Co ugotować na święta Bożego Narodzenia, żeby nic się nie zmarnowało?
Dla wielu osób święta to radosny czas spędzony z rodziną wypełniony rozmowami, śpiewaniem kolęd czy dzieleniem się prezentami spod choinki. W większości domów obowiązkowym elementem jest też bogato zastawiony stół wigilijny i obfity obiad w Boże Narodzenie. Świąteczne potrawy, choć przepyszne, często są przygotowywane w zbyt dużych ilościach. Co ugotować na święta Bożego Narodzenia, żeby nic się nie zmarnowało? Sprawdź propozycje Auchan.
Spis treści:
- Dlaczego ważne jest unikanie marnowania jedzenia w okresie świątecznym?
- Planowanie świątecznych posiłków – co zrobić na święta?
- Kreatywne przepisy na wykorzystanie resztek
- Co zrobić na wigilię? Przechowywanie i zamrażanie jedzenia
- Świąteczne prezenty kulinarne – co na święta Bożego Narodzenia?
- Postaw na zrównoważone święta!
Dlaczego ważne jest unikanie marnowania jedzenia w okresie świątecznym?
Marnowanie jedzenia w okresie świątecznym ma poważne konsekwencje dla środowiska. Nadprodukcja często kupowanych w tym czasie produktów, czyli między innymi czekoladowych słodyczy, mięsa i ryb prowadzi do ich wyrzucania. Przyczynia się to do zwiększenia emisji gazów, zużycia wody i surowców nieodnawialnych. Zmarnowane zasoby lądują na wysypiskach, gdzie psująca się żywność generuje metan – gaz cieplarniany 20% bardziej szkodliwy dla ekologii niż dwutlenek węgla.
A co z budżetem?
W czasach, gdy część gospodarstw domowych boryka się z ograniczeniami budżetowymi, efektywne planowanie zakupów przynosi znaczne oszczędności. Świąteczne marnotrawstwo to nie tylko strata pieniędzy wydanych na nadmiarowe zakupy, ale także koszt związany z procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Pomyśl, co dobrego na święta Bożego Narodzenia możesz zrobić dla potrzebujących. Jeśli wiesz, że zostaną Ci niewykorzystane składniki po rodzinnym gotowaniu, przekaż je najbiedniejszym.
Aby ograniczyć marnowanie jedzenia w okresie świątecznym, starannie planuj swoje zakupy; kupuj ilości jedzenia adekwatne do rzeczywistych potrzeb Twojej rodziny. Jeśli potrzebujesz zrobić większy zapas składników na wolne dni, wybierz produkty z długą datą przydatności. Zastanawiając się, co ugotować na święta Bożego Narodzenia, zadbaj o wykorzystanie resztek, które prawdopodobnie zostaną po świętach – oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, jednocześnie wspierając środowisko.
Przeczytaj także: Jak udekorować dom na święta? Przegląd inspiracji
Planowanie świątecznych posiłków – co zrobić na święta?
Zacznij od oszacowania liczby osób obecnych na świątecznym obiedzie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile porcji każdej potrawy powinno znaleźć się na stole. Oczywiście nie każdy z gości je to samo, niektórzy mają specjalne potrzeby – np. dietę roślinną, bezglutenową czy bez laktozy. Dopytaj się o preferencje najbliższych i ich nietolerancje pokarmowe, a przygotowanie menu stanie się prostsze.
Plan posiłków to podstawa
Zanim wyjdziesz na zakupy, przygotuj dokładny plan posiłków wraz z listą potrzebnych składników. Zapisz na niej konkretne ilości, aby nie poddać się presji impulsywnych zakupów. Nie ulegaj promocjom, jeśli wiesz, że nie wykorzystasz przecenionych produktów. W menu uwzględnij różnorodne potrawy, ale nie przesadzaj z ich ilością. Jeśli w święta planujesz spotkanie w kameralnym gronie, ogranicz liczbę dań. Wybierając składniki do świątecznych dań, zwróć uwagę na produkty lokalnych producentów należącej do Auchan marki Pewni Dobrego. W jej ofercie znajdziesz wiele ekologicznych wyrobów, które przydadzą Ci się w świątecznych potrawach.
