Aplikacja

Czerwone mięso – jakie to produkty?

Opublikowano 09.11.2023 - 8 minut czytania

Czerwone mięso jest źródłem białka, witamin i cennych minerałów. Jednak pojęcie może budzić wiele wątpliwości. Co tak naprawdę kryje się pod tym terminem? Jakie produkty można zaliczyć do tej grupy? Czy są one zdrowe? Dowiedz się więcej na temat czerwonego mięsa z poradnika Auchan!

Czerwone mięso w diecie

Na wstępie należy zaznaczyć, że na rynku spożywczym dostępne są różne rodzaje czerwonego mięsa. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak, teksturę i zastosowanie kulinarne. Nazwa wzięła się stąd, że pozyskuje się je ze zwierząt, które mają czerwoną barwę mięśni. Przykłady czerwonego mięsa obejmują:

  • wołowinę: jest znana ze swojego soczystego smaku i sprężystej konsystencji; stanowi popularny składnik dań takich jak steki, gulasze, pieczenie czy tatary, 
  • wieprzowinę: to czerwone mięso pochodzące od świni, które wyróżnia się obecnością licznych żyłek tłuszczu; można przygotować z niego golonkę, grillowane żeberka czy klasyczne kotlety schabowe,
  • baraninę: jest ceniona za swój delikatny smak i soczystą konsystencję; w wielu krajach gości na stołach podczas świąt czy specjalnych okazji; stanowi bazę takich dań jak m.in. pieczeń barania, tradycyjny tatarski stek czy szaszłyki gruzińskie,
  • cielęcinę: to chude czerwone mięso z młodych krów (cieląt), które jest delikatne i mało tłuste; wykorzystuje się je w wielu kuchniach, szczególnie we włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej,
  • dziczyznę: pochodzi z dzikich zwierząt, takich jak dziki, sarny czy jelenie; jest cenione za swoją wyjątkową jakość, wyrazisty smak i konsystencję przypominającą strukturę tuńczyka; stanowi główny składnik w kuchniach o tradycjach łowieckich.

Warto pamiętać, że mięso wieprzowe i wołowe jest bardziej kaloryczne niż niektóre inne źródła białka. Wynika to z wyższej zawartości tłuszczu, zarówno nasyconego, jak i jednonienasyconego. Z drugiej strony wieprzowina czy wołowina zawierają hemowe żelazo, które jest lepiej przyswajalne przez organizm niż niehemowe żelazo obecne, chociażby w mięsie drobiowym. Ostateczny wybór między mięsem czerwonym a białym powinien zależeć od preferencji smakowych oraz celów żywieniowych.

Sprawdź także: Co zrobić z mięsa z rosołu? 3 pomysły na kurę rosołową

Zalety i ryzyka spożywania czerwonego mięsa

Wiele osób zastanawia się, czy mięso czerwone jest zdrowe. Jeśli chodzi o jego rolę w ludzkiej diecie, dla lekarzy i dietetyków jest to temat kontrowersyjny. Jego spożywanie ma niewątpliwie wiele zalet dla ludzkiego zdrowia, ale wiążę się też z pewnym ryzykiem. Niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie czerwonego mięsa może mieć korzystny wpływ na zdrowie, pod warunkiem że jest ono częścią zrównoważonej i zróżnicowanej diety. Dlaczego warto jeść czerwone mięso? Przykłady korzyści zdrowotne są następujące:

  • Dostarcza wysokiej jakości białka, które jest niezbędne dla budowy i regeneracji mięśni, kości, skóry, włosów i paznokci. Białko z czerwonego mięsa jest pełnowartościowe, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
  • Stanowi źródło żelaza, które jest niezbędne dla produkcji hemoglobiny – białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi. Żelazo z czerwonego mięsa jest lepiej przyswajalne niż to pochodzące od roślinnych zamienników. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do anemii, która objawia się osłabieniem, zmęczeniem, bladością skóry i błon śluzowych, zawrotami głowy i dusznością.

Jest źródłem witaminy B12, która przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i syntezy DNA. Ten składnik odżywczy występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską mogą cierpieć na jego niedobory. Skutki niedoboru witaminy B12 obejmują anemię, osłabienie, zmęczenie, pogorszenie pamięci, a także stany depresyjne.

Według innych badań czerwone mięso może być szkodliwe dla zdrowia, szczególnie jeśli jest ono spożywane w nadmiernych ilościach. Dzieje się tak ze względu na wysoki poziom tłuszczów nasyconych obecnych w czerwonym mięsie, co może powodować podwyższenie poziomu lipoprotein o małej gęstości (LDL), powszechnie określanych jako „zły cholesterol”. Nadmierna podaż tłuszczów nasyconych i cholesterolu sprzyja chorobom serca, otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu i miażdżycy.

Na co musisz uważać?

Ponadto, przygotowanie czerwonego mięsa poprzez smażenie, grillowanie lub pieczenie w wysokich temperaturach może powodować powstawanie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak aminy heterocykliczne (HCA) i benzo(a)piren, które są potencjalnie rakotwórcze.

