Aplikacja

Święta tuż, tuż – jak i kiedy zacząć robić piernik staropolski?

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 18.11.2024 7 minut czytania

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma tradycjami. Jedną z nich jest pieczenie piernika staropolskiego, który zachwyca swoim wyrazistym korzennym smakiem i aromatem. Ten wyjątkowy wypiek nie znosi pośpiechu, dlatego jego przygotowanie to prawdziwy rytuał, który zaczyna się na długo przed świętami. Sprawdź jak zrobić tradycyjny piernik staropolski.

Piernik staropolski – jaka jest jego tradycja?

Staropolski piernik dojrzewający to jedno z najstarszych ciast w kuchni polskiej, które przygotowywane jest już od XIII w. Przepis na niego przywędrował do Europy z krajów Bliskiego Wschodu.

O tym, że piernik dojrzewający jest silnie zakorzeniony w polskiej kulturze, świadczy to, że w XV w. powstały cechy piernikarskie, które ujednoliciły jego recepturę bazującą na miodzie, mące oraz korzennych przyprawach. Od tego czasu ciasto to stało się symbolem dobrobytu ze względu na szlachetność jego składników. Staropolski piernik dojrzewający pieczony na ważne okazje rodzinne, takie jak ślub lub święta Bożego Narodzenia jest wyjątkową i piękną tradycją pielęgnowaną po dziś dzień.

Sprawdź też, jakie są inne: Zwyczaje bożonarodzeniowe – poznaj tradycje świąt z Auchan

Kiedy piec piernik staropolski?

Piernik staropolski jest wyjątkowy nie tylko ze względu na głęboki korzenny smak oraz złoty kolor, ale także sposób przygotowywania. Jego ciasto przed upieczeniem powinno leżakować co najmniej 4 tygodnie. Dlatego nie wierz w przepisy, które obiecują szybki piernik staropolski.

Tak długi czas leżakowania ciasta jest niezbędny do tego, aby jego składniki idealnie połączyły się ze sobą. Dzięki temu po wypieczeniu piernik staropolski charakteryzuje się kruchą strukturą. Każdy jego kęs jest aromatyczny, pełny cynamonowo–pieprznego smaku, który nieodzownie kojarzy się ze świętami.

W związku z tym jak oraz kiedy piec piernik staropolski? Ciasto najlepiej przygotuj na początku adwentu, czyli w pierwszym tygodniu grudnia. Dzięki temu będzie mogło na spokojnie dojrzeć do świąt. Pieczeniem piernika zajmij się natomiast na 3–4 dni przed wigilią, a przekładaniem na dzień przed podaniem, aby jego blaty zdążyły zmięknąć.

Sprawdź też przepis na: Galette des Rois – poznaj tradycyjne ciasto na Trzech Króli

Przepis na piernik staropolski – jak go zrobić?

Przepisów na to jak zrobić piernik staropolski jest wiele. Wszystkie z nich bazują jednak na tych samych tradycyjnych składnikach. Każdy przepis na piernik staropolski zawiera:

Opcjonalnie piekąc piernik dojrzewający, możesz dodać do niego posiekane orzechy laskowe lub włoskie, startą skórkę cytryny albo kandyzowane owoce. W klasycznym wariancie przyrządza się go jednak bez tych dodatków.

Aby przygotować staropolski piernik dojrzewający na Boże Narodzenie, w pierwszej kolejności rozpuść miód z masłem. Uważaj jednak, aby nie doprowadzić do wrzenia tych składników. Następnie połącz mleko z proszkiem do pieczenia i przelej je do miski z mąką. Dodaj do niej również przestudzoną masę miodowo–maślaną i jajko. Na koniec dosyp przyprawy, które możesz rozdrobnić samodzielnie w moździerzu lub użyć w formie gotowej mieszanki do piernika.

Gdy w misce znajdą się wszystkie składniki na piernik staropolski wyrób z nich ciasto. Powinno mieć jednorodną, ale luźną konsystencję, która w czasie jego dojrzewania stężeje. Przełóż je do kamionkowego lub szklanego naczynia i nakryj bawełnianą ścierką.

Jak przechowywać ciasto na piernik dojrzewający w czasie leżakowania? Najlepiej w ciemnym oraz chłodnym miejscu, takim jak piwnica. Jeśli nie masz jednak do niej dostępu, możesz je również przechowywać w lodówce. Piernik dojrzewający nie powinien się popsuć, zanim go upieczesz przed świętami. Zawarty w nim miód nie tylko nadaje ciastu słodkość, ale także działa konserwująco.

Gdy minie kilka tygodni, a w domu przygotowania do świąt będą w trwały w pełni, nadchodzi czas na pieczenie piernika staropolskiego. Ciasto podziel na kilka części i rozwałkuj na stolnicy podsypanej mąką na grubość około 0,5 cm. Przygotowane w ten sposób blaty piecz przez 15–20 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza.
Po tym czasie ciasto urośnie do wysokości około 2–3 cm, które po wyjęciu z pieca najlepiej wystudź na kratce.

Poznaj również przepisy na to: Jak zrobić makowiec w wielu odsłonach? Sprawdź!

Krem czy konfitura – czym przełożyć piernik staropolski?

Upieczony piernik staropolski to dopiero połowa pracy związanej z jego przygotowaniem. Aby był gotowy do podania na świątecznym stole, należy go jeszcze uzupełnić o dodatki. Jeśli zastanawiasz się czym przełożyć piernik staropolski do wyboru masz dwie opcje – dżemy owocowe lub kremy.

