Aplikacja

Najlepsze sposoby oszczędzania energii. Sprawdź, jak możesz obniżyć swoje rachunki

Opublikowano 03/31/2023

Oszczędzanie energii jest dzisiaj ważne jak nigdy przedtem. Wzrost cen energii sprawia, że taka oszczędność na poziomie osobistym wpłynie bardzo pozytywnie na zasobność Twojego portfela. Ale to nie jedyny powód – oszczędność energii w wymiarze globalnym wpływa na spowolnienie zmian klimatycznych, więc każdy z nas może dołożyć cegiełkę do przyszłości naszej planety.

Jak oszczędzać prąd w domu? Dlaczego jest to ważne?

Oszczędzanie prądu, czy też szerzej – oszczędzanie energii w domu – jest ważne z wielu powodów, a najważniejsze z nich poznasz w dzisiejszym artykule. Dlaczego jednak zwracamy uwagę na oszczędzanie energii w domu, a nie tylko prądu? Jest istotna różnica między tymi dwoma pojęciami. Oczywiście oszczędzanie prądu jest najbardziej oczywiste, proste i wymierne – bezpośrednio wpływa na Twoje rachunki. Mówiąc o oszczędności energii, mówimy jednak nie tylko prądzie, ale także, w domowych warunkach, o cieple i o wodzie.

Dostarczenie do Twojego domu ciepła także pochłania energię, choć często może się to wydawać mniej oczywiste. Generowanie ciepła w naszym kraju wiąże się, tak samo jak generowanie prądu, ze spalaniem węgla. W przeciwieństwie jednak do energetyki, gdzie powoli zmierzamy w stronę odnawialnych jej źródeł – w kwestii ciepła alternatywy długo jeszcze nie będzie.

Dostarczenie wody z kolei wymaga pracy pomp, czyli ponownie – pochłania energię elektryczną. Jeżeli do tego dodamy kurczące się rezerwy wód podziemnych i coraz częstsze susze – dbałość o efektywne wykorzystywanie wody nie powinno rangą odbiegać od oszczędzania prądu.

Im bardziej będziesz oszczędzać w każdej z tych kwestii, tym korzystniej odczuje to Twój portfel i tym bardziej przyczynisz się do ochrony przyszłości naszej planety.

Dla usystematyzowania jednak, dlaczego ważne jest oszczędzanie energii:

 • Ograniczenie kosztów – oszczędzanie energii oznacza mniejsze rachunki za prąd, wodę i ciepło, co korzystnie wpływa na Twoje finanse i pozwala zaoszczędzić pieniądze na inne, przyjemniejsze niż płacenie rachunków, cele.
 • Ochrona środowiska – zużycie energii prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, która negatywnie wpływa na klimat. Skutkiem zmian klimatycznych nie jest jednak poprawa pogody na cieplejszą – tak zwane ocieplenie jest widoczne globalnie, a nie lokalnie. Skutkiem zmian są bardziej ekstremalne, mniej przewidywalne i w przeszłości na danych obszarach niespotykane zjawiska atmosferyczne.
 • Poprawa jakości życia – oszczędzanie energii może przyczynić się do poprawy jakości życia. Wymiana sprzętu na nowoczesne energooszczędne urządzenia może też mieć pozytywny wpływ na Twoje życie. Najprostszym przykładem są samochody – nowe silniki mimo sporo mniejszej pojemności charakteryzują się lepszym spalaniem, a równocześnie lepszymi osiągami. Tak samo będzie w wypadku wszystkich urządzeń wykorzystywanych w domu.
 • Wzrost niezależności energetycznej – oszczędzanie może pomóc w zwiększeniu niezależności energetycznej. W miarę rozwoju technologii możesz w coraz większym stopniu korzystać z domowych odnawialnych źródeł energii – takich jak panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Jeżeli ograniczysz zużycie energii, to być może małe przydomowe instalacje pozwolą w przyszłości zaspokoić w 100% Twoje potrzeby. W ten sposób nie tylko zmniejszysz swoje rachunki, ale także odciążysz całą sieć energetyczną, co zwiększy z kolei jej niezawodność.

