Aplikacja

Kurczak z warzywami po chińsku – poznaj azjatyckie danie

Opublikowano 10.12.2023 - 7 minut czytania

Kurczak z warzywami po chińsku to doskonały pomysł na pyszny obiad w orientalnym stylu. Co dokładnie wchodzi w skład tego dania? Podzielimy się Tobą wskazówkami dotyczącymi wyboru przypraw i składników niezbędnych do stworzenia tej potrawy!

Tradycje kulinarne w Chinach

Tradycje kulinarne w Chinach pielęgnowane są od blisko pięciu tysięcy lat. Z uwagi na olbrzymie terytorium, na którym leży państwo, można je podzielić na cztery regiony kulinarne. Na północy króluje kuchnia pekińska, na wschodzie kuchnia szanghajska, na zachodzie kuchnia syczuańska, a na południu – kuchnia kantońska. To właśnie ona zdobyła największą popularność na świecie.

Dania chińskie są niezwykle aromatyczne i bogate w orientalne przyprawy. Dominują w nich takie składniki jak tofu, ryż, ryby, owoce morza.

Podstawę kuchni chińskiej stanowią jednak świeże warzywa. To właśnie one stanowią wspólną cechę czterech regionów kulinarnych Chin. Podaje się je niemal do każdego dania – jako farsz do sajgonek, pierożków i makaronu. Duże ilości warzyw spożywa się także w gorących zupach i wywarach.

Chińczycy są narodem, który niewątpliwie docenia bogactwo przypraw. W daniach tamtejszej kuchni czuć wyczuwalną nutę imbiru, pieprzu, kolendry czy octu ryżowego. Każdy znajdzie w tej kuchni coś dla siebie. Miłośnicy pikantnych dań będą zachwyceni ostrością potraw przyrządzanych z woka. Natomiast zwolennicy łagodnych smaków skierują się w stronę delikatnych zup i smażonych mięs w cieście.

Tradycyjny dalekowschodni sposób jedzenia

Sposób jedzenia – również to wyróżnia Chińczyków i innych mieszkańców dalekiej Azji. Zamiast sztućców wykorzystują oni drewniane pałeczki. Jaka jest główna zaleta jedzenia pałeczkami? – Ich wykorzystywanie zmusza do wolniejszego spożywania posiłku, dzięki czemu można bardziej rozsmakować się w smaku potrawy.

To jeszcze nie wszystko, bowiem Chińczycy mają wiele tradycji związanych z jedzeniem, które odzwierciedlają ich społeczne i kulturowe wartości. Po pierwsze, starają się jeść posiłki wspólnie. Dania bywają układane na obracającej się płycie, aby każdy miał do nich dostęp. Podczas obiadu czy kolacji cała rodzina rozmawia ze sobą, wznosi toasty i żartuje.

Po drugie, podczas posiłku bardzo ważna jest hierarchia. Według dawnych zwyczajów osoba najstarsza wiekiem siada najdalej od drzwi, a osoba najmłodsza – najbliżej wyjścia. Gość honorowy bądź najstarszy członek rodu rozpoczyna jedzenie, dając znak reszcie, że również mogą się posilić.

Przeczytaj także: 8 pomysłów na szybki obiad wege do pracy i na uczelnię!

Kuchnia chińska – charakterystyczne cechy

Chińska kuchnia dąży do równowagi pomiędzy smakiem słonym, kwaśnym, słodkim i pikantnym. Kurczak z warzywami po chińsku to jedno z dań, które odzwierciedla tę zasadę. Smak drobiu z dodatkami jest zrównoważony i bogaty w aromaty.

Możesz zmieniać proporcję przypraw i warzyw, by przygotować taki wariant tego dania, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Europejczycy i reszta świata pokochała kuchnię chińską, to odpowiedź jest prosta. Jest bardzo różnorodna. Bazuje ona na składnikach bogatych w witaminy i składniki mineralne, takich jak chrupiące warzywa, produkty zbożowe oraz ryby i owoce morza. Zamiast smalcu czy masła Chińczycy wykorzystują olej sojowy i tłoczony olej z orzeszków ziemnych o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kurczak z warzywami po chińsku – składniki dania

Chcesz przygotować kurczaka z warzywami po chińsku? To niezwykle proste danie, które z powodzeniem wyczarujesz w swojej kuchni. Oto składniki, których potrzebujesz. Znajdziesz je w Auchan.

Do stworzenia kurczaka z warzywami po chińsku potrzebujesz oczywiście mięsa. Możesz sięgnąć po podwójną pierś z kurczaka. Drób jest lekkostrawny i nie wymaga długotrwałej obróbki termicznej. Możesz też sięgnąć po mięso z uda z kurczaka bez kości i pokroić go w drobną kostkę.

Czas na warzywa, a w tym daniu jest ich naprawdę sporo. To nie oznacza, że musisz wykorzystać je wszystkie – możesz wybrać te ulubione. Kurczak z warzywami po chińsku powinien zawierać marchewkę, seler oraz cebulę.

Warzywa najpierw dokładnie umyj, obierz i pokrój w cienkie słupki. To baza, do której możesz dorzucić paprykę – żółtą, czerwoną, bądź zieloną, cukinię, czosnek, por oraz świeżą papryczkę chilli. Nada ona ostrości całemu daniu. Do smażenia warzyw i mięsa możesz wybrać olej ryżowy, arachidowy bądź sezamowy.