Aby ograniczyć ryzyko rozwoju nowotworu, warto zdecydować się na alternatywne techniki obróbki termicznej, takie jak gotowanie na parze, duszenie, pieczenie w folii aluminiowej lub grillowanie w niskich temperaturach.

Jakie są alternatywy dla czerwonego mięsa?

Niektórzy decydują się ograniczyć lub wyeliminować czerwone mięso z diety. Powodów takiej decyzji może być wiele: począwszy od kwestii zdrowotnych, kończąc na aspektach etycznych czy religijnych. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją alternatywne źródła białka, które mogą zapewnić podobne, a nawet lepsze korzyści dla zdrowia.

Czym zastąpić czerwone mięso? Przykładów jest wiele, ale warto w pierwszej kolejności wspomnieć o roślinnych produktach. Białko pochodzenia roślinnego może być cennym dodatkiem do diety. Dotyczy to w szczególności osób, które przechodzą na wegetarianizm lub weganizm. Oto kilka popularnych roślinnych źródeł białka:

  • Tofu, zwane również sojowym twarogiem: powstaje z napoju sojowego w wyniku procesu koagulacji. Jest wykorzystywane w kuchni japońskiej, chińskiej i indonezyjskiej; stanowi składnik takich dań jak tempeh, ramen, curry czy pad thai.
  • Seitan, zwany także glutenem pszenicznym, jest bogatym źródłem białka o „mięsnej” konsystencji; wykorzystuje się go do przygotowywania kotletów, burgerów lub klopsików wegańskich.
  • Warzywa strączkowe: groch, fasola, soczewica i ciecierzyca to tylko niektóre przykłady produktów o wysokiej zawartości białka roślinnego. Na bazie warzyw strączkowych produkuje się pasty i smarowidła do chleba, a także hummusy i falafele. 

Sprawdź także przepis: Falafel z ciecierzycy

Dla osób, które nie chcą całkiem rezygnować z mięsa, świetną alternatywą są ryby i owoce morza. Krewetki, małże, ostrygi, kalmary czy homary są bogate w białko, żelazo, cynk i witaminę B12, podobnie jak czerwone mięso. Mają jednak znacznie mniej tłuszczu nasyconego i cholesterolu. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują korzystny wpływ na serce, mózg i wzrok. 

Z ryb i owoców morza można przygotować wiele dań, takich jak ryba po grecku, krewetki w sosie czosnkowym, małże w winie czy homar zapiekany z masłem.

Zobacz też:Produkty wysokobiałkowe – zestawienie. Co będzie najlepszym źródłem białka dla młodych i aktywnych?

Czerwone mięso w kuchni

Teraz gdy wiesz już, co to czerwone mięso i znasz przykłady produktów, które z niego powstają, pora zapoznać się z jego praktycznym zastosowaniem w kuchni. Specjalnie dla Ciebie z ekspertami kulinarnymi Auchan przygotowaliśmy kilka prostych i sycących przepisów z czerwonym mięsem w roli głównej.

Stek wołowy z antrykotu

Klasycznym przykładem wykorzystania czerwonego mięsa jest stek z wołowiny. Ten soczysty i aromatyczny kawałek karkówki jest bogaty w białko, żelazo, cynk i witaminę B12. Najlepiej smażyć go na mocno rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju lub masła. Można go doprawić solą, pieprzem, czosnkiem, rozmarynem lub innymi ziołami. Doskonale smakuje w połączeniu z frytkami.

1. Przygotuj mięso

Wyjmij steki z lodówki na ok. 30 minut i osusz je papierowym ręcznikiem. Natrzyj solą i pieprzem z obu stron.

2. Usmaż steki

Rozgrzej patelnię na dużym ogniu i wlej olej. Gdy olej będzie gorący, połóż steki na patelni i smaż przez ok. 3 minuty z każdej strony, aż będą dobrze zarumienione.

3. Dodaj czosnek i rozmaryn

Dodaj na patelnię obrany i lekko rozgnieciony czosnek wraz z rozmarynem. Przełóż steki na talerz i przykryj folią aluminiową. Pozostaw je na ok. 5 minut, aby nabrały soczystości.

4. Podaj z ulubionymi dodatkami

Podawaj steki z ulubionymi dodatkami (np. frytkami) i polej tłuszczem z patelni. Smacznego!

Czas całkowity 45 min
Porcja 4
Przygotowanie 45 min
Gotowanie -
Składniki
4
4 steki z antrykotu wołowego (po ok. 200 g każdy) marki Pewni Dobrego,
2 łyżki oleju roślinnego,
sól i pieprz do smaku,
2 ząbki czosnku,
2 gałązki rozmarynu.

Gulasz z karkówki wieprzowej

To aromatyczne i sycące danie z czerwonego mięsa, które ma słodkawo-pikantny smak. Stanowi źródło białka, tiaminy, niacyny i witaminy B6. Gulasz z wieprzowiny można podawać z makaronem, ryżem, kaszą, chlebem lub ziemniakami tak, jak lubisz.