Aplikacja

Karmelowe krówki z Milanówka i nie tylko – odkryj świat słodkości z Auchan

Opublikowano 03.03.2024 - 7 minut czytania

Ten słodki, gęsty, rozpływający się w ustach przysmak trudno pomylić z czymś innym. Karmel, bo o nim mowa, to dodatek, który potrafi odmienić każdą potrawę. Chcesz poznać jego niezwykłą historię i kulinarne zastosowania? Przeczytaj poradnik Auchan i sprawdź, jak powstają słynne krówki z Milanówka oraz co zrobić, by przygotować idealny suchy karmel we własnym domu!

Co to jest karmel? Wstęp do słodkiego świata

Karmel, czyli gęsty, lepki syrop o bursztynowym kolorze i słodkim, a niekiedy lekko słonym smaku, zupełnie nie przypomina surowca, z którego się go wytwarza. A jest nim cukier, który pod wpływem wysokiej temperatury podlega procesowi karmelizacji. Dochodzi wtedy do odparowania wody z cząsteczek cukru, a także ich utlenienia – to z kolei sprawia, że karmel zyskuje ciemną barwę i intensywny aromat. Im dłużej, będzie on podgrzewany, tym mniej słodki będzie się stawał. By zatem uzyskać bardziej słony wariant karmelu, cukier należy uprażyć na patelni przez dłuższy czas.

Przeczytaj także: Przepis na drożdżówkę, czyli pomysł na słodkie śniadanie!

Słodka historia karmelu

Gdy już wiesz, jak się robi karmel, warto przybliżyć historię tego przysmaku, a ta jest bardzo długa, bo sięga czasów średniowiecza. Zdaniem historyków, jako pierwsi słodki cukrowy krem produkowali Arabowie, wykorzystując go do słodzenia potraw, a także depilacji! Popularny dziś słony karmel to z kolei wynalazek, który liczy sobie mniej niż 50 lat. Opracował go, całkiem przypadkowo, jeden z francuskich cukierników – Henri Le Roux. Połączenie smaków okazało się na tyle smaczne, że słona wersja karmelu w 1980 roku zyskała tytuł najlepszego deseru podczas międzynarodowych targów cukierniczych w Paryżu.

Skąd natomiast pochodzi nazwa tego pysznego przysmaku? Językoznawcy jej źródeł doszukują się w języku francuskim, gdzie wyraz caramel oznacza „prażony cukier”. Dziś karmel to nie tylko popularna przekąska, lecz również wszechstronny dodatek do deserów, sosów, napojów, a nawet dań wytrawnych. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, z czego robi się karmel oraz jak przygotować go we własnym domu, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika!

Jak się robi karmel?

Lista składników, które są potrzebne, by przygotować ten słodki przysmak, wcale nie jest długa. Tym najważniejszym jest oczywiście cukier, który podgrzany do temperatury 115°C zaczyna się topić, zmieniając swój kolor na ciemny oraz zyskując słodko-słony aromat. By przygotować karmel w domu najlepiej użyć cukru białego. Brązowy lubi się szybko przypalać, dlatego uzyskanie gęstej, kremowej masy wymaga dużej wprawy.

Wśród metod karmelizacji najpopularniejsze są 2 – na sucho i na mokro. Ta pierwsza polega na podgrzaniu cukru na suchej patelni, aż do jego całkowitego rozpuszczenia. Choć cały proces trwa krótko, to jednak wymaga sporej uwagi. Cukier może się bowiem łatwo przypalić. Do karmelizacji na mokro wykorzystuje się natomiast cukrowy syrop. Choć uzyskanie gęstej, bursztynowej masy zajmuje tu więcej czasu, to jednak nie trzeba przejmować się tym, że cukier może się przypalić.

Przeczytaj także: Z czego jest chałwa i skąd pochodzi?

Od czego zależy smak karmelu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, barwa oraz smak karmelu zależą w dużej mierze od czasu prażenia. Im dłużej karmel będzie podgrzewany na patelni, tym ciemniejszy i bardziej słony się stanie. Po ostygnięciu stwardnieje, zyskując charakterystyczną, szklaną postać. Aby jednak był miękki i rozpływający się w ustach, dodaje się do niego dodatkowe składniki.

Tym najpopularniejszym jest masło, które nadaje mu kremową konsystencję. Innym, często stosowanym dodatkiem do karmelu jest mleko, które sprawia, że cukrowa masa ma charakterystyczną ciągnącą strukturę. To właśnie z mlecznej wersji karmelu powstają tak popularne w Polsce cukierki krówki z Milanówka dostępne w sklepach Auchan.

Jak się natomiast robi słony karmel? Do cukrowo-maślanej masy dosypuje się sól, a całość praży się jeszcze przez kilka minut na rozgrzanej patelni po to, aby smaki dobrze się wymieszały.

Warto wiedzieć, że krem karmelowy świetnie łączy się z innymi smakami. W sklepach Auchan znajdziesz m.in. lody śmietankowe o smaku słonego karmelu z sosem toffi, jogurt kremowy Fantasia z chrupkami w polewie o smaku słonego karmelu czy jogurt pitny Milko o smaku solonego karmelu. Miłośnicy egzotyki powinni natomiast skosztować deseru kokosowego z gruszkami i karmelem marki Auchan.

