Aplikacja
Pokrzywa Właściwości

Pokrzywa – właściwości zawarte w roślinie oraz plusy i minusy jej spożywania

Opublikowano 07/19/2023

Pokrzywa – właściwości, jakie ma mogą zadziwić każdego. To jedno z ziół, które powszechnie rośnie na łąkach, w zagajnikach i okolicznych, dzikich terenach zielonych. Choć nie należy do roślin lubianych ze względu na podrażnienia pojawiające się po zetknięciu z nią, ma wiele cennych właściwości. Dowiedz się, co daje picie pokrzywy!

Pokrzywa – zielone złoto

Pokrzywa to jednoroczna roślina zielna występująca na obszarze wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Obecnie wyróżnia się jej 68 gatunków, wśród których znajdują się idealne do tworzenia włókien tkackich, jak i zioła jadalne.

Pokrzywa kojarzy się głównie z włochatymi łodyżkami zakończonymi parzącymi igiełkami i charakterystycznymi żywo-zielonymi liśćmi z ostro zakończonymi krawędziami. Roślina od wieków obecna jest w wielu podaniach, legendach i księgach zawierających lecznicze receptury na różne schorzenia.

W przeszłości pokrzywę określano niekiedy mianem „zielonego złota”. Wierzono, że roślina ta służyła zarówno ochronie przed demonami, złem, skutkami ulew i burz, jak i używano jej do celów leczniczych. Wywar z pokrzywy stosowano na gorączkę, astmę, koklusz, problemy żołądkowe i inne schorzenia. Wielu zielarzy i medyków zalecało też regularne picie herbaty z pokrzywy. Miało to działać profilaktycznie i zapobiegać występowaniu wszelkich dolegliwości. Gotowe torebki zawierające suszone liście pokrzywy to doskonała alternatywa i odmiana dla innych napojów spożywanych w trakcie dnia, takich jak kawa.

Co ciekawe, pokrzywa do XVII wieku była też jednym z surowców, z którego wyrabiane były tkaniny. Wyparta została dopiero przez jedwab oraz bawełnę. Zdarzało się jednak, że w czasach kryzysu jeszcze w XX wieku, np. podczas I Wojny Światowej w obliczu braku dostępu do tkanin, odzież wytwarzano właśnie z pokrzywy. Obecnie z „zielonego złota” wyplatane są niekiedy akcesoria rybackie i sieci. Włókna powstałe z pokrzyw charakteryzują się wytrzymałością oraz brakiem podatności na nasiąkanie i gnicie.

Pokrzywa – na co jeszcze jest dobra? Roślina ta, ze względu na właściwości, stanowi też cenny składnik wielu kosmetyków, jak np. szampony czy suplementów diety. W ofercie Auchan dostępne są produkty, które w swoim składzie zawierają pokrzywę.

Zobacz także: Jak zrobić kompostownik? Sprawdzony sposób na przydomowy recykling odpadów

Pokrzywa Do Picia Właściwości

Pokrzywa – właściwości

Pokrzywa zawiera substancje odżywcze i witaminy, dlatego od setek lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Wykorzystywane są zarówno jej liście, jak i korzenie. Wśród najważniejszych właściwości tej niezwykłej rośliny można wymienić działanie przeciwzapalne, antyalergiczne, hipoglikemiczne, diuretyczne, przeciwreumatoidalne czy antyoksydacyjne.

Poza piciem herbatek możesz także sięgnąć po inne rozwiązania. Popularnym produktem jest sok z pokrzywy. Właściwości tego napoju mogą być korzystnym wsparciem stosowanego leczenia, jak i formą zadbania o kondycję skóry, cery czy włosów.

Wśród najcenniejszych substancji znajdujących się w pokrzywie na uwagę zasługują szczególnie witaminy i minerały oraz cenne związki organiczne. Pokrzywa zawiera m.in.:

  • witaminę B5 i C,
  • żelazo,
  • cynk,
  • flawonoidy,
  • karotenoidy,
  • garbniki,
  • kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolenowy i linolowy).

