Olej lniany – właściwości i zastosowanie w kuchni
Jakie właściwości ma olej lniany?
Zanim poznasz, jakie właściwości ma olej lniany, sprawdź, czym tak naprawdę jest ten produkt oraz jak się go wytwarza.
Len zwyczajny, po łacinie Linum usitatissimum to roślina uprawna, która pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu. Len osiąga wysokość do 70 cm i ma charakterystyczne, niebieski kwiaty. Roślina ta wytwarza torebki nasienne, w których znajduje się od 10 do 12 nasion. Są one znane jako siemię lniane. Te drobne szaro-brązowe ziarenka po nasączeniu wodą zmieniają barwę na ciemnobrązową i wydzielają śluz. Właśnie z nich powstaje olej lniany.
Olej lniany ma lekko żółtawą barwę, cierpki smak i intensywny zapach. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Jest często nazywany olejem budwigowym. Ta nomenklatura wywodzi się od nazwiska doktor Johanny Budwig. Prowadziła ona badania, w których postawiła tezę, że niedobór kwasów omega-3 w diecie prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Na podstawie wieloletnich doświadczeń stworzyła dietę, która zakłada spożywanie jedynie naturalnych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Opiera się ona właśnie na dodawaniu do potraw oleju lnianego oraz oliwy z oliwek.
Już wiesz, czym jest olej lniany. Właściwości tego tłuszczu roślinnego znane były już w starożytności. Hipokrates – zwany ojcem medycyny – zalecał jego spożywanie podczas biegunki, bólów brzucha i zapaleniu błony śluzowej. Natomiast w czasach średniowiecza przywódca Franków Karol Wielki zarządził nakaz regularnego picia oleju lnianego, ponieważ był przekonany, że ma on zbawienny wpływ na ludzki organizm.
Wysokiej jakości olej lniany, który zakupisz w sklepie Auchan, uznawany jest przez lekarzy i dietetyków za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych dostępnych na rynku. Olej lniany składa się w 50% z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a dokładniej z kwasu alfa-linolenowego (ALA). Ma także około 15% kwasu linolowego (omega-6) oraz w ok. 15% z kwasu oleinowego należącego do rodziny omega-9. Oprócz tego znajdują się w nim takie składniki jak β-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, brassikasterol, α-tokoferol, γ-tokoferol.
Olej lniany – zastosowanie w kuchni
Dobrze jest mieć w domu przynajmniej jeden olej lniany. Zastosowanie w kuchni tego produktu jest szerokie. Możesz wykorzystać go do przygotowania zdrowych i pożywnych posiłków, a także skraplać nimi potrawy, zwłaszcza jeśli odżywiasz się zgodnie z zasadami diety Budwig.
Sprawdź również: Dobra oliwa z oliwek – jak wybrać najlepszy produkt? Podpowiedzi i propozycje
Czy można smażyć na oleju lnianym?
Wiele osób zastanawia się, czy może smażyć na oleju lnianym? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Olej może być spożywany jedynie w postaci surowej. Poddany obróbce termicznej traci swoje cenne właściwości, co więcej – podczas smażenia powstają szkodliwe związki chemiczne. Do smażenia lub pieczenia najlepiej wybrać oleje, które wykazują wysoki punkt dymienia. Możesz sięgnąć po olej rzepakowy Auchan marki Pewni Dobrego, który pochodzi z nasion polskiego rzepaku i jest pozbawiony GMO lub Olej kokosowy rafinowany bezzapachowy marki Auchan. Ten drugi pozyskiwany jest z orzecha kokosowego.
Jak przechowywać olej lniany w kuchni?
Prawidłowy sposób przechowywania oleju lnianego jest niezwykle istotny dla zachowania jego właściwości. Olej z siemienia lnianego ma niestabilną naturę, dlatego nie można go trzymać w temperaturze pokojowej i wystawiać na działanie słońca. Spowoduje to jego szybkie zepsucie.
Tłoczony na zimno olej lniany powinien być przechowywany w szklanej ciemnej i oryginalnej butelce. Zadbaj o to, aby był szczelnie zakręcony. Postaw go w lodówce w temperaturze 4-10 °C. Jeśli wyjmujesz go do użycia w kuchni, to postaraj się, aby wrócił do niej po 20-30 minutach.
Olej lniany – zastosowanie w kuchni lub picie na czczo
Olej lniany można spożywać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest systematycznie picie oleju lnianego na czczo, najlepiej rano. Drugi sposób to dodanie oleju z lnu do konkretnych dań, np. do twarogu, porannej owsianki, koktajlu owocowego, czy klasycznych ziemniaków z koperkiem. Organizm z pewnością odwdzięczy Cię się za poranny rytuał picia oleju lnianego. Efekty dostrzeżesz już po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Poznaj właściwości oleju lnianego
Już wiesz, jakie witaminy ma olej lniany. Wspomnieliśmy na wstępie, że jest on źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-9. Mają one silne działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające). Chronią organizm przed wolnymi rodnikami, czyli substancjami, które odpowiadają za rozwój chorób i starzenie się organizmu. Co więcej, regularne spożywanie oleju lnianego zmniejsza stany zapalne i eliminuje ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych takich jak miażdżyca, czy zapalenie stawów.
