Jak przyrządzić mięso mielone z indyka? Przepisy na zdrowe i pyszne dania
Jeśli znudził Ci się już kurczak na obiad, sięgnij po mięso mielone z indyka! Ma ono podobną konsystencję, ale jednocześnie pod pewnymi względami jest jeszcze lepsze od kurzego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz, jak przyrządzić mięso mielone z indyka – przepisy od Auchan i garść wiedzy na temat mięsa przeniosą Cię w wyjątkowy świat kulinarnych doznań.
Spis treści
- Dlaczego warto wybierać mięso mielone z indyka?
- Podstawowe zasady przygotowywania mięsa mielonego z indyka
- Pulpety z indyka w sosie kurkowym
- Burgery z mięsem mielonym z indyka
- Imprezowy bowl z mięsem z indyka
- Dania kuchni świata z dodatkiem mięsa mielonego z indyka
- Zasady przechowywania i bezpieczeństwa
- Mięso mielone z indyka – zdrowa i smaczna alternatywa dla czerwonego mięsa
Dlaczego warto wybierać mięso mielone z indyka?
Wiele osób uwielbia kurczaka, bo to uniwersalne i szybkie w przygotowaniu mięso, z którego można zrobić zarówno kotlety, jak i steki, klopsiki, pulpety, farsz do naleśników, pierogów czy też smakowite dania z grilla. Jest lekkie, a jednocześnie sycące i trudno je zepsuć.
Podczas zakupów w Auchan warto jednak zwrócić uwagę również na mięso mielone z indyka. Przepisy z mięsem z kurczaka łatwo zaadaptujesz również do tego produktu. Oba rodzaje mięsa są dość podobne w obróbce i przygotowaniu, ale różnią je detale. W niektórych przypadkach mięso mielone z indyka wypada wręcz na korzyść w porównaniu z tak popularnym kurczakiem.
Ważne dla zdrowia minerały i witaminy
Indyk przede wszystkim zawiera kwasy omega-3 i omega-6. Ich równowaga jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Ze względu na to, mięso powinno znaleźć się w diecie dla dzieci, osób obciążonych ryzykiem chorób układu krwionośnego oraz seniorów.
Mięso z indyka zawiera też ok. 50% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i jedynie ok. 30% nasyconych. W innych rodzajach produktu, w tym w wieprzowinie, proporcja jest wyrównana: po ok. 45% JNKT i 45% NKT. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe to wartościowe substancje, które dbają o zdrowe serce i obniżają poziom cholesterolu LDL („złego”), jednocześnie podwyższając poziom „dobrego” – HDL. Jeszcze jedną, ważną zaletą jest fakt, że mięso z indyka rzadko uczula.
Indyk jest też bogaty w witaminy z grupy B istotne dla układu nerwowego, sprawnego umysłu, przemiany materii oraz kondycji skóry, włosów i paznokci. Pod względem zawartości witaminy B3, B6 i B12 przewyższa on mięso mielone z kurczaka.
Sprawdź też: Dieta lekkostrawna – przepisy, dzięki którym poczujesz się lekko!
Podstawowe zasady przygotowywania mięsa mielonego z indyka
Mięso z indyka dobrze znosi krótkie smażenie lub pieczenie, ale równie dobrze reaguje na dłuższe gotowanie w przystosowanym do tego woreczku (rękawie), w dość niskiej (do 70 st. C) temperaturze.
Mielone mięso z indyka to doskonały produkt na kotlety, klopsiki i pulpety. Aby spulchnić mięsną masę i dodać tym daniom soczystości, podczas mielenia lub wyrabiania dodaj do mięsa odrobinę zimnej wody. Mielone mięso z indyka świetnie chłonie wodę i przy umiejętnej obróbce zachowuje miękkość i wilgotność.
Czego nie wybacza mielone mięso z indyka? Przepis na katastrofę to zbyt długie gotowanie, smażenie lub duszenie i obróbka w zbyt wysokiej temperaturze. Wówczas mięso staje się suche (wyparowują z niego soki) i traci smak.
