Aplikacja

Dieta jogurtowa – sprawdź, czy jest dla Ciebie

Opublikowano 06.01.2024 - 7 minut czytania

Fermentowane przetwory mleczne, takie jak np. jogurt, to produkty bogate cenne dla zdrowia substancje i składniki odżywcze. Szczególnie cenne są zawarte w nich bakterie probiotyczne – te, nie tylko wspomagają trawienie, lecz również przyspieszają metabolizm i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego dieta jogurtowa to skuteczny, szybki i bezpieczny sposób na redukcję masy ciała. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jaki wpływ mają jogurty na odchudzanie oraz które przetwory mleczne włączyć do swojego jadłospisu, by pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jogurt naturalny na diecie odchudzającej – dlaczego warto go jeść?

Jogurt naturalny to produkt wytwarzany w procesie fermentacji z mleka pasteryzowanego. W wyniku tego procesu dochodzi do rozpadu laktozy i powstania kwasu mlekowego. Ten ostatni potrzebny jest do rozwoju bakterii probiotycznych – drobnoustrojów, które wspomagają naturalną mikrobiotę jelitową. Badania wykazują, że probiotyki zmniejszają poziom absorpcji tłuszczu i węglowodanów w jelitach, a także regulują procesy trawienia, wspomagając przy tym metabolizm.

To jednak niejedyny powód, dla którego warto sięgnąć po jogurty naturalne. Fermentowane przetwory mleczne to również skarbnica wielu cennych dla zdrowia substancji i składników mineralnych. Do tych najważniejszych należą m.in. witaminy z grupy B, wapń, a także łatwo przyswajalne białko. Ponieważ proces fermentacji skutkuje przekształceniem laktozy w kwas mlekowy, jogurt naturalny na odchudzanie mogą stosować także osoby, które po spożyciu świeżego mleka odczuwają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Zobacz także: Dieta kapuściana – jakich efektów możesz się spodziewać?

Dieta jogurtowa – na czym tak naprawdę polega?

Dieta jogurtowa polega na włączeniu do codziennego jadłospisu fermentowanych przetworów mlecznych. Te należy spożywać ok. 3-4 razy dziennie. W menu nie może zabraknąć także warzyw i owoców – szczególnie zaś tych bogatych w błonnik, o niskim indeksie glikemicznym (IG.) Do ich przykładów należą m.in. jabłka, maliny, truskawki, borówki, nektarynki czy winogrono. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w sklepach Auchan.

Dieta jogurtowa zakłada także spożywanie produktów zbożowych, szczególnie tych pełnoziarnistych, a także chudego mięsa drobiowego, ryb oraz jaj. Pamiętaj jednak, że celem stosowania tego modelu żywienia jest nie tylko redukcja wagi, lecz również oczyszczenie organizmu z toksyn. Właśnie dlatego, wybierając produkty, sięgnij po te naturalne i ekologiczne. W sklepach sieci Auchan tego typu żywność oznaczona została znakiem Pewni Dobrego.

Podczas stosowania diety jogurtowej nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu. Tu świetnie sprawdzą się woda niegazowana, a także herbata owocowa czy ziołowe napary. Ponieważ codzienne menu obfituje tu w produkty wysokobiałkowe, należy pamiętać także o odpowiedniej podaży błonnika. Jego bardzo dobrym źródłem, oprócz warzyw i owoców, są także pestki i nasiona, np. chia czy siemię lniane.

By uzyskać zadowalające efekty, trzeba również zadbać o odpowiednią częstotliwość i kaloryczność posiłków. Jadłospis warto zatem ułożyć tak, by uwzględniał 3 dania główne i 2 przekąski. Ilość dostarczanych kalorii nie powinna natomiast przekraczać dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Jak działa dieta jogurtowa? Efekty, jakich możesz się spodziewać

Dieta jogurtowa to sposób żywienia, który pozwala uzyskać szybkie efekty odchudzające. Ponieważ obfituje ona w dużą ilość białka i błonnika, redukcja wagi następuje w szybkim tempie. Ograniczając kaloryczność posiłków do 1500 kcal dziennie, w ciągu 14 dni można zrzucić od 3 do nawet 6 kg. Dużą popularnością cieszą się także krótsze kuracje. Przykładowo dieta jogurtowa 3-dniowa, której podstawę stanowi 5 lekkostrawnych posiłków o kaloryczności 1200 kcal, pozwala zredukować wagę o ok. 1-2 kg.

Taka kuracja to również dobry sposób, by odbudować naturalną mikrobiotę jelitową. To z kolei pozwala usprawnić trawienie oraz zredukować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia czy wzdęcia po spożyciu posiłków. Dostarczane przez fermentowane przetwory mleczne bakterie probiotyczne wzmacniają naturalną odporność organizmu, a także neutralizują szkodliwe mikroorganizmy.

