Aplikacja

Plogging – czyli jogging przyjazny dla środowiska

Opublikowano 17.11.2023

Czy można połączyć troskę o własne zdrowie i kondycję fizyczną z dbaniem o środowisko? Okazuje się, że tak. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się wśród biegaczy o zjawisku zwanym „plogging”. Co to jest? Dowiedz się z tego poradnika Auchan, czym jest plogging i znajdź nowy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Plogging – co to jest i jakie są jego korzyści?

Nie tak dawno temu, bo w 2016 roku, szwedzki aktywista Erik Ahlström przeprowadził się ze swojego rodzinnego miasteczka do stolicy Szwecji – Sztokholmu. Zmiana miejsca zamieszkania nie przeorganizowała jednak jego codziennych nawyków i Szwed, jak to miał w zwyczaju, zaczął biegać po swojej nowej okolicy.

Jednak podczas swoich codziennych przebieżek w oczy rzuciło mu się coś, czego w jego miasteczku nie było – góra śmieci. Odpady, głównie plastikowe, były porozrzucane przy drodze, w alejkach, czy nawet pozostawione na ławkach. Erik zaczął więc łączyć swoją pasję do biegania z akcją sprzątania swojej okolicy. Tak każdego dnia zabierał z domu worek i podczas joggingu zbierał śmieci. Po jakimś czasie dołączyli do niego jego znajomi, a później akcja nabrała tempa i nawet zyskała nazwę – plogging. Jednak co to właściwie oznacza? Słowo powstało z połączenia szwedzkich wyrażeń „plocka upp” (podnosić) oraz „jogga” – czyli wykonywania dwóch czynności w jednym momencie.

Plogging – dlaczego warto zacząć uprawiać eko fitness?

Jogging połączony ze zbieraniem śmieci to świetny sposób na wzbogacenie treningu. Dodatkowe obciążenie, jakim niewątpliwie jest worek wypełniony śmieciami, aktywuje mięśnie a czynności związane z podnoszeniem śmieci, czyli pochylanie się, skłony, regularne spowolnienie i przyspieszanie to nic innego, jak interwałowy trening, który angażuje całe ciało.

Plogging to nie tylko świetny sposób na poprawę kondycji, ale dzięki szczytnemu celowi, zwiększa też motywację biegającego. Plogging nie jest jedynie dbaniem o własną sprawność fizyczną, ale także o środowisko, co może wzmocnić poczucie odpowiedzialności.

Plogging może intrygować, dlatego też nierzadko wzbudza ciekawość napotkanych przechodniów. Zainteresowanie to można wykorzystać do edukacji ekologicznej, a także zachęcenia do przyłączenia się do akcji.

Czytaj także: Jak zrobić tabletki do zmywarki? Ekologiczny poradnik

Jak zacząć przygodę z ploggingiem?

Jeśli spodobała Ci się idea ploggingu i chcesz zacząć uprawiać ten proekologiczny sport, zacznij już teraz! My podpowiemy Ci, co musisz zrobić, by robić to skutecznie.

Wybór odpowiednich akcesoriów do ploggingu

Nie trzeba zbyt wiele, by dołączyć do coraz szerszego grona „ploggersów”. Jednak jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, warto zaopatrzyć się w strój dopasowany do zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Co będzie Ci potrzebne?

  • wygodne i dobrze dopasowane buty do biegania, które zmniejszą ryzyko kontuzji i urazów stóp,
  • odzież do biegania, w tym legginsy lub dresy i koszulka z oddychających materiałów,
  • bluza lub kurtka sportowa,
  • opcjonalnie – czapka lub kominiarka oraz rękawiczki do ochrony dłoni przed wiatrem i mrozem. 

Planowanie tras w miejscach, które najbardziej potrzebują sprzątania

Aby plogging był skuteczny, warto wybierać miejsca, które są zaśmiecone. Przed rozpoczęciem regularnych treningów możesz zrobić rozeznanie i poszukać okolic, które wymagają sprzątania. Możesz zrobić sobie dłuższy spacer po okolicy lub założyć grupę ploggingową, gdzie wraz z innymi zainteresowanymi będziecie umawiać się na wspólne bieganie. Możecie też dzielić się pomysłami na trasy zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy.

Przeczytaj również: Jak ograniczyć plastik? Proste kroki do zrównoważonego stylu życia

Zbieranie śmieci w lesie i nie tylko – postaw na bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Ploggerzy powinni dbać nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać podczas uprawiania tego wyjątkowego sportu.

Sprawdzaj rodzaj śmieci

Pierwszą istotną zasadą jest właściwe postępowanie z różnymi rodzajami śmieci. Ploggerzy powinni być wyposażeni w worki na śmieci lub też torby wielorazowe, do których będą zbierać odpady. Ważne jest, by nie podnosić śmieci gołymi rękami, a zawsze w gumowych lub lateksowych rękawiczkach. Jeśli na swojej drodze napotkasz odpady niebezpieczne, np. medyczne, substancje chemiczne, odpady przemysłowe, to nie zbieraj ich na własną rękę, a zawiadom odpowiednie służby.

Wybieraj bezpieczne miejsca do biegania

Kolejnym ważnym aspektem jest wybieranie bezpiecznych miejsc do biegania i sprzątania. Trasy ploggingowe powinny wieść przez miejsca dobrze oświetlone i pozbawione zagrażających bezpieczeństwu przeszkód. Ploggerzy powinni stronić od ruchliwych ulic i miejsc o podwyższonym ryzyku wypadków. Oprócz tego, podczas biegania po zmroku należy pamiętać o stosowaniu elementów odblaskowych i zabraniu ze sobą latarki, oraz naładowanego telefonu.