Przepisy na mięso mielone z indyka nie mogą obyć się bez przypraw. Indyk jest delikatnym w smaku mięsem, do którego pasuje sporo ziół, przypraw i dodatków. Oprócz soli i pieprzu są to:
- czosnek granulowany,
- papryczka chilli,
- słodka papryka mielona,
- miód,
- zioła prowansalskie, a w tym oregano,
- curry, kurkuma,
- sos sojowy,
- kmin rzymski, ziele angielskie (mielone i w całości), liść laurowy,
- suszone pomidory, żurawina,
- musztarda, chrzan,
- oliwa i masło.
Wybór jest ogromny. Każdy z tych elementów i ich połączenia smakowe komponowane według Twoich upodobań, będą doskonałym dodatkiem zarówno do kotletów, jak i klopsów, pulpetów czy też pieczeni z indyka (do marynaty).
Pulpety z indyka w sosie kurkowym
Masz już ochotę na mięso mielone z indyka? Przepis na obiad z tym mięsem zachwyci Twoich najbliższych i będzie jednocześnie zdrowy i odżywczy. Pulpety z indyka to klasyczna propozycja kuchni polskiej, ale diabeł tkwi w szczegółach — w tym przypadku w sosie kurkowym.
W Auchan dostaniesz zarówno świeże kurki, jak i kurki mrożone czy suszone. One również nadają się do zrobienia tego sosu. Dzięki temu nawet po sezonie na grzyby będziesz mógł delektować się smakami lasu.
Do tego przepisu potrzebujesz 370 g kurek. Grzyby suszone zawierają prawie 10 razy mniej wody niż świeże czy mrożone. Jeśli wybierzesz kurki suszone, użyj około 40 g, które należy najpierw namoczyć w ciepłej wodzie przez 15 minut. W wodzie nabiorą objętości, dlatego wystarczy niewielka ilość. Część dodaj do reszty sosu i odparuj.
Przełóż mięso do dużej miski. W osobnej miseczce wymieszaj bułkę tartą z mlekiem i odstaw na 5 minut. W międzyczasie posiekaj drobno cebulę i czosnek. Zeszklij cebulkę na patelni. Pod koniec smażenia dodaj do niej czosnek, wymieszaj, poczekaj i odstaw na chwilę na bok, aby przestygło. Następnie dodaj zawartość patelni oraz bułkę z zimnym mlekiem do mięsa. Dodaj sos sojowy, 1 łyżkę oleju, przyprawę curry, jajka oraz sól i pieprz.
Wysyp mąkę na głęboki talerz. Wymieszaj mięso dłońmi na gładką masę. Uformuj nieduże pulpety i obtocz je delikatnie w mące.
Pulpety szybko obsmaż na rozgrzanym oleju. Na drugim palniku doprowadź w garnku bulion do wrzenia. Obsmażone pulpety przekładaj delikatnie do garnka z gotującym się bulionem. Po wrzuceniu wszystkich kuleczek przykryj garnek i gotuj ok. 20 minut, od czasu do czasu potrząsając garnkiem (zapobiegniesz w ten sposób zlepianiu się pulpetów).
Gdy pulpety się gotują, przygotuj sos. Na patelni po pulpetach zeszklij cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Posiekaj też czosnek i koperek. Podczas smażenia dodaj masło i czosnek.
Wymieszaj, dodaj grzyby i smaż ok. 5 minut. Popieprz do smaku. Po 5 minutach wlej śmietanę i smaż kolejne 5 minut. Pod koniec smażenia dopraw solą do smaku, dodaj koperek i wymieszaj. Wlej sos do garnka z gotującymi się pulpetami. Delikatnie wymieszaj i gotuj bez przykrycia przez 5 minut, aż sos zgęstnieje.
