Kompot z suszu – poznaj sekrety wigilijnego przysmaku
Jeśli podczas tegorocznej Wigilii planujesz skosztować wszystkich dwunastu potraw, kompot z suszu pozwoli Ci w spokoju delektować się smakiem każdego z nich bez uczucia ciężkości i przejedzenia. Ten tradycyjny, zdrowy i pyszny napój wpływa pozytywnie na układ trawienny – sprawdź w poradniku Auchan, jak przygotować go w prosty sposób.
Spis treści:
- Czym jest kompot z suszu i dlaczego jest ważny w polskiej tradycji wigilijnej?
- Kompot z suszu – właściwości
- Jak przygotować tradycyjny kompot świąteczny z suszu?
- Gotowanie kompotu z suszu – sekrety idealnego smaku
- Wariacje z tradycyjnym przepisem
- Współczesne interpretacje kompotu z suszu – inspiracje
- Zrób z nami kompot na wigilię dla całej rodziny
Czym jest kompot z suszu i dlaczego jest ważny w polskiej tradycji wigilijnej?
Zwyczaj picia kompotu z suszu został zapoczątkowany przez Łemków. Latem i wczesną jesienią tradycyjnie zbierali oni owoce i suszyli je w ramach przygotowań do zimy, na czas, gdy zabraknie świeżych plonów. Ludowe wierzenia przypisywały kompotowi z suszu niemal magiczne właściwości – miał wpływać na długie życie w dobrym zdrowiu. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ napój ten posiada wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia.
Suszone owoce są przede wszystkim bogatym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Kompot na wigilię świetnie gasi pragnienie. Dzięki niewielkiej lub zerowej zawartości cukru, stanowi zdrową alternatywę dla bardziej kalorycznych świątecznych napojów.
Kompot z suszu – właściwości
Obecne w kompocie kwasy owocowe sprzyjają budowie dobrej flory jelitowej. Błonnik zapobiega zaparciom i odpowiada za regulację pracy jelit. Jest to bardzo przydatne w okresie świątecznym, gdy spożywasz wiele ciężkostrawnych potraw, a bożonarodzeniowa uczta obciąża układ pokarmowy.
Przeczytaj też: Co ugotować na święta Bożego Narodzenia, żeby nic się nie zmarnowało?
Owoce suszone są doskonałym źródłem potasu, który jest ważny dla zdrowia serca, i żelaza, wspomagającego transport tlenu w organizmie. Zawarte w nich naturalne cukry dostarczają energii w łatwo przyswajalnej formie.
Kompot na wigilię jest niskokaloryczny i może być częścią diety osób dbających o linię. Pijąc go, dostarczasz antyoksydantów, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami i przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. W chłodniejsze miesiące naturalnie spożywa się mniej świeżych produktów, co może doprowadzić do niedoborów witamin. Ten problem pomaga rozwiązać kompot z suszu. Właściwości te sprawiają, że napój jest niezwykle popularny w okresie jesienno-zimowym.
Jak przygotować tradycyjny kompot świąteczny z suszu?
Przygotowania tradycyjnego kompotu z suszu zacznij od zebrania odpowiednich składników. Potrzebujesz mieszanki suszonych owoców – zwykle są to śliwki, jabłka i gruszki, ale możesz również dodać morele, figi i rodzynki dla głębi smaku.
Przed gotowaniem opłucz składniki w zimnej wodzie, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Zalej owoce wodą i pozostaw do namoczenia na kilka godzin, najlepiej 2–3. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, gotowanie kompotu z suszu może trwać jedynie 30 minut.
Podczas robienia napoju możesz dodać cukier do smaku, ale pamiętaj, że tradycyjny kompot nie jest zazwyczaj zbyt słodki. Jego smak wzbogacą aromatyczne przyprawy – cynamon, starty imbir i gałka muszkatołowa. Warto dodać również goździki, ponieważ ich korzenny aromat dobrze komponuje się z naturalną słodyczą owoców.
Jak ugotować kompot z suszu? Postaw garnek z owocami na małym ogniu na 15 minut. Powinny one zmięknąć, ale nie rozpadać się. Aby uzyskać idealnie słodko-kwaśny smak, nie gotuj ich na zbyt wysokim ogniu. Może to spowodować rozgotowanie owoców i utratę aromatu.
Pod koniec gotowania możesz dodać pomarańczę lub cytrynę – nada to napojowi świeży, lekko tropikalny smak. Podawaj w wysokich szklankach w wersji na zimno lub w kubkach na ciepło.
Jeśli lubisz, aby kompot z suszu był bardziej klarowny, a kawałki jabłek, gruszek, śliwek czy moreli nie przeszkadzały Ci w delektowaniu się nim, przed podaniem przecedź napój. Aby to zrobić, przygotuj gęste sitko lub gazę umieszczoną na durszlaku nad dużym naczyniem. Nie pozwól, aby pozostałe owoce się zmarnowały – podaj je w miseczce z lodami waniliowymi lub przygotuj warstwowy deser biszkoptowy, w którym będą stanowiły wypełnienie ciasta.
