Aplikacja
odziez uzywana

Rzeczy z drugiej ręki i odzież używana — czy ich kupowanie jest eko?

Opublikowano 10.04.2023

Kupowanie rzeczy używanych w second-handach stało się modne! Dlaczego? Bo rośnie nasza świadomość konsumencka jako społeczeństwa. Coraz więcej z nas szuka nie tylko tańszych, ale i bardzo ekologicznych rozwiązań. Zobacz, dlaczego odzież używana czy rzeczy używane do domu mogą pomagać ratować środowisko, nawet jeżeli nie jest stworzona z ekologicznych materiałów. Podpowiadamy, co warto kupować z drugiej ręki!

Dlaczego rzeczy używane mogą wspierać ekologię?

Odzież używana i inne rzeczy z drugiej ręki, przeżywają swoją drugą młodość. Dlaczego? Bo kupowanie w second-handach jest po prostu w modzie. Dziś używane meble, akcesoria domowe, ubrania, buty czy książki kupić możesz na specjalnych stronach internetowych, w eleganckich vintage shopach czy na tzw. swapach, gdzie ludzie wymieniają się towar za towar.

Moda na rzeczy z drugiej ręki wspierana jest przez ruch ekologów. Czy wiesz, że produkcja ubrań to przemysł, który odpowiedzialny jest za produkcję 10% wszystkich gazów cieplarniach, które przyczyniają się do degradacji naszego środowiska? Moda generuje ogromną ilość odpadków, które nie zawsze są biodegradowalne. Ubrania wykonywane z włókien syntetycznych mogą zalegać w przyrodzie od 200 do 500 lat, zanim się rozłożą!

Dlatego ekolodzy biją na alarm – musimy podejmować rozważniejsze i bardziej świadome decyzje podczas zakupów. Jedną z lepszych opcji na wydawanie swoich pieniędzy jest kupowanie w second-handach. To dobry sposób na wspieranie ekologii z kilku powodów:

Redukcja odpadów

Poprzez kupowanie używanych rzeczy zamiast nowych, pomagasz zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci lub są spalane. Wyprodukowane już przedmioty niejednokrotnie wykazują większą żywotność.

Sprawdź również: Jak szyć na maszynie? Kilka porad dla początkujących

Oszczędzanie zasobów naturalnych

Kupując w second-handach, pomagasz zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce naturalne potrzebne do produkcji nowych rzeczy, takich jak drewno, bawełna, czy ropa naftowa. Dzięki temu zmniejsza się ilość surowców, które muszą być wydobywane i przetwarzane, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Produkcja nowych produktów wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Kupując używane rzeczy, pomagasz zmniejszyć tę emisję, ponieważ nie ma potrzeby produkowania nowych produktów.

Recykling i upcykling

Kupując w second-handach, zachęcasz do recyklingu, ponieważ zamiast wyrzucania używanych rzeczy, można je oddać do sklepów z odzieżą używaną lub na cele charytatywne. Dzięki temu te rzeczy nie trafiają na wysypiska śmieci, a mogą być ponownie wykorzystane.

Co więcej, używane meble czy ubrania można poddać procesowi upcyklingu, czyli przerobieniu starych przedmiotów i nadanie im zupełnie nowego, indywidualnego charakteru. Upcykling to stworzenie spódnicy z kurtki jeansowej, udekorowanie koszuli nowymi wszywkami lub przypinkami, czy też odnowienie starego fotela i obicie go nową tapicerką.

Nie zawsze rzeczy używane są eko

Oczywiście nie możesz zapominać, że każde rozwiązanie ma też swoje ciemne strony. Aby nie dokonywać greenwashingu (czyli ekologicznego wybielania) kupowania w second-handach, należy pamiętać, dlaczego ten sposób konsumpcji także przyczynia się do degradacji środowiska. Dlaczego rzeczy używane nie zawsze są eko?

Produkcja pierwotna

Chociaż kupowanie używanych przedmiotów pomaga zmniejszyć ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych, to jednak nie zawsze eliminuje potrzebę produkcji nowych rzeczy. W niektórych przypadkach, gdy istnieje popyt na używane rzeczy, sklepy zaczynają produkować większą ilość nowych produktów w celu ich sprzedaży jako używane.

