Aplikacja

Moda ekologiczna – jak zaoszczędzić i dbać o środowisko?

Opublikowano 31.12.2023 - 9 minut czytania

Moda ekologiczna to coś więcej niż tylko popularny slogan – to inicjatywy, które realnie wpływają na środowisko. Na czym polega eco-fashion? Jak dbać o planetę, jednocześnie nie rezygnując z trendów? Dowiedz się od Auchan!

Ekologiczna moda – co kryje się pod tym pojęciem?

Czy wiesz, że branża modowa odpowiada za 10% światowej emisji dwutlenku węgla i przyczynia się do wysuszania źródeł wody oraz zanieczyszczania rzek i strumieni? Co więcej, według badań UNICEF co roku aż 85% wszystkich tekstyliów trafia na wysypisko śmieci, a pranie niektórych rodzajów ubrań znacznie przyczynia się do zanieczyszczeń oceanów mikroplastikiem. Nic dziwnego, że coraz więcej osób – a nawet marek – decyduje się na rozwiązania w duchu eco-fashion.

Moda ekologiczna to termin, który w ostatnich latach zyskał na popularności, stając się ważnym elementem dyskusji o przyszłości przemysłu odzieżowego. Ale co dokładnie oznacza pojęcie ekologicznej mody i jakie wartości się z nim wiążą?

Na samym początku warto zrozumieć, że ekologiczna moda nie jest jedynie trendem, lecz świadomym wyborem, który ma na celu minimalizację negatywnego wpływu produkcji odzieży na środowisko naturalne i społeczności lokalne. Jest to podejście, które wykracza poza tradycyjne wzorce konsumpcji, kładąc nacisk na jakość, etykę i trwałość produktów.

Dowiedz się więcej: Rzeczy z drugiej ręki i odzież używana — czy ich kupowanie jest eko?

Dlaczego ekologiczna moda jest ważna?

Kluczowym elementem ekologicznej mody jest zrównoważony rozwój. Oznacza to projektowanie, produkcję, dystrybucję i konsumpcję odzieży w sposób, który jest świadomy i odpowiedzialny z punktu widzenia ekologicznego, społecznego oraz ekonomicznego. Zrównoważona moda stara się zmniejszyć ślad ekologiczny poprzez wykorzystanie materiałów przyjaznych dla środowiska, a także przez zastosowanie praktyk, które minimalizują zużycie wody, energii i innych zasobów. Duża emisja gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie chemiczne – to tylko kilka przykładów negatywnego wpływu produkcji odzieży na planetę.

Etyczna produkcja to kolejny ważny aspekt ekologicznej mody. Dotyczy ona warunków pracy i praw pracowników branży odzieżowej. Etyczna moda opowiada się za sprawiedliwymi płacami, bezpiecznymi warunkami pracy oraz poszanowaniem praw człowieka. Wyzwania, takie jak wyzysk pracowników, praca dzieci czy niebezpieczne warunki, są problemami, z którymi zmaga się wiele krajów produkujących odzież na masową skalę.

Slow fashion, czyli „moda powolna”, to termin, który idealnie wpisuje się w filozofię ekologicznej mody. Jest to podejście, które promuje świadome zakupy, wybieranie odzieży o ponadczasowym designie i wysokiej jakości, która będzie służyła przez wiele sezonów. Slow fashion opowiada się za unikaniem „szybkiej mody” (fast fashion), która charakteryzuje się szybką zmianą trendów, niską jakością i produkcją masową. Moda „powolna” zachęca do kupowania mniej, ale lepiej, wybierania produktów od lokalnych twórców lub marek, które stosują zasady zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj także: Jakie żarówki energooszczędne do domu? Czy warto je kupować?

Jak rozpoznać ekologiczne ubrania?

W świecie, gdzie moda szybko się zmienia, a świadomość ekologiczna stale rośnie, coraz więcej konsumentów staje przed wyzwaniem znalezienia ubrań, które są nie tylko stylowe, ale i produkowane w sposób zrównoważony.

Rozpoznanie przyjaznych dla środowiska ubrań może wydawać się trudne, ale istnieje kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru. Oto porady od Auchan, jak rozpoznać ubrania, które są eco-friendly i wyprodukowane w sposób etyczny.