Wskazówka: Jak ugotować kompot z suszu, aby był słodki? Smak napoju rozwija się przez kilka godzin, dlatego spróbuj go dopiero po odstawieniu. Jeśli wyczuwasz niepożądane gorzkie nuty, przed podaniem dodaj miód.
Przeczytaj też: Najlepszy barszcz wigilijny – przepis od Auchan
Kompot z suszu wigilijny – wybór odpowiednich składników
Smak kompotu z suszu zależy głównie od jakości zawartych w nim składników. Owoce powinny być miękkie i niezbyt suche. Możesz skorzystać z gotowych paczek ze śliwkami, jabłkami i gruszkami polskiego pochodzenia dostępnych w sklepie Auchan. Najlepszym wyborem będą produkty bez dodatku cukru i konserwantów. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobrej jakości produkty, wybieraj te marki własnej Auchan. Możesz także sięgnąć po mrożoną mieszankę.
Kompot z suszu wigilijny możesz przygotować na 2 dni przed Bożym Narodzeniem, aby uniknąć zbyt długiego stania przy kuchence 24 grudnia. Taki napój będzie też bardziej intensywny w smaku niż kompot przygotowany w ostatnim momencie.
Wskazówka: Wybierając mieszankę suszonych przypraw, zwróć uwagę, czy nie są one wędzone – ta pomyłka sprawi, że kompot świąteczny nie zyska pożądanego słodko-kwaśnego smaku i będzie miał zbyt dymny aromat.
Gotowanie kompotu z suszu – sekrety idealnego smaku
Aby uzyskać idealnie słodko-kwaśny smak, nie gotuj kompotu na zbyt wysokim ogniu. Może to spowodować rozgotowanie owoców i utratę aromatu. W zupełności wystarczy 15 minut na niewielkiej mocy kuchenki.
Warto odstawić kompot z suszu na 2–3 godziny, aby przestygł, a smaki się przegryzły. Potrawa dzięki temu dojrzeje, rozwijając swój owocowy aromat i zyskując pełnię wartości odżywczych.
Przeczytaj też: Świąteczne smaki – tradycyjne potrawy wigilijne w Hiszpanii i nie tylko!
kompot z suszu
Kompot wigilijny doskonale uzupełnia atmosferę wspólnego świętowania. Poznaj wysmakowany przepis.
Wariacje z tradycyjnym przepisem
Jeśli szukasz sposobu na odświeżenie smaku klasycznego kompotu z suszu, dodaj egzotyczne owoce. Smak napoju wzbogacą m.in. suszone mango, kiwi, ananas lub papaja. Te tropikalne składniki są nieco słodsze od tradycyjnych, dlatego przypadną do gustu zwłaszcza dzieciom. Możesz poeksperymentować również z orzechami. Dorzucone do mikstury orzechy włoskie lub migdały dodadzą kompotowi nieco chrupkości.
Aby wzbogacić kompot z suszu, możesz również poeksperymentować z ulubionymi przyprawami. Kardamon lub anyż gwiazdkowy wzbogaci napój o orientalny akcent. Jeśli poszukujesz intensywniejszych smaków, dolej odrobinę brandy, rumu lub czerwonego wina. Dzięki temu napój zyska rozgrzewający charakter, idealny na zimowe wieczory.
Współczesne interpretacje kompotu z suszu – inspiracje
Jeśli uwielbiasz smak suszu, ale nie chcesz serwować go w formie kompotu, skorzystaj z alternatywnych propozycji Auchan. Wykorzystaj go jako bazę do deserów – schłodzony kompot może stać się gęstym sosem do lodów lub kremowej panny cotty. Te owoce doskonale sprawdzą się również w innych warstwowych przysmakach z biszkoptami – np. włoskiego tiramisu lub brytyjskiego trifle.
Kompot z suszu wigilijny możesz wykorzystać jako bazę do koktajli bezalkoholowych, które staną się oryginalnym uzupełnieniem świątecznego menu. Aby przygotować taki napój, zmiksuj schłodzony płyn z dodatkiem kruszonego lodu. Dodaj również świeże owoce – plasterki pomarańczy, jabłek czy gruszki – lub smakowy syrop. Kompot z suszu możesz serwować również jako galaretkę, dodając żelatynę (lub w wersji wegańskiej – agar), co jest ciekawą alternatywą dla płynnej formy.
Przeczytaj też: Jak zrobić keks z bakaliami na święta?
Jeśli szukasz innych nietypowych pomysłów na świąteczne menu, zainspiruj się kuchnią słonecznej Hiszpanii. Niewielka odskocznia od tradycji pozwoli Ci zaskoczyć rodzinę. Proste przepisy czekają na Ciebie na blogu Auchan.
Zrób z nami kompot na wigilię dla całej rodziny
Kompot z suszu to smaczny napój, który na przestrzeni lat stał się ważnym elementem tradycji wigilijnej w wielu domach. Jego aromat komponuje się ze świątecznymi potrawami i nie da się go pomylić z żadnym innym napojem. W dawnych czasach suszenie owoców było sposobem na ich konserwację i pozwalało cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Dzisiaj ten napój jest niezbędnym elementem polskich świąt Bożego Narodzenia.
Zrób zakupy na święta już teraz w Auchan – możesz skompletować swój koszyk online, a my dostarczymy produkty do Twojego domu!