Pokrzywa do picia – właściwości

Co daje picie pokrzywy? Regularne spożywanie naparów, herbat czy soku z pokrzywy może wspomóc leczenie anemii, walkę z cukrzycą oraz wspierać normowanie podwyższonego poziomu cholesterolu i lipidów. To jednak niejedyne korzyści, jakie może przynieść picie pokrzywy. Efekty mogą być widoczne również u osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, bóle reumatyczne, rozmaite problemy skórne oraz stany zapalne mięśni i stawów. Choć pamiętajmy, że zanim postanowimy próbować sobie pomóc w ten sposób, należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Ze względu na właściwości diuretyczne herbatka z pokrzywą spożywana jest niekiedy przez osoby z dolegliwościami ze strony układu moczowego np. z kamicą nerkową. Roślina ta może wspomagać również wydalanie z organizmu szkodliwych związków i zbędnych produktów przemiany materii oraz może zapobiegać powstawaniu obrzęków i zatrzymywaniu wody w tkankach.

Przeczytaj także: W czym jest najwięcej witaminy D? Poznaj listę produktów!

Pokrzywa Na Co

Dlaczego warto stosować pokrzywę na skórę i włosy?

Pokrzywa może wykazywać właściwości antyoksydacyjne. Dodawana do kosmetyków do twarzy i ciała może pomóc zwalczać wolne rodniki, odżywiać cerę, a ponadto działać oczyszczająco. Produkty kosmetyczne z pokrzywą bywają zalecane są do przemywania i tonizowania cery. Właściwości bakteriobójcze mogą wspomagać leczenie niepokojących i uciążliwych zmian oraz mieć wpływ na skrócenie procesów terapeutycznych.

Jeżeli Twoim problemem są osłabione i wypadające włosy, w tym też może pomóc właśnie pokrzywa. Właściwości tej niezwykłej rośliny powszechnie wykorzystywane są również w szamponach i odżywkach do włosów.

Sok z pokrzywy – właściwości i przygotowanie

W ofercie wybranych sklepów stacjonarnych Auchan, jak i online, dostępne są herbaty, soki i napary oraz inne produkty z pokrzywą, które możesz wprowadzić do swojej codziennej diety i nawyków już teraz. Aromatyczny sok, syrop czy też odżywczą mieszankę do pielęgnacji włosów stworzysz także samodzielnie.

Nie powinniśmy pić zbyt dużo produktów (w tym soku) z pokrzywy. Jeśli kupujesz gotowy produkt – sprawdź informację umieszczoną przez producenta i nie przekraczaj zalecanej dawki.

Sok z pokrzywy możesz rozrobić z wodą i pić również z dodatkiem cytryny czy miodu, który znajdziesz w naszej ofercie w różnych wariantach. Szczególnie polecamy Ci naszą markę Pewni Dobrego. To aromatyczne miody regionalne m.in. z Roztocza i Gór Świętokrzyskich, które idealnie sprawdzą się jako dodatki do naparów, herbat, jak i różnych potraw.

Aby zrobić domowy kosmetyk wzmacniający włosy, będziesz potrzebować garść suszonych liści pokrzywy lub kilka łodyg rośliny wraz z liśćmi. Włóż je do naczynia, zalej wrzątkiem i przykryj na ok. 10 minut. Odczekaj, aż całość zaparzy się i wystygnie. Odcedź powstałą płukankę, polej nią umyte włosy i nie spłukuj. Następnie wysusz i ułóż jak zawsze. Zabieg warto powtarzać podczas każdego mycia włosów dla uzyskania widocznych efektów.

Sprawdź również: Jak zbudować warzywniak z palety? Instrukcja krok po kroku

Zupa Krem Z Pokrzywy

Zupa krem z pokrzywy – przepis

Z „zielonego złota” stworzysz także nietuzinkowe i smakowite danie, jakim jest zupa krem z pokrzywy.

