Aplikacja

Jak zrobić domowe żelki? Porady na przygotowanie przekąsek

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 27.05.2024 8 minut czytania

Domowe żelki to kreatywny sposób na przygotowanie przekąsek, kiedy najdzie Cię mały głód lub gdy będziesz chciał przygotować słodkie przekąski na spotkanie. Z kilkoma poradami od Auchan będziesz w stanie przyrządzić je samodzielnie! Zobacz, jakie składniki są niezbędne, jakich narzędzi potrzebujesz oraz poznaj przydatne techniki. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić domowe żelki.

Domowe żelki – przysmak, który zrobisz sam dla całej rodziny

Żelki własnej roboty to jeden z tych przysmaków, który może wywołać uśmiech u każdego, niezależnie od wieku. Przede wszystkim samodzielnie zrobiony słodycz daje Ci pełną kontrolę nad składem, co jest szczególnie ważne dla osób dbających o zdrowie lub stosujących dietę, np. z małą ilością cukru. Możesz unikać sztucznych barwników czy konserwantów, które często znajdują się w gotowych produktach.

Innym istotnym aspektem jest możliwość eksperymentowania z różnorodnością smaków i kształtów. Wyobraź sobie żelki o smaku malinowym w kształcie gwiazdek, cytrynowe misie, pomarańczowe serduszka czy nawet tak ekstrawaganckie propozycje, jak wanilia, rabarbar czy piernik! Możliwości są niemalże nieograniczone i nie kończą się tylko na owocach. Takie wymyślanie to też świetna zabawa, zwłaszcza gdy zaangażowane są w nie dzieci.

Kiedy maluchy biorą udział w robieniu posiłków, naturalnie zaczynają interesować się składnikami i pochodzeniem jedzenia, co może prowadzić do zdrowszych wyborów żywieniowych w przyszłości.

Co więcej, robienie żelków w domu to doskonała okazja do eksperymentowania z naturalnymi słodzikami, takimi jak miód, syrop klonowy czy stewia. Z kolei dodanie naturalnych soków owocowych czy ziołowych esencji może wzbogacić żelki o witaminy i minerały, aby przekąski były zarówno pyszne, jak i zdrowe.

Jak się robi żelki? Składniki potrzebne do przygotowania domowych łakoci

Aby przygotować żelki domowe, potrzebujesz kilku składników, przede wszystkim żelatyny. To ona jest odpowiedzialna za charakterystyczną, sprężystą konsystencję słodyczy. Tworzy stabilne, ale elastyczne żele, które doskonale nadają się do formowania tych przekąsek. Jeśli jednak unikasz składników pochodzenia zwierzęcego, możesz się zdecydować na inny rodzaj takiego składnika. Agar, który pochodzi z alg morskich, jest doskonałą roślinną, wegańską alternatywą. Kolejna propozycja to pektyna, często stosowana do żelowania dżemów i marmolad, która również może posłużyć do przygotowania wege żelków.

Teraz czas na dodatek, który jest odpowiedzialny za walory smakowe – sok owocowy. Używanie naturalnego soku zamiast aromatyzowanych i barwionych sztucznie dodatków pozwoli Ci nie tylko na uzyskanie pięknych, intensywnych barw, ale także sprawi, że żelki będą zdrowsze i pełne owocowego aromatu. Możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami, takimi jak np.:

Jeśli sok owocowy sam w sobie nie jest wystarczająco słodki, warto dodać do żelków odrobinę cukru. Nie tylko osłodzi przysmak, ale też pomoże żelatynie nabrać stałej konsystencji. 

Nie można zapomnieć o kwasku cytrynowym. Ten składnik dodaje nie tylko orzeźwiającej kwasowości, ale także podkreśla smak owoców. Co więcej, kwasek pomaga przedłużyć świeżość żelków, aby były sprężyste i nie stwardniały.

Dodatki i wariacje – żelki domowe z różnymi dodatkami

Gdy już masz podstawowe składniki do domowych żelków, czas zacząć eksperymentować z dodatkami, które wzbogacają ich smak i wygląd.

Naturalne barwniki to świetny sposób na to, aby żelki zachwycały wszystkimi kolorami tęczy, nie dodając do nich sztucznych składników. Przykładowe barwniki to np.:

Nie zapomnij także o aromatach. Dodanie kilku kropli ekstraktu waniliowego może nadać delikatną, słodką nutę, która fantastycznie komponuje się z owocowymi smakami. Jeżeli szukasz czegoś orzeźwiającego, miętowy ekstrakt będzie idealny, zwłaszcza w połączeniu z ciemniejszymi owocami jak jagody czy czarne porzeczki. Dla miłośników nieco bardziej egzotycznych smaków polecamy wyciąg migdałowy.

Przygotowanie formy i narzędzi do zrobienia żelek

Przygotowanie domowych żelków to nie tylko zabawa z różnorodnymi smakami i dodatkami, ale także akcesoria oraz narzędzia, które ułatwią ten proces. Jednym z najważniejszych elementów są foremki. Silikonowe formy to prawdziwy skarb dla każdego, kto lubi łatwość i wygodę. Dzięki elastyczności pozwolą Ci na bezproblemowe wyjmowanie gotowych słodyczy. Dodatkowo dostępne są w różnorodnych kształtach – np. klasyczne kwadraty czy koła, jak i bardziej fantazyjne, np. serca, rośliny, gwiazdki czy nawet figurki.

Jeśli wolisz improwizować lub po prostu rozpoczynasz swoją przygodę z domowymi słodyczami, świetnym rozwiązaniem mogą być foremki do lodu. Choć zazwyczaj są mniejsze i mają prostsze kształty, doskonale sprawdzają się jako forma do żelków. 

