Imbir – co w sobie skrywa? Poznaj go z bliska!
Imbir to roślina, której właściwości od wieków są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jego korzeń ma charakterystyczny, pikantny smak i aromat. Jednak imbir to nie tylko przyprawa – zawiera również wiele cennych składników odżywczych i ma wiele właściwości zdrowotnych. Na co jest dobry imbir i co może zaoferować Twojemu zdrowiu i codziennej diecie? Przeczytaj!
Imbir – dlaczego warto go wprowadzić do swojej diety?
Zanim poznasz właściwości imbiru, wyjaśnimy Ci, co to jest imbir. Imbir lekarski (Zingiber officinale) to roślina pochodząca z Malezji, która dorasta do około metra wysokości. Ma lancetowate liście w kolorze zielonym oraz żółto-fioletowe kwiaty przypominające kłosy. To, co charakteryzuje imbir, to podziemne kłącze, które pokryte jest delikatną, jasnobrązową skórką. Młode kłącza mogą być spożywane na surowo, kandyzowane lub marynowane. Starsze po wysuszeniu i zmieleniu wykorzystywane są jako przyprawy.
W Polsce ze względu na surowy klimat uprawa imbiru jest utrudniona. Stąd też importuje się go z takich krajów jak Chiny czy Brazylia. W asortymencie sklepu Auchan znajdziesz najwyższej jakości imbir i wiele różnych przypraw, które z powodzeniem urozmaicą smak przygotowywanych przez Ciebie potraw.
Świeży imbir jest ostry oraz lekko gorzki w smaku. Ma charakterystyczną cytrynową nutę, która dodaje potrawom świeżości. Niewielki dodatek kłącza sprawi, że tłuste i mdłe potrawy staną się bardziej wyraziste.
Pewnie zastanawiasz się, jak spożywać imbir. Świeży korzeń możesz zetrzeć na tarce i dodać go do zup, dań mięsnych czy ryb. Starty imbir podkreśla smak rosołu przygotowanego z mięsa kaczki, czy kurczaka. Marynowany imbir to główny składnik sushi, z kolei imbir kandyzowany to słodka przekąska, którą uwielbiają zarówno dzieci jak i dorośli.
Sprawdź również: Jakie właściwości ma kurkuma? Kilka zasad stosowania kurkumy w kuchni
Jak przechowywać imbir?
Jak przechowywać imbir, aby nie stracił swojego charakterystycznego zapachu? Świeży korzeń imbiru wystarczy umieścić w chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych. To zagwarantuje mu świeżość przez kilka dni. Imbir możesz pokroić na mniejsze kawałki, zawinąć w papierowy ręcznik i zapakować w woreczki śniadaniowe. Części, które planujesz przechować, pozostaw ze skórką.
Imbir możesz również zamrozić, ponieważ korzeń świetnie znosi niskie temperatury. Przed zamrożeniem wystarczy umyć i obrać bulwę ze skórki. W przypadku suszonego imbiru z jego przechowywaniem nie ma żadnego problemu. Przyprawę wystarczy przesypać do szklanego pojemnika lub słoiczka i trzymać w temperaturze pokojowej.
Co skrywa w sobie korzeń imbiru? Wszystko o jego właściwościach zdrowotnych
Wiele osób zastanawia się, czy imbir jest zdrowy? Korzeń imbiru to skarbnica wielu witamin i cennych mikroskładników. W bulwie tej rośliny znajduje się witamina C, B1 i B2, witamina E, A, a także kwas foliowy, wapń, fosfor czy żelazo. Imbir zawiera również olejki eteryczne i żywice (gingeron, zinferon) o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, wykrztuśnym czy przeciwzapalnym. Stąd też korzeń imbiru jest podstawą wielu syropów i pastylek do ssania.
Chcesz dowiedzieć się, na co jest dobry imbir? Po tą przyprawę powinieneś sięgnąć jeśli borykasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Imbir działa żółciopędnie i rozkurczowo, dodatkowo likwiduje wzdęcia oraz zwiększa wydzielanie śliny. Ma on korzystny wpływ na proces trawienia.
Wiele osób, zwłaszcza starszych sięga po korzeń imbiru, gdy męczy ich kaszel, pojawia się ból gardła czy gorączka. Spowodowane jest to tym, że imbir ma działanie rozgrzewające. Rozrzedza także wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszanie zalegającej flegmy. Jeśli dopadnie Cię przeziębienie, zaparz herbatę i dodaj do niej łyżkę miodu, plasterek cytryny oraz starty imbir. Po wypiciu takiego gorącego napoju od razu poczujesz się lepiej.
Imbir może Ci pomóc również w trakcie bolesnych miesiączek i migreny. Korzeń imbiru zawiera związki chemiczne o działaniu przeciwbólowym. Właśnie z tego względu imbir jest tak skuteczny w leczeniu ataków bólu głowy oraz napięcia przedmiesiączkowego. Najbardziej popularne jest wymieszane pół łyżeczki mielonego imbiru w szklance letniej wody. Napar można dosłodzić do smaku, sięgając po cukier trzcinowy. Znajdziesz go hipermarketach Auchan.