Materiały

Ekologiczne ubrania często wykonane są z naturalnych, odnawialnych lub recyklingowanych tkanin. Świetną opcją jest na przykład bawełna organiczna – biodegradowalna oraz uprawiana bez użycia szkodliwych pestycydów i chemikaliów – len, który jest trwały i wymaga znacznie mniej wody niż bawełna, czy bambus, który rośnie szybko i nie potrzebuje dużo wody ani pestycydów.

Inne dobrej jakości tkaniny to tencel, jedwab czy wiskoza. Ciekawą opcją jest też… moda ekologiczna z odpadów! Wiele topowych marek decyduje się na to rozwiązanie, wykorzystując np. recyklingowany plastik czy poliester. To wybór zero-waste, za który natura Ci podziękuje!

Barwniki

Pamiętaj też, że niezwykle ważne są barwniki użyte do produkcji odzieży. Barwniki tekstylne są niestety często bardzo toksyczne. Nie tylko zanieczyszczają rzeki (wskutek wypłukiwania w trakcie prania), ale mogą również szkodzić zdrowiu, gdy są wchłaniane przez skórę. Ich ekologiczną alternatywą są barwniki naturalne.

Certyfikaty

Kolejnym ważnym elementem są certyfikaty i etykiety. Szukaj takich oznaczeń jak GOTS (Global Organic Textile Standard), które poświadcza, że tkaniny są organiczne i produkowane w sposób zrównoważony. Fair Trade z kolei oznacza, że pracownicy są traktowani sprawiedliwie, a OEKO-TEX gwarantuje, że odzież nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.

Działania producentów

Transparentność producentów to kolejny kluczowy element w identyfikacji ekologicznych ubrań. Szukaj firm, które otwarcie mówią o swoich łańcuchach dostaw i praktykach produkcyjnych, a nawet formach dystrybucji i sprzedaży ubrań (np. drukują metki i paragony wolne od BPA czy używają opakowań nadających się do recyklingu, pochodzących z recyklingu lub o mniejszej pojemności). Strony internetowe, etykiety i materiały marketingowe często zawierają ważne informacje na temat tego, jak i gdzie ubrania są produkowane.

Jakość ubrań

Ponadto warto zwrócić uwagę na trwałość. Wysokiej jakości, trwała odzież, oznacza mniej odpadów i mniejszą konieczność ciągłego kupowania nowych produktów. Solidne szwy, mocne materiały i ponadczasowy design to cechy, które mogą wskazywać na jakość ubrania.

Świadomość

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest świadomość konsumencka. Edukacja i zrozumienie problemów związanych z przemysłem mody są kluczowe w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych. Im więcej wiesz o wpływie mody na środowisko i społeczeństwo, tym łatwiej będzie Ci dokonywać wyborów zgodnych z Twoimi wartościami ekologicznymi.

Ekologiczna moda a oszczędności

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy ekologiczne podejście do mody może faktycznie przynieść oszczędności? Okazuje się, że odpowiedź brzmi: tak. Ekologiczna moda nie tylko ma pozytywny wpływ na środowisko, ale może również przyczynić się do znaczących oszczędności w dłuższej perspektywie. Jednym z kluczowych elementów ekologicznego podejścia do mody jest kupowanie ubrań z drugiej ręki.

Rynek second-hand rośnie w siłę, oferując nie tylko wyjątkowe i oryginalne przedmioty, ale też ubrania w znacznie niższych cenach niż te kupowane w sklepach z nową odzieżą. To podejście ma wiele zalet. Po pierwsze, jest ekonomiczne. Ubrania vintage często kosztują ułamek ceny oryginalnej, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy, szczególnie przy zakupie markowych i wysokiej jakości produktów.

Kupowanie używanej odzieży ma również bezpośredni wpływ na środowisko. Zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań, co jest związane z dużym zużyciem wody, energii i zasobów naturalnych. Ponadto daje drugie życie ubraniom, które w przeciwnym razie mogłyby trafić na wysypiska śmieci. Tym samym przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów oraz emisji gazów cieplarnianych.

Ekologiczne podejście do mody polega również na inwestowaniu w jakość, a nie ilość. Wybierając ubrania, które są wykonane z trwałych materiałów, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. W długiej perspektywie, choć cena pojedynczego produktu może być wyższa, koszt na jedno noszenie jest znacznie niższy. Jest to zdecydowanie bardziej oszczędne niż ciągłe kupowanie tanich, ale słabej jakości ubrań, które szybko się zużywają i wymagają wymiany.

