Aplikacja

Aromatyczny napój? Poznaj alternatywne metody parzenia kawy!

Opublikowano 21.12.2023

Czas wypróbować alternatywne metody parzenia kawy! Aeropress, drip, Chemex, French Press – za tymi tajemniczo brzmiącymi nazwami kryje się niepowtarzalny aromat. To artykuł dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i doświadczyć tego napoju w zupełnie nowy sposób. Sprawdź, czego możesz się po nich spodziewać i jak możesz je przygotować z produktami Auchan.

Alternatywne metody parzenia kawy

Alternatywne metody parzenia kawy to sposób na czerpanie pełniejszego smaku z ziaren kawy. Umożliwiają lepsze dostosowanie doznań smakowych do indywidualnego gustu każdego kawosza. Większość z nich zaczęła być popularna już w XX wieku. Jak różne techniki ekstrakcji wpływają na smak i aromat kawy? Jak możesz wykorzystać te metody w domowym zaciszu, aby każdego dnia cieszyć się wyjątkowym, bogatym w smaku napojem? O tym w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również: Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza? Poradnik

Popularną metodą jest French Press. Kawę umieszcza się w wysokim pojemniku z tłokiem zakończonym drobnym sitkiem. Zaparzacz został opatentowany przez włoskiego projektanta – Attilo Calimaniego, w Stanach Zjednoczonych w 1929 roku. Jednakże pierwszy i wstępny projekt tego samego urządzenia stworzyło już wcześniej, bo 1852 roku, dwóch Francuzów – Mayer oraz Delforge. Nie przypominał on jednak wyglądem współczesnych zaparzaczy. Przyrządzone we French Pressie napoje są zbalansowane w smaku.

Natomiast, metoda Chemex została wynaleziona w 1941 roku przez niemieckiego chemika – Petera Schlumbohma. Wykorzystał on swoją wiedzę naukową do stworzenia nowatorskiego sposobu parzenia kawy. W procesie powstaje klarowny napar, pozbawiony goryczy i cierpkości. Szklane naczynie łączy w sobie dekanter na kawę i karafkę. Jego kształt w formie klepsydry pozwala na powolną ekstrakcję przelewową. Wykorzystuje się w nim grube papierowe filtry.

Przelewowe metody parzenia kawy bez fusów – pour-over

Poznaj także inne metody parzenia kawy bez fusów. Jedną z nich jest drip, czyli parzenie kroplowe. Pour-over polega na ręcznym przelaniu gorącej wody przez świeżo zmieloną kawę, umieszczoną w filtrze i jej powolnej ekstrakcji do filiżanki. Metoda pozwala na kontrolę nad procesem parzenia – ilością wody, jej temperaturą i prędkością przelania. 

Przelewowe metody parzenia kawy wymagają stożkowego filtra, który może być wykonany z papieru, metalu czy tkaniny, umieszczonych nad dzbankiem lub bezpośrednio nad filiżanką. Zmieloną kawę wsypuje się do filtra, a następnie stopniowo zalewa małymi ilościami gorącej wody, co pozwala na rozwinięciu się aromatu.

Kawa wychodzi delikatna i bogata w zawartość kofeiny. Kawa przelewowa ma mniej cierpki aromat niż kawa przygotowana tradycyjnymi metodami. Wyróżnia się subtelnym smakiem i większą klarownością napoju. Pozwala na wydobycie delikatnych nut smakowych, które mogą ulec zatarciu podczas parzenia pod ciśnieniem.

Drip został przygotowany po raz pierwszy w 1908 roku przez gospodynię domową z niemieckiego Drezna. Kobieta później założyła, istniejącą do dziś, firmę z włoską kawą i przyborami do parzenia – Melitta.

