Aplikacja

Mleko UHT – co to jest i jakie są rodzaje mleka? Odpowiadamy!

Agata
Przez Agata
Opublikowano 22.11.2024 7 minut czytania

Mleko to podstawowy składnik naleśników, ciast, a także doskonałe uzupełnienie porannej kawy. W Auchan możesz znaleźć jego różne rodzaje, pod względem sposobu obróbki i trwałości. Jednym z nich jest mleko UHT. Co to jest i jak wypada w porównaniu z innymi rodzajami? Sprawdź i dowiedz się jakie mleko wybrać, by pasowało do Twoich potrzeb.

Mleko UHT – co to jest i jak powstaje?

Istnieje wiele rodzajów białego napoju pozyskiwanego od krów, które możesz wybrać podczas zakupów w Auchan. Jednym z nich jest zamknięte w kartonowych opakowaniach, znajdujące się w sklepie poza lodówką mleko UHT. Co to znaczy? UHT to akronim od angielskiego określenia Ultra High Temperature, który odnosi się do nowoczesnej metody obróbki mleka przeprowadzanej przed tym, zanim trafi do sklepów. Polega ona na jego podgrzewaniu do temperatury 135–150 stopni Celsjusza przez krótki czas wynoszący od 2 do 9 sekund, a następnie szybkim schłodzeniu, które zapobiega ponownemu namnażaniu się bakterii czy drobnoustrojów.

Przypadkowe nie są również opakowania, w jakie zamykane jest mleko UHT. Co to znaczy? Są one przede wszystkim sterylne, szczelnie zamykane oraz wykonane z materiałów blokujących dopływ światła. Dzięki temu przedłużają efekt przeprowadzonej sterylizacji.

Gdy już wiesz, czym jest UHT, co to znaczy i na czym polega, z pewnością zastanawiasz się, po co przeprowadza się ten proces. Ma on na celu przede wszystkim wyeliminowanie z mleka mikroorganizmów. To właśnie one mogłyby przyczyniać się do jego psucia się. Dzięki temu może być ono przechowywane przed otwarciem poza lodówką i zachowuje świeżość nawet do 6 miesięcy bez konieczności stosowania sztucznych konserwantów.

W skrócie co to znaczy UHT, można określić jako metodę pasteryzacji, a właściwie sterylizacji, bazującą na szybkim podgrzewaniu i schładzaniu produktów, którymi może być nie tylko mleko, ale także napoje sojowe, gotowe sosy czy dresingi sałatkowe.

Przeczytaj również: Jak zrobić napój owsiany w swojej kuchni? 100% natury w Twoim domu

Czy mleko UHT jest zdrowe?

Zastanawiasz się, czy mleko UHT jest zdrowe i jak jego podgrzewanie do wysokiej temperatury wpływa na jego wartości odżywcze? Proces szybkiej sterylizacji minimalnie zmniejsza w nim zawartość niektórych witamin, takich jak C oraz zaliczanych do grupy B, które są szczególnie wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Białko, wapń i inne minerały pozostają w nim natomiast w niemal niezmienionej ilości.

Wobec tego, czy mleko UHT jest zdrowe? Jak najbardziej tak! Dodatkowo niewielkie straty wartości odżywczych rekompensują zalety, jakimi wyróżnia się mleko UHT. Co to znaczy? Przede wszystkim ma długi okres przydatności do spożycia – mleko może być przechowywane przed otwarciem poza lodówką przez wiele miesięcy. Pasteryzacja mleka metodą UHT eliminuje bakterie oraz drobnoustroje. Z tego powodu jest ono nie tylko sprzedawane w sklepach, ale także wykorzystywane przy produkcji innych produktów zaliczanych do nabiału, takich jak jogurty, śmietany czy maślanki.

Rodzaje mleka – pasteryzowane, UHT, świeże

W Auchan możesz znaleźć różne rodzaje mleka. Dostępne jest ono nie tylko w wariancie przeznaczonym do przechowywania poza lodówką, ale także pasteryzowanym oraz świeżym. Dlatego wiedza na temat tego, co to jest mleko UHT, to za mało, abyś mógł wybrać jego wariant, który będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom.

Poszczególne metody obróbki nie tylko wpływają na trwałość, ale także smak. Co to znaczy? Mleko UHT to jego rodzaj, który może być przechowywane przez najdłuższy czas. Gdy zostanie otwarte, wymaga jednak już umieszczenia w lodówce i musisz je spożyć w ciągu maksymalnie 7 dni. Jego smak często jest nieco słodszy. Porównywany jest do tego występującego w mleku gotowanym, co wynika z procesu jego obróbki. Ma również mniej intensywny zapach niż mleko pasteryzowane czy świeże.

Przeczytaj również: Czy koty mogą pić mleko? Garść porad dla opiekunów mruczka

Mleko pasteryzowane – co to jest i jak smakuje?

Poddawanym również obróbce termicznej, jednak polegającej na nieco innej metodzie jest mleko pasteryzowane. Co to oznacza w praktyce? To, że podgrzewa się je do niższej temperatury wynoszącej 71–75 stopni Celsjusza zamiast 135-150 stopni Celsjusza. Utrzymywana jest ona również przez dłuższy czas wynoszący nie mniej niż 15 sekund.

