Jak zrobić keks z bakaliami na święta?
Spis treści:
Tradycja i smak świąt – dlaczego warto upiec keks z bakaliami?
Bez jakich potraw nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia? Na Wigilii nie może oczywiście zabraknąć pierogów, barszczu z uszkami czy karpia. Równie ważne są także świąteczne desery: makowiec, aromatyczne pierniczki, miękki sernik i oczywiście keks z bakaliami. Jego obecność na świątecznym stole to w wielu domach tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenia.
Keks nie tylko jest pyszny, ale też niesie ze sobą niezwykłą symbolikę. W niektórych regionach Polski rodzynki oznaczają obfitość i bogactwo w nadchodzącym roku. Z kolei orzechy mogą być kojarzone z twardością i trwałością, co stanowi pozytywny zwiastun na początek kolejnych miesięcy.
Świąteczny keks z bakaliami to także bardzo uniwersalny deser, który smakuje zarówno dzieciom, jak i starszym. W zależności od dodatków może być mniej lub bardziej słodki. Bakalie są też bogate w błonnik, witaminy i minerały, co dodaje zdrowego elementu do świątecznego wypieku.
Odpowiednio upieczony keks zachowa świeżość nawet przez kilka dni, a do tego jest dość łatwy w przygotowaniu. Co więcej, aby upichcić pyszny deser, potrzebujesz tylko kilku składników.
Zobacz także: Przepis na crème brûlée
Wybór i przygotowanie składników do keksu
Jak zrobić keks, który zachwyci podniebienia domowników i świątecznych gości? Sekret przepisu, którym się z Tobą podzielimy, tkwi w wyborze odpowiednich bakalii.
Do wyboru masz kilka składników, w zależności od Twojego gustu. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego dodatku – keks może zawierać różne rodzaje, np.:
- rodzynki – jedne z najbardziej popularnych bakalii do pieczenia keksu. Są słodkie, soczyste i dodają delikatnego, owocowego smaku. Dobrej jakości rodzynki sułtańskie znajdziesz w sklepach Auchan.
- suszone morele – są słodkie i aromatyczne, dodają naturalnej słodyczy i tekstury do ciasta.
- suszone śliwki – mają intensywny smak i mogą dodać odrobiny kwasowości do keksu.
- suszone daktyle – są bardzo słodkie i kleiste, co nadaje keksowi słodkiego smaku i miękkości.
- suszone jagody – takie jak żurawina czy borówka, to sposób na dodanie owocowego aromatu.
- orzechy – orzechy włoskie, orzechy laskowe czy orzechy nerkowca nadają keksowi chrupkości.
- migdały w płatkach lub listkach – mogą być używane nie tylko do wzbogacenia smaku, ale i dekoracji keksu (np. w połączeniu z pokruszonymi orzechami piniowymi).
- wiórki kokosowe – wprowadzają słodki i tropikalny smak.
- łuskane pestki słonecznika – to chrupiący element, a na dodatek cenne źródło białka, błonnika, zdrowych tłuszczów czy magnezu.
Pamiętaj, że bakalie powinny być świeże. Ważna jest też kwestia ich namoczenia – nie jest to obowiązkowe, jednak staną się bardziej miękkie i soczyste.
Przeczytaj także: Co zrobić z mrożonych truskawek? 5 pomysłów
Jak zrobić keks z bakaliami? Przygotowanie i pieczenie
Czas przejść do najważniejszej rzeczy! Oto nasz sprawdzony przepis na keks z bakaliami – miękki, aromatyczny i świeży nawet przez kilka dni. Do upieczenia ciasta potrzebujesz także foremki o wymiarach około 35 × 12 cm oraz miksera.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Formę do keksu wyłóż papierem do pieczenia lub natłuść ją masłem.
2. Do dużej miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną oraz sól. Wymieszaj te składniki razem i odstaw na bok.
W osobnej misce ubij masło i cukier na puszystą masę za pomocą miksera. Do tego zadania możesz użyć miksera elektrycznego lub ręcznego.
Do miski z masłem dodaj jajka i ekstrakt waniliowy. Całość ubijaj, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą.
Do masy z masła i jajek stopniowo dodawaj mleko, przez cały czas kontynuując ubijanie na niskich obrotach.
Do mokrych składników stopniowo dodawaj suche produkty. Całość wymieszaj, ale tylko do połączenia (nie mieszaj zbyt długo, aby uniknąć nadmiernego rozwoju glutenu, który może sprawić, że ciasto będzie twarde).