Przeczytaj również: Jak zrobić dobry, polski rosół? Przepis tradycyjny i sprawdzony
Burgery z mięsem mielonym z indyka
Użyj gotowego mięsa mielonego z indyka lub, jeśli wolisz, wybierz medaliony z udźca czy podudzia i zmiel je w maszynce do mielenia mięsa. Pozostaw żyłki i niewielkie ilości tłuszczu w mięsie, ponieważ dodają one burgerom smaku i soczystości. Możesz również użyć naszego gotowego mięsa mielonego z indyka Auchan, idealnego na kotlety. Szukaj opakowań z czerwonym ptakiem. Nasze logo to gwarancja świetnej jakości. Mięso, które oferujemy, pochodzi z polskich hodowli.
Zamiast jajek dodaj do masy na burgery tłusty i gęsty jogurt grecki, który ją sklei i zapewni odpowiednią konsystencję, wilgotność, a jednocześnie sprawi, że mięso szybciej skruszeje. Wyrobiona masa mięsna, gotowa do smażenia, powinna być w temperaturze pokojowej. Jeśli przygotowujesz ją wcześniej i przechowujesz w lodówce, wyjmij ją na godzinę przed smażeniem burgerów, by zdążyła się ocieplić. Jeśli mięso jest za zimne podczas smażenia, może się zbytnio ściągnąć i stać się mniej soczyste.
Przełóż do miski wszystkie składniki na burgery oprócz oleju. Wymieszaj dłońmi na jednolitą, puszystą masę, przykryj folią i wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc, by smaki się przegryzły.
Na 1–1,5 godziny przed smażeniem kotletów wyjmij mięso z lodówki. Uformuj 5 kotletów i smaż na rozgrzanym oleju z obu stron (po ok. 4 minuty z każdej strony).
W międzyczasie, gdy mięso kończy się smażyć, na drugiej, suchej patelni podpraż z obu stron połówki bułek.
Rozłóż połówki bułek, posmaruj je ketchupem. Włóż do środka kotleta, następnie ser, plastry pomidora, cebuli, ogórka, liść sałaty i przykryj drugą połową bułki. Burgery możesz spiąć przed podaniem długimi wykałaczkami – ułatwią sprawne jedzenie.
Burgery z mięsem mielonym z indyka
Opublikowano 01.12.2023Przygotuj wyjątkowe burgery z mięsem mielonym z indyka – lżejszą i równie smaczną alternatywę dla klasycznych burgerów. Nasz przepis jest prosty i zawiera wskazówki do wyboru najlepszych składników i dodatków. Stwórz w domu zdrowe i aromatyczne burgery, które zaskoczą smakiem Ciebie i Twoich gości!
Przełóż do miski wszystkie składniki na burgery oprócz oleju. Wymieszaj dłońmi na jednolitą, puszystą masę, przykryj folią i wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc, by smaki się przegryzły.
Na 1–1,5 godziny przed smażeniem kotletów wyjmij mięso z lodówki. Uformuj 5 kotletów i smaż na rozgrzanym oleju z obu stron (po ok. 4 minuty z każdej strony).
W międzyczasie, gdy mięso kończy się smażyć, na drugiej, suchej patelni podpraż z obu stron połówki bułek.
Rozłóż połówki bułek, posmaruj je ketchupem. Włóż do środka kotleta, następnie ser, plastry pomidora, cebuli, ogórka, liść sałaty i przykryj drugą połową bułki. Burgery możesz spiąć przed podaniem długimi wykałaczkami – ułatwią sprawne jedzenie.
Imprezowy bowl z mięsem z indyka
Jak jeszcze wykorzystać mięso mielone z indyka? Obiad to nie wszystko. Produkt jest doskonałym dodatkiem do imprezowych sałatek, w tym na kolorowe kompozycje w miseczkach (tzw. bowle).
W dużej misce dokładnie wymieszaj mięso z przyprawami: 5 ząbkami czosnku wyciśniętymi przez praskę, półtorej posiekanej papryczki chilli, oliwą i przyprawami: pieprzem kajeńskim, oregano i kuminem. Dopraw też solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy i na rozgrzanym tłuszczu zrumień mięso, jednocześnie mieszając. Pod koniec smażenia dodaj passatę i odrobinę wody. Wymieszaj i smażąc na średnim ogniu, zredukuj płyn na patelni. Zdejmij z ognia i odłóż na bok.
