Pumpkin spice latte – jak zrobić ten pyszny, dyniowy napój?
Czym jest pumpkin spice latte?
Pumpkin spice latte to połączenie espresso, mleka i mieszanki przypraw – cynamonu, imbiru, goździków i gałki muszkatołowej. Swój charakterystyczny, słodkawy zawdzięcza syropowi dyniowemu lub purée z dyni. Napój ma kremową konsystencję i korzenny, intensywny zapach. Zwyczajowo jest serwowany z bitą śmietaną.
Pierwszy łyk jesiennego latte smakuje wyraziście, słodką dynią. W miarę kosztowania napoju poczujesz głębsze nuty pikantnego cynamonu i rozgrzewającego imbiru. Gałka muszkatołowa i goździki podkręcają aromat, nadając korzennego posmaku. Gorzkie espresso równoważy słodycz napoju. Ta harmonijna kompozycja przywodzi na myśli przytulne chwile przy kominku.
Po raz pierwszy napój pumpkin spice latte pojawił się w ofercie kawiarni Starbucks w 2003 roku. W ramach testu wprowadzono go w około 100 lokalach w Waszyngtonie i Vancouver z nadzieją, że napój powtórzy sukces wcześniejszej sezonowej pozycji – peppermint mocha. Stało się jednak inaczej – dyniowa kawa przerosła ją swoją popularnością.
Pumpkin spice latte Szybko zamieniła się w prawdziwą gwiazdę Internetu. Wielokrotnie udostępniano jej zdjęcia w social mediach, obowiązkowo w towarzystwie wełnianych swetrów. Ten trend utrzymał się do dzisiaj.Zamówienie pumpkin spice latte dla wielu Amerykanów stało się obowiązkowym punktem jesieni. Z czasem napój przedostał się również do lokali poza Ameryką Północną.
Dyniowe latte – z czym podawać?
Smak pumpkin spice latte jest idealnym dodatkiem do ciasta cynamonowego, ciasteczek korzennych lub pierników marki Auchan. Możesz podać kawę z wypiekami owsianymi lub sernikiem na zimno z lekką, cynamonową nutą. Prawdziwym wielbicielom słodkości do gustu przypadnie tarta z karmelizowanymi orzechami pekan. Jeśli wolisz polskie akcenty, podaj kawę ze świeżo przygotowanym jabłecznikiem lub ciastem marchewkowym.
Syrop do kawy pumpkin spice – właściwości dyni
Dynia to pomarańczowe warzywo bogate w minerały, m.in. magnez, potas, selen i cynk. Zawiera również beta-karoten, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Dostarcza również witaminy C i E. Nie ma wielu kalorii – zaledwie 34 kcal/100 g, za to zawiera białko i błonnik, które przedłużają uczucie sytości.
Warzywo ma delikatny, lekko słodkawy smak, który nabiera wyrazistości po ugotowaniu. Jego miąższ jest gęsty i aksamitny, co czyni go idealnym składnikiem zup i ciast.
Sprawdź także: Co zrobić z dyni? 3 pomysły na zastosowanie dyni w kuchni
Obierz dynię i pokrój ją na mniejsze kawałki. Do garnka wlej 140 ml wody. Dodaj mieszankę przypraw i wanilię.
Doprowadź wodę z dynią do wrzenia. Zmniejsz ogień i duś przez około 10 minut.
Wlej do garnka mleko skondensowane i dokładnie wymieszaj.
Za pomocą blendera zmiksuj składniki do uzyskania gładkiej konsystencji. Syrop z dyni do kawy gotowy!
Wskazówka: Obraną dynię warto ugotować lub upiec wcześniej w całości i zrobić z niej purée. Możesz je później zamrozić i wykorzystywać do jesiennych przysmaków: ciast i zup. W ten sposób oszczędzisz nieco czasu.