5 pomysłów na zdrowe śniadanie do szkoły!
Mózg ucznia potrzebuje wartościowego posiłku, aby wydajnie przyswajać wiedzę. Choć dzieci najchętniej jadłyby tylko słodycze, to nie jest to najlepszy pomysł na drugi posiłek. Po ich zjedzeniu maluchy najpierw są pobudzone, potem ospałe i niechętne do współpracy. Podpowiadamy zatem jak zrobić smaczne, kolorowe i przede wszystkim zdrowe śniadanie do szkoły!
Drugie śniadanie do szkoły – dlaczego jest takie ważne?
Ostatnie dekady to czas, kiedy zamiast pożywnej kanapki i jabłka w plecakach lądowały batony, ciastka, a nawet chipsy. Drożdżówka z owocami lub twarogiem została zastąpiona słodkim, szczelnie zapakowanym rogalikiem. Na szczęście świadomość rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci jest coraz większa, a opiekunowie skupiają się na tym, aby dziecko miało w plecaku pełnowartościowe drugie śniadanie do szkoły.
Zbilansowana dieta jest niezbędna dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Dlatego też zawartość śniadaniówki to jeden z czynników, który wpływa na postępy w nauce. Składniki odżywcze w zdrowym drugim śniadaniu pomagają zapobiegać otyłości i innym przewlekłym chorobom.
Zbilansowane śniadanie do szkoły sprawia, że dzieci są bardziej skłonne do aktywności fizycznej i mają pozytywne nastawienie. Posiłek, który dostarcza niezbędnych witamin i minerałów, odżywia mózg i sprawia, że dziecko szybciej się uczy.
Sprawdź również: Jaki wybrać strój na rozpoczęcie roku szkolnego dla pierwszoklasisty? Porady na pierwszy dzień i nie tylko
Nieobecności w szkole to zaległości, które trudno nadrobić, jednak zdrowe posiłki pośrednio pomagają unikać takich sytuacji, ponieważ wzmacniają układ odpornościowy. Składniki odżywcze w owocach, warzywach i pełnych ziarnach pomagają wspierać naturalne mechanizmy obronne organizmu, podczas gdy niezdrowa żywność może je osłabiać.
Czy drugie śniadanie do szkoły może wpływać na stan psychiczny dziecka? Oczywiście! Pożywne jedzenie pomaga poprawić koncentrację i skupienie, które są niezbędne do odniesienia sukcesu w nauce. Po drugie, zdrowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do zwiększenia poziomu energii i poprawy nastroju.
Drugie śniadanie do szkoły jest istotną częścią rozwijania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. To nie tylko ochroni je przed otyłością, ale zaprocentuje w przyszłości. Dlatego też zamiast gotowych niezdrowych przekąsek, warto samodzielnie przygotować dziecku zdrowe drugie śniadanie do szkoły.
Szybkie śniadanie do szkoły – jakie produkty wybierać?
Co na śniadanie do szkoły wybrać? Warto skupić się na tym, aby posiłek był nie tylko zbilansowany, ale i smaczny. Czy da się w kilka minut skomponować taką śniadaniówkę? Oczywiście, jeśli nie ma się czasu na przygotowanie skomplikowanego posiłku, można wykorzystać zdrowe i gotowe już produkty. Jak wybrać takie, które dodadzą dziecku energii i dobrze odżywiają mózg?
Należy skupić się na żywności nieprzetworzonej. W musach owocowych „zdrowych” ciasteczkach i innych przekąskach dla dzieci może być więcej cukru niż witamin. Zamiast kupować takie przekąski, warto skomponować szybkie śniadanie do szkoły z tego, co posiada się w lodówce i szafkach kuchennych.