Sposoby oszczędzania energii, dzięki którym obniżysz rachunki

Oszczędność energii można podzielić na dwa główne tematy: odpowiednie przystosowanie domu, mieszkania i urządzeń, oraz zmianę własnych nawyków. Zacznijmy od tej pierwszej kwestii – co możesz zrobić w domu, aby zacząć oszczędzać energię?

Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana żarówek. W sklepie Auchan znajdziesz ich energooszczędne odpowiedniki LED-owe. Obecnie technologia LED pozwala uzyskać dowolną barwę i natężenie światła, przy okazji zużywając znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Dzieje się tak, ponieważ nie marnują energii na temperaturę – nawet po długim okresie działania są zimne. Poza samą kwestią mniejszego zużycia energii oszczędzasz w jeszcze jeden sposób – żarówki LED rzadziej się przepalają, więc raz kupiona żarówka będzie Ci służyła zdecydowanie dłużej.

Jeżeli na balkonie czy też w ogrodzie korzystasz z oświetlenia, możesz się także zastanowić czy wystarczającego efektu nie osiągniesz z wykorzystaniem lampek solarnych, takich jak girlanda ogrodowa vidaXL. Korzystając z takiego rozwiązania, zapewnisz sobie kilka godzin oświetlenia po zmroku, nie ponosząc jego kosztów w rachunkach elektrycznych.

Wymiana urządzeń na bardziej energooszczędne – oczywiście to już większy wydatek, ale nowoczesne pralki i zmywarki potrafią zdecydowanie efektywniej wykorzystywać wodę i prąd, niż urządzenia sprzed kilkunastu lat. Oczywiście wymiana w pełni sprawnego sprzętu tylko w celu nieznacznej poprawy efektywności też jest sprawą dyskusyjną. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad wymianą sprzętu – w Auchan znajdziesz nowoczesne pralki czy też zmywarki charakteryzujące się wysoką wydajnością energetyczną.

Ostatecznie warto też przeprowadzić audyt energetyczny swojego domu lub mieszkania, aby zidentyfikować miejsca, w których można zaoszczędzić energię i zainstalować odpowiednie izolacje i uszczelki. Przede wszystkim sprawdź okolice okien i parapetów, jeżeli znajdziesz jakieś szpary, którymi dostaje się do domu zimne powietrze – często wystarczy chwila pracy z silikonem budowlanym, aby sytuację poprawić. W tym celu możesz wypróbować biały silikon uniwersalny marki Tiger. Odpowiednia regulacja okien lub ewentualna wymiana uszczelek także może znacząco poprawić efektywność energetyczną Twojego domu lub mieszkania.

Ostatecznym rozwiązaniem, co prawda bardziej dla domów niż dla mieszkań, jest inwestycja w systemy energii odnawialnej, takie jak panele słoneczne lub małe turbiny wiatrowe. Takie rozwiązania to już poważna inwestycja, której okres zwrotu to zazwyczaj kilka lat. Niemniej jednak takie instalacje mogą znacząco wpłynąć na comiesięczne rachunki.

Proste sposoby na to, jak oszczędzać energię elektryczną

Wymiana sprzętów i urządzeń to jednak tylko początek. Kluczowym elementem oszczędności będzie zawsze człowiek. Odpowiednie nawyki mogą pomóc Ci w obniżeniu rachunków.

 • Wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy nie są w użyciu – to szczególnie ważne w przypadku sprzętu takiego jak telewizory, odtwarzacze DVD, komputery, konsole czy drukarki. Czasem może kusić, aby zostawić komputer włączony na noc, wyłączając jedynie ekran. Czy potrzebujesz jednak, aby komputer działał cały czas, mimo że z niego nie korzystasz?