Przeczytaj też: Olej lniany – właściwości i zastosowanie w kuchni
Na co jest dobry imbir? Sposób na poprawę samopoczucia i wzmocnienie organizmu
Czy wiesz, że imbir zwiększa poziom serotoniny i dopaminy? Są to neuroprzekaźniki i hormony tkankowe, które pełnią niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Przede wszystkim wpływają na stany emocjonalne, koncentrację oraz pamięć. Regularne efekty picia imbiru z herbatą, do której dodasz cynamon oraz przyprawy ziołowe, np. goździki, to przede wszystkim dobry humor, który nie opuści Cię jesienią i zimą.
Poprawa samopoczucia oraz wzmocnienie organizmu to nie wszystko. Cierpisz na chorobę lokomocyjną? W odczuwaniu nieprzyjemnych mdłości podczas jazdy samochodem pomoże Ci imbir. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest nadwrażliwość narządu równowagi, czyli błędnika, na kołysanie w trakcie jazdy oraz dużą prędkość. Kłącze imbiru zawiera w swoim składzie substancje przeciwdziałające wymiotom i zawrotom głowy. Aby uniknąć sensacji w czasie podróży, pół godziny przed wyruszeniem w drogę należy wypić herbatę imbirową. Jeśli drażni Cię zapach imbiru, sięgnij po pomarańcze, z których wyciśniesz sok i dodasz do naparu, aby złagodzić jego smak.
Efekty picia imbiru – utrata kilogramów
Woda z cytryną i imbirem to powszechne połączenie, które może pomóc Ci zrzucić nadprogramowe kilogramy. Substancje odpowiedzialne za ostry smak imbiru aktywują proces termogenezy, który jest odpowiedzialny za spalanie tłuszczów. Efektem picia imbiru może być m.in. redukcja tkanki tłuszczowej, zwłaszcza z dolnych partii ciała – brzucha, ud oraz pośladków.
Ponadto picie wody z cytryną i imbirem znacząco wpływa na przyspieszenie metabolizmu oraz stymulację organizmu do samoistnego oczyszczania się z toksyn. Nie jest to wyłącznie metoda na odchudzanie, ale też sposób na przeciwdziałaniu nawadze. Najlepsze efekty uzyskasz, pijąc herbatę z imbirem, ale nie zapominając przy tym o aktywności fizycznej. Jazda na rowerze, bieganie, fitness czy gry zespołowe – masz do wyboru wiele form spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Samo zrobienie wody z cytryną, imbirem i miodem jest niezwykle proste. Wystarczy obrać imbir ze skórki, pokroić na cienkie plasterki i wrzucić do szklanki wraz z kawałkami cytryny. Całość zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Napar należy przykryć talerzykiem i zostawić na kilka minut. Dosłodzić do smaku miodem i pić – najlepiej na czczo.
Imbir w kuchni i nie tylko – jak wykorzystać jego właściwości lecznicze?
Korzeń imbiru wykorzystuje się głównie w kuchni jako składnik marynat do mięs, deserów czy jako przyprawa do zup. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że imbir to roślina, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji urody.
Imbir poprawia wygląd skórny oraz opóźnia powstawanie zmarszczek. Działa także rozjaśniająco na przebarwienia powstałe na wskutek ekspozycji na słońce. Wystarczy odciąć kawałek korzenia imbiru i przyłożyć go na plamy posłoneczne. Tę czynność warto regularnie powtarzać, a już po kilku dniach od stosowania kuracji skóra nabierze jednolitego kolorytu.
Właściwości lecznicze imbiru możesz wykorzystać, gdy borykasz się z trądzikiem na skórze. Trzy łyżeczki startego imbiru wymieszaj z wodą, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na twarz, omijając okolice oczu i ust, a następnie po 10 minutach zmyj letnią wodą.
Imbir poprawia także krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu więcej substancji odżywczych trafia do cebulek włosów. Wystarczy dodać łyżeczkę sproszkowanego imbiru do szamponu do włosów lub odżywki do włosów. Taką miksturą należy umyć skórę głowy.
Zobacz również: Jak zrobić chrzan? Idealny dodatek na wielkanocny stół
Jak działa imbir? Podsumowanie
Już wiesz, jak działa imbir i że ma on właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne oraz przeciwbólowe. Wiesz też, co daje regularne picie imbiru – podnosi odporność organizmu, poprawia samopoczucie i pomaga dbać o szczupłą sylwetkę. Starty korzeń imbiru to również świetny dodatek do mięs, warzyw oraz deserów. Podnosi walory smakowe potraw, nadając im wyrazistości.
Mamy nadzieję, że w Twojej kuchni zagości imbir w formie surowej, sproszkowanej lub kandyzowanej. Tę przyprawę znajdziesz w sklepie Auchan. Na półkach naszego hipermarketu dostępne są świeże warzywa i owoce, mięso oraz nabiał od lokalnych dostawców. Koniecznie zwróć uwagę na marki własne Auchan – Kciuk, Auchan Collection, Pewni Dobrego. To produkty najwyższej jakości ze prostym, naturalnym składem. Kupisz je w przystępnej cenie w sklepach stacjonarnych Auchan lub na naszej stronie internetowej. Zapraszamy na zakupy! Z pewnością będziesz zadowolony.