Pokrój cebulę, pozostałą papryczkę chilli, 1 ząbek czosnku i pomidory w niewielką kostkę. Wymieszaj. W osobnym kubku lub słoiczku wymieszaj energicznie sok z 1 limonki, 5 łyżek oliwy i 3 łyżek octu balsamicznego. Zalej pomidory z cebulą. Posiekaj kilka gałązek świeżej kolendry i dodaj do salsy. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Włóż do lodówki, by smaki się przegryzły.
W międzyczasie odsącz kukurydzę i fasolę, opłucz je osobno na sitku. Osusz kukurydzę ręcznikiem papierowym. Wrzuć ziarna na suchą, rozgrzaną patelnię i podpraż na średnim ogniu do zrumienienia. Fasolę odłóż na chwilę na bok.
Wymieszaj passatę ze śmietaną, sokiem z limonki i oliwą. Dopraw solą i pieprzem, dodaj też pozostałe przyprawy wedle swojego gustu (mielone nasiona kolendry, pieprz kajeński, paprykę wędzoną, granulowany czosnek).
Wyjmij salsę pomidorową z lodówki. Wypestkuj i obierz awokado. Pokrój je w paski. Opłucz i osusz liście sałaty. Porwij je i ułóż na dnie każdej miseczki tak, aby zachodziły wyżej na rant. Rozłóż do każdej miseczki podobną ilość mięsa mielonego z indyka, prażonych ziaren kukurydzy, fasoli, ryżu, awokado i salsy. Całość polej sosem pomidorowo-śmietanowym i podawaj od razu.
Imprezowy bowl z mięsem z indyka
Opublikowano 01.12.2023Zaskocz gości naszym przepisem na imprezowy bowl z mięsem z indyka! Łączymy soczyste mięso z chrupiącymi warzywami i aromatycznymi dodatkami, tworząc idealne danie na każdą okazję. Prosty przewodnik krok po kroku pomoże Ci łatwo przygotować to kolorowe i zdrowe danie. Bądź gwiazdą każdej imprezy z tym wyjątkowym połączeniem smaków!
W dużej misce dokładnie wymieszaj mięso z przyprawami: 5 ząbkami czosnku wyciśniętymi przez praskę, półtorej posiekanej papryczki chilli, oliwą i przyprawami: pieprzem kajeńskim, oregano i kuminem. Dopraw też solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy i na rozgrzanym tłuszczu zrumień mięso, jednocześnie mieszając. Pod koniec smażenia dodaj passatę i odrobinę wody. Wymieszaj i smażąc na średnim ogniu, zredukuj płyn na patelni. Zdejmij z ognia i odłóż na bok.
Pokrój cebulę, pozostałą papryczkę chilli, 1 ząbek czosnku i pomidory w niewielką kostkę. Wymieszaj. W osobnym kubku lub słoiczku wymieszaj energicznie sok z 1 limonki, 5 łyżek oliwy i 3 łyżek octu balsamicznego. Zalej pomidory z cebulą. Posiekaj kilka gałązek świeżej kolendry i dodaj do salsy. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Włóż do lodówki, by smaki się przegryzły.
W międzyczasie odsącz kukurydzę i fasolę, opłucz je osobno na sitku. Osusz kukurydzę ręcznikiem papierowym. Wrzuć ziarna na suchą, rozgrzaną patelnię i podpraż na średnim ogniu do zrumienienia. Fasolę odłóż na chwilę na bok.
Wymieszaj passatę ze śmietaną, sokiem z limonki i oliwą. Dopraw solą i pieprzem, dodaj też pozostałe przyprawy wedle swojego gustu (mielone nasiona kolendry, pieprz kajeński, paprykę wędzoną, granulowany czosnek).