  Wszystkie urządzenia, które pracują w trybie czuwania, pobierają nieznaczne ilości prądu. Jeżeli jednak pomyślisz, że te nieznaczne ilości pobierane są 365 dni w roku, przez całą dobę, i urządzeń takich jest kilka czy też kilkanaście – może się to zsumować do odczuwalnej kwoty na rachunku. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie z programatorów czasowych, aby wyłączyć urządzenia, takie jak telewizory, konsole, drukarki w godzinach, w których na pewno z nich nie korzystasz – gdy śpisz bądź jesteś w pracy.

 • Odpowiednie korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania – czasem nie ma wyboru i trzeba wykorzystać klimatyzację lub ogrzewanie do szybkiej zmiany i utrzymania odpowiedniej temperatury. Jednak wtedy, gdy to możliwe warto korzystać z naturalnych sposób zmiany temperatury pomieszczenia. Jeżeli z kolei rano odsłonisz okna, aby wpuścić do mieszkania słońce, to zdecydowanie ułatwi Ci to nagrzanie mieszkania. Otworzenie okien będzie zawsze zdecydowanie tańsze niż włączenie klimatyzacji. Dodatkowo wpuścisz do mieszkania świeże powietrze. Zwróć jednak uwagę, by w wietrzonym pomieszczeniu wyłączyć kaloryfery.
 • Świeże powietrze i odpowiednia temperatura mają istotny wpływ na Twoje samopoczucie i na to jak odpoczywasz. Niższa temperatura w nocy pozwoli Ci lepiej wypocząć, a przy okazji zużyjesz mniej energii na ogrzewanie mieszkania. Obniżenie temperatury w mieszkaniu nawet o jeden stopień będzie miało w dłuższym okresie istotny wpływ na wysokość rachunków.
 • Używanie urządzeń AGD w pełnej pojemności, aby uniknąć ich częstego uruchamiania i zatrzymywania – przede wszystkim pralki i zmywarki. Te urządzenia zużywają podobne ilości wody i prądu, niezależnie od tego jak bardzo są pełne. Jeżeli włączyć pralkę czy zmywarkę zapełnioną w połowie, to nie wykorzystujesz ich pełnego potencjału do oszczędzania wody i energii.
 • Efektywne używanie światła – niezależnie jednak od tego, jakie żarówki masz, pobierają one najmniej prądu, gdy są wyłączone. Dlatego też warto zadbać o to, żeby wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Drugim istotnym elementem jest w miarę możliwości korzystanie z naturalnego światła. Odsunięcie żaluzji czy zasłon często w takim samym stopniu naświetli pomieszczenie jak włączenie lampy. Jedyną różnicą będzie wysokość rachunku.
 • Unikaj korzystania z urządzeń zasilanych bateriami – nie jest to co prawda działanie, które ma wpływ na wysokość rachunków, ale jest w istotny sposób związane z oszczędnością energii i środowiska. Jednorazowe baterie są rozwiązaniem drogim i trzeba je wymieniać, co generuje dodatkowe koszty i zwiększa ilość odpadów – i to tych najtrudniejszych w utylizacji. W miarę możliwości korzystaj z urządzeń zasilanych solarnie lub z gniazdka. Jeżeli nie masz wyboru – wykorzystaj baterie akumulatorowe – w sklepie Auchan znajdziesz ładowarkę do akumulatorów Duracell, dzięki której będziesz w stanie z nich korzystać przez lata.

Sposoby na oszczędzanie energii – zapamiętaj i zastosuj w praktyce!

Teraz wiesz już, w jaki sposób możesz oszczędzać energię i w konsekwencji – swoje pieniądze. Zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu Auchan jeżeli szukasz wydajnych żarówek czy energooszczędnych urządzeń AGD. Jeżeli z kolei szukasz inspiracji dla domu czy ogrodu – z pewnością znajdziesz interesujące Cię artykuły na blogu Auchan!