Aplikacja

Troska o środowisko to małe kroczki, czyli jak uszyć torbę na zakupy?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 04.06.2024 9 minut czytania

Dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas. Możemy go wypełniać poprzez ograniczanie ilości kupowanego plastiku, segregację śmieci, oszczędzanie prądu i wody, a także… uszycie własnej torby na zakupy. Wystarczy trochę materiału, nici oraz odrobina chęci. Recykling daje szansę na ograniczenie odpadów, wpaja dobre nawyki i pozwala nadać przedmiotom drugie życie. Sprawdź, jak uszyć torbę na zakupy i przyczynić się do dobra naszej planety.

Jak uszyć torbę na zakupy – przygotowanie materiałów

Foliowe jednorazówki już dawno przestały cieszyć się zainteresowaniem. W ich miejsce zaczęły pojawiać się papierowe torby z recyklingu, a także materiałowe torebki na zakupy. Plusów tego ostatniego rozwiązania jest naprawdę wiele: nie tylko mogą posłużyć latami, ale też dają możliwość personalizacji, która wpisuje się w modowe trendy. Torby materiałowe zyskują jeszcze bardziej na unikalności, jeśli stworzysz je samodzielnie. By to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności zdecydować, jaki materiał się do tego nada. Mogą to być na przykład:

  1. bawełna – to naturalny, ekologiczny materiał. Jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle tekstylnym. To tkanina, która cechuje się wytrzymałością, odpornością na wysokie temperatury. Jednocześnie jest przyjemna w dotyku i atrakcyjna pod względem wizualnym – można wybierać we wzorach i kolorach tego materiału. Torby bawełniane możesz bez obaw poddawać praniu w pralce, dzięki czemu będzie mogła posłużyć naprawdę długo;
  2. len – to także tkanina ekologiczna. To bardzo mocny materiał, nieco sztywny, ale za to przewiewny i biodegradowalny. Ponadto torby lniane wykazują właściwości antyalergiczne;
  3. jeans – choć to również bawełna, o której już mówiliśmy wyżej, warto wyróżnić osobno ten ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Dzięki torbom z jeansu z pewnością wyróżnisz się z tłumu, a środowisko będzie Ci za taki wybór wdzięczne (możesz podarować nowe życie swoim starym spodniom). Torby jeansowe, podobnie jak ubrania z tego materiału, można śmiało prać;
  4. tkaniny wodoodporne – by torba DIY była odporna na wilgoć, na przykład gdy w drodze powrotnej z zakupów złapie Cię deszcz, dobrym wyborem jest materiał hydrofobowy, czyli taki, który nie przemaka (na przykład poliester). Będzie również wytrzymały i niezwykle prosty w utrzymaniu w czystości.

Skąd wziąć materiały na torbę?

Tak naprawdę wystarczy, że rozejrzysz się dookoła! Możesz wykorzystać na przykład ubrania, których już nie nosisz. Bawełniane T-shirty, jeansowe spodnie, lniane koszule, poliestrowe kurtki – możesz nadać im nowe życie. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem będzie także odwiedzenie sklepów z odzieżą używaną, które często pełne są prawdziwych tekstylnych perełek.

Do ponownego wykorzystania nadadzą się także domowe tekstylia, które znajdziesz także w Auchan. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie materiału z pościeli, prześcieradła, ozdobnych poszewek na poduszki czy zasłon! Ograniczeń tak naprawdę nie ma.

Jak uszyć torebkę – kolory i wzory materiałów

By torebka była nie tylko trwała i funkcjonalna, ale też modnie się prezentowała, warto postawić na ponadczasowe wzory oraz barwy. Dobrym wyborem będą jednolite tkaniny w uniwersalnych kolorach, takich jak czerń, biel, beż czy szarość. Jeśli jednak wolisz bardziej radosne barwy, nic nie stoi na przeszkodzie.

Jeśli chodzi o wzory, możesz postawić na przykład na kratę, która także wpasowuje się w wiele modowych stylizacji. Różnego rodzaju nadruki czy napisy będą ciekawym urozmaiceniem i dodadzą Twojej torbie unikalności i niepowtarzalności.

Jak uszyć torebkę? Podstawy szycia

Własnoręczne uszycie torby wydaje się niczym trudnym. Owszem, to nie jest skomplikowana czynność, jednak by torba była estetyczna, trzeba wiedzieć, jak się zabrać do szycia. Co należy przygotować?