W przypadku przetworów klasycznym wyborem będą gęste powidła śliwkowe. Ich słodko–kwaśny smak doskonale dopełnia korzenne nuty, jakimi cechuje się piernik dojrzewający. Do tego nadadzą mu one wilgotności. Poza nimi doskonale sprawdzą się takżedżemy z malin, wiśni, czarnej porzeczki, pigwy czy pomarańczy.

Jeśli zamiast dżemu chcesz przygotować krem do piernika staropolskiego, możesz go wykonać z serka mascarpone połączonego z marcepanem i orzechami włoskimi. Tak przygotowana kremowa masa nada ciastu delikatności, a bakalie przyjemny, chrupiący akcent.

Wyśmienitą opcją będzie również krem do piernika staropolskiego z kajmaku w puszce ze szczyptą soli morskiej, którą znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Auchan. Aby go przyrządzić, rozgrzej masę w wodnej kąpieli, nie wyjmując jej z opakowania, a następnie równomiernie rozsmaruj na blatach ciasta i na koniec oprósz gruboziarnistą solą. W ten sposób przygotujesz szybki piernik staropolski, który będzie miał intensywnie korzenny, a zarazem karmelowo–słony smak.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, abyś do przełożenia ciasta wykorzystał zarówno dżem, jak i krem. Intensywny w smaku jednocześnie śmietankowy i owocowy piernik staropolski uzyskasz, smarując jego najniższy blat powidłami śliwkowymi, a kolejny wymieszanym ze słodką śmietanką 30% serkiem mascarpone lub ricotta.

To, czym i jak przełożyć to tradycyjne ciasto na święta zależy tak naprawdę od Ciebie i Twoich preferencji smakowych. Pamiętaj jednak, aby przekładać piernika dżemem lub kremem co najmniej dzień przed podaniem. Dzięki temu nadzienie idealnie połączy się z ciastem, a ono samo nie będzie się rozpadać podczas krojenia.

Poznaj najlepsze: Mrożone owoce do ciasta i nie tylko! Inspiracje od Auchan

Jak udekorować staropolski piernik dojrzewający?

Przełożony piernik dojrzewający jest już gotowy do podania. Aby jednak prezentował się na świątecznym stole jeszcze bardziej efektownie, warto go dodatkowo udekorować. Możesz to zrobić, oblewając go polewą z mlecznej czekolady, którą wcześniej roztop w wodnej kąpieli. Wymieszaj ją z olejem, dzięki któremu nie będzie zastygać. Gdy nałożysz ją już na piernik, ułóż na niej płatki blanszowanych migdałów lub pokrojoną w drobną kostkę kandyzowaną skórką pomarańczy, którą wygodnie zamówisz online w Auchan. Z ozdób możesz również stworzyć świąteczne wzory, takie jak płatki śniegu czy choinki.

Piernik staropolski możesz też udekorować lukrem z cukru pudru oraz soku cytrynowego. Jego słodko–kwaśny charakter świetnie dopełni smak większości rodzajów kremów i dżemów, które wykorzystasz do jego przełożenia.

Poznaj również metody: Dekorowanie ciasteczek – 10 łatwych do wykonania sposobów!

Jak przechowywać piernik staropolski, by zachować jego świeżość?

To jak przechowywać piernik staropolski zależy od tego czy został już przełożony, czy jeszcze nie. Od razu po upieczeniu i wystudzeniu najlepiej owiń go papierem śniadaniowym lub folią spożywczą i umieść w szczelnym pojemniku. Zastosuj te same zasady, jak te dotyczącego tego jak przechowywać ciasto na piernik dojrzewający, czyli najlepiej schowaj go w lodówce lub chłodnej spiżarni. W takim miejscu możesz trzymać gotowe blaty nawet kilka tygodni, bez obaw o to, że staną się czerstwe lub się popsują.

Po przełożeniu wypieku i udekorowaniu najlepiej przechowuj go wyłącznie w lodówce. Zwłaszcza jeśli jego warstwy stanowią kremy na bazie serków czy śmietan, które mogłyby skwaśnieć pod wpływem działania temperatury pokojowej.

W obu przypadkach unikaj przechowywania piernika w wilgotnych miejscach, które mogłyby doprowadzić do rozmięknięcia jego ciasta i utraty zwartej, kruchej struktury.

Dowiedź się również jak przygotować na święta: Keks z bakaliami

Piernik staropolski – smak tradycji, który warto pielęgnować

Skoro już wiesz, jak zrobić piernik staropolski może w tym roku zagości on na Twoim świątecznym stole? Jego pieczenie to nie tylko kulinarne wyzwanie, ale i piękna tradycja budująca wspomnienia na lata. Przygotowania tego ciasta rozpoczynające się już od samego początku adwentu i trwające do ostatnich dni przed wigilią, wymagające od Ciebie cierpliwości i staranności, wynagrodzi Ci natomiast jego niepowtarzalnym smak. Zawarte w nim przyprawy takie jak cynamon, goździki, imbir i gałka muszkatołowa nadają mu rozgrzewającego charakteru, który idealnie współgra z zimową aurą za oknem, a miód delikatną słodycz i wyjątkowy aromat oraz złocisty kolor.

Wprowadź rytuał pieczenia piernika staropolskiego do swojego domu, który będzie rozpoczynał radosny okres przygotowań do świąt. Wypełnij swoje wnętrza wyjątkowym aromatem korzennych przypraw i miodu, budującym ciepły, rodzinny klimat. Zrób zakupy online w Auchan i zamów wszystkie niezbędne składniki, które będą Ci potrzebne do przygotowania piernika staropolskiego.

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.