Do ciasta dodaj bakalie i orzechy oraz ewentualnie wiórki kokosowe. Jeśli wcześniej były namoczone, pamiętaj, by dokładnie je wysuszyć. Całość delikatnie wymieszaj, aby równomiernie rozłożyć bakalie w cieście.
Wlej ciasto do przygotowanej formy do keksu i wyrównaj wierzch. Możesz też je ozdobić, np. pokruszonymi orzechami.
Ciasto piecz w nagrzanym piekarniku przez około 45–55 minut. Aby sprawdzić, czy keks z bakaliami jest już gotowy, wbij w środek patyk lub nóż – powinny być suche.
Wyjmij keks z piekarnika i pozostaw go w formie przez kilka minut. Następnie wyjmij go z formy i pozostaw do całkowitego ostygnięcia na kratce.
Przeczytaj także: Pumpkin spice latte – jak zrobić ten pyszny, dyniowy napój?
Świąteczny keks z bakaliami – dekoracja, podanie i przechowywanie ciasta
Aby nadać keksowi świątecznego wyglądu, a nawet wzbogacić jego smak, warto odpowiednio udekorować ciasto.
Dekoracja keksu świątecznego
Najprostszy sposób to oczywiście dekorowanie deseru cukrem pudrem za pomocą małego sitka. Nieco słodyczy oraz kwasowości doda mu też domowej roboty lukier z soku z cytryny i cukru pudru. Lukrem posmaruj wierzch ciasta, a następnie zetrzyj na jeszcze niezastygniętą dekorację kandyzowaną skórkę z pomarańczy.
W dekoracji keksu możesz też oczywiście wykorzystać bakalie – rodzynki, suszone morele czy śliwki. Jeśli masz więcej czasu, ułóż je w kształcie gwiazdek, choinek lub innych świątecznych wzorów.
Pyszną i łatwą w przygotowaniu ozdobę wykonasz też z roztopionej czekolady. Wierzch keksu możesz posmarować ciemną czekoladą, a z białej namalować gwiazdki czy płatki śniegu. Starta biała czekolada będzie wyglądać niczym puszysty, świeży śnieg. Skoro już mowa o posypkach, to warto rozważyć gotowe ozdoby – w kształcie gwiazdek, choinek, reniferów lub innych motywów.
Z kolei dla fanów zdrowych deserów polecamy świeże owoce do dekoracji, takie jak truskawki, jagody, maliny np. z listkami świeżej mięty. Ciasto zyska świeżość, kolory, aromat, ale i cenne witaminy!
Podanie keksu z bakaliami
Świątecznego klimatu może też dodać kształt keksu. Jeśli masz specjalną foremkę w kształcie choinki, serca, gwiazdki lub innego motywu świątecznego, możesz użyć jej do upieczenia ciasta.
Z kolei tradycyjny, prostokątny keks z bakaliami podaj na talerzu lub desce do krojenia, a dookoła ułóż świąteczne ozdoby lub serwetkę z bożonarodzeniowymi motywami. Możesz również podać keks w ozdobnym papierze cukierniczym lub pudełku jako prezent świąteczny.
Przechowywanie keksu
Aby zachować świeżość i smak keksu z bakaliami, należy go odpowiednio przechowywać. Jeśli planujesz zjeść ciasto w ciągu kilku dni, możesz trzymać je w szczelnie zamkniętym pojemniku lub owinięte w folię spożywczą w temperaturze pokojowej.
Chcesz przechować keks na jeszcze dłużej? Możesz go zamrozić. Oczyść ciasto z bakaliami z folii spożywczej i umieść go w szczelnie zamkniętym pojemniku lub woreczku do zamrażania. Tak zabezpieczony keks można przechowywać w zamrażarce nawet przez kilka miesięcy. Po rozmrożeniu pozostaw go na kilka godzin w temperaturze pokojowej lub w chłodziarce.
Sprawdź też:Sernik wiedeński – przepis, który zawsze się udaje!
Czy jesteś gotowy, aby upiec swój wyjątkowy keks z bakaliami?
Keks z żurawiną? Orzechami? A może suszonymi owocami? Przygotuj taki, jaki najbardziej Ci smakuje! Potrzebujesz prostych składników do ciasta, nieco wolnego czasu i oczywiście wysokiej jakości bakalii. Po niezbędne produkty zapraszamy do Auchan. W naszych sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby upiec pyszny keks. Przepis sprawdzony to jedno, ale równie ważne są świeże dodatki, które wydobędą najlepszy smak i aromat dania.