Spis treści:
Czy powinieneś zbierać łupiny z ziemniaków?
Podczas przygotowywania obiadu lub innych smacznych dań z ziemniaków znaczną część odpadów stanowią obierki z ziemniaków. Zastosowanie takich łupin może być jednak bardzo szerokie i przydatne w wielu dziedzinach. Dzięki ponownemu wykorzystaniu pozostałości po obieraniu można stworzyć ekologiczne produkty przydatne w kosmetyce, wspomagające leczenie czy ułatwiające dbanie o rośliny ogrodowe i domowe. Łupiny z ziemniaków świetnie sprawdzą się też w przygotowywaniu apetycznych przekąsek, do których pozostałe składniki znajdziesz w ofercie sklepów Auchan oraz online.
Pomysł i wiedza co do tego, jak wykorzystać obierki z ziemniaków to działanie zgodne z duchem zero waste i dbaniem o naszą planetę. Dzięki całkowitemu wykorzystaniu produktu generujemy znacznie mniej odpadów. Ponadto poprzez zastosowane łupiny z ziemniaków, np. zamiast różnego rodzaju gotowych środków czyszczących, odżywek czy ziemniaków, nie składujemy dodatkowych śmieci w postaci plastikowych butelek po detergentach i różnego rodzaju preparatach.
Wykorzystane obierki z ziemniaków do przygotowania przekąsek lub innych dań kulinarnych umożliwią Ci też wygenerowanie oszczędności związanych z zakupem produktów spożywczych. Ziemniaki gotowane można serwować na zmianę z chrupiącymi dodatkami i innymi propozycjami, dzięki czemu posiłki będą smaczne, pożywne i urozmaicone. Doskonałej jakości warzywa opatrzone logo Auchan znajdziesz w naszym sklepie internetowym i sklepach stacjonarnych. To gwarancja sprawdzonego produktu, który idealnie sprawdzi się zarówno do gotowania, pieczenia, jak i smażenia.
Chcesz poznać więcej sposób na naturalne rozwiązania? Odwiedź blog Auchan!
Obierki z ziemniaków – co warto o nich wiedzieć?
Ziemniaki to warzywo, które poza witaminami jest bardzo bogate w takie minerały jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk i sód. Podaż tych związków wspomaga funkcjonowanie wzroku, układu pokarmowego i utrzymanie dobrej kondycji skóry. Ponadto substancje odżywcze zawarte w ziemniakach biorą udział w zapobieganiu skurczom mięśni, a także niwelowaniu stresu.
Powodem, dla którego warto wiedzieć, co zrobić z obierkami z ziemniaków, jest też fakt, że w łupinkach tych warzyw i w miąższu tuż przy skórce stężenie związków mineralnych jest szczególnie wysokie. Skórka ziemniaków w porównaniu do bulwy zawiera znacznie mniej cholesterolu i tłuszczu, natomiast jest źródłem dużej ilości błonnika korzystnie wpływającego na przemianę materii. Błonnik bierze też udział w procesach spalania tłuszczu i polecany jest osobom odchudzającym się. Obierki z ziemniaków są też bogatym źródłem polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym, witaminy C i witamin z gruby B.
Jak wykorzystać obierki z ziemniaków w kuchni?
Łupiny z ziemniaków możesz wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzą się tu znane nam na co dzień ziemniaki, jak i ich inne odmiany, takie jak bataty. Niezależnie od sposobu zagospodarowania obierków pamiętaj, aby zawsze przed przygotowaniem danej potrawy czy przekąski dokładnie umyć ziemniaki lub pozostałe po obieraniu skórki. To istotne ze względu na zanieczyszczenia i ziemię znajdującą się zazwyczaj na warzywach. W tym celu można użyć letniej wody i szczoteczki lub szorstkiej strony gąbki do zmywania naczyń.
Jednym z najciekawszych i najsmaczniejszych pomysłów na to, jak wykorzystać obierki z ziemniaków, jest zrobienie z nich chipsów. Taka przekąska doskonale smakuje z różnymi sosami, zarówno klasycznym ketchupem, jak i majonezem czy różnego rodzaju dipami, takimi jak np. salsa meksykańska. To idealna alternatywa dla tradycyjnych, gotowych produktów i świetny pomysł na ugoszczenie znajomych. Domowe chipsy z obierków doskonale komponować się będą z takimi przekąskami jak orzeszki, sałatki i inne zakąski. Przygotujesz je szybko i łatwo z produktami dostępnymi w ofercie Auchan.
Przeczytaj również: Domowe przetwory – w co się zaopatrzyć i jak się przygotować?
Chipsy z obierków z ziemniaków
Ustaw piekarnik na 220 stopni Celsjusza z grzałką góra-dół.
Obierki z dokładnie umytych wcześniej ziemniaków pokrój na kawałki o podobnej wielkości. Blachę wyłóż folią aluminiową i wysyp na nią obierki. Całość polej olejem i połową przygotowanej ilości przypraw. Całość wymieszaj i rozłóż równomiernie na blasze, po czym wstaw do piekarnika na ok. 10-15 minut.
Kiedy obierki będą już chrupiące i brązowe, wyjmij blachę z piekarnika i posyp chipsy pozostałymi przyprawami.
Zamiast oleju można zastosować również oliwę z oliwek. Możesz też oprócz soli i pieprzu wzbogacić mieszankę przypraw o paprykę słodką, wędzoną lub szczyptę chili. Świetnie sprawdzi się również suszona cebula, czosnek granulowany i inne ulubione zioła oraz przyprawy.