Dodawanie zimnotłoczonego oleju lnianego do codziennych potraw, wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową, poprzez zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego. Olej budwigowy wykazuje także właściwości odchudzające – przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego szczególnie zalecany jest on osobom, które borykają się z otyłością lub po prostu planują zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.
Wiesz, dlaczego jeszcze warto pić olej lniany? Właściwości lecznicze tego produktu to regulacja poziomu cholesterolu we krwi – olej lniany obniża ryzyko powstania zatorów, wzmacnia skurcz serca i rozszerza tętnice. Badania wykazują, że dzięki właściwościom antyoksydacyjnym olej lniany może chronić przed powstawaniem nowotworów jelita grubego, raka piersi czy prostaty.
Masz problem z koncentracją? Wsparcie pracy układu nerwowego – za to również odpowiada olej z lnu. Właściwości tego produktu docenią osoby, które borykają się dekoncentracją i ciężko im przyswoić nowe informacje.
Do czego wykorzystasz olej lniany? Zastosowanie
Kupiłeś w sklepie Auchan olej lniany? Zastosowanie tego produktu w kuchni jest bardzo szerokie. Przygotowując śniadanie, wykorzystaj olej lniany jako zamiennik masła do chleba. Możesz nim polać sałatkę warzywną, plastry pomidora, ogórka czy cebuli.
Jednym z najpopularniejszych przepisów z wykorzystaniem oleju lnianego jest twarożek. Wystarczy zmieszać 2-3 łyżki oleju z ulubionym jogurtem lub twarogiem. Może to być twaróg półtłusty wysokobiałkowy Auchan marki Pewni Dobrego. Ma wysoką zawartość białka, a także pochodzi ze zrównoważonej, polskiej produkcji.
Zamiast tradycyjnego majonezu do sałatki, wykorzystaj olej lniany tłoczony na zimno z wit. D i na jego bazie zrób domowy dip. Wymieszaj ze sobą trzy ugotowane żółtka starte na tarce, trzy łyżki oleju lnianego i jogurt naturalny marki Auchan. Tak przygotowanym dipem możesz polać ulubioną warzywną sałatkę.
Na obiad polecamy Ci filety śledziowe a’la Matias marki Pewni Dobrego polane olejem lnianym podane z ziemniakami. Zamiast śledzi możesz wykorzystać inne ryby np. filet z łososia bez skóry Auchan marki Pewni Dobrego. To ryby hodowlane z czystych wód, dostępne na wagę.
Przeczytaj też: Jak zrobić chrupiące ogórki małosolne? Przepis krok po kroku
Olej lniany – właściwości kosmetyczne, które powinieneś znać
Olej lniany ceniony jest nie tylko w kuchni, ale również w farmakologii. Zalety oleju lnianego docenili producenci kosmetyków. Możesz, a nawet powinieneś aplikować go bezpośrednio na skórę.
Olej lniany można stosować do każdego typu cery, ale najlepiej sprawdzi się on przy skórze suchej i skłonnej do podrażnień. Wystarczy kilka kropel oleju nałożyć na oczyszczoną skórę dłoni, twarzy i szyi i poczekać do wchłonięcia. Dzięki swej lekkiej konsystencji nie zatyka porów i nie wysusza cery.
Olej lniany doskonale radzi sobie z popękanymi piętami. Można aplikować go bezpośrednio na stopy lub wymieszać z ulubionym kremem. Jest też doskonałym zamiennikiem dla balsamu. Sprawdzi się w przypadku problemów z cellulitem i rozstępami.
Naturalny olej lniany działa również profilaktycznie na suche, łamliwe i puszące się włosy. Specyfik sprawia, że pasma stają się nawilżone i błyszczące. Najlepiej nakładać olej lniany 2-3 razy w tygodniu na zwilżone włosy i owinąć je ręcznikiem na całą noc. Efekty tej kuracji będą dostrzegalne po około trzech tygodniach regularnego stosowania.
Zalety oleju lnianego – podsumowanie
Jak sam widzisz, olej lniany ma szereg właściwości prozdrowotnych, jest cennym źródłem witamin i minerałów, które należy dostarczać organizmowi.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu włączysz olej lniany do swojej codziennej diety i będziesz go stosował również w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Najwyższej jakości oleje lniane kupisz w Auchan. Są one dostępne w szklanych ciemnych butelkach, które chronią specyfik przed zepsuciem.
W asortymencie sklepu Auchan znajdziesz wiele różnych produktów spożywczych w niskiej cenie, które pomogą Ci przygotować każdy posiłek! Są to między innymi marki Czerwonego Ptaka Auchan, Kciuka Auchan, Auchan Collection czy Pewni Dobrego – produkty gwarantujące najwyższą jakość. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Auchan.