- Auchan & You
- Kulinaria
- Czy zamrożone mięso może się zepsuć? Sprawdzamy!
Czy zamrożone mięso może się zepsuć? Sprawdzamy!
Ponadto marynowanie mięsa w soli i przyprawach przed zamrożeniem jest skutecznym sposobem na oszczędność czasu i poprawę smaku potraw. Dzięki temu, wystarczy je później tylko rozmrozić i ugotować, usmażyć lub upiec. Sposób ten znacznie przyspiesza codzienne przygotowywanie posiłków.
Co do zasady, można mrozić prawie każdy rodzaj mięsa, zarówno całe tusze, jak i podroby. Ważne jest jednak, aby znać zasady prawidłowego mrożenia i rozmrażania, aby nie dopuścić do jego zepsucia. Jeśli chcesz mieć pewność, jak rozpoznać zepsute mięso wieprzowe, wołowe czy drobiowe, koniecznie zapoznaj się z praktycznym poradnikiem przygotowanym przez ekspertów Auchan.
Czy zamrożone mięso może stracić na jakości i smaku?
Jeśli zastanawiasz się, czy zamrożone mięso może się zepsuć, odpowiedź brzmi: tak, jeśli nie jest przechowywane w odpowiednich warunkach. Oczywiście okres przydatności do spożycia będzie się różnił w zależności od rodzaju mięsa. Niemniej, nie wszystkie oznaki psucia można łatwo rozpoznać. Dlatego też należy być bardzo wyczulonym. Konsekwencje nieprawidłowego przechowywania mogą być bardzo poważne i obejmują:
- Utratę wilgoci i tzw. oparzanie mrożonek, czyli pojawienie się białych plam na powierzchni mięsa. Jest to spowodowane odparowaniem wody z komórek mięśniowych. Oparzeliny mrozowe nie są co prawda tak niebezpieczne dla zdrowia, jak chociażby bakterie i grzyby, ale mogą wpłynąć na jakość oraz smak mięsa, czyniąc je suchym czy twardym.
- Rozwój bakterii, grzybów lub pleśni – ma miejsce wtedy, gdy mięso nie jest szczelnie zamknięte w opakowaniu lub jeśli temperatura w zamrażarce nie jest odpowiednio niska. Niektóre mikroorganizmy mogą przetrwać mrożenie, wpływając na smak i zapach mięsa, tym samym powodując zatrucie pokarmowe.
- Utlenianie tłuszczu. To reakcja chemiczna, w której tłuszcz w mięsie reaguje z tlenem i tworzy związki o nieprzyjemnym zapachu oraz smaku. Utlenianie tłuszczu może być spowodowane przez zbyt długie przechowywanie mięsa, niewłaściwe opakowanie, zbyt wysoką temperaturę lub częste otwieranie zamrażarki. Utlenianie tłuszczu zmniejsza wartość odżywczą mięsa, a więc wpływa znacząco na jego jakość.
Podstawowa zasada brzmi: im więcej tłuszczu zawiera mięso, tym krócej można je przechowywać w zamrażarce. Poniżej przedstawiamy przykładowe czasy dla różnych rodzajów produktów:
- chude mięso wołowe, cielęce, jagnięceczy dziczyzna – od 4 do 12 miesięcy;
- tłuste mięso wołowe, cielęce, jagnięce i dziczyzna– do 4 miesięcy;
- chude mięso wieprzowe – do 8 miesięcy;
- tłuste mięso wieprzowe – do 4 miesięcy;
- mięso drobiowe (kurczak, indyk, kaczka, gęś) – od 9 do 10 miesięcy;
- ryby chude (np. dorsz, mintaj, sola) – od 6 do do 8 miesięcy;
- ryby tłuste (np. łosoś, makrela, śledź) – od 2 do 3 miesięcy;
- podroby (wątroba, nerki, serce) – do 4 miesięcy.
Przeczytaj również: Co zrobić z ugotowanego makaronu i jak go przechowywać?
