Czy mrożone warzywa są zdrowe, a owoce? Fakty i mity
Zastanawiasz się, czy mrożone warzywa są zdrowe? A może nie wiesz, jak mrozić warzywa i owoce lub do czego je wykorzystać? W naszym najnowszym tekście przywołamy fakty oraz obalimy mity o tzw. mrożonkach!
Mrożenie jedzenia zapobiega jego psuciu oraz hamuje namnażanie się bakterii, które odpowiadają za procesy gnilne. Co ciekawe, ta metoda konserwacji żywności wykorzystywana była już wieki temu. Wówczas najprostsze rozwiązanie stanowiło przechowywanie mięsa w śniegu, natomiast starożytni Egipcjanie czy Chińczycy… produkowali lód, aby chłodzić w nim żywność.
Tobie też pewnie nieraz zdarzyło się mrozić mięso, resztki z obiadu, a nawet ciasta czy wędliny. Jeśli wahasz się, czy mrożenie owoców i warzyw także będzie dobrym pomysłem, czytaj dalej!
Czy warto jeść mrożonki? Rozwiewamy wątpliwości!
Hasło „mrożonki” może kojarzyć się negatywnie z wysoko przetworzonymi, gotowymi do odgrzania posiłkami. Jednak takie przekonanie wcale nie jest prawdziwe, szczególnie w przypadku owoców i warzyw. Ich zamrożenie – zwłaszcza możliwe najszybciej po zebraniu – sprawia, że zachowują witaminy oraz składniki odżywcze.
Dzięki mrożeniu możesz przez cały rok cieszyć się smakiem ulubionych sezonowych warzyw i owoców. Zróżnicowana dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia i urody, a takie produkty jak świeże maliny, truskawki, wiśnie czy fasola szparagowa dostępne są tylko przez kilka miesięcy w roku. Na szczęście mrożonki możesz przygotować samodzielnie lub zajrzeć do naszego sklepu, gdzie kupisz kilkadziesiąt rodzajów mrożonych warzyw oraz owoców.
Pewnie znasz popularną zasadę 5 porcji. Wielu dietetyków sugeruje, aby dziennie spożywać około 400 g warzyw i owoców, najlepiej podzielonych właśnie na pięć racji. Ich forma zależy od Twoich preferencji – możesz je jeść solo, zblendować na smoothie, dodać do owsianki czy naleśników. A co ważne, nie muszą być świeże – równie dobrze sprawdzą się warzywa oraz owoce mrożone. Dostarczą Twojemu organizmowi cennych witamin i minerałów, uzupełniając przy tym codzienną suplementację.
Czy mrożenie przyczynia się do utraty składników odżywczych?
Zastanawiając się, czy warzywa mrożone są zdrowe, pewnie obawiasz się, że proces ten pozbawi ich cennych składników odżywczych. Z pewnością nie powinny być jednym źródłem witamin, jednak ich spożywanie będzie mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Dobra wiadomość jest taka, że mrożenie jest metodą konserwacji żywności, która w najmniejszym stopniu wpływa na utratę właściwości odżywczych. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Food Composition and Analysis” wykazało, że mrożenie nie wpłynęło znacząco na zawartość witamin i składników mineralnych w warzywach. Inna analiza zamieszczona w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” dowodzi, że mrożenie owoców i warzyw może prowadzić do nieznacznej utraty witamin C i B, jednak nadal pozostają one dobrym źródłem tych składników (straty wynoszą około 20% w przypadku witaminy C, w przybliżeniu 10% witaminy B1 oraz B2 czy 5-30% karotenu).
Co ciekawe, wspomniane straty porównywalne są do tych, które mają miejsce podczas transportu świeżych warzyw i owoców. Produkcja wysokiej jakości mrożonek odbywa się zaraz po zebraniu plonów, a do procesów mrożenia i pakowania wykorzystywane są specjalne urządzenia oraz techniki (np. mrożenie kontaktowe, tunele obiegowe czy fluidyzacyjne). Dzięki temu owoce i warzywa zamrożone są już w kilka minut.
