Marzy Ci się gulasz wołowy? Przepis Auchan pomoże Ci go wyczarować
Marzy Ci się pyszny gulasz wołowy? Sprawdź jego historię
Pyszny gulasz wołowy pochodzi z pastwisk Wielkiej Równiny Węgierskiej. Jego historia zaczyna się od gęstej zupy, jedzonej przez wypasających stada chłopów. To właśnie od nich wzięła się nazwa dania – gulyás to po węgiersku pasterz.
IX-wieczni pasterze owiec, krążący po równinach, nie mogli być wybredni, co do pożywienia. Korzystali z tego, do czego mieli dostęp, czyli przede wszystkim mięsa. Przygotowywali je na otwartym ogniu. Aby danie było miękkie, długo je gotowali wraz z wodą i dostępnymi składnikami, często w żelaznych czajnikach.
Papryka w gulaszu pojawiła się znacznie później – w czasach tureckiej okupacji Węgier, która miała miejsce między 1526 i 1699 roku. Mieszkańcy kraju polubili tę przyprawę i zaczęli jej hojnie używać w kuchni.
Chcesz poznać smak potężnego imperium ottomańskiego? Wypróbuj kawę po turecku z przepisu Auchan.
Gdy w XIX wieku Węgry znalazły się pod panowaniem Habsburgów, stały się częścią Austro-Węgier. Wśród mieszkańców pojawiła się silna potrzeba dbania o własne dziedzictwo narodowe. Ruchy patriotyczne ogłosiły tradycyjne potrawy, takie jak gulasz, daniami narodowymi.
W latach 30. XIX wieku gulasz oficjalnie znalazł się na salonach, choć pierwotnie obawiano się, że potrawa będzie zbyt pospolita dla pań. Był podawany na uroczystych przyjęciach, a jego przyrządzanie zlecano najlepszym kucharzom.
Jak zrobić dobry gulasz wołowy? Wersje potrawy
Gulasz z Węgier zawędrował do Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie stał się chętnie przyrządzanym daniem, na co dzień i od święta. Obecnie wybiera się go na rodzinny obiad, ponieważ daje możliwość przygotowania dużej ilości jedzenia na raz. Potrawę spotkasz przede wszystkim na austriackich, słoweńskich, czeskich i polskich stołach. Portal TasteAtlas podaje aż 19 najpopularniejszych wersji gulaszu.
Jak zrobić gulasz wołowy? Wskazówki i sekrety dania
Do gulaszu wybierz tłuste mięso. Tłuszcz rozpuści się podczas długiego gotowania, dodając soczystości daniu. Najlepiej sprawdzą się łopatka, udziec, pręga lub mostek. W przypadku wieprzowiny postaw na łopatkę lub szynkę. Jeśli wybierasz mięso z indyka, przygotuj pulpety z mięsa mielonego.
Jak zrobić dobry gulasz wołowy? Przed gotowaniem natnij mięso w kilku miejscach i zamarynuj. Marynata może składać się z czerwonego wina, octu winnego, oliwy, czosnku, cebuli i ziół (np. rozmarynu, tymianku). Pozostaw wołowinę w marynacie przez kilka godzin lub nawet całą noc. Przed smażeniem, osusz ją suchym ręcznikiem Kciuk Auchan.
Jak zrobić dobry gulasz wołowy na inne sposoby?
Jeśli masz ochotę na coś innego, poniższe zmiany pozwalają stworzyć zupełnie nowy gulasz wołowy. Przepis dostosuj do swoich upodobań, stosując jeden z naszych sposobów.
- Użyj innego mięsa – indyk to świetny wybór dla osób, które poszukują lżejszej alternatywy. Jego delikatny smak świetnie komponuje się z gęstym sokiem warzywnym. Możesz również zastosować wieprzowinę. Jeśli lubisz to mięso, zaciekawi Cię również nasz artykuł Dania z wieprzowiny – 4 pomysły na obiad z mięsa rasy puławskiej marki Pewni Dobrego.
- Wybierz inne warzywa – dla większej różnorodności smaku użyj dodatkowych warzyw. Mogą to być np. pieczarki, pietruszka, seler naciowy lub ciecierzyca.
- Zastosuj ostre przyprawy – wielbiciele bardziej pikantnego smaku polubią gulasz z większą ilością sproszkowanej ostrej papryki lub płatkami chili.
- Wypróbuj wegetariański gulasz – w warzywnej wersji dania najlepiej sprawdzi się mieszanka fasoli i ciecierzycy. Duś je podobnie jak mięso, tylko przez krótszy czas – około 30 min.
Znajdź ulubione dodatki – w Twoim domu zawsze jadało się gulasz z ziemniakami? Podaj danie na dużym placku ziemniaczanym i ozdób je kleksem śmietany. Odmienny smak gwarantowany!
Z czym podawać prosty gulasz wołowy z warzywami?
Gulasz najczęściej podaje się z purée ziemniaczanym, chlebem, kluskami śląskimi Kciuk Auchan, plackami ziemniaczanymi, a nawet makaronem. Niekiedy serwowany jest jako zupa. Przepis na gulasz wołowy również nieco się zmienia zależnie od regionu świata – pojawiają się w nim pomidory, śmietana czy warzywa strączkowe.
Gulasz można spróbować w wielu regionalnych wariantach. Do wiedeńskiego Fiakergulasch dodaje się jajko sadzone, ogórki konserwowe i parówki. Chorwacki slavonski gulaš na talerzu dzieli miejsce z polentą lub gnocchi. Czeska zupa gulášovka, zagęszczana zasmażką, podawana jest z chlebem. W restauracjach można ją zamówić jako danie główne lub przystawkę.
W niektórych polskich domach potrawę serwuje się z surówką z kiszonej kapusty, modyfikując nieco przepis. Gulasz wołowy daje Ci możliwość przeprowadzenia kulinarnych eksperymentów!
Uwielbiasz ostrą kuchnię? Sprawdź również przepis na inne rozgrzewające danie z wołowiny – chili con carne.
Już znasz przepis na gulasz wołowy od Auchan!
Z Auchan gotowanie jest proste i przyjemne – w naszej ofercie znajdziesz wszystkie potrzebne składniki. Jak zrobić gulasz wołowy, który zachwyci całą rodzinę? Użyj dobrej jakości mięsa i świeżych warzyw. Podczas duszenia dbaj, aby potrawa nie przyschła – w razie potrzeby dodawaj płynu. Jeśli nie przepadasz za przyprawami, na początku nasyp ich mniej, a później doprawiaj do smaku.
Prosty gulasz wołowy z warzywami to świetna potrawa na obiad w rodzinnym gronie. Choć jego przygotowanie trochę trwa, przez większość czasu wymaga jedynie regularnego doglądania. Smacznego!