Jeśli planujesz przygotowanie większej ilości słodyczy, może się przydać zastosowanie zwykłej blachy do pieczenia pokrytej folią spożywczą lub papierem do pieczenia. Po zastygnięciu masy żelkowej możesz łatwo pokroić ją na dowolne kształty. To rozwiązanie pozwala na stworzenie żelków o niestandardowych rozmiarach i formach, idealnych na duże imprezy.

Najważniejsze są także narzędzia, które pomogą Ci w przygotowaniu i dozowaniu masy. Przydadzą Ci się:

  • garnki, najlepiej o grubym dnie, które zapewnią równomierne rozprowadzenie ciepła,
  • miski o różnych wielkościach do mieszania składników czy barwników,
  • miarki i łyżki, bo precyzja w proporcjach jest kluczowa, aby żelki były idealnie spójne i miały właściwą teksturę.

Nie zapominaj też o szpatułkach, które pomogą dokładnie wymieszać składniki bez ryzyka przywierania do naczyń. Szpatułki silikonowe są szczególnie polecane, ponieważ nie rysują powierzchni i bez problemu je doczyścisz.

Przeczytaj też: Zupy na lato – 5 propozycji na upały

Krok po kroku – jak zrobić domowe żelki?

Czas przejść do sedna, czyli instrukcji, jak zrobić żelki w domu! Praca jest łatwa, przyjemna, a do tego nie zajmuje dużo czasu. Efekty będą pyszne i przede wszystkim – dadzą Ci mnóstwo satysfakcji z samodzielnie przygotowanej przekąski!

Krok 1: Przygotowanie soku owocowego

Wybór owoców ma kluczowe znaczenie dla smaku Twoich żelków. Najlepsze będą te, które mają intensywny i wyrazisty smak oraz naturalnie dużo soku. Świetnie sprawdzą się tu maliny, truskawki, czarne porzeczki czy mango.

Możesz zdecydować się na świeże owoce, które należy umyć, oczyścić i zblendować, a następnie przecedzić przez sitko, aby pozbyć się pestek i skórek. Alternatywnie, warto użyć naturalnego soku owocowego bez dodatku cukru – to szybkie i efektywne rozwiązanie, które też daje dobre efekty.

Krok 2: Rozpuszczanie żelatyny

Żelatyna jest fundamentem konsystencji żelków i ważne, aby dobrze ją przygotować. Najpierw wsyp 2-3 łyżki proszku, zalej zimną wodą w misce, aby całkowicie zakryć i pozostaw na około 5-10 minut, aż napęcznieje. Następnie delikatnie podgrzej żelatynę na małym ogniu lub w kąpieli wodnej, mieszając, aż całkowicie się rozpuści. Pamiętaj, by nie doprowadzać do wrzenia, bo może stracić swoje żelujące właściwości.

Krok 3: Mieszanie składników

Wlej sok (ilość według uznania) do miski z żelatyną, dokładnie mieszając, aby składniki połączyły się w jednolitą masę. Teraz jest moment, aby dosłodzić mieszankę. Jeśli używasz mniej słodkich owoców, dodaj trochę cukru – zacznij od kilku łyżek, skosztuj i ewentualnie dosypuj do smaku. Możesz również dodać odrobinę kwasku cytrynowego, który wzmocni smak owoców i doda żelkom świeżości.

Krok 4: Nalewanie masy do form

Przygotuj foremki, które możesz lekko natłuścić olejem kokosowym lub roślinnym, jeśli używasz form innych niż silikonowych, aby łatwiej później wyjąć żelki.

Następnie, używając szpatułki lub łyżki, delikatnie nalewaj masę do foremek, starając się nie rozlać. Jeśli masz lejek z szerokim otworem, możesz go dodatkowo wykorzystać i ułatwić sobie proces, by zminimalizować bałagan.

Krok 5: Schładzanie i formowanie

Gdy wszystkie formy są już napełnione, umieść je w lodówce. Żelki powinny tężeć co najmniej przez kilka godzin, a najlepiej, jakbyś umieścił je tam na całą noc.

Po tym czasie delikatnie wyjmij domowe żelki z form, zaczynając od delikatnego odciągnięcia krawędzi formy i naciskając na dno, aby smakołyki wyszły bez problemu.

Przeczytaj także: Pasteryzowanie w piekarniku – jak to robić?

Przechowywanie i serwowanie domowych żelków

Aby móc delektować się domowymi słodyczami jak najdłużej, ważne jest nie tylko to, jak zrobić żelki, ale też, w jaki sposób właściwie je przechowywać, aby zachowały konsystencję, smak oraz świeżość.

Przede wszystkim trzymaj je w szczelnym pojemniku, który zapobiegnie przenikaniu do żelków zapachów z innych produktów przechowywanych w lodówce czy kuchni. Idealne będą pudełka ze silikonowymi uszczelkami, które zapewniają dodatkową ochronę przed wilgocią i wysychaniem. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie naturalnych składników, takich jak świeże soki owocowe, przetrzymuj żelki w lodówce, jednak nie dłużej niż kilka dni.

Serwowanie domowych żelków to równie ważny element. Przed podaniem warto je wyjąć z lodówki na kilka minut, aby lekko zmiękły i uwolniły pełnię aromatu. Możesz je podać na małych, kolorowych talerzykach lub w przezroczystych miseczkach, które pozwolą gościom podziwiać ich kształty i kolory. Pamiętaj, że wszystkie niezbędne składniki kupisz w sklepie internetowym Auchan. Znajdziesz tam świeże oraz mrożone owoce, aromaty, składniki żelujące oraz wiele innych specjałów, które możesz zamówić z dostawą do domu – a nasz kurier dostarczy Ci wszystkie składniki pod same drzwi.

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.