1. Przygotuj ziemniaki

Obierz 5 ziemniaków, pokrój je w drobną kostkę i ugotuj w bulionie.

2. Czas na cebulę i czosnek

Gdy ziemniaki będą się gotować, obierz i posiekaj drobno cebulę oraz czosnek i podsmaż na patelni na łyżce masła.

3. Przygotuj pokrzywę

Umyj liście pokrzywy, poszatkuj je i dodaj do gotującego się bulionu wraz z podsmażoną cebulą i czosnkiem. Dopraw solą, pieprzem i opcjonalnie ulubionymi przyprawami, a następnie gotuj przez 10 minut.

4. Gotowe!

Gotową zupę zmiksuj blenderem na krem.

Czas całkowity 40 min
Porcja 4
Przygotowanie 10 min
Gotowanie 30 min
 

Zupa krem z pokrzywy

Opublikowano 08/25/2023

Z naszym przepisem na zupę krem z pokrzywy możesz poczuć się jak prawdziwy kulinarny eksplorator! Pokrzywa, choć często niedoceniana, jest prawdziwym skarbem natury — bogata w żelazo, witaminę C i błonnik. W połączeniu z innymi składnikami tworzy kremową, aksamitną konsystencję, która idealnie smakuje na obiad czy kolację. Pozwól sobie na chwilę przyjemności z tym zdrowym, zielonym przysmakiem i odkryj moc drzemiącą w pokrzywie. Smacznego!

1. Przygotuj ziemniaki

Obierz 5 ziemniaków, pokrój je w drobną kostkę i ugotuj w bulionie.

2. Czas na cebulę i czosnek

Gdy ziemniaki będą się gotować, obierz i posiekaj drobno cebulę oraz czosnek i podsmaż na patelni na łyżce masła.

3. Przygotuj pokrzywę

Umyj liście pokrzywy, poszatkuj je i dodaj do gotującego się bulionu wraz z podsmażoną cebulą i czosnkiem. Dopraw solą, pieprzem i opcjonalnie ulubionymi przyprawami, a następnie gotuj przez 10 minut.

4. Gotowe!

Gotową zupę zmiksuj blenderem na krem.

Czas całkowity 40 min
Porcja 4
Przygotowanie 10 min
Gotowanie 30 min
Składniki
4
150 g liści młodej pokrzywy
cebula
5 ziemniaków
ząbek czosnku
1 litr bulionu
sól, pieprz
łyżka stołowa masła
Składniki
4
150 g liści młodej pokrzywy
cebula
5 ziemniaków
ząbek czosnku
1 litr bulionu
sól, pieprz
łyżka stołowa masła

Czy istnieją minusy picia pokrzywy?

Pokrzywa w większości przypadków jest rośliną bezpieczną i stosowaną pod różnymi postaciami zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W przypadku kobiet ciężarnych regularne picie pokrzywy należy skonsultować z lekarzem.

Jednak jak przy spożywaniu każdych ziół i produktów, tak i przy naparach czy soku z pokrzywy warto zachować umiar. Nadmiar może mieć swoje negatywne skutki, np. w postaci częstych wizyt w toalecie (pokrzywa ma działanie moczopędne). Duże ilości spożywanego soku z pokrzywy mogą skutkować także wypłukaniem z organizmu niektórych witamin i minerałów czy znacznym obniżeniem poziomu glukozy we krwi, co z kolei spowoduje senność i zawroty głowy.

Minusy picia pokrzywy mogą być dostrzegalne również u osób z wysokim poziomem żelaza we krwi, gdyż nadmierne spożycie tej rośliny pod różnymi postaciami spotęguje ten stan. Uważać powinny również osoby po przebytych zabiegach chirurgicznych, marki karmiące, dzieci oraz kobiety z problemami narządów rodnych.