Produkty na śniadanie do szkoły z gotowych składników:
- orzechy,
- pestki z dyni,
- pokrojone w słupki warzywa – marchewka, seler naciowy itp.,
- owoce – banan, jabłko, mandarynki, winogrona,
- pomidorki koktajlowe,
- pieczywo pełnoziarniste,
- krakersy pełnoziarniste,
- tortilla,
- hummus,
- pesto,
- granola i mały jogurt.
Napełnienie lunchboxa takimi produktami nie jest objawem lenistwa. Szybkie śniadanie do szkoły może być zdrowe i zróżnicowane, nawet jeśli zostanie przygotowane w biegu.
Podczas zakupów warto pamiętać, by w lodówce i szafkach zawsze znalazło się coś zdrowego i kolorowego, dzięki uniknie się zmartwień na temat tego, co zrobić na śniadanie do szkoły w pośpiechu.
Pomysły na śniadanie do szkoły
Jak przyrządzić smaczne śniadanie do szkoły? Przygotowaliśmy przepisy na proste dania, które większość maluchów chętnie zabierze ze sobą na lekcje. Porcje należy dopasować do wieku dziecka – dla nastolatka powinna być zdecydowanie większa niż dla pierwszoklasisty. Jeśli uczeń je obiad w szkole, jego śniadaniówka może zawierać wyłącznie zdrowe przekąski. Dzieci, które nie mają w szkole ciepłego posiłku, powinny natomiast zabrać z domu lunchbox z produktami zawierającymi ok. 500 kcal.
Pora na nasze pomysły na śniadanie do szkoły – warto potraktować je jako inspirację i przygotować własne kompozycje kolorowych lunchboxów.
Przeczytaj też: Powrót do szkoły? Skompletuj wyprawkę szkolną z Auchan!
Poniedziałek – quesadilla z serem
Trójkątne serowe quesadilla mają ciekawy kształt, który jest atrakcyjny dla małych dzieci. Należy zatem pokroić placek na trójkąty, posmarować guacamole i włożyć ser – najlepszy będzie cheddar. Następie przykryć drugim trójkątem tortilli i podgrzać w opiekaczu do kanapek. Można także dołączyć owoce w małych kawałkach (wielkości kęsa), np. pokrojone brzoskwinie, truskawki lub mandarynki.
Wtorek – kolorowe śniadanie do szkoły
Drożdżową bułeczkę lub domową muffinkę warto połączyć ze świeżymi owocami lub warzywami. Do śniadaniówki można dodać ogórki, marchewki, zielony groszek i połówki truskawek, aby zapewnić dziecku spożycie odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia. Do tego zestawienia pasuje też chrupiąca przekąska, taka jak pełnoziarniste płatki lub precle.
Zobacz również: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki
Środa – kanapka z masłem orzechowym i dżemem
Pomysłem na środowe śniadanie jest uwielbiana przez większość amerykańskich dzieci kanapka z masłem orzechowym i dżemem pokrojona w trójkąty. Taki drugi posiłek do szkoły zadowoli miłośnika słodkości. Do pudełka śniadaniowego warto wrzucić także kilkanaście borówek amerykańskich, aby maluch mógł podjadać je na krótkich przerwach.
Czwartek – kanapka z wędliną drobiową i serem
Do takiej kanapki najlepsza będzie domowa wędlina z pieczonej piersi z indyka, która dostępna jest w sklepie Auchan. Do środka należy włożyć także żółty ser (wybrany według preferencji malucha) oraz warzywa. Zielony ogórek to zdrowa i chrupiąca przekąska a przy tym idealne uzupełnienie takiego śniadania. Na słodko można dodać do lunchboxa także ćwiartki jabłka lub suszoną żurawinę.
Piątek – gofry
Większość dzieci uwielbia słodkie gofry. Warto jednak przygotować również warzywną wersję dodając do wytrawnego ciasta szpinak lub startą na drobnych oczkach marchewkę. Do klasycznych gofrów na słodko, można wrzucić garść owoców jagodowych, dodać miód lub dżem – jednorazowe porcje tych produktów dostępne są w wygodnych pojemniczkach. Do wytrawnych wafli pasuje topiony ser, pesto lub plasterki ogórka.
