Aplikacja

Panierka panko – co to jest i do czego ją wykorzystać?

Opublikowano 13.04.2024 - 7 minut czytania

Na półkach w Auchan tuż obok bułki tartej znajdziesz panierkę panko. Jej unikalna struktura jest znacznie bardziej puszysta i chrupiąca niż zwykła bułka tarta, co sprawia, że panierka staje się tajnym składnikiem wielu wykwintnych dań. Gdy tylko odkryjesz zalety panko, z pewnością docenisz jego obecność w kuchni i zechcesz zamienić na nie tradycyjną bułkę tartą, wzbogacając swoje dania o niepowtarzalną teksturę i smak!

Panko – co to właściwie jest?

W restauracjach azjatyckich, szczególnie japońskich, często możesz natknąć się na schab, owoce morza, ryby lub warzywa w panko. Co to jest i skąd wzięło się w Europie i w Polsce?

W latach 50. XIX w. w Japonii rozpoczęła się era Meiji (okres intensywnej modernizacji Japonii i otwarcia jej na zachodnią kulturę). Restauracje w największych miastach zaczęły serwować menu w stylu zachodnim, w tym kotlety, ryby smażone i inne dania panierowane w bułce tartej. Wówczas na bułkę tartą składały się pokruszone herbatniki i krakersy. Japońscy szefowie zaczęli szukać tańszej alternatywy i wymyślili panko – panierkę z wysuszonego, posiekanego w grubsze, podłużne wiórki chleba. Panierka panko z czasem stała się popularna również w Korei i na Tajwanie, a także w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. W panko obtaczano tam zwłaszcza krewetki i paluszki rybne.

Panko to panierka z chleba pszennego wypiekanego na drożdżach. Zwykle ma jasnobeżowy kolor. Pojedyncze płatki mają długość ok. 5 mm. Dzięki specyficznej teksturze, dania panierowane w panko nie nasiąkają tłuszczem tak bardzo, jak w przypadku innych panierek, a co za tym idzie, są mniej kaloryczne i bardziej chrupiące. Panko pomaga zachować soczystość dań głównych, w tym mięsa, ryb oraz panierowanych przekąsek. Japońska panierka nie zawiera przypraw, więc ma neutralny smak, który nie przytłacza smaku panierowanych potraw i dodatków.

Czym wyróżnia się panierka panko House of Asia, dostępna w Auchan? Skład produktu jest bardzo prosty. W 95% jest to mąka pszenna, a oprócz tego drożdże, sól i cukier – składniki typowe dla pieczywa pszennego na zaczynie drożdżowym.

Dowiedz się więcej: Ramen – przepis na prawdziwie japońskie danie

Czym różni się japońska panierka panko od bułki tartej? Jak zrobić ją w domu?

Czym od bułki tartej różni się panierka panko? Skład obu produktów jest dość podobny, ale diabeł tkwi w szczegółach. Tradycyjną bułkę tartą robi się z pieczywa pszennego, zarówno drożdżowego, jak i na zakwasie. Chleb żytni nie jest wykorzystywany ze względu na to, że łatwo się przypala. Ściera się nie tylko czerstwe bułki, ale również chleb czy bagietkę. Sklepowa bułka tarta to produkt zero waste, który w piekarni powstaje z czerstwego chleba, który następnie jest suszony i przerabiany.

Klasyczną bułkę tartą z powodzeniem możesz zrobić w domu. Wystarczy na tarce o drobnych oczkach zetrzeć chleb wysuszony na „wolnym powietrzu”. Nie używaj blendera, bo urządzenie zmieli chleb zbyt drobno. Po starciu wystarczy przesiać ją przez sito o dość dużych otworach, by uzyskać granulki podobnej wielkości (większych ziaren piasku), i gotowe.

Panko z kolei to znacznie większe i bardziej podłużne drobiny. Podczas smażenia produkty panierowane w panko zwiększają swoją objętość. Panierka tworzy na nich szczelny „pancerzyk”. Między poszczególnymi wiórkami powstają niewielkie „kieszonki” powietrzne, a jednocześnie panko trzyma się mocno produktu.

Jeśli zdecydujesz się zrobić domowe panko, zetrzyj pieczywo grubiej niż bułkę tartą, najlepiej na tarce o dużych oczkach. Dodatkowo wiórki możesz wysuszyć w piekarniku nagrzanym do 150°C. Podczas suszenia mieszaj od czasu do czasu i uważaj, by panierka się nie zarumieniła.

Panko a tempura

Wiesz już, czym jest panierka panko. Co to jest tempura? Czasami jedno i drugie bywa mylone, ale są to 2 zupełnie różne produkty. Zarówno panko, jak i tempura są używane do smażenia na głębokim tłuszczu i w wysokiej temperaturze. Panierka bez dodatków jest sucha, tworzy na smażonych produktach lekko chropowatą, twardą i chrupką warstwę. Mięso lub inne produkty obtacza się najpierw mące, a następnie w jajku i w panko. Chrupiąca skorupka to domena panko, a tempura daje delikatniejszy efekt

Ciasto tempura przybyło do Japonii z Portugalii w XVI wieku. Tempurę zrobisz z mąki pszennej z dodatkiem mąki kukurydzianej i bardzo zimnej wody. Jeżeli przed użyciem schłodzisz ciasto w lodówce, będzie ono bardziej chrupiące. Konsystencją przypomina nieco gęstsze ciasto naleśnikowe. Gęstość ciasta dobieraj do rodzaju smażonych produktów. Do białych, chudszych ryb, warzyw i mięczaków stosuje się nieco rzadsze ciasto, a dla owoców morza i tłustych ryb gęstsze. Obie techniki panierowania możesz dowolnie łączyć.