Zobacz też: Ranking kaw rozpuszczalnych – zestawienie najlepszych propozycji

Aeropress – co to? Rewolucja w parzeniu kawy

To jedna z najnowszych metod parzenia kawy. Dopiero w 2005 roku inżynier Alan Adler wynalazł Aeropress. Co to za urządzenie? Przyrząd składa się z dwóch cylindrycznych elementów wykonanych z poliwęglanu, które pasują do siebie – jednego z filtrem na dole i tłoku, wytwarzając ciśnienie. Aeropress łączy w sobie cechy ekspresu ciśnieniowego, French Press i metody pour-over.

Proces parzenia z użyciem Aeropressu jest szybki, trwa do 3 minut i pozwala na wydobycie pełnego smaku kawy. Do filtra w dolnej części urządzenia wsypuje się zmieloną kawę, następnie wlewa się na nią gorącą wodę i delikatnie miesza. Po krótkim okresie zaparzania, należy wytworzyć równomierne ciśnienie, naciskając górną część urządzenia – to przepycha zaparzoną kawę przez filtr bezpośrednio do filiżanki.

Smak kawy z Aeropressu jest wyjątkowo intensywny. Można w nim wyczuć wyraźne nuty smakowe i niską kwasowość. Napój nie ma gorzkiego posmaku. Można go przygotować wszędzie, ponieważ istnieją również niewielkie, podróżne wersje tego urządzenia, które bez problemu zmieścisz do plecaka.

Cold Brew – czyli kawa parzona na zimno

Tradycyjnie, japoński Cold Brew przygotowuje się, umieszczając kostki lodu w specjalnym naczyniu. Ten następnie, kropelka po kropelce, trafia do znajdującego się poniżej pojemnika ze zmieloną kawą. Sitko, umieszczone pod rozdrobnionymi ziarnami, zapobiega przedostawaniu się fusów do zbiornika z gotowym napojem. Ten sposób parzenia kawy może trwać od 12 do nawet 24 godzin i nie da się ukryć, że jest on dość unikatowy.
Natomiast amerykańskie Cold Brew to również metoda parzenia kawy na zimno, ale polegająca na długim moczeniu zmielonych ziaren kawy w chłodnej wodzie. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu godzin, co pozwala na powolne ekstrahowanie aromatów. Do przygotowania obydwu rodzajów Cold Brew najlepiej nadają się średnio zmielone ziarna.

Zobacz: Jak zrobić kawę mrożoną? Poznaj 6 pomysłów na kofeinę w letnim wydaniu!

Charakterystyczną cechą kawy Cold Brew jest łagodny smak z minimalną goryczką i kwasowością. Napój ma subtelny profil smakowy. Z łatwością wyczujesz w nim nuty słodyczy, orzechów i czekolady, w zależności od użytych ziaren.

Cold Brew jest szczególnie popularna w ciepłe dni jako orzeźwiający napój kawowy. Może być serwowana na lodzie lub zmieszana z mlekiem, śmietanką lub różnymi syropami smakowymi. Nadaje się również jako baza do frappé lub koktajli.

Parzenie kawy w syfonie – czy znasz ten sposób?

Parzenie kawy w syfonie to jedna z najbardziej widowiskowych metod. Urządzenie wygląda niczym wyciągnięte z laboratorium chemicznego, a przygotowanie napoju przypomina eksperyment. Sposób wykorzystuje dwie komory szklane – dolną, w której umieszcza się wodę i górną – ze zmieloną kawą.

Gdy woda w dolnej komorze się podgrzewa, powstaje para wodna, która wywiera ciśnienie. Woda wędruje do górnej komory, gdzie miesza się ze zmieloną kawą. Napar jest z powrotem przesączony do dolnej komory dzięki efektowi próżni.

Przeczytaj także: Kawa ziarnista – ranking. Wybierz swój smak z Auchan!

Syfon do kawy zaczął być używany już w 1. połowie XX wieku przez berlińską firmę Loeff. W 1940 roku jego modyfikację opatentowała gospodyni domowa z Lyonu – Marie Fanny Amelne Massot. Jej urządzenie składało się z dwóch szklanych balonów połączonych rurką. Prezentowało się wyjątkowo oryginalnie, dlatego inne panie domu stawiały je zazwyczaj w salonie tak, aby goście mogli obserwować proces parzenia.