Bez obaw możesz zatem sięgać po mrożonki – zarówno te sklepowe, jak i przygotowane samodzielnie.
Sprawdź również: Co zrobić z mrożonych truskawek? 5 pomysłów
Jakie warzywa i owoce można mrozić?
Odpowiedź na to pytanie być może Cię zaskoczy, ale mrozić można niemalże wszystkie owoce i warzywa! Do wyjątków należą m.in. kiwi, arbuz, papaja, pomarańcza, grejpfrut, ogórki, pomidory, bakłażan, czosnek czy dynia. Jak już pewnie się domyśliłeś, większość z nich zawiera znaczne ilości wody, dlatego po rozmrożeniu stracą swój smak oraz konsystencję.
Jakie warzywa można mrozić? Oto lista najpopularniejszych, które znajdziesz w sklepie Auchan:
Marchewka – w naszym sklepie kupisz ją w wersji już pokrojonej w kostkę, jak i tzw. marchewki mini. Świetnie sprawdzą się do zupy, sałatki czy solo podgrzane na parze.
Groszek zielony – pyszny dodatek do zupy, wytrawnej tarty czy warzywnej zapiekanki.
Groszek cukrowy – niezastąpiony do dań mięsnych oraz ryb.
Fasolka szparagowa – prawdziwy smak lata! Najlepiej smakuje ugotowana w osolonej wodzie i podana z masłem lub zarumienioną bułką tartą.
Brukselka – bez niej zupa jarzynowa nie będzie taka sama! Brukselki od Auchan świetnie sprawdzą się również do zapiekanek i makaronów.
Szpinak – w Auchan do wyboru masz liście, jak i rozdrobniony. Absolutna klasyka to oczywiście makaron ze szpinakiem, ale to warzywo polecamy także do koktajli czy zapiekanek.
Dynia – nie tylko na Halloween, ale i na talerzu! Bio dynia podkreśli smak leczo, sałatek, a nawet ciast czy muffinek.
Brokuł – ten mrożony marki Auchan zachwyci Cię intensywnym smakiem oraz kolorem!
Kalafior – smaczny solo, jak i dodatek do wegańskich kotlecików, zup czy sałatek!
Jeśli chodzi o mrożone owoce, w naszym sklepie znajdziesz m.in.:
Truskawki bez szypułek – nic tak nie przywodzi smaku wakacji, jak właśnie truskawki. Możesz przygotować z nich kompot albo dodać je do lodów czy innych deserów.
Wiśnie – bez pestek i prosto z polskich upraw! Sprawdzą się do zupy owocowej, makaronu ze słodką śmietanką czy kompotu.
Śliwki z Auchan – kruche ciasto czy domowe drożdżówki ze śliwkami możesz jeść przez cały rok!
Rabarbar – tarta czy kompot z rabarbarem będą aromatycznym wspomnieniem lata.
Czarna jagoda – marka Pewni Dobrego to gwarancja najwyższej jakości! Jagody zostały zebrane w polskich lasach i zamrożone w kilka godzin po zbiorze.
Żurawina – pyszna w smaku, ale i niezwykle zdrowa. To kolejny produkt marki Pewni Dobrego – polski, ekologiczny, z lokalnych gospodarstw.
Maliny – nic nie smakuje tak, jak polskie maliny! Te marki Auchan to gwarancja intensywnego smaku, idealne do galaretek, ciast czy lodów.
Jeśli jednak samodzielnie chcesz mrozić warzywa lub owoce, trzymaj się tych kroków:
I. Umyj, obierz i pokrój warzywa na kawałki. Możesz blanszować je przed mrożeniem, aby zachować ich kolor oraz teksturę.
II. Rozłóż pokrojone warzywa i owoce na blasze do pieczenia w jednej warstwie, aby nie zlewały się ze sobą.
III. Włóż blachę do zamrażarki i pozostaw na około 2 godziny, aż warzywa zastygną.
IV. Po tym, jak warzywa zastygną, przenieś je do woreczków lub pojemników do mrożenia. Usuwając jak najwięcej powietrza, aby zapobiec powstawaniu skorupy.
