Aplikacja

Dieta bez cukru – efekty i polecane produkty

Opublikowano 24.02.2023 - 8 minut czytania

Z roku na rok wzrasta świadomość konsumentów w dziedzinie zdrowego żywienia. Coraz częściej, rezygnują oni ze spożywania niezdrowych potraw, bogatych w tłuszcze nasycone oraz cukry proste. Sprawdź, na czym polega dieta bez cukru oraz po jakie produkty sięgać, by Twoje codzienne menu było zbilansowane i urozmaicone.

Jakie są założenia diety bez cukru?

Żeby zrozumieć, na czym polega zdrowa dieta bezcukrowa, należy najpierw poznać różnicę między cukrami prostymi a węglowodanami złożonymi. Do pierwszej grupy (monosacharydów) należą glukoza, fruktoza, galaktoza i mannoza. Najbardziej znany i podstawowy cukier to glukoza. Jest końcowym ogniwem procesu trawienia sacharydów. Organizm rozkładając wszystkie cukry, dąży do tego, by uzyskać cząstki o najmniejszej budowie, czyli glukozę. Warto wiedzieć, że cukry proste nie są szkodliwe same w sobie – dopiero ich nadmiar może być groźny dla organizmu.

Drugi rodzaj to tzw. węglowodany złożone, czyli cukry proste połączone w łańcuchy (laktoza, sacharoza, oligosacharydy i wielocukry). W diecie są dużo lepszą alternatywą dla cukrów prostych, ponieważ żeby je przyswoić, organizm musi najpierw rozłożyć je do poziomu glukozy. Dzięki temu proces trawienia trwa dłużej i nie dochodzi do znacznych wahań stężenia cukru we krwi.

Dieta bezcukrowa – najważniejsze zasady

Główną zasadą, na której powinna się opierać zdrowa dieta bez cukru, jest ograniczenie spożywania produktów zawierających dużo monosacharydów. Wbrew powszechnie krążącym mitom, to nie tylko słodycze, czy słodkie napoje, ale również wysokoprzetworzone dania gotowe (głównie typu fast food), owoce oraz soki – warto więc wybierać produkty, które nie mają w składzie dodatkowych cukrów, jak nasze musy owocowe. Mnóstwo cukru znajduje się także w dżemach, jogurtach owocowych, gotowych sosach, pieczywie z białej mąki, czy słonych przekąskach. Już sama rezygnacja z tych grup artykułów pozwala znacznie zmniejszyć ilość cukru w codziennym jadłospisie.

Druga ważna zasada brzmi: nie eliminuj zupełnie węglowodanów – są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dieta bez węglowodanów i cukru może w dłuższej perspektywie prowadzić do osłabienia, przewlekłego zmęczenia i kłopotów z koncentracją.

Dietetycy radzą, by odstawianie cukrów przeprowadzać stopniowo – poczynając od słodyczy i słodzonych napojów. Jeśli obawiasz się, że będzie Ci brakować tego typu smakołyków, zamiast nich jedz więcej owoców i warzyw, które w przeciwieństwie do produktów przetworzonych zawierają witaminy i wartościowe składniki odżywcze.

Inną alternatywą jest wprowadzenie do diety, dostępnych w Auchan zamienników ulubionych produktów, które są bez dodatku cukru. Dzięki temu znacznie szybciej pożegnasz sacharozę i na pewno nie będziesz za nią tęsknić!

Pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć, samo odstawienie cukru nie wystarczy. Jednak kluczem do obniżenia masy ciała jest deficyt kaloryczny, więc rezygnacja ze słodyczy, czy dań typu fast food na pewno w tym pomoże.

Sprawdź również: Piramida żywienia – na czym polega i jak z niej korzystać?

Dieta bez cukru – co można jeść?

Już wiesz, jakich produktów unikać i na czym polega zdrowa dieta bez cukru. Co można jeść, żeby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych?

