Letnie dania główne i zupy – botwina jako główny składnik
W kuchni wykorzystuje się również liście czy korzenie niektórych warzyw. Doskonałym tego przykładem jest botwina. Jak zrobić smaczne dania z tego sezonowego przysmaku i jakie ma ono właściwości odżywcze? Zupy, risotto, a także pyszne desery… mamy dla Ciebie wiele smakowitych inspiracji! Sprawdź z nami, co jeszcze można ugotować z botwinki!
Botwina – królowa letnich dań i zup
Czym właściwie jest botwina, kiedy można ją kupić i jakie ma właściwości prozdrowotne? To młode liście oraz korzenie buraka ćwikłowego, po którego sięgasz, gdy np. chcesz ugotować barszcz czerwony. Przez cały rok najpopularniejsze są jednak bulwy, choć w czasie wzrostu ogromnym powodzeniem cieszy się właśnie botwinka, na którą sezon przypada zazwyczaj na drugą połowę kwietnia, maj i czerwiec.
Warto pamiętać, że botwina często bywa mylona z zupełnie innym warzywem – boćwiną, czyli burakiem liściowym, określanym też jako kapusta rzymska. Z niego również można przyrządzić sałatki czy zupy, choć różni się w smaku od młodych liści buraka ćwikłowego.
Botwina to warzywo sezonowe. Dodaje się ją do letnich dań obiadowych i przyrządza się z niej zupy – treściwe i zdrowe. Wyróżnia się bardzo niską kalorycznością, a także zapewnia sytość dzięki dużej zawartości błonnika. To cenne źródło witamin A, C, D, K, jak również tych z grupy B. Zawiera też magnez, żelazo, wapń czy miedź. Wpływa pozytywnie na kondycję skóry – wzmacnia ją i nawilża. Na regularnym spożywaniu dań z botwinki korzystają również włosy, które stają się lśniące i piękne.
To letnie warzywo ma również silne właściwości krwiotwórcze. Zawiera mnóstwo antyoksydantów z grupy flawonoidów i przeciwutleniaczy chroniących organizm przed różnymi chorobami i drobnoustrojami. Botwina zwalcza też wszelkie wolne rodniki.
Dzięki dużej zawartości błonnika botwinka pobudza pracę jelit i działa korzystnie na procesy trawienne. Wspomaga również pozbywanie się tzw. złego cholesterolu. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby i jest przydatna w zwalczaniu zgagi. Dania z botwinki polecane są również osobom, które posiadają cerę przesuszoną lub tłustą. Zawarte w niej cząsteczki siarki oraz biotyna regulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu stan skóry ulega normalizacji.
Botwina – jak zrobić z niej coś pysznego? Przygotowanie
Aby w pełni wykorzystać potencjał warzywa sezonowego, nie tylko warto wiedzieć dokładnie, co zrobić z botwinki, ale także jak prawidłowo ją przygotować. Ważne, aby podczas obróbki zachować pełnię smaku, jak również jak najwięcej wartości odżywczych. Jakie są zatem najlepsze techniki przyrządzania botwiny?
Pamiętaj, że z młodych listków buraków możesz przygotować nie tylko zupy. Botwina jako dodatek do sałatek, element przetworów i kiszonek czy też danie główne – to też doskonały pomysł. W każdym przypadku młode liście należy delikatnie opłukać pod bieżącą wodą, przebrać, a następnie pokroić na mniejsze kawałki.
Jedną z najkorzystniejszych pod względem zachowania właściwości odżywczych technik obróbki botwiny jest blanszowanie. Polega ono na krótkotrwałym zanurzeniu liści i korzeni we wrzątku, a następnie przełożeniu ich do bardzo zimnej wody. Dzięki temu zachowują swoje naturalne kolory, walory smakowe i chrupkość. Inne popularne metody przyrządzania to gotowanie na parze i duszenie.
Co zrobić z botwinki? Inspiracje na letnie zupy
Zupy to najpopularniejsze dania, w których główną rolę gra botwina. Jak ugotować tego typu potrawy i co najlepiej sprawdzi się na lato? W Twoim menu powinny zagościć tradycyjny chłodnik litewski, a także zupa botwinka.
Chłodnik
Chłodnik litewski to wyjątkowa zupa, bo serwowana na zimno. Podstawowym jej składnikiem jest botwina, którą miesza się w zależności od przepisu z kwaśną śmietaną, zsiadłym mlekiem, a także jogurtem naturalnym lub kefirem czy maślanką. Chłodnik litewski to tradycyjna potrawa, która od wieków pojawia się w polskich domach i na stołach u naszych wschodnich sąsiadów.