V. Etykietuj woreczki lub pojemniki z nazwą produktu i datą mrożenia.
VI. Włóż woreczki lub pojemniki do zamrażarki i trzymaj tam do czasu, aż będą potrzebne.
Pamiętaj, aby nie mrozić warzyw razem z owocami, ponieważ owoce wydzielają cukier, który może wpłynąć na smak i jakość warzyw. Czy myć owoce przed zamrożeniem? Tak, jednak następnie dokładnie je wysusz.
Kiedy i do czego warto używać mrożonek?
Mrożone warzywa i owoce możesz używać w swojej kuchni przez cały rok! Zimą, gdy zatęsknisz za produktami sezonowymi, mrożone truskawki, maliny, jagody, wiśnie, kalafior czy fasolka będą jak znalazł!
Możesz przygotować z nich:
Smoothie i kompoty – połącz ulubione smaki i przygotuj napój pełen witamin! Dla fanów słodkich koktajli polecamy połączenie mrożonego mango, truskawek oraz świeżych bananów. Jeśli lubisz wytrawne warianty, zblenduj rozmrożony szpinak, żurawinę, rabarbar oraz dodaj wyciśniętą pomarańcz. Z malin czy truskawek możesz przygotować też pyszny, domowy kompot do obiadu.
Ciasta i drożdżówki – mrożone owoce (np. rabarbar, jagody, śliwki, wiśnie, truskawki, czy maliny) warto dodać do ciast, np. z kruszonką lub galaretką. Czy rozmrażać owoce do ciasta przed pieczeniem? Polecamy to zrobić, inaczej deser może zamienić się w zakalec.
Makaron, zapiekanki, pasty – mrożone warzywa, np. szpinak, dynię, kalafior, brokuł, groszek czy brukselkę warto dodać do dań kuchni włoskiej. Po zblendowaniu możesz przygotować z nich także pyszną pastę kanapkową, np. z suszonymi pomidorami, bazylią i oliwą.
Rozgrzewające zupy – wspomniane warzywa idealnie sprawdza się do zup, np. jarzynowej, kremów, krupniku. W niczym nie ustępują świeżym produktom – jakość oraz aromat gwarantowane!
Przeczytaj też: Najzdrowsze owoce egzotyczne – jakie mają wartości odżywcze?
Czy mrożone warzywa są zdrowe?
Odpowiedź na to pytanie oczywiście brzmi: Tak! Nie brak w nich witamin i minerałów, które pomagają w uzupełnianiu diety o ważne składniki odżywcze. Jednak ważne jest, aby wybierać mrożone warzywa bez dodatku soli i cukru, a także rozmrozić je zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz mrożonki – bio maliny podane z dużą ilością lodów oraz bitej śmietany czy kalafior smażony na oleju z pewnością nie należą do najzdrowszych warzyw…
Po mrożone owoce i warzywa sięgaj jednak bez obaw. Pamiętaj też, aby ponownie ich nie mrozić oraz przechowywać w odpowiednich warunkach i zużyć możliwie szybko. Wykorzystaj przepisy, które najlepiej wykorzystują potencjał mrożonek i dbaj o zbilansowaną dietę!
Czy mrożone warzywa są zdrowe – podsumowanie
Smak, aromat, właściwości odżywcze – to skrywają w sobie mrożone owoce i warzywa. Są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. A do tego możesz przygotować z nich mnóstwo potraw – dania mięsne, mączne, zupy czy desery!
Po wysokiej jakości mrożone owoce i warzywa zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tu produkty Hortex, Pewni Dobrego czy marki własnej Auchan oznaczonych logo czerwony ptak. Zostały wyhodowane, zebrane oraz zamrożone w sposób ekologiczny, z dbałością o najwyższą jakość zbiorów.
Zobacz również: Dieta wegańska – na czym polega ten styl żywienia i życia? 10 zasad weganizmu