Aplikacja
jakie zarowki energooszczedne do domu

Jakie żarówki energooszczędne do domu? Czy warto je kupować?

Opublikowano 16.05.2023

Stosując energooszczędne rozwiązania w swoim mieszkaniu, możesz znacznie ograniczyć zużycie prądu. Jakie żarówki energooszczędne do domu warto wybrać? Która technologia jest warta uwagi i ile można zaoszczędzić? Podpowiadamy!

Żarówka energooszczędna a tradycyjna – która jest lepsza?

Oświetlenie domu pochłania sporo energii i wyraźnie wpływa na rachunki za prąd. Żeby ograniczyć wydatki na energię elektryczną, warto zastosować nowoczesne żarówki energooszczędne. Obecnie na rynku znajdują się różne akcesoria oświetleniowe, które pozwolą Ci zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd.

Dobierając lampy, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd tego elementu wyposażenia domu i jego lokalizację. Ważne jest też to, czy daje komfortowy strumień światła, który pozwala na wygodne funkcjonowanie o zmroku. Dobrze jest, jeśli wybrane żarówki będą też zużywały niewiele energii elektrycznej.

Od dawna wielu ekspertów poleca wymianę tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne. Jakie wybrać do domu? Ta decyzja zależy do Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że tradycyjne zużywają więcej energii, niż energooszczędne oświetlenie. Zatem w mieszkaniach i obiektach, gdzie źródeł światła jest wiele, zastosowanie takiego rozwiązania może przynieść bardzo wyraźne korzyści.

Klasyczne żarówki opatentowali już Joseph Wilson Swan w 1860 i Thomas Edison w 1879 roku. W czasie emisji światła wytwarzają dużo energii cieplnej, która w tym procesie jest traktowana jako skutek uboczny. Już samo to świadczy o ich niezbyt ekonomicznej konstrukcji. Prowadzi też do ocieplenia powietrza w pomieszczeniu, co nie zawsze jest korzystne, szczególnie latem.

Sprawdź również: Najlepsze sposoby oszczędzania energii. Sprawdź, jak możesz obniżyć swoje rachunki

Jak działają żarówki energooszczędne?

Dążenie do ograniczenia zużycia energii i chęć generowania oszczędności sprawiły, że na rynku pojawiło się kilka wariantów żarówek energooszczędnych. Tego typu oświetlenie charakteryzuje się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na prąd w porównaniu do klasycznych żarówek o podobnej emisji strumienia światła. Do najpopularniejszych należą te klasyczne energooszczędne i oświetlenie typu LED.

Klasyczne żarówki energooszczędne

Lampy CFL (Compact Fluorescent Light) to konstrukcje, które były jedną z pierwszych odpowiedzi na chęć zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez oświetlenie. Te żarówki wykorzystują zjawisko wyładowania jarzeniowego, które wytwarza i pobudza promieniowanie ultrafioletowe. W czasie pracy nie powstaje tak wiele energii cieplnej, jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych konstrukcji. W efekcie najbardziej energooszczędne żarówki o mocy 15 W są w stanie zastąpić klasyczne żarówki o mocy 75 W. Wynika z tego, że zużycie prądu jest pięciokrotnie niższe, a emisja światła pozostaje podobna.

Ludzkie odczucia nie potwierdziły jednak wyników badań. Żarówki energooszczędne były często uznawane za ciemniejsze i wybierano akcesoria o większej mocy. Zestawiając to z początkowo wysokimi cenami tych produktów, zdarzało się, że żarówki E27 i E14 mogły być nieopłacalne. Obecnie ich ceny są już porównywalne do tradycyjnych żarówek i te konstrukcje stały się standardem. Sprawdzają się przede wszystkim włączone stale przez wiele godzin.

Nie można zapominać o wadach tych żarówek. Wewnątrz jednego produktu znajduje się nawet do 4 miligramów rtęci, która jest szkodliwa dla organizmu człowieka i zwierząt nawet w takiej ilości. To sprawia sporo kłopotu szczególnie przy ich utylizacji. Okazuje się też, że barwa światła emitowanego przez żarówki jest dosyć męcząca dla oczu.

Oświetlenie energooszczędne LED

Lampy LED (Light Emitting Diode) to najnowsze technologicznie rozwiązanie, które masowo wprowadzane jest do domów. Żarówki i akcesoria wyposażone w tę technologię są również traktowane jako żarówki energooszczędne. Czy warto je wybierać? Biorąc pod uwagę tylko zużycie energii elektrycznej, z pewnością można po nie sięgnąć. Strumień świetlny o wartości około 1000 lumenów, jaki generuje klasyczna żarówka 75 W, mogą wytworzyć żarówki LED o mocy 10 W. Oznacza to, że są kilkukrotnie bardziej oszczędne od klasycznych żarówek.