Wyjmij salsę pomidorową z lodówki. Wypestkuj i obierz awokado. Pokrój je w paski. Opłucz i osusz liście sałaty. Porwij je i ułóż na dnie każdej miseczki tak, aby zachodziły wyżej na rant. Rozłóż do każdej miseczki podobną ilość mięsa mielonego z indyka, prażonych ziaren kukurydzy, fasoli, ryżu, awokado i salsy. Całość polej sosem pomidorowo-śmietanowym i podawaj od razu.
Dania kuchni świata z dodatkiem mięsa mielonego z indyka
Przepisy na mięso mielone z indyka nie ograniczają się jedynie do sałatek, burgerów czy swojskich, pulpecików z kuchni polskiej. Takie mięso możesz też wykorzystać mniej szablonowo (i tym samym zaskoczyć gości). Do czego jeszcze przyda Ci się mięso mielone z indyka? Przepis na obiad znajdziesz w wielu kuchniach świata. Możesz zrobić m.in.:
- kofty z mielonego indyka (Bliski Wschód),
- lasagne z mięsem z mielonego indyka (Włochy),
- spaghetti w sosie pomidorowym z klopsikami z mielonego indyka (Włochy),
- klopsiki z cytrynowym makaronem orzo i sosem z sera feta (Grecja),
- quesadillę z mięsem mielonym z indyka i pomidorami (Meksyk),
- pasztet z mięsa mielonego z indyka (Polska).
Zobacz więcej: Chili con carne – połączenie smaków Teksasu i Meksyku
Zasady przechowywania i bezpieczeństwa
Zanim przygotujesz jakikolwiek przepis na mięso mielone z indyka, poznaj zasady przechowywania mięsa mielonego.
Surowy drób, w tym mięso z indyka, może być przechowywane w lodówce ok. 2 dni. Jeśli zamarynujesz je w soli i innych przyprawach, wydłużysz ten czas o kilkanaście godzin. Potem należy je wykorzystać lub zamrozić. Mięso mielone z indyka nie powinno leżeć w lodówce dłużej niż kilka godzin – psuje się znacznie szybciej niż filet lub cała tuszka.
Ugotowane dania z mięsem po przestudzeniu możesz schować do lodówki na środkową półkę – w naczyniu z przykrywką lub w szczelnym, najlepiej szklanym pojemniku na żywność.
Czytaj także: Kuchnia francuska – smakowita podróż bez wychodzenia z domu.
Surowe mięso przechowuj w foliowym woreczku na żywność lub na talerzu owiniętym folią spożywczą na dolnej półce lodówki — nad pojemnikami na warzywa. W tym miejscu lodówki jest najchłodniej. Temperatura przechowywania mięsa w lodówce powinna wynosić ok. 1–2 st. C.
Jeśli chcesz zamrozić surowe mięso z indyka, poporcjuj je, przełóż do woreczka, obwiąż ciasno i podpisz. Zamrożony drób możesz wykorzystać przez ok. 9 miesięcy. Nie rozmrażaj i nie zamrażaj ponownie tego samego kawałka mięsa.
Przeczytaj też: Czerwone mięso – jakie to produkty?
Mięso mielone z indyka – zdrowa i smaczna alternatywa dla czerwonego mięsa
Według danych GUS mięso z indyka w 2022 r. było na 3. miejscu pod względem popularności w Polsce. Stanowi ono 15,2% całego mięsa kupowanego przez Polaków. Częściej od niego kodowany jest jedynie kurczak (niemal 60%) i wieprzowina (16,7%).
Sprawdź również: Papryka faszerowana komosą ryżową i soczewicą czerwoną
Zajrzyj do naszego działu mięsnego i do lodówek oraz na półki online z mięsem z indyka, a następnie dokup warzywa, przyprawy i śmiało eksperymentuj w kuchni. Jeśli nie przepadasz za indykiem, sprawdź też szeroką ofertę marki własnej Auchan, Pewni Dobrego z innymi rodzajami mięsa wysokiej jakości, w tym kaczką, gęsią i kurczakiem.