Budowanie społeczności i organizowanie wydarzeń ploggingowych

Nawet jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, możesz zarażać innych swoją pasją do ploggingu. Masz ku temu wiele możliwości! Poznaj 5 sposobów na zbudowanie społeczności wokół tej aktywności.

1. Wykorzystaj media społecznościowe

Mówi się, że jeśli nie ma czegoś w sieci, to znaczy, że nie istnieje! Dlatego tak ważne jest, by promować swoją działalność w Internecie. Zacznij od założenia profilu w mediach społecznościowych. Możesz dzielić się tam swoimi ulubionymi trasami, ilością zebranych śmieci, ciekawymi artykułami na tematy proekologiczne i czymkolwiek innym, co wpisze się w tematykę profilu.

Aby zyskać coraz więcej fanów, warto udzielać się w grupach dla biegaczy, na profilach związanych ze swoim miastem, czy pod postami związanymi z inicjatywami ekologicznymi w mieście, powiecie, czy nawet województwie.

Sprawdź też: Obierki z ziemniaków – jak je wykorzystać? 9 pomysłów

2. Zachęcaj do regularnych spotkań

Kiedy już zbierzesz ekipę zainteresowanych osób, zachęcaj ją do regularnych spotkań ploggingowych. To wspaniały sposób na kreowanie społeczności. Wspólne biegi sprzątające odbywające się co tydzień czy co miesiąc, umożliwią uczestnikom nawiązywanie relacji i utrzymywanie motywacji do udziału w akcji.

3. Organizuj edukacyjne warsztaty i prelekcje

Organizacja warsztatów lub prelekcji w tematyce ekologii, segregowania śmieci czy wpływu śmieci na środowisko w szkołach, na uczelniach, czy w miejscach pracy może wzbogacić wiedzę uczestników i zmobilizować ich do czynnego udziału w ploggingu. To również okazja do integrowania się społeczności i wymiany doświadczeń.

4. Szukaj współpracy z firmami i instytucjami

Nawiązywanie współpracy z lokalnymi firmami czy instytucjami może pomóc w uzyskaniu dodatkowego wsparcia finansowego lub logistycznego dla planowanych wydarzeń. Lokalne organizacje mogą zasponsorować sprzęt ploggingowy czy nagrody dla uczestników.

5. Organizuj konkursy i wyzwania

Organizowanie zawodów i wyzwań ploggingowych, np. w kategorii „Najwięcej uzbieranych śmieci” czy „Najbardziej pomysłowy sposób na recykling”, może przyciągnąć uwagę i wzmocnić zaangażowanie społeczności.

Przeczytaj także: Upcykling – nowe życie starych produktów. Pomysły i inspiracje

Eko fitness – sposób na zwiększenie świadomości ekologicznej

Plogging nie tylko umożliwia utrzymanie czystości w miejscach publicznych, ale także stanowi ciekawą formę edukacji ekologicznej, wycelowaną zarówno w jednostki, jak i społeczności. Partycypanci pokazują, że nawet niewielkie działania mogą przynieść duży rezultat w poprawie stanu otoczenia. Oto kilka sposobów, w jakie plogging może przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej.

Bezpośredni kontakt z problemem śmieci

Plogging pozwala ludziom na bezpośrednią styczność z problemem śmieci na ulicach, w parkach i w innych publicznych miejscach. Sprzątanie lasu, parku, czy skweru uświadamia uczestników, którzy na własne oczy widzą i zbierają odpadki, co umożliwia zwiększenie ich świadomości na temat ilości i zróżnicowania śmieci wokół nich.

Promowanie zasady „zaczynaj od siebie”

Plogging jest bardzo dobrą ilustracją funkcjonowania zasady „zacznij od siebie”. Uczestnicy aktywnie angażując się w sprzątanie lasu, parku, czy swojego sąsiedztwa, pokazują, że każdy może mieć wpływ na stan otoczenia. Osoby uprawiające plogging często spostrzegają, jak owocne mogą być ich osobiste działania. Zbierając nawet niewielkie ilości śmieci podczas biegu, uczestnicy czują, że mają bezpośredni wpływ na poprawę środowiska. To zaś motywuje ich do trwania w tych praktykach.

Wzrost świadomości społecznej

Plogging jest działaniem społecznym, które spaja ludzi wokół wspólnego celu – polepszenia stanu środowiska. Zespołowa praca sprzyja wzrostowi świadomości społecznej i budowaniu więzi pomiędzy uczestnikami, co może prowadzić do powstawania innych inicjatyw na rzecz ochrony planety.

Przyciąganie uwagi mediów

Plogging, z powodu swojej nietypowości, nierzadko przyciąga uwagę mediów. Środki masowego przekazu mogą wspomóc rozpowszechnianie informacji na temat ploggingu, a co za tym idzie, przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Twoje codzienne działania mają ogromną moc! Wkręć się w ideę ploggingu i spraw, by Twoja okolica cieszyła oko, bez szpecących ją śmieci. Jeśli zaś potrzebujesz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, kup je wygodnie w sklepie internetowym Auchan. Możesz umilić sobie trening z muzyką ze słuchawek Qilive oraz sprawdzać ilość przebytej trasy i spalonych kalorii na smartwatchu. Oszczędzaj, wybierając marki własne Auchan i ciesz się najlepszą jakością produktów!