Nabiał

W nabiale znajduje się dużo cennych składników takich jak białko, wapń, witaminy z grupy B oraz minerały – m.in. miedź, cynk, czy magnez. Jeśli nie masz problemów z nietolerancją laktozy, możesz śmiało sięgać po: mleko jogurty naturalne,twarogi, serki wiejskie, sery żółte, np. gouda, edamski, szwajcarski lub sery pleśniowe np. camembert.

Mięso, ryby i jaja

Dieta bez cukru nie oznacza rezygnacji z produktów odzwierzęcych. Wciąż możesz jeść mięso, ryby i jaja, jednak staraj się wybierać świeże produkty, zamiast przetworzonych. To pozwoli Ci samodzielnie przygotowywać posiłki pozbawione cukru. Dietetycy polecają świeże mięso z indyka, filety z piersi kurczaka, mielone mięso drobiowe, mielone mięso wołowe i wieprzowe oraz ryby np. mintaj lub morszczuk argentyński.

Warzywa

Warzywa są bardzo ważnym elementem diety bezcukrowej, jednak nie wszystkie będą wskazane, jeśli Twoim celem jest maksymalne ograniczenie cukrów. Bez przeszkód możesz jeść pomidory, ogórki, brokuły, kalafior, paprykę, szpinak, rukolę, sałatę, szczypiorek czy szparagi.

Owoce

Owoce zawierają sporo fruktozy – jednego z monocukrów, które z założenia ma eliminować dieta bez cukru. Jednak jadłospis osób, które chcą jedynie ograniczyć spożycie sacharozy i ustabilizować poziom glukozy we krwi, może zawierać m.in.: jabłka, grejpfruty, cytryny, papaję, porzeczki oraz wiśnie.

Warto pamiętać, żeby sięgać po owoce z umiarem – nie częściej niż 1-2 razy dziennie.

Tłuszcze

Jedzenie bez cukru nie zakłada eliminacji tłuszczów, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Warto jednak zamienić nasycone kwasy tłuszczowe na te cenne nienasycone. Zamień więc smalec i masło np. na oliwę z oliwek. Nadaje się nie tylko do pieczenia czy smażenia, ale również świetnie smakuje z pieczywem.

Czym zastąpić cukier w diecie?

Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować ze słodkości, a jednocześnie próbujesz wyeliminować z diety wszystko, co zawiera cukier, wybierz jego zdrowszy zamiennik – ksylitol brzozowy. Należy do grupy alkoholi, więc organizm metabolizuje go inaczej niż cukry. Dlatego po ksylitol mogą sięgać także diabetycy. Ma ok. 40% mniej kalorii, a dodatkowo korzystnie wpływa na szkliwo zębów.

Oprócz ksylitolu, wśród popularnych zamienników cukru znajdziemy także erytrytol – (pozyskiwany z pszenicy lub skrobi kukurydzianej) o bardzo znikomym działaniu na organizm człowieka, stewię – kilkaset razy słodszą od sacharozy, ale o specyficznym smaku, czy maltitol – często wykorzystywany przy produkcji słodyczy. To który zamiennik wybierzesz, zależy głównie od Twoich potrzeb i preferencji smakowych.

Decydując się na zamienniki cukru, będziesz jeść zdrowiej i mniej kalorycznie. Pamiętaj jednak, że spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, a Ty możesz uzależnić się od słodkiego smaku. Korzystaj więc z nich tak jak z cukru – rozsądnie i w umiarze.

Na deser możesz również wybrać budyń lub kisiel bez dodatku cukru, by mimo zmian w codziennym menu, nadal cieszyć się ich przyjemnym smakiem. Żeby były nieco słodsze, dodaj do nich odrobinę ksylitolu. Pamiętaj, że jest wiele apetycznych produktów, które w ogóle nie przypominają w smaku słodyczy. Wybierz na przykład zdrową przekąskę w postaci mieszanki orzechów.