Możesz przygotować różne wersje chłodnika – w zależności od diety czy dostępności świeżych i sezonowych warzyw. Zamiast ogórków dodaj pomidory, a tradycyjny jogurt zastąp jogurtem greckim. Aby nieco zaostrzyć jego smak, podaj go z ogórkiem kwaszonym, a także odrobiną czosnku.
Zupa botwinka
W odróżnieniu od chłodnika zupę botwinkę serwuje się na ciepło. Propozycję tę określa się jako polski barszcz kuchni chłopskiej, który gotuje się na wywarze warzywnym, rosole czy mięsie. Najczęściej zakwasza się taką zupę sokiem z cytryny, a także podaje z dodatkiem ziemniaków.
Botwinka to zupa o znacznie rzadszej konsystencji niż tradycyjny chłodnik litewski. Smakiem przypomina tradycyjny barszcz czerwony, choć zawiera pokrojone liście botwiny.
Dania z botwinki – smak lata na talerzu
Co można zrobić z botwinki, aby cieszyć się jej orzeźwiającym smakiem nie tylko w zupie? Mało kto wie, ale stanowi ona doskonały dodatek do letnich potraw. Obiad, kolacja czy przekąska między daniami – uwzględnij ją w menu na co dzień ze względu na właściwości prozdrowotne i smak nie do podrobienia.
Tarta z botwiną
Na kolację w domu, garden party czy piknik na łonie natury możesz przyrządzić pyszną tartę z botwinką. Jako dodatek do tego sezonowego warzywa świetnie sprawdzi się serek ziołowy typu kanapkowego, a także świeży tymianek, rozmaryn czy oregano. Koniecznie spróbuj tarty również w wersji z parmezanem oraz odrobiną gałki muszkatołowej.
Sałatka z botwiną
Letnia sałatka z botwiną to prawdziwy hit na gorące dni, zwłaszcza w zestawieniu z serem feta, pomidorkami koktajlowymi i dressingiem na bazie soku z cytryny. Serwuje się ją z jajkiem, koperkiem, rukolą i owocem granatu. Takie nieoczywiste połączenie stworzy interesującą kompozycję smakową – a także kolorystyczną. Dania z botwinką na talerzu zawsze wyglądają efektownie!
wiosenna surówka z botwinki
Spróbuj lekkiej i pysznej wiosennej surówki z botwinki. Dowiedz się jak wykorzystać sezonowe warzywa!
Risotto z botwiną
Dobrym pomysłem na letni obiad są również mięsne dania z botwinką, np. risotto, w którym znajdzie się kurczak, czosnek i odrobina białego wina. Jeżeli chcesz przywołać smak greckich wakacji, wykorzystaj ser feta.
Zapiekanka z botwiną
Aby nieco przełamać codzienną rutynę, botwinkę drobno pokrój i dodaj do popularnych zapiekanek wraz z innymi ulubionymi dodatkami. Sprawdzi się zarówno na bagietkach, jak i w wersji ziemniaczanej: z jajkiem, cebulą i serem feta.
Botwina do słoików – jak ją przechowywać?
Dzięki mrożeniu botwiny na dłużej zachowasz świeżość warzyw sezonowych. Wyjątkowym smakiem liści buraków możesz cieszyć się przez cały rok, korzystając z ich bezcennych właściwości. Botwina do słoików na zimę to doskonały sposób na urozmaicenie potraw w okresie, gdy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony.
Aby zamrozić botwinę, pokrój 5 pęczków w drobną kostkę wraz z pęczkiem kopru i 5 ząbkami czosnku. Następnie przygotuj zalewę. Potrzebne są 2 litry wody, 2 płaskie łyżki stołowe soli, 3 płaskie łyżki stołowe cukru i pół szklanki octu 10%. Zagotowaną zalewą z wymieszanymi składnikami zalej słoiki, w których znajduje się botwinka, czosnek i koperek. Pozostaw 1 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem, a następnie dolej jedną łyżkę stołową oleju do każdego pojemnika. Ostatni etap to pasteryzacja poprzez gotowanie słoików przez 20 minut w garnku z wodą.
Co można zrobić z botwinki – praktyczne porady
Mrożenie botwiny na zimę lub dodanie jej do sałatek obiadowych to dobry sposób na praktyczne wykorzystanie nadmiaru posiadanych liści. Wykorzystaj lato na poszukiwanie własnych przepisów i unikalnych połączeń smakowych z botwinką, którą możesz mieszać z miodem, orzechami czy kozim serem. Wszystkie te produkty znajdziesz w Auchan. Zrób zakupy online i ciesz się smakiem sezonowych warzyw nie tylko latem, ale przez cały rok!