To jednak niejedyne zalety, jakie ma dieta jogurtowa. Efekty takiej kuracji docenią także osoby, którym zależy na budowie masy mięśniowej. Jogurt naturalny, kefir czy maślanka to bowiem doskonałe źródło aminokwasów BCAA, które stymulują rozwój tkanki mięśniowej, a także wspomagają jej regenerację po treningu.

Warto również wiedzieć, że jednym ze składników fermentowanych przetworów mlecznych są bioaktywne peptydy. Korzystnie wpływają one na rozwój włókien kolagenowych, poprawiając tym samym mobilność stawów, a także stan skóry i włosów.

Sprawdź również: Co na kanapki? 5 pomysłów na niebanalne śniadania i kolacje

Kto powinien rozważyć dietę jogurtową?

Zbilansowana dieta jogurtowa to sposób odżywiania, który okaże się szczególnie korzystny dla osób chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy. Jej stosowanie zaleca się także w trakcie i po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Zawarte w jogurcie bakterie probiotyczne są niezbędne, by odbudować naruszoną przez leki naturalną barierę ochronną jelit.

Wiele korzyści może ona przynieść także osobom cierpiącym na problemy trawienne, u których często występują zaparcia czy wzdęcia. Z diety jogurtowej mogą także śmiało korzystać osoby uprawiające sport.

Dieta jogurtowa – przeciwwskazania

Z diety, której podstawę stanowią jogurty, nie powinny korzystać osoby, u których stwierdzono alergię na białka mleka krowiego. Może ona bowiem prowadzić do zaostrzenia się objawów ze strony przewodu pokarmowego. Ze względu na dużą ilość białka, w które obfitują poszczególne posiłki, tej kuracji nie zaleca się także osobom, które cierpią na choroby nerek. Przeciwwskazaniem do stosowania diety jogurtowej jest także ciąża oraz karmienie piersią. W tym okresie szczególnie ważne jest bowiem, by codzienny sposób żywienia był dobrze zbilansowany i dostarczał wszystkich niezbędnych składników – zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Przeczytaj też: 8 pomysłów na szybki obiad wege do pracy i na uczelnię!

Dieta jogurtowa – jadłospis na 3 dni

Podczas stosowania diety najtrudniejsze często okazuje się przestrzeganie narzuconych z góry  rygorów żywieniowych. Rezygnacja z ulubionych potraw czy smaków nie jest łatwa i z pewnością nie służy dobremu samopoczuciu. Jaki z tego wniosek? Optymalny plan żywienia musi składać się z takich posiłków, które są nie tylko dobrze zbilansowane i zdrowe, ale także smaczne. Takie kryteria powinna spełniać także dieta jogurtowa. Jadłospis poniżej potraktuj zatem jako pewną inspirację. Spośród naszych propozycji wybierz te dania, które lubisz najbardziej. Możesz również zmieniać poszczególne składniki tak, aby przygotowane za ich pomocą posiłki odpowiadały Twoim kulinarnym upodobaniom.

Śniadania:

Przekąska:

  • Sałatka ze świeżych warzyw w dressingu z jogurtu naturalnego
  • Jogurt naturalny z kawałkami truskawek i nektarynki
  • Koktajl z jogurtu naturalnego marki własnej Auchan, płatków owsianych oraz truskawek i malin
  • Jogurtowa galaretka z owocami
  • Jogurt naturalny z gruszką i siemieniem lnianym

Obiad:

Kolacja

  • Pełnoziarnisty makaron w sosie szpinakowo-jogurtowym
  • Sałatka z pomidorów i cebuli z jogurtem naturalnym podana z kromką pełnoziarnistego pieczywa
  • Jogurt grecki z ulubionymi owocami
  • Omlet francuski + jogurt naturalny

Jakie jogurty na diecie wybrać?

Osoby, które chcą stosować tę kurację, często zastanawiają się, jakie jogurty na diecie sprawdzą się najlepiej. Szczególnie polecane są te naturalne, o prostym składzie – bez dodatku cukru i mleka w proszku. Są one bowiem niskokaloryczne, zaś swoją gęstość zawdzięczają obecności bakterii probiotycznych.

Warto sięgnąć także po produkty funkcjonalne, a zatem wzbogacone o dodatkowe składniki i substancje. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. jogurt proteinowy marki własnej Auchan, zawierający dużą ilość lekkostrawnego białka. Codzienne menu możesz uzupełnić także o naturalne kefiry i maślanki, szczególnie te o niskiej zawartości tłuszczu.

Włącz jogurty na odchudzanie do swojej diety z Auchan!

Dieta jogurtowa to plan żywienia, który cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy, czy też poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika znasz już jej podstawowe zasady oraz wiesz, dlaczego warto z niej korzystać. Jeśli rozważasz wdrożenie takiej kuracji, koniecznie odwiedź sklepy Auchan. Znajdziesz tam mnóstwo produktów, za pomocą których bez trudu przygotujesz smaczne, zdrowe i dietetyczne posiłki.