To Ci się przyda: Auchan podpowiada – jak trzymać pałeczki?

Panierka panko – do czego ją wykorzystać? Pomysły w codziennych przepisach

Wiesz już, czym jest panierka panko. Jak zrobić z nią wspaniałe dania i wykorzystywać na co dzień. Wbrew stereotypowemu myśleniu, nadaje się ona nie tylko do dań restauracyjnych, ale i domowych, w tym do potraw kuchni polskiej. Większa delikatność, mniej tłuszczu i ciekawsza tekstura. To właśnie gwarantuje Ci panierka panko. Do czego i jak możesz ją stosować? Poznaj nasze pomysły!

Chrupiące kawałki mięsa

Tonkatsu to kotlety schabowe po japońsku w panierce z panko. Tak samo możesz też potraktować nasze swojskie schabowe. Usmażysz je w 2 etapach. Po pierwszym smażeniu odłóż je na kilka minut i odsącz z nadmiaru tłuszczu. Podczas drugiego, krótszego smażenia panierka zyska idealną chrupkość. Podobnie jak w przypadku klasycznych schabowych, nie żałuj tłuszczu. Najlepiej smaż kotlety na głębokim oleju.

W podobny sposób przygotujesz nuggetsy. Piersi z kurczaka pokrój w kostkę. Po zamarynowaniu w ulubionej zalewie obtocz je w mące pszennej, następnie w jajku i w panko.

Panko z powodzeniem zastąpi też bułkę tartą w masie na kotlety mielone, klopsy i pulpety. Świetnie ją zwiąże i nie będziesz musiał już dodawać jajek.

Boczniaki w panko

Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, w podobny sposób co nuggetsy, przygotujesz również kawałki boczniaków. Mają one włóknistą teksturę, która po usmażeniu w panierce przypomina kurczaka.

Przeczytaj: Przechowywanie przypraw i ziół w kuchni – poznaj 11 zasad

Panierka może być w tym przypadku również przyprawą. Panko, podobnie jak bułkę tartą, możesz dowolnie doprawiać. Nie tylko solą i pieprzem, ale również suszonymi ziołami, mieloną cebulą, granulowanym czosnkiem, papryką mieloną czy mieszankami przypraw.

Warzywa w panierce

Panko możesz wykorzystać również do panierowania warzyw. Będą one doskonałym dodatkiem do zup-kremów i bulionów. W podobny sposób Japończycy przygotowują warzywa do udonu – czyli bulionu z grubym makaronem, a także do ramenu. Zamiennie lub dodatkowo używają też do warzyw tempury. Idealne do smażenia będą np. większe różyczki kalafiora, cukinia, bakłażan czy kawałki dyni.

Przyprawa panko sprawdzi się też jako posypka do zapiekanek warzywnych i makaronowych. Możesz też wymieszać ją z tartym serem. Tak przygotowane warzywa możesz usmażyć lub upiec.

Nowe spojrzenie na owoce morza

Panko zapewni też chrupkość krewetkom i kalmarom. Kalmary przed obtoczeniem w panierce pokrój w krążki, odsącz z nadmiaru wody i posól. Krewetki trzeba rozmrozić, następnie delikatnie wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego i oderwać główki, obrać z pancerzyków, usunąć jelita i oprószyć solą.

Więcej: Jaka ryba do sushi będzie najlepsza?

W tym przypadku jajko mieszaj z mąką ziemniaczaną, zanurz owoce morza w tej miksturze, a następnie obtaczaj z każdej strony w panko, lekko dociskając. Krewetki potrzebują ok. 5 minut smażenia na głębokim tłuszczu (powinny być zanurzone w całości), natomiast kalmary będą gotowe po ok. 30-60 sekundach smażenia z każdej strony.

Sushi w innej odsłonie

Panierka w japońskim stylu nadaje się też oczywiście do sushi na ciepło. Przygotowane długie rolki (np. grubsze futomaki) przed pokrojeniem na mniejsze kawałki wystarczy delikatnie obtoczyć w mące, następnie zanurzyć w jajku i na koniec w panko. Tak przygotowaną rolkę obsmażaj na głębokim oleju aż panierka się zezłoci i będzie chrupać. Po usmażeniu pokrój ją ostrym nożem na kawałki o grubości ok. 2 cm.

Gdzie kupić i jak przechowywać panierkę panko?

W hipermarkecie Auchan panko znajdziesz w dziale z produktami kuchni orientalnej, w tym japońskiej. Kupując panko, zwróć uwagę, by miało ono lekką konsystencję. Po zakupie przesyp panierkę do pojemnika na żywność lub do puszki. Przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie nie powinno być jednak hermetyczne. Panierka powinna „oddychać”. Dostęp do powietrza zapobiega jej pleśnieniu.

Nie trzymaj jej też w otwartym opakowaniu. Panko przechowywane w ten sposób będzie nabierać za dużo wilgoci i stanie się bezużyteczne. Mogą pojawić się tam mole lub pleśń. Prawidłowo przechowywane panko będzie się nadawać do użytku przez co najmniej miesiąc. Sprawdź wAuchan ofertę produktów kuchni japońskiej i przekonaj się, jak łatwo stosować je na co dzień!