Przeczytaj też: Streetwear – moda i wygoda w parze! Czym się wyróżnia?

Stan produktu

Używane rzeczy mogą być zniszczone lub niebezpieczne w użyciu. Mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia lub środowiska, takie jak rtęć, ołów, czy azbest. Ponadto używane produkty mogą mieć ograniczoną żywotność, co oznacza, że będą musiały być wkrótce wymienione, co zwiększa potrzebę produkowania nowych produktów.

Nie wszystkie rzeczy nadają się do ponownego użytku

Niestety, nie wszystkie przedmioty można wykorzystać ponownie. Chodzi zwłaszcza o rzeczy bardzo osobiste, takie jak bielizna czy buty. Szczególnie w tych ostatnich mogą gromadzić się zarazki, które trudno usunąć. Do grupy rzeczy, które nie zawsze będą się nadawać do ponownego użytku, należą również przedmioty uszkodzone – może okazać się, że ich naprawa musiałaby angażować kolejne, dodatkowe surowce bądź byłaby bardzo kosztowna.

Odzież używana — plusy i minusy

Ubrania używane mają wiele zalet, ale nie sposób całkowicie zapomnieć o ich wadach. Zanim wybierzesz się na tzw. thrift shopping, przeanalizuj wszystkie za i przeciw i oceń, czy ta forma zakupów Ci się opłaca w konkretnym przypadku.

Ubrania używane – plusy

  • Wspiera ochronę środowiska naturalnego — kupowanie odzieży używanej pomaga zmniejszyć ilość odpadów i redukuje ilość zużywanych surowców naturalnych.
  • Oszczędza pieniądze — cena odzieży używanej jest zwykle niższa niż cena nowych ubrań, co pozwala zatroszczyć się o domowy budżet. 
  • Zwiększa unikalnośćodzież używana, pochodząca zwykle z różnych okresów, ma zwykle bardzo indywidualny styl. Dzięki temu jesteś w stanie stworzyć oryginalne stylizacje retro, które będą miały swój charakter.
  • Odzież premium w dobrej cenie – to kolejny plus płynący z wyboru odzieży używanej. Często zdarza się, że możesz trafić na prawdziwą perełkę w świecie mody, której cena nie będzie wygórowana.
  • Wspiera charytatywne cele — często odzież używana jest sprzedawana przez organizacje charytatywne, co pozwala na wsparcie dobrych celów.
  • Rozwija Twoje zainteresowania – odzież używana może być uszkodzona lub zniszczona, co oznacza, że może wymagać naprawy lub wymiany. To doskonała okazja do rozpoczęcia przygody z przerabianiem materiałów i rozwijania pasji związanej z krawiectwem. Dzięki temu nie tylko naprawisz odzież, ale też dodasz jej charakterystycznych elementów, które mogą być Twoją stylową wizytówką.

Ubrania używane – minusy

  • Może być trudna do znalezienia — znalezienie odzieży używanej w dobrym stanie i odpowiedniego rozmiaru może być trudne, zwłaszcza jeśli poszukujesz konkretnego rodzaju ubrania, np. nowej pary jeansów. 
  • Może nie być idealna – kupując w second-handach, musisz pamiętać o tym, że elementy garderoby mogły skurczyć się w praniu lub rozciągnąć, przez co nie będą idealnie na Ciebie pasować. 
  • Może być trudna do czyszczenia — niektóre materiały odzieży używanej mogą być trudne do czyszczenia lub dezynfekcji, co może stanowić problem z punktu widzenia higieny. Pamiętaj, że odzież używana powinna być dobrze wyprana i zdezynfekowana, zanim ją założysz. Potrzebne środki do prania i odplamiania znajdziesz w dziale Auchan pranie

Meble z drugiej ręki – czy warto je kupować?

Meble z drugiej ręki to doskonała opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie wprowadzić do swojego domu stylowe i unikalne akcesoria do aranżacji wnętrza. Czy wiesz, że kiedy kupujesz meble używane, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny nowych sprzętów? Jednakże, czy warto kupować meble z drugiej ręki?

