Aplikacja

Dieta paleo – na czym polega i co jeść?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 24.05.2024 8 minut czytania

Co mają wspólnego jaskiniowcy z paleolitu i współcześni dietetycy? Przekonanie, że zdrowa dieta wymaga powrotu do korzeni i wykluczenia takich zdobyczy cywilizacyjnych, jak wysokoprzetworzona żywność czy cukier. Dowiedz się, co to jest dieta paleo i co zrobić, by jeść tak, jak jaskiniowcy z paleolitu, żyjąc w XXI wieku – i czerpać z tego korzyści.

Enigmatyczna dieta paleo – co to jest?

Cywilizacja z pewnością przyniosła człowiekowi wiele korzyści, ale też jedną zasadniczą wadę. Wraz z odejściem od korzeni dieta człowieka zaczęła obejmować coraz więcej elementów niewystępujących w naturze i wpływających negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Aby zniwelować negatywny wpływ cywilizacji na ten aspekt życia, trzeba cofnąć się bardzo daleko – aż do czasów, gdy praprzodkowie dzisiejszego człowieka żyli w jaskiniach, żywiąc się tym, do czego mieli łatwy dostęp. Właśnie to założenie jest podstawą diety paleolitycznej, która powstała w latach 70. i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. Budzi też wiele emocji ze względu na promowanie działania odwrotnego do ewolucji.

Jak wyglądała dieta jaskiniowców? W paleolicie praczłowiek prowadził głównie zbieracko-łowiecki styl życia, a na jego „talerzu” lądowały głównie świeże warzywa i owoce, chude mięso, jajka, ryby i orzechy. Są to produkty łatwo dostępne i dziś, 2 miliony lat później. Niestety, często uzupełnia się je mniej wartościowymi dodatkami, które okazują się niedostosowane do pierwotnych potrzeb organizmu człowieka.

Zgodnie z dzisiejszymi standardami dieta paleolityczna jest wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa. Jej wyróżnikiem jest także lokalny charakter. Zgodnie z założeniami jadłospis ma bazować na rodzimych produktach pochodzących z ekologicznych, sprawdzonych źródeł. Należy również ograniczyć żywność z importu, która musi zostać poddana specjalnej obróbce, aby mogła pokonać długą drogę z dalekiego kraju na Twój stół.

Jakie korzyści może zapewnić dieta paleo?

Jaki sens ma cofanie się w rozwoju, skoro cywilizacja przyniosła ludziom tak wiele korzyści i komfort życia nieporównywalny z tym z epoki kamienia łupanego? Zdaniem wielu dietetyków propagujących powrót do korzeni, zmiany w tym zakresie zaszły szybciej niż ewolucja genów. To z tego powodu dieta paleo wydaje się dobrym wyborem, gdyż odpowiada potrzebom żywieniowym i metabolizmowi pierwotnego człowieka.

Dieta paleo zawiera dużo składników odżywczych i ogranicza puste kalorie. Dzięki temu sprzyja spadkowi wagi – jeśli połączysz ją z odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Jest także doskonale tolerowana przez organizm człowieka, którego metabolizm działa dziś podobnie, jak za czasów praczłowieka. Powinna zatem pomóc w rozwiązaniu problemów z trawieniem, które często są efektem jedzenia wysokoprzetworzonej żywności.

Czym jeszcze zaskoczy Cię paleo? Dieta ograniczająca konserwanty i inne chemiczne ulepszacze może zmniejszać ryzyko chorób, które były nieznane praczłowiekowi z paleolitu. Choć nie można tu lekceważyć roli środowiska, które w czasach kamienia łupanego nie było zanieczyszczone przemysłem, to jednak zdrowy jadłospis bazujący na świeżych i nieprzetworzonych składnikach odegrał w tym dużą rolę. Spójrz na to z tej strony: im mniej cywilizacji, tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Prosta dieta paleo – zasady w pigułce

Nie potrzeba wiele wysiłku, by Twój codzienny jadłospis stał się zgodny z tym, co zaleca dieta paleo. Co to oznacza? Wystarczy tylko stopniowo wyprowadzić z diety wysokoprzetworzone produkty, a w ich miejsce wprowadzić zdrowszą alternatywę.

