Aplikacja
Ogorki Malosolne Jak Zrobic

Jak zrobić chrupiące ogórki małosolne? Przepis krok po kroku

Opublikowano 06.05.2023 - 8 minut czytania

W Polsce kiszonki cieszą się ogromną popularnością. I bardzo dobrze, bo cechują się niezwykłymi walorami smakowymi oraz zdrowotnymi. Nic więc dziwnego, że wraz z początkiem cieplejszych miesięcy wiele osób decyduje się przyrządzić domowe przetwory. Należysz do ich grona i chcesz przygotować pyszne oraz chrupiące ogórki małosolne? Przepis, który znajdziesz w tym poradniku, z pewnością Ci to ułatwi!

Ogórki małosolne – dlaczego warto je przygotować?

Początek lata to czas, na który z niecierpliwością czeka wielu entuzjastów kiszonek. W sklepach pojawiają się bowiem świeże warzywa, które idealnie nadają się do przygotowywania domowych przetworów. Zanim jednak dowiesz się, jak zrobić ogórki małosolne, musisz poznać ich szczególne właściwości. To właśnie one, poza samym smakiem, stanowią główny argument przemawiający za przygotowaniem tej pysznej przekąski.

Na zdrowotne walory ogórków małosolnych w dużym stopniu wpływa sposób ich przyrządzenia. Podczas fermentacji w środowisku beztlenowym wykształcają się bowiem bakterie kwasu mlekowego. W medycynie już od wielu lat uznaje się je za jeden z najlepszych naturalnych probiotyków. Właśnie dlatego po kiszonki powinny sięgać osoby, które chcą wzmocnić swoją odporność lub po prostu zadbać o prawidłową florę jelitową.

W ogórkach małosolnych znajduje się również dużo błonnika, który reguluje funkcjonowanie układu trawiennego oraz zapewnia uczucie sytości. Są one również źródłem acetylocholiny, wspomagającej funkcjonowanie układu krążenia, oraz witamin z grupy B.

Wśród najważniejszych składników mineralnych, jakie zawierają w swoim składzie, warto wymienić żelazo, sód, cynk, miedź, selen oraz liczne przeciwutleniacze, które powstają w procesie kiszenia bakteriocyny. Warto pamiętać, że ogórki małosolne to również przekąska niskokaloryczna. W 100 gramach zawierają zaledwie 11 kalorii. Właśnie dlatego mogą po nie sięgać nawet osoby będące na diecie.

Sprawdź również: Kalendarz przetworów – co i kiedy warto zrobić? Przygotuj z nami domowe przysmaki!

Czym się różnią ogórki małosolne od kiszonych?

Pod względem składu oraz sposobu przygotowania przepis na ogórki małosolne i kiszone jest niemal identyczny. Do przyrządzenia zalewy używa się bowiem tych samych przypraw w podobnych proporcjach. Oba typy przetworów nieco się jednak różnią. Wynika to przede wszystkim z czasu, jaki ogórki spędzają w solance. W przypadku tych określanych mianem małosolnych nie przekracza on z reguły 6 dni. Ogórki kiszone są natomiast gotowe do spożycia po ok. 10 dniach.

Jak się robi ogórki małosolne? Podstawowe zasady

Jedną z przekąsek, która najbardziej kojarzy się z wiosną, są ogórki małosolne. Jak zrobić je tak, by były aromatyczne i chrupiące? Wystarczy, że będziesz się stosować do kilku prostych zasad.

Wybierz odpowiednie ogórki

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość użytych składników. Ogórki muszą być świeże i kruche. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, uważnie obejrzyj ich skórkę. Jeśli jest pomarszczona i matowa, to znak, że ogórki nie nadają się już do kiszenia. Większe sztuki, choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać bez zarzutu, zawierają w swoim składzie dużo wody. Jeśli użyjesz ich do kiszenia, po odkręceniu słoika może się okazać, że ogórki są puste w środku. Jak uniknąć tej przykrej niespodzianki?