Zależy Ci na obecności 12 dań na bożonarodzeniowym stole? Wybierając, co na święta do jedzenia przygotować, zwróć uwagę na ilości porcji w przepisach i w razie potrzeby podziel je zgodnie z liczbą obecnych osób. Podając potrawy na stół, zacznij od mniejszych porcji, pozostawiając gościom możliwość dokładki.
Pomyśl, w jaki sposób wykorzystasz ewentualne resztki – z pozostałego mięsa możesz przygotować sałatki, zupy czy kanapki na kolejne dni lub oddać jedzenie do banków żywności. Przed świętami zaopatrz się w odpowiednie pojemniki do przechowywania.
Najważniejsi są bliscy
Choć wiele osób ulega świątecznej presji, żeby zastawić stół tak, aż będzie się uginał, o wiele ważniejsze jest spędzenie czasu z bliskimi. Zamiast spędzać cały dzień w kuchni, przygotuj kilka potraw, najbardziej lubianych przez Twoich gości. Zaoszczędzony czas wykorzystaj na rozmowy, wspominki czy odpoczynek.
Kreatywne przepisy na wykorzystanie resztek
Resztki po świątecznych posiłkach wcale nie muszą lądować w koszu! Mięso, warzywa, makarony i inne składniki świetnie sprawdzą się w smacznych potrawach. Sprawdź proste przepisy, dzięki którym oszczędzisz swój czas i pieniądze, a także zaskoczysz najbliższych pysznym jedzeniem na ostatni tydzień roku. Pomyśl o tym, planując, co zrobić na święta.
Zobacz również: Dania mięsne na święta Bożego Narodzenia – pomysły
Na tej samej patelni podsmaż obraną, pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodaj ją do garnka z mięsem.
Wlej do garnka gorący bulion, dodaj listek laurowy, ziele angielskie oraz obie papryki – słodką i ostrą. Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 10 minut.
Wrzuć do garnka obrane i pokrojone w paseczki ogórki kiszone. Gotuj przez kolejne 4 minuty. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy. Gotuj jeszcze przez chwilę. Dopraw pieprzem i solą do smaku.
Sałatka z sałaty świątecznej
Został Ci nadmiar sałaty lodowej po udekorowaniu talerzy? Przyrządź z niej pyszną i świeżą sałatkę, która świetnie sprawdzi się do obiadu i ciepłej kolacji.
Opłucz liście pod bieżącą wodą i dokładnie je osusz. Pokrój sałatę na mniejsze kawałki i przełóż do dużej miski.
W małej miseczce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki sosu.
Polej przygotowaną sałatkę sosem, starając się równomiernie rozprowadzić go po wszystkich składnikach. Na koniec dodaj pokrojony w kostkę ser feta.
Sałatka z sałaty świątecznej
Opublikowano 01.12.2023Opłucz liście pod bieżącą wodą i dokładnie je osusz. Pokrój sałatę na mniejsze kawałki i przełóż do dużej miski.
W małej miseczce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki sosu.
Polej przygotowaną sałatkę sosem, starając się równomiernie rozprowadzić go po wszystkich składnikach. Na koniec dodaj pokrojony w kostkę ser feta.
Przekąski ze świątecznych przysmaków
Przemień pozostałości świątecznych dań w kreatywne przekąski, aby wykorzystać każdy kęs jedzenia. Świąteczne mięsa, takie jak pieczony indyk czy szynka, mogą stać się głównym składnikiem wyjątkowych kanapek lub wrapów. Dołóż sałatę, świeże warzywa i sosy, a stworzysz smakowite co nieco.
Możesz również przygotować tartinki. Na cieście francuskim połóż resztki pieczonej wołowiny lub kaczki. Dodaj do nich cebulkę, żurawinę i odrobinę musztardy. W ten sposób powstanie elegancka przystawka.