Jakie produkty dopuszcza dieta paleo?

Podstawą diety paleolitycznej są produkty z 5 grup: warzywa, owoce, chude mięso, ryby i orzechy. Choć na pierwszy rzut oka taki jadłospis może wyglądać na mało zróżnicowany, w rzeczywistości zapewnia dużą swobodę kulinarną. Wystarczy tylko odrobina fantazji, dzięki której na pozór proste składniki przerodzą się w wykwintne danie, które okaże się korzystniejsze dla zdrowia.

W diecie paleolitycznej ważną rolę odgrywa mięso, które powinno stanowić podstawę posiłków i pokrywać większość zapotrzebowania organizmu na białko. Najlepszym wyborem będzie mięso chude: drób, wołowina, dziczyzna, cielęcina i jagnięcina. Jeśli chodzi o ryby, wybieraj głównie te pochodzenia dzikiego, skupiając się na łososiu, makreli, tuńczyku i dorszu. Urozmaiceniem jadłospisu mogą być również owoce morza, np. krewetki lub kalmary.

Przeczytaj również: Sałatka z krewetkami – 5 inspiracji

Odnośnie warzyw i owoców, do wyboru masz wszystko to, co jesteś w stanie kupić lokalnie i z ekologicznych źródeł. Najwięcej wartości odżywczych mają te produkty, które kupisz w formie surowej, a następnie poddasz niezbędnej obróbce.

Przyrządzając potrawy paleo, możesz korzystać z nierafinowanych olejów (np. z oliwy z oliwek lub oleju kokosowego) w ograniczonej ilości. Na tej samej zasadzie posiłki możesz uzupełniać orzechami, miodem, a także suszonymi pestkami. Do picia wybieraj przede wszystkim wodę, świeżo wyciśnięte soki oraz napary ziołowe.

Dieta paleolityczna – produkty niezalecane

Jedną z głównych zasad diety paleolitycznej jest całkowite wyłączenie produktów zbożowych, a także warzyw strączkowych i skrobiowych. To samo dotyczy tłustego mięsa i przetworów mięsnych oraz rybnych. W diecie jaskiniowców nie ma też miejsca na wysokoprzetworzoną żywność, cukier i produkty zawierające konserwanty.

Nieco kontrowersji może budzić rezygnacja z przetworów mlecznych, które dostarczają organizmowi białka, wapnia i witamin z grupy B. Są też cennym źródłem bakterii kwasu mlekowego, które mogą wpływać dobroczynnie na mikroflorę jelit. Jeśli nie chcesz całkowicie usuwać mleka i produktów mlecznych z diety, ogranicz je i wybieraj tylko produkty najwyższej jakości, np. te dostępne w sklepie Auchan. Podobnie możesz podejść do kwestii jajek.

Sprawdź także: Jakie są najlepsze produkty bogate w wapń?

O tym pamiętaj, zanim przejdziesz na dietę paleo!

Choć dieta inspirowana stylem życia jaskiniowców może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, nie zapominaj o umiarze. Wszelkie zmiany w tym zakresie powinny zachodzić stopniowo, aby zapewnić organizmowi czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Nie zaczynaj więc od wyczyszczenia lodówki i spiżarni ze wszystkich dotychczas używanych produktów spożywczych. Powoli usuwaj z jadłospisu kolejne pozycje, które są niezalecane w tej diecie, a w ich miejsce wprowadzaj nową żywność – świeżą i pochodzącą z ekologicznych źródeł, np. ze sklepów Auchan.

Zwróć też uwagę na to, że każdy organizm jest inny, a co za tym idzie – dieta paleolityczna nie sprawdzi się u każdego. Zanim wprowadzisz w swoim życiu poważne zmiany, możesz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Dzięki takiej konsultacji ustalisz, czy jadłospis w stylu epoki kamienia łupanego pokryje Twoje potrzeby żywieniowe i przyczyni się do poprawy samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Jeśli ta dieta okaże się nieodpowiednia dla Ciebie, na pewno znajdziesz inną, która będzie lepszym wyborem. Dość podobna jest, chociażby dieta śródziemnomorska, która jednak dopuszcza jedzenie strączków i pełnoziarnistych produktów.