Pasteryzacja mleka przeprowadzana tą metodą pozwala zniwelować w nim bakterie i drobnoustroje groźne dla zdrowia. Nie eliminuje jednak w 100% dobroczynnych bakterii mlekowych, które odpowiadają za jego psucie się w temperaturze pokojowej. Dlatego mleko pasteryzowane ma krótszy okres przydatności do spożycia i musi być przechowywane w lodówce nawet przed otwarciem. Charakteryzuje się również mniej intensywnym „krowim” smakiem oraz zapachem niż świeże.

Gdy nie zależy Ci na długim terminie przydatności, wybierz mleko pasteryzowane, a UHT kup, jeśli nie masz aktualnie miejsca na jego przechowywanie w lodówce lub nie wiesz dokładnie, kiedy będziesz musiał z niego skorzystać.

Dowiedz się, czym jest: Nietolerancja laktozy – przykładowy jadłospis i przepisy

Czym jest mleko świeże?

Mleko świeże, określane także jako surowe jest najmniej przetworzoną formą tego napoju. Nie jest pasteryzowane, a jedynie filtrowane i ewentualnie podgrzane do temperatury 40 stopni Celsjusza. Z tego powodu wyróżnia się najkrótszą datą przydatności do spożycia wynoszącą zazwyczaj maksymalnie 3-4 dni. Musi być również stale przechowywane w lodówce. Ze względu na minimalną obróbkę, jego smak jest najbardziej zbliżony do tego pochodzącego prosto od krowy.

To, że mleko świeże nie jest pasteryzowane lub sterylizowane, nie oznacza jednak, że jest niebezpieczne dla zdrowia. Zanim trafi do sklepów, poddawane jest filtracji, oczyszczaniu, a także licznym badaniom, które potwierdzają jego bezpieczeństwo przy spożyciu. Dzięki temu możesz pić je bez obaw.

Sprawdź również: Jak zrobić zsiadłe mleko w domu? Domowy przepis

Normalizacja mleka – co to oznacza?

Poza trzema rodzajami mleka pod względem jego obróbki, w sklepach możesz również znaleźć jego różne warianty, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu. Jego ilość nie tylko wpływa na smak napoju, ale także kaloryczność, konsystencje, która może być rzadsza lub gęstsza oraz wartości odżywcze. 

Zawartość tłuszczu w mleku jest regulowana na drugim etapie jego produkcji określanym normalizacją. Polega on na dostosowaniu tej wartości do poziomu zgodnego z normami. Zgodnie z nimi mleko może zawierać:

  • 0,5% tłuszczu (odtłuszczone), 
  • 1,5% tłuszczu, 
  • 2% tłuszczu, 
  • 3,2% tłuszczu.

Normalizacja mleka może być przeprowadzana na dwa sposoby – poprzez dodanie śmietanki lub jego odtłuszczonej formy. Związany z nią proces polega na tym, że surowiec, który trafia do zakładu od rolnika, w pierwszej kolejności jest oczyszczany i pozbawiany tłuszczu. Następnie dodaje się go ponownie do mleka w znormalizowanej ilości z dokładnością do 0,05%. Tak przygotowany napój może zostać dopiero poddany oczyszczeniu i ewentualnej pasteryzacji.

Przeczytaj także: Sprawdź razem z nami, jakie mleko dla noworodka wybrać

Jakie mleko wybrać? Świeże, mleko pasteryzowane a UHT?

Skoro już wiesz, co to znaczy mleko UHT i jakie są jego inne rodzaje, podczas kolejnych zakupów w Auchan możesz świadomie wybrać spośród nich to, które najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom w kuchni.

Gdy spożywasz je na bieżąco, dolewając do kawy lub podczas gotowania możesz z powodzeniem sięgnąć po świeży wariant. Dzięki delikatnemu filtrowaniu i chłodzeniu zachowuje ono prawie wszystkie składniki odżywcze, a do tego jest najbardziej zbliżone smakiem do mleka prosto od krowy, które może Ci przypomnieć wakacyjny czas spędzany na wsi.

Jeśli szukasz mleka, które będziesz mógł przechowywać w lodówce do 10 dni, ponieważ wiesz, że nie zużyjesz go od razu postaw z kolei na wariant pasteryzowany. Jego proces obróbki pozwala na zachowanie większości składników odżywczych, eliminując jednocześnie szkodliwe mikroorganizmy, a do tego wydłuża termin przydatności do spożycia.

A gdy potrzebujesz produktu, który będziesz mógł przechowywać przez kilka miesięcy bez konieczności chłodzenia, wybierz mleko UHT. Doskonale się ono sprawdzi, gdy korzystasz z tego typu nabiału sporadycznie lub chcesz mieć jego zapas. Mleko UHT to również świetny wybór na wyjazd. Podczas podróży nie będziesz musiał martwić się tym, że się zepsuje, nawet jeśli będzie ona trwać wiele godzin. Pamiętaj jednak, że mleko UHT po otwarciu, podobnie jak pozostałe rodzaje, należy schłodzić i spożyć w ciągu kilku dni.

Poznaj ofertę sklepu internetowego Auchan! Znajdziesz w niej zarówno mleko UHT, jak i pasteryzowane oraz świeże. Zrób zakupy online i zamów je wygodnie z dowolnego miejsca wraz z dostawą do domu, aby móc cieszyć się jego smakiem podczas porannej kawy lub wykorzystać je w trakcie przygotowywania naleśników na obiad, a także ciast na święta!

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.