Przeczytaj także: Jak zrobić makowiec w wielu odsłonach? Sprawdź!

Krówki z Milanówka, czyli polska historia karmelu w papierku

Krówki z Milanówka to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych polskich cukierków. Niektórzy kochają je za wyjątkowy smak, inni za ciągnący się środek ukryty w kruchej skorupce z karmelu. Aż trudno uwierzyć, że wytwarza się je z zaledwie 3 składników, zgodnie z przedwojenną recepturą opracowaną przez Feliksa Pomorskiego. Pierwsze cukierki zapakowane były w papierki z wizerunkiem krowy. To właśnie stąd wzięła się ich obecna nazwa.

Mimo upływu lat i rozwoju technologii produkcja krówek z Milanówka opiera się na procesach ręcznych. Maślano-mleczną masę z dodatkiem cukru podgrzewa się w specjalnych kadziach, ciągle mieszając, aż do uzyskania gładkiej i gęstej konsystencji. Tak przygotowany karmel wylewa się do specjalnych form i czeka, aż zastygnie. Zanim powstaną cukierki, masę trzeba jeszcze uformować i pokroić w równą kostkę. Popularne krówki z Milanówka doczekały się wielu odmian. Oprócz klasycznej mlecznej wersji na rynku można znaleźć także takie o smaku wanilii, kakao czy kawy.

Do czego jeszcze pasuje karmel? Inspiracje i zastosowania

Karmel to bardzo wszechstronny dodatek, najczęściej jednak dodaje się go do deserów. Słodka masa cukrowa, świetnie komponuje się z różnego rodzaju sernikami, babeczkami czy lodami. W postaci przyprawy od Kotanyi w wersji słonej lub waniliowej jest także fantastycznym dodatkiem do gorących i zimnych napojów, a przede wszystkim wszelkiego rodzaju kaw.

Przygotowanie karmelu w domu może okazać się niezbędne także do przyrządzenia dań wytrawnych. Karmelizowana cebulka to popularny dodatek do mięs, sosów i sałatek. Glazurą z uprażonego cukru warto smarować również mięsa tuż przed wyjęciem z piekarnika. Dzięki temu zyskają one charakterystyczną chrupiącą skorupkę.

Wiele dań z dodatkiem karmelu znajdziesz również w sklepach Auchan. Poniżej przedstawiamy te, których warto skosztować w pierwszej kolejności.

Odkryj świat słodkości z Auchan – produkty z karmelem

Wśród karmelowych przysmaków dostępnych w Auchan, największą kategorię stanowią desery. Miłośnikom słodkich smaków polecamy w szczególności krem karmelowy Rians inspirowany popularnym francuskim deserem crème brûlée. W roli szybkiej przekąski świetnie sprawdzi się również ryż z dodatkiem karmelu Muller Riso, a także deser Santino Gold czy pyszny proteinowy mus Ehrmann.

Latem warto natomiast sięgnąć po lody. W ofercie Auchan znajdziesz zarówno takie o klasycznym smaku karmelu, jak i warianty słone lub z dodatkiem orzechów. Nie lada gratką dla miłośników łakoci okażą się także czekolady z dodatkiem słonego karmelu, a także chrupiące, karmelowe batoniki.

Karmel to też popularny dodatek do wypieków. By przygotować smaczny sernik, warto sięgnąć po polewę słony karmel lub masę krówkową.

Przeczytaj także: Baklawa – przepis na turecki przysmak w Twoim domu

Karmel w napojach

Karmelowe specjały czekają także na miłośników kawy. Jednym z nich jest mieszanka arabiki Sati Caramel. Dodatek karmelu sprawia, że napar zyskuje słodkie nuty i świetnie sprawdzi się jako baza do przygotowania kaw mlecznych, np. latte macchiato czy cappuccino. Tę kawę warto wykorzystać także do przygotowania tiramisu czy kawowych koktajli, które zapewnią nieco orzeźwienia w upalne dni. A dla wielbicieli herbaty polecamy również czarny napar z aromatem karmelu od Dilmah. Co ciekawe, popularny napój Coca-Cola zawdzięcza swój charakterystyczny, ciemnobursztynowy kolor właśnie dzięki dodatkowi karmelu!

Auchan – Twój przewodnik po świecie karmelu

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, co to jest karmel oraz w jaki sposób powstają słynne krówki z Milanówka. Pamiętaj, że bursztynowy, kremowy syrop przygotowany na bazie cukru, to nie tylko słodki przysmak, ale również dodatek, który pozwoli Ci podkreślić smak wielu popularnych deserów oraz tworzyć własne karmelowe kreacje. Jeśli masz pomysł, jak wykorzystać go w swojej kuchni, koniecznie odwiedź nasze sklepy. W Auchan czekają na Ciebie nie tylko gotowe produkty z dodatkiem karmelu, ale wszystko to, czego potrzebujesz, by przygotować wyjątkowe łakocie we własnym domu!