Na początku zastanów się, jak chcesz, by Twoja torba wyglądała. Jeżeli zależy Ci na klasycznym kształcie, wystarczy, że z materiału wytniesz dwa prostokąty o wymiarach 43 cm na 48 cm. Możesz również zrobić większy wykrój, by torba była bardziej pojemna. Jeśli jednak zależy Ci na niestandardowym kształcie, potrzebny będzie szablon, od którego odrysujesz kształt na materiale (wiele szablonów możesz znaleźć w Internecie). Zabezpiecz go szpilkami, by nic się nie poprzesuwało. Dodatkowo wytnij jeszcze elementy na rączki torby – mogą to być dwa paski o wymiarach 90 cm na 10 cm. Złóż je do preferowanej szerokości i zaprasuj. 

Dobrą praktyką jest wypranie materiału przed szyciem i wyprasowanie go. Dzięki temu wykrawanie elementów i zszywanie ich przebiegnie łatwiej i sprawniej. Gdy wykroje są gotowe, czas przejść do szycia. Najpierw przygotuj maszynę. Jak to zrobić?

  1. Nawiń szpulę nici i umieść ją w bębenku. Rodzaje maszyn są różne, dlatego dokładny sposób nawijania nici sprawdź w dołączonej do urządzenia instrukcji.
  2. Dopasuj rodzaj ściegu. Może on być elastyczny bądź ozdobny (drugi ma charakter ozdobny, pierwszy zaś ma za zadanie po prostu połączyć skrawki materiału). Wybierzesz go za pomocą pokrętła w maszynie. Dopasuj również długość i szerokość ściegu (będą one zależne od rodzaju materiału i Twoich własnych preferencji),
  3. Ustaw naprężenie igły. To także zrobisz przy pomocy odpowiedniego pokrętła. Zbyt duże naprężenie może marszczyć tkaninę lub powodować zrywanie się nitki. Z kolei zbyt małe może tworzyć nieestetyczne pętelki na ściegu.

Gdy urządzenie jest gotowe do pracy, zszyj wycięte przez siebie kawałki materiału. Pamiętaj, by odwrócić je na lewą stronę – dzięki temu szwy będą ukryte wewnątrz, a zewnętrzna strona torby będzie prezentowała się estetycznie. Nie rozpędź się za bardzo i uważaj, by nie zszyć górnej krawędzi torby. Na koniec odwróć torbę na właściwą stronę. Wytrzymała torba na zakupy gotowa!

Torba DIY – kreatywne pomysły na design

Torebka to dodatek, który często pozwala wyrazić siebie i nadać stylizacji niecodziennego wyglądu. Gdy zdecydujesz się samodzielnie uszyć swoją torbę, masz mnóstwo sposobów do tego, by nadać jej charakteru i niepowtarzalności. Jak uszyć torbę na zakupy, która będzie unikatowa? Oto kilka sposobów, które Ci w tym pomogą.

  • Kieszenie. Podczas szycia torby, możesz wykroić kilka mniejszych prostokątów i wszyć je wewnątrz bądź też na zewnątrz. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także element, który wyróżni Twoją torebkę spośród innych.
  • Hafty i naszywki. To kolejny pomysł, który pozwoli na uzyskanie niecodziennego designu. Wyhaftuj na swojej torbie na przykład kwiaty, gwiazdy czy geometryczne wzory. Możesz naszyć na nią także kilka gotowych, kolorowych naszywek.
  • Naprasowanki. To bardzo szybki i łatwy sposób na ozdobienie torebki.
  • Cekiny, koraliki, kryształki. Jeśli lubisz błysk, to rozwiązanie z pewnością Ci się spodoba. Wykorzystaj klej lub igłę z nitką i zaaplikuj ozdoby na przykład wzdłuż krawędzi torby. Możesz także za ich pomocą stworzyć kształt lub napis.
  • Agrafki i ćwieki. Wolisz nieco bardziej odważny wygląd? Postaw na prostą aplikację z różnego rodzaju agrafek – to niezwykle łatwe do wykonania, a efekt może być naprawdę ciekawy. Dodaj też kilka ćwieków na przykład przy górnej krawędzi torby.
  • Breloki i przypinki. Jeżeli lubisz kolorowe rozwiązania i chcesz całkowicie wyrazić siebie, wybierz ozdoby w postaci różnego rodzaju barwnych przypinek. Do rączek torby możesz również przyczepić ulubiony brelok.
  • Markery do tkanin. Drzemie w Tobie dusza artysty? Chwyć więc za kolorowe pisaki do materiałów i stwórz na swojej torbie niepowtarzalny wzór. Będziesz mieć pewność, że nikt poza Tobą nie będzie mieć drugiej takiej samej torby!