Jak rozpoznać zepsute mięso? Kilka oznak
Zepsute mięso może być nie tylko nieapetyczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać, czy nadaje się ono do spożycia, czy już nie. Aby to ułatwić, przedstawiamy kilka oznak mogących świadczyć o tym, że w produktach mięsnych rozwijają się bakterie:
- zapach – zepsute mięso ma nieprzyjemny, kwaśny, gnilny zapach, który jest łatwo wyczuwalny po rozmrożeniu. Woń może przenikać do innych produktów w zamrażarce lub lodówce. Jeśli mięso pachnie podejrzanie, lepiej go nie jeść i wyrzucić;
- konsystencja – zepsute mięso jest lepkie, śluzowate lub miękkie w dotyku. Może też mieć nierówną powierzchnię lub dziury. Takie symptomy wskazują, że mięso zostało zaatakowane przez bakterie lub grzyby, które są szkodliwe dla zdrowia.
- barwa – zepsute mięso zmienia swój naturalny kolor na szary, zielony, brązowy lub czarny. Może też mieć plamy lub naloty o innym kolorze. Powodem zmiany koloru mięsa jest zazwyczaj utlenianie tłuszczu, rozwój mikroorganizmów lub reakcja z opakowaniem. Jeśli mięso ma więc nieprawidłową barwę, nie należy go spożywać.
- smak – zepsute mięso jest gorzkie, kwaśne lub mdłe, co może być spowodowane przez zanieczyszczenia, zbyt długie przechowywanie lub wysoką temperaturę. Również w tym przypadku należy natychmiast je wyrzucić.
Zapoznaj się także z artykułem: Czy mrożone warzywa są zdrowe, a owoce? Fakty i mity
Jak przechowywać mięso, aby uniknąć psucia?
Teraz przejdziemy do części praktycznej, czyli wskazówek dotyczących właściwego przechowywania. Aby zapobiec psuciu zamrożonego mięsa, warto przestrzegać poniższych zasad:
- Temperatura w zamrażarce powinna być utrzymywana na poziomie -18°C lub niższym. Im niższa wartość, tym wolniej zachodzą procesy psucia.
- Mięso nie powinno być przechowywane w zamrażarce dłużej niż zalecany czas, ponieważ może szybciej stracić na jakości i smaku. Należy starać się zużywać mięso w kolejności zamrożenia, czyli najpierw to, co zostało zamrożone wcześniej. Warto sporządzić listę zamrożonych produktów i odhaczać je po zużyciu.
- Mięso należy rozmrażać w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. W ten sposób ograniczysz namnażania się bakterii. Takie mięso można przechowywać tam jeszcze przez 1-2 dni, zanim je przygotujesz. Natomiast produkt rozmrożony w mikrofalówcelub pod bieżącą wodą należy natychmiast ugotować. W żadnym wypadku nie powinno być ponownie zamrażane.
- Mięso powinno być szczelnie zamknięte w opakowaniu, które chroni je przed utratą wilgoci, utlenianiem tłuszczu i zanieczyszczeniami. Możesz używać folii aluminiowej, woreczków foliowych, pojemników plastikowych czy szklanych. Unikaj opakowań z papieru, tektury lub styropianu, które mogą być nieszczelne lub wchodzić w reakcję z mięsem.
Zobacz: 5 zasad eko porządków w stylu zero waste – zmień nawyki!
W asortymencie Auchan znajdziesz szeroki wybór pojemników czy woreczków, które pomogą Ci odpowiednio przechowywać produkty mięsne, ale i nie tylko. Dla bezpieczeństwa, warto zapakować mięso w podwójną torebkę foliową, lub w torebkę i potem w opakowanie. Wtedy unikniemy rozczarowania podczas wyjmowania z zamrażarki.
Czy wiesz już, jak poznać zepsute mięso?
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak rozpoznać zepsute mięso wieprzowe, wołowe czy drobiowe. Pamiętaj, że spożywanie produktów spożywczych, które są niewłaściwie przechowywane, może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować zatrucia pokarmowe. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest wykorzystanie świeżego mięsa w ciągu 2 dni od zakupu.
Jeśli jednak zależy Ci na zrobieniu większych zapasów przed świętami, wystarczy, że złożysz zamówienie w sklepie internetowym Auchan. Znajdziesz u nas świeże mięso i drób, a także ryby oraz mrożonki warzywne z marki własnej Auchan – Pewni Dobrego. Zapraszamy na zakupy!