Aplikacja

Ślad węglowy – czym jest i jak go ograniczyć?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 03.07.2024 8 minut czytania

„Ślad węglowy” to pojęcie, które pojawia się często przy okazji poruszania tematów związanych z ekologią czy świadczeniem usług. Obecnie jest to bowiem jeden z najważniejszych wskaźników świadczących o zmianach klimatycznych. Dowiedz się, w jaki sposób go obliczać i poznaj metody na jego ograniczanie. Zadbaj o naszą planetę!

Co to ślad węglowy (i dlaczego jest ważny)?

Ślad węglowy określa ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez daną organizację, produkt lub osobę. Emisja ta zachodzi zarówno w trakcie produkcji, jak i podczas korzystania z towarów czy usług. W zasadzie każde działanie, które podejmujesz, zostawia ślad węglowy.

Gazy cieplarniane wpływają na zmiany klimatyczne i prowadzą do zjawiska, które zwykło się nazywać globalnym ociepleniem. Rezultatem są topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz, anomalie pogodowe i zmieniające się ekosystemy. Równocześnie zwiększa się zużycie zasobów naturalnych oraz stopień zanieczyszczenia powietrza. Może to skutkować choćby wymieraniem zwierząt, ale także pogorszeniem się stanu zdrowia u ludzi.

Chociaż każde działanie i podejmowana decyzja generują większy lub mniejszy ślad węglowy, duży wpływ na globalną sytuację ma przemysł. Z tego względu wiele krajów nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek liczenia oraz ograniczania śladu węglowego. Dzięki temu można sprawować większą kontrolę nad tym czynnikiem.

Fakt, że przemysł odpowiada za większość emisji dwutlenku węgla, nie zabiera jednak możliwości wpływu i poczucia odpowiedzialności jednostek. Każdy może wprowadzić drobne, niepozorne zmiany w swoich nawykach bądź w zakresie produktów codziennego użytku, stosując nieocenioną metodę małych kroków.

Obliczanie śladu węglowego – krok po kroku

Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) to standard, według którego organizacje obliczają swój ślad węglowy. Oblicza się go natomiast w trzech zakresach:

 • Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie, czyli przede wszystkim spalanie paliw, wykorzystywanie technologii lub środków transportu.
 • Zakres 2 dotyczy emisji powstających poza organizacją, czyli np. pobierania energii elektrycznej lub cieplnej, pary technologicznej czy chłodu.
 • Zakres 3 jest najszerszy – w jego skład wchodzi aż kilkanaście różnych kategorii, takich jak np. wydobywanie surowców, wytwarzanie produktów, dojazdy pracowników, gospodarowanie odpadami czy wykorzystywanie opakowań.

 

Po co firmy uskuteczniają obliczanie śladu węglowego? Korporacje, które działają na arenie międzynarodowej, są do tego zobligowane. Zagraniczni kontrahenci często wymagają tego przed podjęciem współpracy. Ponadto konieczne jest raportowanie do Carbon Disclosure Project (CDP), czyli organizacji not-for-profit, która tworzy raporty odnośnie do proekologicznych działań podejmowanych przez firmy oraz miasta. Motywuje to przedsiębiorców do wprowadzania w swoich biznesach rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Jeśli nie masz swojego przedsiębiorstwa, ale wysoko sobie cenisz ochronę przyrody, zainteresuje Cię zapewne indywidualny ślad węglowy, czyli wyliczenie, jak dużo dwutlenku węgla wytwarzasz podczas takiej czy innej codziennej czynności. W jaki sposób to obliczyć?

 1. Zidentyfikuj wszystkie źródła emitujące gazy cieplarniane, np. ogrzewanie, elektryczność czy zużycie wody.
 2. Zgromadź najbardziej szczegółowe dane, jakie jesteś w stanie. Początkowo zwróć uwagę na emisję energii elektrycznej, bo to ona generuje największą emisję dwutlenku węgla. Sprawdź rachunki za prąd, aby dowiedzieć się, ile jej zużywasz. Zgromadź też informacje o ilości kilometrów, które średnio przejeżdżasz tygodniowo różnymi środkami transportu.
 3. Skorzystaj z wybranego internetowego kalkulatora śladu węglowego. Pozwoli Ci on wyliczyć emisję na podstawie Twoich nawyków i wyborów, których dokonujesz. Wystarczy wpisać tam dane dotyczące np. preferowanej diety, środków transportu, z jakich korzystasz, ilości pobieranego prądu itp. Na tej podstawie zostanie wyliczone to, jak Twoje działania wpływają na emisję CO₂.
 4. Indywidualne emisje można przeliczyć na ekwiwalent dwutlenku węgla (CO₂e), czyli stężenie dwutlenku węgla, którego emisja do atmosfery miałaby identyczny skutek, co dane stężenie porównywalnego gazu cieplarnianego. Dzięki temu zyskujesz możliwość porównywania ze sobą różnych rodzajów gazów cieplarnianych i ich wpływu na klimat.
 5. Po otrzymaniu wyniku kolejnym punktem powinno być po prostu podjęcie kroków, które ograniczą Twój ślad węglowy. Nie czekaj, działaj!

Ślad węglowy człowieka – jakie działania mają największy wpływ?

Jeśli chcesz wnieść swój wkład do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, dowiedz się koniecznie, co zostawia największy ślad węglowy. Ułatwimy Ci to zadanie – chodzi przede wszystkim o sektor produkcji oraz konsumpcję energii. Dane Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają złudzeń, wskazując, że energia nieodnawialna odpowiada za ponad 60% globalnej emisji szkodliwych gazów.