Przede wszystkim, powinieneś zwrócić uwagę na stan mebli, które chcesz nabyć. Meble używane mogą mieć uszkodzenia lub ślady użytkowania, które mogą wpłynąć na ich jakość i trwałość. Dlatego ważne jest, aby dokładnie obejrzeć je przed zakupem i sprawdzić, czy są w dobrym stanie. Konieczność odnowienia mebli z drugiej ręki daje możliwość nadania im zupełnie nowego charakteru dość tanim kosztem. Wiele osób para się upcyklingiem mebli zawodowo, zarabiając na tym całkiem dobre pieniądze. Wszystkie akcesoria potrzebne do odnowienia mebli znajdziesz na stronie Auchan w dziale majsterkowanie.

Innym ważnym czynnikiem jest styl i design. Meble z drugiej ręki często są bardziej unikalne i oryginalne, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza. Zwłaszcza w stylu retro! Ponadto wiele mebli z drugiej ręki ma wysoką jakość wykonania, co oznacza, że przetrwały już  próbę czasu – nie zostały zniszczone – i ponownie mogą stać się dobrym zakupem na długie lata.

Weź też pod uwagę, że transportowanie mebli z jednego miejsca na drugie może wiązać się z dodatkowymi kosztami i problemami logistycznymi. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz poprosić o pomoc rodzinę bądź znajomych – może się okazać, że właśnie znalazłeś przedmiot, który nawet w świecie wtórnym jest rzadkością i warto go zakupić.  

Zobacz również: Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzony sposób na trudne plamy

Jakie rzeczy używane do domu wybierać? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając używane rzeczy do domu, zwróć uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim, weź pod uwagę stan przedmiotu – jeśli jest uszkodzony lub zniszczony, nie będzie on miał zbyt długiej żywotności i szybko trzeba będzie go wymienić na nowy.

W przypadku mebli warto szukać solidnie wykonanych, stabilnych i bezpiecznych modeli. Meble z drugiej ręki często posiadają oryginalny styl, który pozwala na stworzenie ciekawego i unikalnego wnętrza. Przy aranżacji wnętrza możesz też poszukać rzeczy takich jak: lampy, dywany, zasłony, obrusy, ramki i inne elementy dekoracyjne, które nadadzą pomieszczeniu charakteru. 

Możesz też rozglądnąć się za elementami wyposażenia kuchni, np. sztućcami, talerzami, garnkami czy czajnikami elektrycznymi. Są jednak przedmioty, które warto kupić nowe, takie jak słomki do picia – to kwestia higieny. Akcesoria kuchenne znajdziesz na stronie Auchan.

Przy wyborze sprzętu AGD i RTV warto kierować się sprawdzonymi markami, które cieszą się dobrą opinią i są wytrzymałe. W przypadku telefonów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych, warto zwrócić uwagę na ich specyfikacje i datę produkcji. Urządzenia starsze niż 5-7 lat mogą nie posiadać gwarancji i nie wspierać efektywności energetycznej, np. z punktu widzenia oszczędności prądu. Jeżeli obawiasz się o stan techniczny sprzętu z drugiej ręki, sprawdź ceny nowych akcesoriów elektronicznych na stronie Auchan. 

Kupując używane książki i filmy, można zaoszczędzić wiele pieniędzy. To kolejny pomysł na rozwój zainteresowań – w przypadku ubrań, możesz zainteresować się ich przerabianiem, a w odniesieniu do książek – introligatorstwem bądź scrapbookingiem. W przypadku filmów DVD czy Blu-ray sprawdź, czy materiał pochodzi z legalnych źródeł – takie informacje będą zamieszczone na pudełku.

Kupowanie z drugiej ręki – czy warto?

Wybierając używane rzeczy do domu, staraj się kierować zdrowym rozsądkiem. Oceń, jakie przedmioty jeszcze Ci posłużą, a jakie będzie trzeba i tak za chwilę wymienić. Sprawdź ich stan i to, czy będą spełniać swoją funkcję. Niewątpliwie kupując używane rzeczy, możesz zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Dotyczy to tak ubrań, jak i akcesoriów domowych.