Resztki świątecznych słodkości również mogą dostać drugą szansę. Pokrój na mniejsze porcje pozostałe ciasta i podaj z bitą śmietaną, owocami, sosem czekoladowym lub lodami.
Zobacz również: Dekoracja stołu wigilijnego – 5 inspiracji
Co zrobić na wigilię? Przechowywanie i zamrażanie jedzenia
Zamrażanie żywności pomaga zachować jej świeżość i smak przez długi czas. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej temperatury – chłodzenie produktów w lodówce powinno odbywać się przy temperaturze od 1 do 5 stopni Celsjusza, natomiast zamrażanie w zamrażarce – przy temperaturze -18 stopni Celsjusza lub niższej.
Przed zamrażaniem upewnij się, że żywność nie jest popsuta. Mięso, ryby i warzywa podziel na mniejsze porcje. Ułatwi to późniejsze rozmrożenie dokładnie takiej ilości, jakiej potrzebujesz. Produkty szczelnie zapakuj w plastikowe pojemniki, specjalne woreczki do zamrażania lub folię aluminiową, aby zapobiec wysuszeniu jedzenia.
Opatrz każdy zamrażany produkt naklejką z datą zamrożenia i przewidywaną datą przydatności do spożycia. To ułatwi Ci zarządzanie zapasami. Wyrób w sobie nawyk systematycznego przeglądania zawartości lodówki i zamrażarki, a także planowania posiłków z wykorzystaniem produktów, które należy szybko zużyć.
Świąteczne prezenty kulinarne – co na święta Bożego Narodzenia?
Świąteczne prezenty kulinarnie to wspaniały sposób, aby pokazać bliskim, że zależy Ci na nich. Może to być np. własnoręcznie przygotowana mieszanka przypraw. Stwórz mieszankę z oregano, bazylią i czosnkiem do włoskich dań lub pikantną kompozycję z papryką, kminem i chili. Umieść je w małych, szczelnie zamykanych słoiczkach, aby zachowały świeżość i aromat.
Co dobrego na święta Bożego Narodzenia? Słoik pełen smaków
Jako prezent możesz stworzyć domowe dżemy i konfitury, eksperymentując ze smakami, aby dopasować je do gustu najbliższych. Wykorzystaj truskawki, maliny, mango, kiwi lub inne owoce, np. te, które pozostaną z kompotu czy deserów. Pamiętaj, aby wcześniej wysterylizować słoiki, aby przetwory dłużej zachowały świeżość. Ozdób je etykietkami i tasiemkami, a będą wyglądać bardzo świątecznie.
Kosz prezentowy z przekąskami
Co zrobić na wigilię, aby uradować najbliższych? Elegancko udekorowany kosz prezentowy z przekąskami to idealna opcja na świąteczny upominek. Starannie wybierz produkty, które w nim umieścisz. Niech będą to słone i słodkie przysmaki – lokalne sery, wysokiej jakości wędliny, orzechy, oliwki, krakersy, domowe ciasteczka, pralinki, konfitury lub miód. Możesz również dorzucić kawę, wino lub dobrą herbatę. Jeśli nie masz czasu na samodzielne komponowanie kosza, wykorzystaj gotowe propozycje dostępne w Auchan.
Sprawdź również inspiracje Auchan na drobne upominki na święta dla znajomych i najbliższych.
Postaw na zrównoważone święta!
W okresie świątecznym naprawdę możesz przyczynić się do zmniejszenia śladu ekologicznego poprzez świadome planowanie posiłków. Proste strategie, takie jak przygotowanie listy zakupów, dostosowanie porcji do liczby gości i przepisy na wykorzystanie resztek, zmniejszą ilość marnowanego jedzenia, przynosząc ulgę dla Twojego portfela.
Pomyśl o tym, zastanawiając się, co ugotować na święta Bożego Narodzenia. Pamiętaj, że składniki uroczystych potraw znajdziesz w sklepach Auchan. Jeśli zależy Ci na dobru naszej planety, wybieraj produkty eko i te pakowane w ekologiczne opakowania. Smacznych świąt!