Przede wszystkim do przygotowania przetworów wybierz mniejsze i twardsze ogórki. Jeśli po delikatnym naciśnięciu wyczujesz, że warzywo jest miękkie, nie kupuj go. Najpewniej zdążyło już ono utracić nieco wody, dlatego wewnątrz miąższu znajdują się puste przestrzenie, które podczas kiszenia będą się powiększać

Przeczytaj też: Domowe przetwory – w co się zaopatrzyć i jak się przygotować?

To jednak nie wszystko, o czym musisz pamiętać, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ogórki małosolne, by były kruche i chrupiące. Duży wpływ na rezultat Twojej pracy ma również to, w jaki sposób ułożysz warzywa w słoiku. Najlepiej, by były one upchane dość ciasno. Dzięki temu ogórki nie będą nadmiernie chłonąć solanki.

Przygotuj zalewę

Kolejną ważną kwestią jest sposób przygotowania solanki. To właśnie od niej zależy, jaki smak będą mieć ogórki małosolne. Jak zrobić idealną zalewę? Przede wszystkim trzymaj się podstawowych proporcji: na każdy litr wody użyty do przygotowania solanki przypada pełna, lekko czubata łyżka soli. W zalewie o zbyt słabym stężeniu ogórki po prostu się nie ukwaszą. Przygotowanie zbyt mocnej solanki może z kolei sprawić, że ogórki wchłoną nadmiar soli, a przez to staną się niejadalne.

Ogórki małosolne – przepis to nie wszystko

Sprawdzony przepis na ogórki małosolne nie zagwarantuje Ci jeszcze sukcesu. Duży wpływ na smak tej pysznej przekąski ma czas oraz sposób kiszenia. Jeśli chcesz, by ogórki były chrupkie, pamiętaj, aby po napełnieniu słoika zalewą delikatnie go zakręcić. Gdy z kolei przygotowujesz przetwory w garnku kamionkowym, zakryj go pokrywką lub niewielkim talerzykiem. Tak przygotowane ogórki przechowuj w chłodnym miejscu i zjedz w ciągu 2–6 dni.

Jak się robi ogórki małosolne – poznaj sprawdzony przepis!

Sezon na ogórki małosolne właśnie się zaczyna. Warto go zatem wykorzystać, by samodzielnie przyrządzić tę pyszną przekąskę. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Przychodzimy z pomocą! Poniżej znajdziesz przepisy na ogórki małosolne, które z pewnością przypadną do gustu najbardziej wybrednym entuzjastom kiszonek.

Zobacz również: Owoce na nalewki – jakie wybrać?

Podstawowy przepis na ogórki małosolne – sprawdź, jakie składniki będą Ci potrzebne

Ogórki małosolne możesz przygotować na wiele różnych sposobów. To, jaki efekt uda Ci się uzyskać, zależy m.in. od czasu kiszenia oraz użytych dodatków. W tej części naszego poradnika znajdziesz przepis podstawowy, który pozwoli Ci przyrządzić klasyczną wersję tej pysznej przekąski. Do jego przygotowania potrzebujesz kilka składników, które znajdziesz w ofercie sklepów Auchan. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak zrobić ogórki małosolne, koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją!

Stopień trudności: łatwy

Czas przygotowania zalewy: 20 minut

Czas kiszenia: minimum 2 dni

Liczba porcji: z podanych poniżej składników uzyskasz ok. 2 kg ogórków małosolnych

Składniki:

• 2 kg świeżych ogórków gruntowych,

• 5–6 ząbków czosnku,

• 3 duże gałązki kopru,

• nieduży (ok. 7 cm) kawałek korzenia chrzanu,

• 4 liście laurowe,

• 2 łyżki soli kamiennej (niejodowanej),

• 2 litry wody.