Syfon do kawy pozwala uzyskać czysty, delikatny i aromatyczny smak. Kawa wyróżnia się zróżnicowanymi nutami smakowymi i niewielką kwasowością. W tej metodzie najlepiej sprawdzają się jasno palone ziarna kawy.

Przygotowanie kawy po turecku – metoda pełna historii

Kawa po turecku zajmuje szczególne miejsce w kulturze Bliskiego Wschodu, ponieważ stała się symbolem gościnności. Jej picie jest nieodłączną częścią spotkań towarzyskich i biznesowych. Sama ceremonia wymaga cierpliwości. Często podaje się napój z małymi, bardzo słodkimi przysmakami – baklawą lub rachatłukum, które równoważą niezwykle mocny, gorzki smak napoju.

Przeczytaj również: Kawa po turecku – przepis na aromatyczny napój w domu

Metoda polega na powolnym gotowaniu bardzo drobno zmielonych ziaren kawy razem z wodą, czasem również z dodatkiem cukru i przypraw, m.in. kardamonu. Proces ten zachodzi w specjalnym tygielku zwanym „cezve”. Mieszankę powoli doprowadza się do wrzenia, co pozwala na wydobycie intensywnego aromatu. Podczas parzenia kawy po turecku utrzymuje się niską temperaturę, aby zmielone ziarna się nie przypaliły.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego w domu – bądź baristą w swojej kuchni

Pragniesz zostać baristą we własnej kuchni? Zacznij od wybrania wysokiej jakości i świeżo palonych ziaren kawy. Najlepsze efekty uzyskasz z ziarnami średnio palonymi – dzięki nim napój będzie zbilansowany pod względem mocy i smaku.

Pamiętaj również o wybraniu odpowiedniej odmiany ziaren. Arabica daje łagodniejszy napar ze słodkimi nutami i niższą zawartością kofeiny. Robusta ma nieco ostrzejszy smak, ale jest bardziej pobudzająca. W Auchan znajdziesz również blendy, czyli odpowiednio skomponowane mieszanki obu ziaren.

Dowiedz się więcej: Arabica czy robusta? Czym się różnią? Kompendium wiedzy kawosza

Do ekspresów ciśnieniowych najlepiej nadają się drobno zmielone ziarna (mniejsze niż kryształy cukru). Aby przygotować pojedyncze espresso, wykorzystaj 7 g zmielonej kawy. Temperatura wody powinna wynosić od 88 do 94 stopni.

Teraz wiesz, jak zaparzyć idealną kawę w domowym zaciszu!

Znasz już najpopularniejsze alternatywne metody parzenia kawy, czas na wypróbowanie ich w domowym zaciszu i znalezienie tej ulubionej. Potrzebujesz energicznie rozpocząć dzień? Espresso z ekspresu ciśnieniowego lub kawa po turecku sprawdzą się więc idealnie.

Szukasz orzeźwienia w gorące dni? Cold Brew to strzał w dziesiątkę, a na popołudnie z przyjaciółmi kawa z syfonu dostarczy Wam wyjątkowych doznań smakowych i wizualnych. Zanim wypróbujesz alternatywne metody parzenia kawy, odwiedź sklep Auchan, aby zaopatrzyć się w odpowiednie ziarna.

Warto pamiętać, że kawa, oprócz posiadania walorów smakowych, jest również bardzo zdrowa. Zawiera liczne antyoksydanty i ważne składniki odżywcze, takie jak ryboflawina, potas czy magnez. Przyczyniają się one do poprawy ogólnego stanu dobrobytu oraz redukują ryzyko niektórych chorób. Ponadto kofeina zawarta w kawie może zwiększać czujność umysłową, poprawiać nastrój czy efektywność ćwiczeń, co sprawia, że jest to napój korzystny, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.