Można zauważyć, że wszystkie proponowane lunchboxy są dość zróżnicowane kolorystycznie, dzięki czemu dziecko po otwarciu pudełka będzie zachwycone!
Powyższe menu to tylko przykładowe pomysły na śniadanie do szkoły. Należy komponować je z ulubionych składników swojego malucha. Przed stworzeniem śniadaniówki, warto jednak dać dziecku spróbować potraw wcześniej w domu. Dzięki temu uniknie się sytuacji, kiedy maluch chodzi głodny, bo nie posmakowała mu dana potrawa czy składnik.
Lunchbox do szkoły – co poza tym?
Kiedy menu na cały tydzień zostało zaplanowane, pora przejść do innych praktycznych tematów. Jak wybrać lunchbox? Śniadaniówka z przegródkami jest najlepszym rozwiązaniem. Składniki posiłku nie będą się ze sobą mieszać. Warto wybrać taką, która ma w zestawie sztućce. Nie można zapomnieć także sprawdzeniu jej szczelność i sposobu otwierania, aby nie sprawiało dziecku kłopotu.
Poza śniadaniówką dziecko potrzebuje również butelki na picie. Ostatnio bardzo popularne stały się butelki na wodę z filtrem. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż woda mineralna butelkowana. Dziecko może nalać sobie wodę z kranu, a filtr węglowy sam ją oczyści. Butelki są wielorazowego użytku, jednak filtry należy wymieniać regularnie.
Warto kupić dziecku również butelkę termiczną na ciepłe napoje. Zimą przyjemnie będzie maluchowi napić się ciepłej herbaty czy kakao.
Jakie inne akcesoria mogą przydać się do przygotowania i pakowania drugiego śniadania?
- Woreczki śniadaniowe wielorazowego użytku – to świetna alternatywa dla jednorazowych worków. Mają zapięcie strunowe, które nawet pierwszak otworzy bez kłopotu. Poza tym wykonane są z grubszej folii. Można je myć i używać wielokrotnie.
- Wykrawacze do ciastek – te przydadzą się, by nadać produktom uroczą estetykę. Dziecko chętniej sięgnie po kanapki w kształcie serduszek lub kwiatków. Gwiazdki z arbuza również będą wydawać się bardziej smakowite.
- Małe zamykane pudełka na produkty spożywcze – w takich pojemniczkach można zamknąć sos do sałatki, jogurt naturalny lub dżem do gofrów. To ekologiczna alternatywa dla pojemników jednorazowych.
Warto zaangażować swojego malucha w przygotowanie lunchboxów. Na sam początek dziecko może towarzyszyć w zakupach produktów na drugie śniadanie do szkoły. Może nawet sam komponować zawartość pudełek na przyszłe dni.
Należy jednak unikać gotowych słodyczy i wytłumaczyć swojemu smykowi, dlaczego są one niezdrowe. Zamiast słodkich batonów ze sklepów można przygotować domowe muffinki z czekoladą, gofry lub naleśniki. Nastolatki chętnie zabiorą do szkoły smoothie lub koktajle z nasionami chia.
Zadbaj o zdrowe śniadanie do szkoły każdego dnia
Zdrowe i smaczne śniadanie do szkoły można przygotować nawet w kilka minut. Kluczem jest robienie przemyślanych zakupów spożywczych pod kątem posiłków na wynos. Maluchy uwielbiają kolorowe lunchboxy, starszym dzieciom warto spakować coś bardziej treściwego, ale równie estetycznego.
Mamy nadzieje, że nasze inspiracje na śniadanie do szkoły rozbudziły kulinarną wyobraźnię. Zrób listę zakupów i czerp przyjemność z przygotowywania zdrowych posiłków dla swoich pociech. Wszystkie produkty, których potrzebujesz, znajdziesz w Auchan.