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj również wszystkie niezbędne naczynia i akcesoria kuchenne, takie jak np.:

• durszlak,

• duży garnek, w którym zagotujesz zalewę,

• ostry nożyk do warzyw,

• duży, ok. 5-litrowy słoik lub garnek kamionkowy do kiszenia o tej samej pojemności.

Jeśli chcesz podać ogórki do obiadu, pamiętaj, by przygotować je przynajmniej 2 dni wcześniej. Muszą one bowiem poleżeć w solance, by nabrać charakterystycznego smaku.

Jak zrobić ogórki małosolne – przepis krok po kroku

Gdy uda Ci się zgromadzić wszystkie niezbędne składniki i przyrządy, zacznij od przygotowania ogórków.

• Warzywa dokładnie umyj pod bieżącą, zimną wodą. Odstaw na durszlak, aby odciekły. Następnie obierz czosnek i korzeń chrzanu. Przepłucz je razem z gałązkami kopru. 

• Na dnie czystego słoika lub garnka kamionkowego umieść gałązkę kopru, listek laurowy, 2 ząbki czosnku oraz kilka plasterków korzenia chrzanu. Następnie dość ciasno poukładaj ogórki. Przykryj je kolejną warstwą przypraw. Następnie włóż do słoika pozostałą część ogórków. Na samej górze umieść gałązkę kopru. 

• Zagotuj 2 litry wody. Do wrzątku dodaj 2 łyżki soli i dobrze wymieszaj zalewę. Gorącą solanką zalej ogórki. Zwróć uwagę na to, by woda całkowicie zakryła warzywa. Słoik zamknij, a następnie wstaw w chłodne i ciemne miejsce.

Jak urozmaicić przepis na ogórki małosolne?

Znudziły Ci się klasyczne ogórki małosolne? Przepis podstawowy możesz dowolnie modyfikować! Wystarczy, że do zalewy dodasz kilka dodatkowych składników, które znajdziesz w ofercie sklepów Auchan. Poniżej przedstawiamy kilka naszych ulubionych pomysłów. Sprawdź, który z nich najbardziej trafia w Twój gust!

Ogórki małosolne na ostro

Do ich przygotowania potrzebujesz dodatkowo:

• 2 łyżki gorczycy,

• kilka ziarenek ziela angielskiego.

Przepis:

• Przygotuj ogórki tak, jak w przepisie podstawowym.

• Zagotuj wodę z solą, dodając do niej ziele angielskie marki Auchan Collection. Następnie odstaw wrzątek do lekkiego przestygnięcia.

• Do ciepłej zalewy dodaj gorczycę. Tak przygotowaną solanką zalej ogórki.

• Odstaw je w ciemne i chłodne miejsce na 4 dni.

Ogórki małosolne z miodem i chili

Przygotuj składniki na przepis podstawowy. Oprócz tego potrzebne będą Ci:

• 1 papryczka chili,

• 2 łyżki miodu.

Przepis:

• Papryczkę umyj, przekrój na pół i wydrąż gniazda nasienne. Następnie pokrój ją w plasterki.

• Czyste ogórki układaj w słoiku, na przemian z koprem, listkami laurowymi, czosnkiem, chrzanem oraz chili.

• Przygotuj solankę i odstaw ją do ostygnięcia. Gdy będzie lekko ciepła, dodaj do niej 2 łyżki miodu i mieszaj, aż miód się rozpuści.

• Tak przygotowaną zalewę przelej do słoika z ogórkami.

Teraz już wiesz, jak zrobić ogórki małosolne w domu!

Ogórki małosolne to pyszna i zdrowa przekąska. Warto zatem je przygotować i podać jako dodatek do obiadu czy kanapek. Choć świetnie smakują w wersji klasycznej, to jednak my gorąco zachęcamy do zmodyfikowania podstawowego przepisu. Sięgając po kilka dodatkowych składników, jakie znajdziesz w ofercie sklepów Auchan, uda Ci się przygotować przetwory, które z pewnością zachwycą wielbicieli kiszonek!