Smaczny jadłospis bez cukru

A oto kilka propozycji posiłków bez dodatku cukru – możesz je modyfikować, by jeszcze lepiej odpowiadały Twoim potrzebom dietetycznym oraz smakowym.

Śniadanie – owsianka, która dodaje energii

Żeby przygotować pożywne śniadanie, potrzebujesz jedynie płatków owsianych, maślanki, ćwiartki jabłka i kilku orzechów włoskich. Płatki wystarczy zalać gorącą wodą i odczekać, aż napęcznieją, a następnie dorzucić pokrojone jabłko, orzechy oraz odrobinę maślanki. Orzechy przed dodaniem można posiekać i lekko podprażyć na patelni. Będą wtedy bardziej aromatyczne. To świetny sposób na smaczny początek dnia!

Obiad – bezcukrowe wrapy z kurczakiem

Całkowity czas przygotowania: 15 minut

Stopień trudności: Łatwy

Porcjowanie: 4 porcje

Składniki:


Rozgrzej na patelni oliwę z oliwek i wrzuć pokrojony w kostkę lub paski filet z kurczaka. Dodaj sól, pieprz i zioła prowansalskie, a następnie smaż do zarumienienia, mieszając mięso co jakiś czas.

Umyj i delikatnie osusz liście sałaty, ułóż je w 4 stosach po dwa – jeden na drugim. Następnie na każdej z par połóż plaster sera i 2 plasterki cienko pokrojonego pomidora. Ostrożnie układaj na nich ciepłe kawałki kurczaka. Na koniec ciasno zawiń wrapy i zabezpiecz wykałaczką przed rozwijaniem. Danie tego typu możesz spożywać również na zimno – to idealna propozycja do lunch boxa!

Kolacja – twaróg z warzywami i pestkami dyni

Całkowity czas przygotowania:10 minut

Stopień trudności: Łatwy

Porcjowanie: 4 porcje

Składniki:


Warzywa pokrój w drobną kostkę, a twaróg rozgnieć w misce za pomocą widelca i rozrób z jogurtem oraz oliwą z oliwek. Odsącz warzywa z nadmiaru soku i połącz z twarogiem, dodając pieprz i sól do smaku. Na koniec posyp pestkami dyni i chrup na zdrowie – bez cukru!

Dieta bez cukru – efekty

Warto wiedzieć, że dieta bez cukru to nie tylko jeden ze sposobów walki z nadwagą i otyłością. Unikanie tego składnika w codziennym jadłospisie pozytywnie wpływa również na mikroflorę jelit i odporność organizmu. Jakie jeszcze korzyści niesie dieta bez cukru? Efekty, odstawienia monocukrów to m.in.:

  • poprawa wyglądu cery,
  • rzadsze i mniej inwazyjne stany zapalne,
  • lepsza jakość snu,
  • więcej energii każdego dnia,
  • znaczne obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu II,
  • mniejsze uczucie głodu między posiłkami.


Dietetycy zapewniają, że po odstawieniu sacharydów, jakość życia ulega znacznej poprawie. Cukier spowalnia wydzielanie oreksyny, która odpowiada za pobudzanie komórek mózgowych do uwalniania odpowiednich ilości dopaminy i serotoniny – tzw. hormonów szczęścia. Wynika z tego, że unikanie monocukrów, przyczynia się także do ogólnej poprawy nastroju, dlatego warto ograniczyć ich spożycie.

Ogranicz spożywanie cukru z produktami marek własnych Auchan!

Wybieraj marki własne, dostępne w sklepach Auchan i w zależności od swoich potrzeb stwórz wyjątkowy jadłospis z dobrej jakości produktów marek Auchan, Auchan Collection czy Pewni Dobrego. Jedz smacznie bez cukru!

Przeczytaj też: Menu bez glutenu – co jeść na diecie przy celiakii?