Aplikacja

Jakie są rodzaje sushi? Sprawdź, czym się charakteryzują!

Opublikowano 03.04.2023 - 7 minut czytania

Kuchnia japońska szturmem zdobyła serca i podniebienia miłośników dobrego jedzenia na całym świecie. Nic dziwnego – jest smaczna, różnorodna i zdrowa. Szczególną popularnością cieszy się sushi. Dowiedz się, jakie są rodzaje sushi i czym się charakteryzują.

Jakie są rodzaje sushi?

Sushi kojarzy Ci się tylko z surową rybą i ryżem? To kluczowe, ale niejedyne ingrediencje tego dania. Potrawa ta oferuje znacznie więcej smaków i możliwości. Nie tylko charakteryzuje się różnymi wariantami, ale jest też bardzo zdrowa. Jej nazwa pochodzi od głównego składnika dania, czyli ryżu („sushi” oznacza dosłownie „kwaśny ryż”). Jest to jednak ryż specjalny – ugotowany, o lepkiej konsystencji ułatwiającej formowanie i z dodatkiem octu ryżowego wpływającego na lekko kwaskowaty posmak.

Wszystkie rodzaje sushi różnią się składem. Podstawowym elementem dania jest ryba (nie tylko surowa, ale też pieczona) i ryż, ale do sushi dodaje się także różne rodzaje grzybów i odmian alg, rozmaite warzywa i owoce (w tym m.in. awokado, paprykę, ogórka czy sałatę), owoce morza i pędy bambusa. Wariantów jest wiele, dzięki czemu każdy miłośnik kuchni japońskiej może znaleźć w nich swój ulubiony rodzaj sushi.

Zróżnicowane smaki i składy to nie wszystko. Równie istotne są dodatki. Potrawę tę najczęściej je się palcami bądź drewnianymi pałeczkami, maczając wcześniej w sosie sojowym. Zazwyczaj podawana jest z marynowanym imbirem i bardzo ostrym zielonym chrzanem wasabi, których zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych przed spożyciem kolejnych porcji sushi. Jakie rodzaje dania cieszą miłośników sushi na świecie?

Sprawdź również: Sushi Auchan – świeże sushi dostępne w Twojej okolicy!

Jakie Są Rodzaje Sushi? Jedzenie pałeczkami

Rodzaje sushi – nazwy dań i ich znaczenie

Bogata gama rodzajów i składników sushi pozwala na delektowanie się rozmaitymi odmianami i znalezienie wśród nich tych ulubionych. Potrawy różnią się metodą przyrządzenia, kombinacją składników, a nawet sposobem podania. Na przykład, niektóre przysmaki nie zawierają ryby i składają się tylko z warzyw i alg, a w innych ryż znajduje się na zewnątrz, a nie w środku sushi. Rodzaje dania mają różne nazwy, które warto poznać przed skosztowaniem potrawy pierwszy raz.

Co oznaczają określenia na poszczególne rodzaje sushi? Nazwy japońskie wskazują zazwyczaj na najbardziej charakterystyczne cechy konkretnych odmian. Doskonałym przykładem jest nigiri, którego nazwa pochodzi od japońskiego słowa „nigiru”, co oznacza „ugniatać, ściskać” – określenie to bardzo dobrze oddaje formę tego smakołyku. To bowiem ręcznie uformowane kulki ryżu z odrobiną wasabi i dodatkami w postaci krewetek, ryb, tamago (japońskiego omletu) lub awokado. To najstarsza, bardzo lubiana forma sushi.

Gunkan stanowi odmianę nigiri. Jego nazwa oznacza „statek wojenny”, co ma odzwierciedlenie w wyglądzie potrawy. Przypomina ona bowiem małą łódkę, której kluczowym składnikiem jest ryż owinięty glonami nori i wypełniony wkładem, składającym się z warzyw, ryb bądź ikry.

Bardzo lubianym przez miłośników kuchni japońskiej rodzajem sushi jest maki sushi, którego dosłowna nazwa oznacza „zwijane sushi”, co bardzo dobrze oddaje jego istotę. To słynne danie składa się farszu ryżowo-rybno-warzywnego owiniętego algami nori.

Jedną z odmian maki sushi jest hosomaki, której nazwa pochodzi od słowa „hosoi” (dosłownie: „chudy, cienki”). Określenie to wskazuje na wygląd potrawy – hosomaki to cienka rolka z niedużą ilością ryżu i tylko jednym składnikiem w środku (zazwyczaj jest to ryba lub warzywo), pokrojona na kilka części.

Różne rodzaje sushi na talerzu

Kolejną odmianą zawiniętej rolki jest futomaki, których nazwa pochodzi od przymiotnika „futoi”, co oznacza dosłownie „tłusty, gruby”. I rzeczywiście – ze względu na bogactwo składników futomaki są dość „grubą” odmianą sushi. Stanowią bardzo popularny wariant charakteryzujący się przynajmniej czterema składnikami w środku. Wkład zazwyczaj zawiera owoce morza, warzywa i różne gatunki ryb. Jest pokryty wodorostami.