Żarówki LED działają w nieco inny sposób niż dwa poprzednie warianty. Wykorzystują zjawisko elektroluminescencji. Stosuje się tu półprzewodnikowe materiały, w których prąd elektryczny bezpośrednio zamienia się w światło. To ogranicza też powstawanie wysokiej temperatury. Jest to technologia bardzo przyjazna dla środowiska naturalnego. Nie emituje szkodliwych substancji i nie ma większego problemu z utylizacją tych produktów po zużyciu.

Na pytanie, czy żarówki energooszczędne są oszczędne, należy odpowiedzieć twierdząco jeszcze z jednego powodu. Tego typu akcesoria są w stanie pracować nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. To przynajmniej 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Jest to zatem nie tylko inwestycja w niższe rachunki, ale też w niższe wydatki na żarówki E14 i E27.

Czy żarówki energooszczędne mają wady? Z pewnością nie są tanie. Może to generować znaczne wydatki szczególnie przy inwestycji w wiele źródeł światła jednocześnie.

Jakie żarówki energooszczędne do domu wybrać?

Zastanawiasz się, jakie żarówki energooszczędne kupić? Pozostać przy tradycyjnych, a może zamienić je na któryś z wariantów energooszczędnych? Klasyczne żarówki już praktycznie nie są dostępne na rynku, dlatego zakup ich jest niemal niemożliwy. Po zużyciu dotychczasowego zapasu będziesz musiał wybrać pomiędzy dwoma pozostałymi wariantami.

Nie musisz koniecznie dokonywać wyboru jednego z nich. Możesz sięgnąć po oba typy i zastosować je w różnych miejscach.

Jakie żarówki energooszczędne do domu? Jeśli chcesz postawić na klasyczne lampy CFL, to wybierz je do miejsca, w którym praktycznie nie gasisz światła po zmierzchu lub robisz to sporadycznie. Będą odpowiednie przy oświetleniu korytarza, lampki nocnej lub dodatkowej w salonie. Jeśli siedzisz długo przy sztucznym świetle w jadalni lub gabinecie, tam również możesz umieścić tego rodzaju akcesoria.

Oświetlenie typu LED jest mniej wrażliwe na częste zapalanie i gaszenie, stąd przede wszystkim warto je umieścić w kuchni, toalecie, łazience i pokoju dzieci. Sprawdzą się także przy włącznikach czasowych lub fotokomórkach. Jako że są droższe, nie musisz stosować ich w całym mieszkaniu. Możesz dokupić je dopiero w przypadku uszkodzenia żarówki CFL.

Jakie żarówki energooszczędne wybrać? Zestawienie zysków

Nie przekonują Cię wymienione wcześniej porównania i zastanawiasz się, czy jest sens kupować żarówki energooszczędne? Postaramy się przedstawić krótkie porównanie wszystkich trzech wariantów.

W przykładowym mieszkaniu znajduje się 10 klasycznych żarówek o mocy 75 W. Każda z nich świeci się około 5 godzin w ciągu dnia przez wszystkie dni w miesiącu. W ciągu godziny jedna żarówka zużywa 0,075 kWh energii elektrycznej. Łącznie potrzebują 0,75 kWh, a przy pięciu godzinach pracy zużywają razem 3,75 kWh. W miesiącu jest to ponad 110 kWh, a w skali roku prawie 1400 kWh. Przy obecnych stawkach za prąd samo oświetlenie kosztuje około 1400 złotych.

Biorąc pod uwagę żarówki CFL, zużycie jest pięciokrotnie niższe, a zatem niespełna 300 kWh i 300 złotych. Przy żarówkach LED ta kwota spada do niespełna 200 złotych. Do tego należy dodać znacznie dłuższą żywotność tego oświetlenia.

Sposoby na oszczędzanie prądu w domu

Istnieje szereg sposobów na to, żeby ograniczyć zużycie prądu w mieszkaniu. Wymiana żarówek na energooszczędne jest jedną z nich, jednak niejedyną. Co można zrobić, żeby zmniejszyć zużycie? Oto kilka prostych działań, które możesz wdrożyć na co dzień:

Wiesz już, jakie żarówki są najbardziej energooszczędne i chcesz wymienić akcesoria oświetleniowe w swoim mieszkaniu? Skorzystaj z oferty sklepów Auchan stacjonarnych i online. Znajdziesz tu różnego rodzaju żarówki energooszczędne pasujące do większości akcesoriów oświetleniowych. Zakupy zrobisz stacjonarnie, jak i online z dostawą do domu!

Zobacz również: Gdzie wyrzucać baterie? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu