Co To Jest Shakshuka

Shakshuka – izraelski pomysł na pożywne śniadanie

Opublikowano 11.08.2023 - 5 minut czytania

Shakshuka to coraz bardziej popularne danie w Polsce. Można je jeść zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Co to jest shakshuka i jak ją zrobić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Co to jest shakshuka?

Shakshuka to podstawowe danie w każdym izraelskim domu. Do końca nie wiadomo, jaką ma historię i gdzie dokładnie powstała. Wiele źródeł mówi, że to przepis przywieziony przez tunezyjskich Żydów, choć są to tylko domysły. Natomiast wiadomo, że w języku osmańskim istniał posiłek o nazwie „Saksuka” – była to mieszanina gotowanych warzyw i mielonego mięsa.

Następnie drogą morską do Imperium Osmańskiego trafiły „warzywa nowego świata”, a przepis uległ zmianie i został wzbogacony o inne dodatki. Z czasem popularność potrawy zaczęła się rozpowszechniać na inne narodowości. Obecni tam Żydzi zmienili to, jak wygląda tradycyjna shakshuka. Śniadanie przygotowywano w wersji wegetariańskiej i z dodatkiem pikantnych przypraw. Bez wątpienia posiłek modyfikowano na wiele różnych sposobów. Obecnie istnieje wiele wersji potrawy, a dostać je można w wielu restauracjach, szczególnie tych serwujących śniadania, a nawet przygotować we własnej kuchni.

Z czego składa się shakshuka? Oryginalny przepis mówi, że to posiłek złożony z jajek, sosu pomidorowego, surowej cebuli, papryki i chili. Nierzadko zostaje doprawiona różnego rodzaju ziołami, takimi jak bazylia, kminek, czy oregano. Do śniadania można dodać mozzarellę lub żółty ser. Wszystkie wymienione artykuły kupisz w sklepach Auchan.

Obecnie shakshuka stanowi podstawową potrawę w kuchni izraelskiej, tunezyjskiej, marokańskiej, libijskiej i algierskiej. W jej tradycyjnej wersji danie podaje się na żeliwnej patelni z pszennym chlebem do wycierania sosu pomidorowego. Shakshuka to podstawa diety na Bliskim Wschodzie, również z tego powodu, że jest niezwykle tania i sycąca.

Warto wiedzieć, że słowo shakshuka pierwotnie oznacza „zmieszany” lub „wstrząśnięty”. Wyraz nawiązuje do czynności wykonywanych na patelni – najpierw wykłada się wszystkie składniki na patelnię, a następnie je obraca. Posiłek przygotowywany jest na małym ogniu, tak aby żaden ze składników nie uległ przypaleniu.

Przeczytaj także: Jak zrobić leczo? Lista składników i sprawdzony przepis

Program Skarbonka
Zwierzaki
Moda i uroda