Jakie są inne rodzaje sushi? Bardzo lubianą odmianą jest uramaki, charakteryzująca się ciekawą formą. Są to bowiem rolki zawierające w środku glony nori i resztę dodatków, a na zewnątrz ryż, który jest często dodatkowo posypany sezamem. Nazwa potrawy pochodzi od japońskich słów „ura”, co znaczy „odwrotnie, odwrócony” oraz „maki”, czyli „rolować”. Uramaki oznacza zatem dosłownie sushi „odwrotnie zrolowane”. Co ciekawe, odmiana została stworzona z myślą o rynku amerykańskim. Jej potoczna nazwa to California maki.

Jej wariantem jest kaburamaki, czyli klasyczne uramaki z dodatkowymi składnikami, takimi jak warzywa oraz ryba, która znajduje się i w środku, i po zewnętrznej stronie dania. To wpływa na jej wyśmienity, sycący smak.

Kolejną odmianą maki sushi jest tempura maki. To wariant w chrupiącej otoczce. Powstaje ona przez zanurzenie rolki w specjalnym cieście japońskim, a następnie smażeniu całości w głębokim oleju.

Tradycyjnym rodzajem maki sushi jest również date maki. To wersja, w której zamiast wodorostów nori, do owinięcia używa się słodkiego omletu japońskiego.

Jedną z najszybszych i najłatwiejszych w przygotowaniu wersji sushi jest temaki. Swym kształtem przypomina nieco lodowe rożki, które jednak, zamiast słodkiego wafla, pokryte są w czarnym płatami glonów nori. Farsz w tym rodzaju sushi składa się z kawałków ryb, warzyw pokrojonych w słupki oraz ryżu.

Oyakomaki to z kolei ryżowe kulki z ikrą łososią lub jajkiem przepiórczym, zawinięte w kawałki surowej ryby.

Ciekawym rodzajem sushi jest sashimi roll, w którym nie ma… ryżu. Zamiast tego w daniu znajdziesz warzywa i surową rybę, owinięte w papier ryżowy.

Wielu miłośników potrawy gustuje także w chirashi-zushi, czyli „rozdrobnionym, rozsypanym sushi”. To odmiana popularna zwłaszcza w japońskich domach. Potrawa składa się z miski ryżu, na której poukładane są różne składniki ryb, warzyw i owoców morza.

Jakie rodzaje sushi spróbować pierwszy raz?

Wiesz już, jakie są podstawowe i popularne odmiany sushi. Jakie rodzaje są szczególnie polecane na pierwszy raz? Niektóre smaki dania mogą wydawać się dość specyficzne. Aby zatem nie zniechęcić się do tej na ogół smacznej i zdrowej formy kuchni japońskiej, warto zdecydować się na konkretne warianty. Zanim zasmakujesz w bardziej wymyślnych i bogatych wariantach, np. z sałatką krabową, nietypowymi warzywami, grillowanym węgorzem, a nawet ośmiornicą, spróbuj najpierw którejś z podstawowych wersji.

Na początek możesz postawić na nigiri, hosomaki lub futomaki, czyli odmiany sushi wyróżniające się prostym i lubianym składem. Znajdziesz w nich ryż oraz ryby, warzywa i glony, w zależności od wariantu. Są one na tyle klasyczne i uniwersalne, że smakują wielu osobom, zaczynającym swoją przygodę z daniem.

Możesz też sięgnąć po warianty pozbawione ryb albo serwowane z rybą pieczoną lub duszoną, a nie surową. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż dla niektórych skosztowanie surowej wersji może być niełatwe. Co zatem wybrać na początek? Polecanym wyborem jest hosomaki z warzywami.

Przeczytaj też: Ramen – przepis na prawdziwie japońskie danie

Jakie są rodzaje sushi?

Popularne rodzaje sushi

Wiesz już, jaką odmianę spróbować, pierwszy raz próbując sushi. Rodzaje tej potrawy są tak różnorodne, że swą ulubioną wersję z pewnością znajdzie każdy miłośnik japońskiej kuchni. Które odmiany cieszą się jednak największą popularnością? Mimo wielu wariantów sushi, różniących się składnikami, metodą przyrządzenia, a nawet podania, niektóre z nich są szczególnie lubiane.

Do takich z pewnością należy maki sushi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najpopularniejsza odmiana sushi w Europie i USA, choć w kraju pochodzenia odmiana ta przegrywa wyraźnie z gunkan i nigiri. Maki dzielą się na kolejne warianty, wśród których szczególnie lubiane są grube rolki futomaki, a także jednoskładnikowe hosomaki, w tym zwłaszcza wersja z ogórkiem (czyli kappamaki) oraz tekkamaki z tuńczykiem.

Bardzo lubianym rodzajem, zwłaszcza w Japonii, jest nigiri. Miłośnicy sushi doceniają pyszny smak uzyskany dzięki starannej kompozycji świeżych składników – ryżu oraz porcji ryby, japońskiego omletu bądź ośmiornicy.

Poznaj wszystkie rodzaje sushi!

Odmian sushi jest mnóstwo – specjaliści twierdzą, że nawet kilkadziesiąt, choć najpopularniejszych, a przez to najchętniej zjadanych jest około kilkunastu. Możesz je zamówić w dobrych restauracjach japońskich albo przygotować samodzielnie. To nic trudnego! W Auchan znajdziesz gotowe zestawy sushi, a także pojedyncze składniki, z których stworzysz pyszne danie dla Ciebie i bliskich. Wypróbuj je wszystkie i określ, która z nich jest Twoją ulubioną.

Przeczytaj także: Sushi Auchan – świeże sushi dostępne w Twojej okolicy!