Obierki z ziemniaków możesz też wykorzystać jako dodatek i dekorację do kremowych zup, ale też bazę do bulionów czy nadzienie różnego rodzaju tart. Istnieje też inny sposób, w jaki można wykorzystać obierki z ziemniaków. Zastosowanie odpady te znajdują jako zamiennik bułki tartej do obtaczania kotletów. Wystarczy je wcześniej bardzo drobno posiekać. Można w tym celu wykorzystać też blender, ale na niskich obrotach i przez krótki czas, aby nie powstała papka. Łupiny po ziemniakach można też przygotować w tempurze lub potraktować jako składnik sałatek. Doskonale współgrać będą z takimi produktami jak cebula, boczek czy ogórki konserwowe.
Łupiny z ziemniaków a codzienna pielęgnacja
Zastosowanie obierków z ziemniaków to znany od wielu pokoleń sposób na spowalnianie procesu siwienia włosów oraz przyciemnianie owłosienia. Ponadto specjalna płukanka na bazie łupin dzięki zawartości witamin i minerałów doskonale odżywia włosy i z powodzeniem może zastąpić współczesne kosmetyki. Będzie to doskonałe uzupełnienie dla stosowanego szamponu. Różne produkty do mycia włosów znajdziesz w ofercie Auchan.
Jak wykorzystać obierki z ziemniaków do przyciemniania i wzmacniania włosów? Umieść w dużym garnku obierki z 4 ziemniaków i zalej je wodą (1,5 litra). Całość gotuj od momentu wrzenia 25 minut, a następnie ostudź i odcedź przez sitko. Po umyciu włosów rozprowadź płyn na całości włosów oraz skórze głowy i wmasuj. Pozostaw na około 20 minut i zmyj. Wysusz i ułóż włosy jak zawsze. Dla widocznych rezultatów taki zabieg warto stosować 3 razy w tygodniu.
Łupiny z ziemniaków dzięki zawartości polifenoli doskonale sprawdzają się również jako wsparcie w gojeniu ran, poparzeń, a także w walce z przebarwieniami np. posłonecznymi. W tym celu w ramach codziennej pielęgnacji oczyść skórę płynem micelarnym, przyłóż obierki z ziemniaków wewnętrzną stroną (od bulwy) na kilkanaście minut, a następnie kontynuuj codzienną pielęgnację.
Resztki z obranych ziemniaków będą również pomocne w przypadku oparzeń kuchennych. W takiej sytuacji należy przyłożyć skórkę z ziemniaka w zranione miejsce na kilka minut. Złagodzi to obrzęk, przyspieszy gojenie i zadziała w sposób przeciwbólowy.
Zobacz również: Naturalne farbowanie włosów, czyli piękno bez chemii
Co zrobić z obierkami z ziemniaków, aby wykorzystać je jako nawóz?
Obierki z ziemniaków dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się jako środek do użyźniania gleby i nawóz. Żeby można było wykorzystać w pełni ich właściwości, łupiny trzeba odpowiednio przygotować. Zastosowanie świeżych odpadów może spowodować odwrotny skutek. Gnijące obierki przyczyniają się często do infekowania roślin i przyciągają różne szkodniki. Co zrobić z obierkami do ziemniaków, aby sprawdziły się jako nawóz?
Łupiny z ziemniaków możesz wysuszyć lub zamrozić. W pierwszym przypadku dokładnie umyj, odciśnij i osusz obierki. Następnie rozłóż je w ciepłym i suchym miejscu np. przy kaloryferze. Można też upiec skórki w piekarniku w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Czas pieczenia zależy od grubości skórek. Proces powinien trwać do momentu całkowitego wysuszenia łupin. Tak przygotowany surowiec do nawozu można przechowywać nawet rok. Innym sposobem jest zamrożenie obierek.
Przed użyciem obierek należy umieścić je w dużym pojemniku lub beczce i zalać gorącą wodą. Po moczeniu przez okres 2-3 dni powstałym płynem podlewaj rośliny co 12-14 dni. Możesz użyć w tym celu wygodnej konewki dostępnej w Auchan w różnych pojemnościach. W trakcie moczenia pamiętaj, aby co jakiś czas dokładnie wymieszać wodę z obierkami. Do mniejszych roślin tak przygotowany nawóz możesz też zastosować poprzez użycie poręcznego pojemnika z atomizerem.
Nawóz z obierek z ziemniaków to idealna odżywka dla kwiatów ogrodowych poza kwasolubnymi. W tym przypadku warto zastosować specjalnie skomponowaną mieszankę do roślin. Preparat z ziemniaków doskonale sprawdzi się też w przypadku nawożenia warzyw i owoców korzeniowych, a zwłaszcza truskawek, porzeczek i malin.
Teraz już wiesz, jak sprytnie wykorzystać obierki z ziemniaków!
Możesz użyć ich jako nawóz do roślin, który nie tylko użyźni glebę, ale także dostarczy niezbędnych składników odżywczych. W swoim gospodarstwie domowym obierki z ziemniaków przydadzą Ci się z kolei jako wspomagacz klasycznego szamponu do włosów. Z kolei w kuchni przygotujesz z nich zaskakujące dania, o których pewnie nigdy wcześniej nie słyszałeś! A wiele innych przydatnych porad i obieraczki do ziemniaków znajdziesz w Auchan.