Spory udział mają również konkretne sektory, spośród których wymienić można chociażby transport, żywność, energię oraz odzież. Staje się więc jasne, że to, jakie towary i usługi wybierasz, ma bardzo duże znaczenie. Przyjmuje się, że każdy mieszkaniec Polski emituje średnio (uwaga!) 10 ton śladu węglowego rocznie. Dokładna ilość zależy jednak od tego, co jesz, w jaki sposób na ogół się przemieszczasz, jakie kupujesz ubrania czy ogólnie – jaki masz styl życia

Jak zmniejszyć ślad węglowy – praktyczne wskazówki

Mimo że największy ślad węglowy wytwarzany jest przez przemysł, warto wypracować nawyki, które uszczuplą Twoje uczestnictwo w jego światowej emisji. O ile masz taką możliwość, wprowadź w swoim domu innowacje oraz ekologiczne technologie. Oprócz tego powołaj do życia nowe codzienne zwyczaje, które zredukują Twój negatywny wpływ na środowisko. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć swój ślad węglowy.

Redukcja śladu węglowego – zmiany w stylu życia

Nawet niewielkie zmiany w stylu życia mogą zadziałać zgodnie z zasadą „grosz do grosza”, przekładając się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Poznaj praktyczne wskazówki, w jaki sposób możesz zminimalizować ślad węglowy:

 • Zacznij od zmian w diecie. Wybieraj produkty lokalne od sprawdzonych dostawców i stawiaj na sezonowość. Dobrym przykładem jest marka własna Auchan – Pewni Dobrego, dbająca o dostarczanie produktów z godnych zaufania źródeł i działająca z poszanowaniem dla środowiska.
 • Podczas produkcji mięsa dochodzi do bardzo dużej emisji gazów cieplarnianych. Staraj się ograniczyć jego spożycie i spróbuj roślinnych zamienników lub warzyw.
 • W ramach zakupów korzystaj z wielorazowych toreb.
 • Postaw na produkty z niskim śladem węglowym, czyli te lokalne, których nie trzeba transportować, jak i te wyprodukowane w sposób zrównoważony.
 • Nie wspieraj tzw. fast fashion. Kupuj mniej ubrań, ale za to lepszych jakościowo, które nie zniszczą się po kilku praniach, lecz posłużą Ci na dłużej. Preferuj ubrania z naturalnych materiałów, jak bawełna, len, wełna czy jedwab. Nie wykluczaj również rzeczy „z drugiej ręki”; podobnie z wymianą odzieży.
 • Staraj się kupować tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Nadmierny konsumpcjonizm i idące za nim marnowanie zasobów mają duży wpływ na ślad węglowy, a w tym kontekście można temu zapobiec całkiem łatwo.
 • Zadbaj o recykling. Segreguj odpady, a zamiast opakowań z tworzyw sztucznych korzystaj z wielorazowych bądź biodegradowalnych.
 • Niezwykle ważne jest także budowanie świadomości ekologicznej. Samodzielnie poszukuj nowych informacji na temat środowiska, ale nie zachowuj tego tylko dla siebie; edukuj osoby ze swojego otoczenia, gdy tylko pojawi się taka naturalna okazja. Im więcej osób dowie się o śladzie węglowym podczas takich zwykłych rozmów, tym większa szansa, że i one wprowadzą zmiany w swoim życiu.

Jak ograniczyć ślad węglowy – technologie i innowacje

Jeśli chcesz wprowadzić u siebie większe zmiany, rozważ innowacyjne rozwiązania oraz nowoczesne technologie. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zyskać realny wpływ na ograniczenie śladu węglowego

 • Zainwestuj w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszysz zużycie paliw kopalnych, które stoją za znaczną częścią emisji.
 • Jeśli masz taką możliwość, zamień samochód na rower lub komunikację miejską. Jeżeli nie jesteś w stanie zrezygnować z auta, rozwiązaniem może być model elektryczny/hybrydowy.
 • Ogranicz zużycie wody poprzez przemyślane zmywanie naczyń lub umieszczanie ich w zmywarce; korzystanie z prysznica zamiast wanny to podobnie trafny wybór.
 • Zainwestuj w inteligentny system zarządzania energią, czyli Home Energy Management System (HEMS). Jest to rozwiązanie, które pozwala łączyć w sieć wszystkie urządzenia elektroniczne w Twoim domu! Dzięki temu nie będzie dla Ciebie problemem optymalizacja zużycia energii w obszarach typu: ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylacja.

 

Sprawdź także: Jak stworzyć ekologiczny dom? Wprowadź pozytywne zmiany do swojego życia

Ślad węglowy – małymi rzeczami możesz zmieniać planetę!

Każde działanie, które podejmujesz, pozostawia po sobie jakiś ślad; jak się okazuje, również ten węglowy. Wiesz już, w jaki sposób możesz oszacować indywidualny ślad węglowy. Jeżeli nic poważnego nie stoi na przeszkodzie, zacznij korzystać z odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów zarządzania nią.

Pamiętaj jednak, że w kwestii emisji gazów cieplarnianych codzienne wybory także mają dużą wagę. Najłatwiej jest zacząć korzystać z transportu publicznego – tuż obok plasuje się zmiana zakupowych przyzwyczajeń. Sięgaj po produkty ze sprawdzonych źródeł, w których docenia się lokalność i troskę o środowisko. Polecamy zakupy w sklepie internetowym Auchan, gdzie czeka na Ciebie oferta tak szeroka, że „zmienianie świata poprzez zmianę siebie” – tak istotne w omawianej tematyce – stanie się dla Ciebie łatwiejsze!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.