków uzupełnij otwory ziemią i mocno ją ubij, aby słupki były stabilne.
 2. Przymocuj siatkę do pierwszego słupka, po czym rozciągnij wokół pozostałych. Przy mocowaniu do ostatniego słupka warto siatkę naciągnąć, aby nie poruszała się na wietrze.
 3. Na koniec warto przymocować siatkę także do pozostałych słupków, aby dodatkowo zmniejszyć jej potencjał do ruchów i hałasowania na wietrze.

W tym momencie Twój kompostownik jest gotowy do użytkowania, możesz wyrzucać do niego odpady organiczne. Ważne jednak jest, aby były to pozostałości roślinne, ewentualnie skorupki od jajek. Absolutnie nie należy do kompostownika wrzucać innych odpadów odzwierzęcych. Po dodaniu odpadów organicznych do kompostownika przykryj je suchymi liśćmi, skoszoną trawą, słomą lub gałęziami.

Przemieszaj kompost okresowo, aby przyspieszyć proces rozkładu. Możesz to zrobić przy pomocy grabi ogrodowych z drewnianym trzonkiem marki AVERGON, łopaty lub wideł do kopania z metalowym trzonkiem. W przypadku długotrwałej suszy warto raz na jakiś czas polać zawartość wodą.

Już wiesz, jak zbudować kompostownik i o czym należy pamiętać

Jak widzisz, budowa kompostownika nie jest trudnym zadaniem. Teraz musisz tylko zadbać o jego zaopatrzenie i niedługo będziesz w stanie wspomóc Twoje rośliny ogrodowe nawozem domowej roboty. W międzyczasie zapraszamy do Działu Ogród w sklepie Auchan, gdzie znajdziesz nie tylko nawozy, ale także donice i skrzynki ogrodowe, narzędzia i akcesoria, architekturę ogrodową, ozdoby, kwiaty i krzewy. Powiedz też innym, jak zrobić kompostownik i wspólnie dbajcie o środowisko! Jako ceniony ogrodnik łatwo zaszczepisz w swoich przyjaciołach ideę życia w stylu eco.