Jak uszyć torbę shopper? Szczegóły, które robią różnicę

Torby shopperki cieszą się dużym zainteresowaniem głównie z uwagi na swoją praktyczność – są bardzo pojemne. Choć nazwa sugeruje, że to torba na zakupy, wykorzystuje się je także w różnych innych celach, jak na przykład zajęcia na uczelni, wyjście do pracy czy spotkanie ze znajomymi. Jak uszyć torbę shopper?

Właściwie cała procedura prezentuje się bardzo podobnie, jak w przypadku zwykłej torby materiałowej. Są jednak niuanse, które trzeba uwzględnić, szyjąc ten rodzaj torebki.

  • Usztywniane dno. Nie jest to element konieczny, jednak wiele shopperek właśnie taką cechę posiada. Jeśli chcesz uwzględnić ją w swojej torbie, zaopatrz się w sztywny materiał, na przykład wigofil, zwany także fizeliną. Pomoże usztywnić dno i nadać torbie oczekiwany kształt.
  • Podszewka. Do wykonania tego elementu możesz użyć lekkiego, bawełnianego materiału o takich samych wymiarach jak Twoja torba. Może to być także materiał wodoodporny – dzięki temu Twoja shopperka będzie zabezpieczona na przykład przed rozlaniem się w jej wnętrzu jakiegoś płynu. Wystarczy, że wszyjesz tkaninę od wewnętrznej strony.
  • Wewnętrzna przegroda. To element bardzo praktyczny, dlatego warto pomyśleć o jego dodaniu do swojej torebki. By go w niej zamieścić, wystarczy dodatkowy skrawek materiału, z którego utworzysz kieszonkę. Następnie połącz go z podszewką. Wewnętrzna przegroda może być otwarta (wówczas pozwoli poukładać rzeczy w torebce) lub zamykana na suwak (w tym wydaniu pozwoli na schowanie cennych rzeczy, takich jak portfel, telefon czy kluczyki).

Co można zrobić, by torebka była jeszcze bardziej funkcjonalna? Dobrym pomysłem będzie wszycie zapięcia. By Twoje rzeczy były bezpieczne i nie wypadały, gdy na przykład odstawisz torbę na podłogę, sprawdzi się zapięcie na zamek błyskawiczny, napy lub zapięcie magnetyczne.

Sprawdzić się mogą również kieszonki po bokach, w które możesz później włożyć butelkę z wodą lub małą parasolkę. Dzięki kieszonkom nie będzie potrzeby przekopywania całej zawartości w odnalezieniu najpotrzebniejszej rzeczy.

Wytrzymała torba na zakupy – jak zagwarantować trwałość?

Rozpruty szew, podarta tkanina, urwana rączka… Każdy chciałby takich nieprzyjemności uniknąć, zwłaszcza we własnoręcznie zrobionej torebce. By torba była wystarczająco wytrzymała, warto poświęcić odrobinę czasu na jej odpowiednie wzmocnienie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nią na długo.

  1. Wybierz trwały materiał. Ważne, by był wystarczająco gruby i odporny na wszelkiego rodzaju przetarcia.
  2. Wzmocnij szwy. Jak to zrobić? Przede wszystkim wybierz trwałą i mocną nić. Możesz także w strategicznych miejscach (na rogach i przy rączkach) zastosować ryglowanie, czyli ścieg wsteczny. Polega na przeszyciu, cofnięciu i ponownym przeszyciu szwu, by go zabezpieczyć przed rozpruciem się. Alternatywnym wzmocnieniem mogą być specjalne kleje do tkanin lub dwustronne taśmy.
  3. Zwróć uwagę na rączki. To bardzo ważny element całej torby, na którym spoczywa uniesienie całego ciężaru jej zawartości. By rączki były mocne i trwałe, postaraj się, by miały kilka warstw. Wytnij z materiału nieco grubszy pasek, złóż go po długości kilka razy, równo zaprasuj, a następnie mocno zszyj przy brzegu. Dzięki temu rączki będą grubsze, a co za tym idzie, bardziej odporne.

Uszycie własnej, materiałowej torby to mały krok dla Ciebie, ale duży krok w trosce o czyste środowisko. Co więcej, z torbą DIY na ramieniu nie tylko możesz wyrazić swoje wnętrze, ale z pewnością też poczujesz niemałą dawkę satysfakcji, gdy usłyszysz pytania „Skąd masz taką torbę? Jest świetna!”.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.