Dodatkowo ekologiczna moda zachęca do bardziej świadomego i przemyślanego podejścia do zakupów. Zamiast podążać za szybkimi trendami i impulsywnym zakupem, promuje dokonywanie przemyślanych wyborów i zakup ubrań, które naprawdę odpowiadają naszym potrzebom i stylowi. To nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale też na tworzenie bardziej spójnej oraz osobistej garderoby.

Warto również wspomnieć o możliwości sprzedaży własnych ubrań, co jest kolejnym aspektem ekologicznej mody. Odzież, której już nie nosimy, zamiast wyrzucać, możemy sprzedać lub wymienić. W ten sposób nie tylko odzyskujemy część wydanych środków, ale też przyczyniamy się do obiegu odzieży używanej.

Sprawdź także: Upcykling — nowe życie starych produktów. Pomysły i inspiracje

DIY i recykling w modzie

Moda DIY (Do It Yourself) i recykling odzieży to coraz bardziej popularne tendencje w świecie mody, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i indywidualne podejście do ubrań. W erze masowej produkcji i fast fashion własnoręczne tworzenie oraz modyfikowanie ubrań to forma artystycznego wyrazu, a także świadomego wyboru.

Wiele osób odkrywa, że modyfikowanie i tworzenie własnych ubrań to satysfakcjonujące hobby, które pozwala na wyrażenie kreatywności oraz osobistego stylu. Może to być coś tak prostego, jak dodanie naszywek, kolorowych guzików, przeszycie starych jeansów czy przerobienie koszuli na krótki top czy kamizelkę. Takie projekty nie tylko odmieniają wygląd ubrań, ale również przedłużają ich żywotność i zmniejszają potrzebę zakupu nowych.

Recykling i ponowne wykorzystanie odzieży to kolejny ważny aspekt ekologicznej mody. Zamiast wyrzucać ubrania, które już nam się znudziły lub są lekko uszkodzone, możemy dać im nowe życie. Stare koszulki mogą stać się torbami na zakupy, jeansy – stylowymi szortami, a ze zużytych swetrów można stworzyć ciepłe skarpetki lub nakrycia głowy. Możliwości są praktycznie nieograniczone i zależą tylko od naszej kreatywności oraz umiejętności.

Zwróć też uwagę na techniki, które są przyjazne dla środowiska. Przykładowo, farbowanie ubrań naturalnymi farbami, takimi jak kurkuma, burak czy awokado, pozwala na odświeżenie ich wyglądu bez stosowania szkodliwych chemikaliów. Również techniki takie jak haftowanie, robienie na drutach czy szydełkowanie, mogą być wykorzystane do dodawania unikalnych elementów do ubrań lub tworzenia całkowicie nowych kreacji.

Warto również wspomnieć, że dzięki takim przeróbkom i „zabawie” modą, możemy przekazać dobre praktyki najmłodszym. Eko moda dla dzieci to ważny temat, więc wspólnie z maluchem możecie np. pomalować stare T-shirty, czy nawet rozpruć wełniany sweter, a z materiału zrobić… ozdoby na choinkę. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Przeczytaj także: Naturalne farbowanie włosów, czyli piękno bez chemii

Czy ekologiczna moda jest dla Ciebie?

Czy zatem zamierzasz wcielić zasady ekologicznej mody w życie? Zdecydowanie warto! Zyskają na tym nie tylko planeta oraz Twój styl, ale także portfel.

Eko moda dla dzieci i dorosłych to sposób na okazanie troski matce Naturze oraz promowanie zdrowego i zrównoważonego trybu życia. Gdy zagrożenia środowiskowe rosną, warto mieć to na uwadze za każdym razem, gdy planujemy kolejne zakupy.

Pamiętaj też o tym, w jaki sposób dbasz o swoje ubrania. W Auchan kupisz dobrej jakości proszki do prania, kapsułki, żele czy płyny do płukania, które zadbają o jakość tkanin, aby jak najdłużej zachowały kolor i jakość. W Auchan mamy też akcesoria do prania i przechowywania, dzięki którym ulubione swetry, sukienki czy jeansy przetrwają lata!

Dbanie o środowisko jest wpisane w DNA naszej firmy – Auchan dba również o asortyment bio i ekologiczny. Odwiedź nasze sklepy i dołącz do słusznej idei!