Przeczytaj także: Kimchi – przepis na tradycyjną koreańską potrawę w Twoim domu

Najważniejsze przyprawy w chińskiej kuchni

Chińska kuchnia jest bogata w różnorodne przyprawy. To właśnie one nadają daniom specyficznego charakteru oraz smaku. Chińczycy nie wyobrażają swoich potraw bez wspomnianego wcześniej czosnku. Dodają go zarówno w formie świeżej, jak i suszonych płatków bądź granulowanego proszku.

Czosnek jest dodatkiem wielu mięsnych marynat, podobnie jak suszone płatki chilli. Płatki papryczki najlepiej sprawdzają się jako dodatek do gotowanych potraw makaronowych oraz zup i wywarów. Długi proces przygotowania pozwala wydobyć z przyprawy chilli wszelkie walory smakowe w tym pikantność. W kuchni gości również oliwa sezamowa, kolendra i kminek.

Do balansowania smaków ostro-słodko-kwaśnych wykorzystywany jest ocet ryżowy. Służy on również do przygotowywania ryżu do sushi i marynowania ryb. Tym produktem skropisz także azjatyckie sałatki oraz gotowego kurczaka po chińsku z makaronem.

W kuchni chińskiej królują także gotowe sosy. Stosuje się je jako baza w potrawach lub jako dodatek do polania ryżu. Najpopularniejszym rodzajem jest sos sojowy, który znajduje się niemalże w każdej potrawie.

Na uwagę zasługuje również sos ostrygowy. Ma on delikatny smak i niską zawartość tłuszczu. Chińczycy nie wyobrażają sobie również gotowania bez użycia sosu rybnego, sosu słodko-kwaśnego, z czarnej fasoli i sosu hoisin.

Przeczytaj także: Pierogi wonton – przepis. Jak je zrobić krok po kroku? Przygotuj z nami tradycyjną chińską potrawę

Wybór przypraw do kurczaka z warzywami po chińsku

Nieważne czy przyrządzasz sajgonki, zupę orientalną czy myślisz o kurczaku po chińsku. Przyprawy stanowią kluczową rolę – bez nich Twoje danie będzie mdłe i nijakie.

Jakie więc przyprawy do kurczaka po chińsku wybrać? Przede wszystkim imbir. Ma on silny aromat, nieco palący i gorzki, lecz z wyczuwalną słodkawą nutą.

Kolejną przyprawą, bez której kurczak z warzywami po chińsku straci swój orientalny smak, jest sos sojowy wytwarzany z mieszaniny soi, pszenicy oraz wody. Ma charakterystyczny słony smak, więc nie przesadzaj z jego ilością. Kilka kropel w zupełności wystarczy.

Sól morska oraz czarny mielony pieprz to kolejny duet, bez którego ciężko przygotować dobrego kurczaka z warzywami. Jeśli zależy Ci na naprawdę orientalnym smaku potrawy, zamiast zwykłego pieprzu wybierz syczuański, który jest uzyskiwany z suszonych oraz drobno zmielonych łupin owoców żółtokrzewu pieprzowego. Ma dość pikantny smak z wyraźną, cytrusową nutą.

Nutkę słodkości dania uzyskasz, dodając odrobinę zwykłego cukru białego lub naturalnego miodu. To uniwersalne przyprawy, które znajdziesz w Auchan.

Kurczak po chińsku z makaronem czy ryżem? Opcje personalizacji

Jak już wspomnieliśmy, kurczak z warzywami po chińsku to danie, które możesz urozmaicić na wiele sposób. Jedną z wielu opcji jest podanie go z ryżem bądź makaronem.

Kurczak po chińsku z ryżem

W przypadku dań chińskich najlepiej sprawdza się ryż jaśminowy bądź długoziarnisty. Produkt przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i podawaj na ciepło lub po ugotowaniu podsmaż przez chwilę w woku.

Przeczytaj także: Przyprawy kuchni indyjskiej – poznaj je wszystkie i dowiedz się, co je wyróżnia!

Kurczak po chińsku z makaronem

Zamiast ryżu możesz stworzyć makaron po chińsku z kurczakiem. W kuchni chińskiej używa się naprawdę wiele jego rodzajów. Do dań z woka najlepiej sprawdza się makaron ryżowy, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę powstającą w trakcie smażenia. Naszą kolejną propozycją jest cienki i przezroczysty makaron sojowy. Możesz też sięgnąć po makaron chow mein – jest on produkowany z mąki pszennej z dodatkiem kurkumy.

Wiesz już, jakie przyprawy wybrać?

Wiesz już, jakie przyprawy i dodatki wybrać, aby przygotować pysznego kurczaka z warzywami po chińsku. Zachęcamy Cię do eksperymentowania z kuchnią azjatycką razem z nami. Poznawaj nowe smaki i aromaty. Niech na Twoim stole zagości nie tylko kurczak z warzywami po chińsku, ale również kaczka po pekińsku, sajgonki czy mapo tofu. Koniecznie zapoznaj się z asortymentem Auchan!