Dowiedz się więcej: Dieta śródziemnomorska – co to za dieta i dla kogo będzie idealna? Poznaj przykładowy jadłospis!

Chcesz wypróbować paleo? Dieta wcale nie musi być nudna!

Wydaje Ci się, że jaskiniowcom brakowało kulinarnej fantazji? Być może, jednak Ty masz do dyspozycji wiele nieznanych im narzędzi i technik, dzięki którym dieta paleo będzie nie tylko korzystna dla zdrowia, ale też zbilansowana, zróżnicowana i po prostu pyszna. Wbrew pozorom, nie będzie to wymagało od Ciebie dużo wysiłku.

Pożywnym i szybkim śniadaniem utrzymanym w duchu paleolitycznym może być smoothie bowl ze świeżymi owocami i orzechami. Jeśli lubisz zaczynać dzień od ciepłego posiłku, możesz przyrządzić omlet i zaserwować go z porcją świeżych warzyw. W roli drugiego śniadania doskonale sprawdzi się owocowe smoothie albo surowe owoce podane w każdej innej formie, np. jako lekka sałatka owocowa lub gęsty i pożywny mus w tubce. W sklepie Auchan znajdziesz go również w wariancie bez cukru, więc będzie doskonałym uzupełnieniem diety paleolitycznej.

Co podać na obiad? Chociażby rybę z piekarnika z dodatkiem brokułów czy warzyw korzeniowych – pieczonych lub ugotowanych na parze. Jeśli preferujesz mięso, dobrym wyborem będzie m.in. pieczony indyk w glazurze z miodu i orzechów. Bardziej orientalne smaki możesz wprowadzić do jadłospisu za sprawą curry z kurczakiem, do którego możesz dodać sezonowe warzywa, np. kalafiora lub młodą marchewkę.

Brak cukru nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkiego smaku, który tak uwielbiasz. Do wyboru masz m.in. takie desery bez pieczenia, jak mus czy galaretka ze świeżymi owocami albo sorbet, który przyniesie ochłodę w gorący dzień. Chociaż w diecie paleo należy ograniczać spożycie zbóż, to jednak włączenie do niej wypieków nie powinno zaszkodzić, o ile zachowasz w tym umiar. Wypróbuj np. babeczki z borówkami lub klasycznego orzechowca, które możesz przyrządzić bez cukru. Palce lizać! Przyjrzyj się też słodkim przekąskom marki Pewni Dobrego, które reprezentują najwyższą jakość Auchan.

Za lekką kolację może Ci posłużyć szybka sałatka ze świeżych składników, np. z roszponką i awokado. Ciepłym posiłkiem na zakończenie dnia może być też zupa krem z sezonowych warzyw, np. dyniowa, grzybowa, brokułowa czy bobowa.

Poznaj: Zdrowe przekąski na wieczór – propozycje od Auchan!

Dieta jaskiniowców w XXI wieku – wypróbuj ją z Auchan

Kuszą Cię korzyści, jakie może zapewnić dieta paleo? Zasady są na tyle proste, że nie napotkasz wielu trudności, jeśli zdecydujesz się na jej wypróbowanie. Pamiętaj jednak, że do tak poważnych zmian w stylu życia należy podchodzić z rozsądkiem, aby przyniosły oczekiwane efekty.

Przemyśl dokładnie wszystkie fakty związane z przejściem na paleolityczną dietę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się też z lekarzem lub dietetykiem, który sprawdzi, czy takie żywienie spełni Twoje indywidualne potrzeby zdrowotne.

Pamiętaj także, że dieta paleo stawia na prostotę i ekologiczność, które znajdziesz na sklepowych półkach Auchan. Szukając wysokiej jakości produktów od lokalnych producentów, zwróć uwagę przede wszystkim na markę Pewni Dobrego, która spełnia najwyższe kryteria jakości. Powstające w tradycyjny sposób i pozbawione chemicznych ulepszaczy produkty są przyjazne nie tylko dla metabolizmu człowieka, ale także dla środowiska naturalnego. Po zakupy świeżych i nieprzetworzonych produktów wybierz się do Auchan – online lub stacjonarnie.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.