Aplikacja
kawy we wloszech

Tajniki picia kawy we Włoszech z bliska

Opublikowano 23.05.2023 - 7 minut czytania

Tradycja picia kawy we Włoszech jest dość długa – sięga XVI–XVII wieku. Kawa to nieodłączny element tamtejszej kultury, a włoska kawiarnia, zwana „caffè”, stanowi ważne miejsce spotkań oraz codziennego relaksu. Sprawdź, skąd kawa przybyła do Włoch, dlaczego musiała zostać pobłogosławiona przez papieża, i dowiedz się, jakie są prawdziwie włoskie zwyczaje związane z piciem tego aromatycznego naparu!

Skąd wzięła się tradycja picia kawy we Włoszech?

Chociaż w słonecznej Italii nie rosną kawowce, to jednak kultura picia kawy we Włoszech jest bardzo silnie zakorzeniona w tamtejszej tradycji i zwyczajach. To właśnie dzięki Włochom ten czarny napar stał się popularny w całej Europie. Dziś delektują się nim prawie wszyscy, – przy kawie i wesołej rozmowie w miłym towarzystwie czas płynie zupełnie inaczej!

Czy wiesz, jak w południowej Europie pojawiła się kawa? Włochy to kraj, który słynął zarówno z eksportowania swoich dóbr, jak i importowania różnego rodzaju nowości. Ułatwiał to doskonały dostęp do morza – szlaki handlowe łączące Europę z Afryką umożliwiały transport rękodzieła, tkanin, nasion, warzyw, owoców i wielu innych cennych towarów. W ten sposób na przełomie XVI i XVII w. do jednego z weneckich portów przybił statek z Jemenu z nieznanym dotąd ładunkiem – ziarnami kawowca.

Na początku kawa była mało popularna, ponieważ z kilku powodów uznawano ją za diabelski napój – miała czarny kolor, parowała, a dodatkowo uprawiali ją „niewierni”. Wszystko się zmieniło, gdy poproszono papieża o oficjalne potępienie zwyczaju picia kawy. Klemens VIII skosztował świeżo sporządzonego naparu ze zmielonych ziaren kawowca i uznał go za zbyt smaczny, żeby mógł zostać potępiony. Dodatkowo stwierdził, że będzie lepiej, jeśli ludzie skupią się na piciu kawy zamiast napojów alkoholowych i pobłogosławił ziarna.

Od tej pory „mała czarna” jest nieodłącznym elementem dnia każdego Włocha, a we włoskich kawiarniach codziennie spotykają się znajomi i sąsiedzi. Choć wypicie espresso zajmuje dosłownie chwilę, to mieszkańcy Italii zawsze znajdą przy tym czas, by serdecznie się pozdrowić, wymienić uśmiechami czy radosnym „ciao!”.

Rodzaje kaw we Włoszech – poznaj je wszystkie

Picie kawy we Włoszech trwale wpisało się w kulturę tego kraju, który każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Bywając w tamtejszych kawiarenkach, poznają zwyczaje związane z delektowaniem się czarnym naparem, a po powrocie do domów dzielą się tym z innymi. W ten sposób nie tylko w Europie popularyzuje się włoski kawowy savoir-vivre, a miłośnicy tego gorącego napoju mają szansę poszerzać swoje horyzonty w tym zakresie.

We włoskiej kawiarni na pewno zaskoczy Cię kawowe menu. Jest ono znacznie obszerniejsze niż w klasycznych polskich lokalach, dlatego warto wcześniej się dowiedzieć, jakie sposoby parzenia kawy królują w Italii. Oto rodzaje kaw we Włoszech – poznaj je wszystkie.

 • Espresso – najpopularniejsza kawa we Włoszech, serwowana w charakterystycznych, maleńkich filiżankach. Ma bardzo intensywny smak oraz aromat, a na jej powierzchni unosi się brązowawa pianka o wdzięcznej nazwie „crema”.
 • Doppio – podwójne espresso, również z kawową pianką na wierzchu.
 • Caffè ristretto – mniejsza i znacznie mocniejsza kawa niż typowe espresso. Włosi zaparzają ją z tej samej ilości ziaren, co espresso, jednak dodają mniejszą ilość wody.
 • Caffè macchiato – klasyczne espresso z niewielkim dodatkiem mlecznej pianki.
 • Caffè latte – espresso z nieco większą ilością spienionego mleka niż w caffè macchiato (często mylone z latte macchiato). W caffè latte proporcje kawy i mleka powinny być równe.
 • Latte macchiato – espresso z dużą ilością ciepłego mleka oraz mleczną pianką na wierzchu.
 • Mochaccino – caffè latte z dodatkiem startej czekolady mlecznej lub ciemnej.
 • Caffè romano – pojedyncze espresso lub doppio z dodatkiem startej skórki z cytryny.
 • Caffè corretto – espresso z odrobiną likieru. Włosi najczęściej dodają kilka mililitrów grappy lub likieru anyżowego (sambuca).
 • Marocchino – espresso z dodatkiem sproszkowanego kakao lub czekoladowego syropu oraz delikatną mleczną pianką.
 • Caffè freddo – espresso podawane w wersji na zimno.
 • Lungo – przedłużone espresso. Parzy się je dłużej niż klasyczne espresso, z dodatkiem większej ilości wody, zwiększając czas jej przepływu przez zmielone ziarna. Ma mniej intensywny aromat, ale większą moc, przez co można się nim delektować nieco dłużej.

Sprawdź również: Rozpocznij dzień z aromatyczną kawą – poznaj produkty Auchan BIO!

 • Americano – wiele osób myli je z lungo. Choć również powstaje przez dodanie większej ilości wody do espresso, to jednak sposób przygotowania jest inny (wyklucza przedłużanie przepływu wody przez kawę).
 • Cappuccino – najlepsza kawa we Włoszech na dobre rozpoczęcie dnia. To aromatyczne espresso z dużą ilością spienionego mleka. W ten sposób powstaje gorący napar o kremowym smaku, tradycyjnie podawany w podgrzanej filiżance.
 • Cappuccino scuro – dosłownie „ciemne cappuccino”, czyli cappuccino z mniejszą ilością mleka, co przekłada się na ciemniejszy kolor kawy.
 • Cappuccino chiaro – „jasne cappuccino” przygotowywane z większą ilością mleka niż standardowo.

Zasady picia kawy we Włoszech, czyli kawowy savoir-vivre w pięciu krokach

Czy już wiesz, jaka kawa we Włoszech byłaby Twoją ulubioną? Jeśli wybierzesz się do słonecznej Italii na dłużej, masz szansę spróbować każdego jej rodzaju. Zanim jednak pojawisz się w kawiarni w Rzymie, Rimini czy Neapolu, poznaj sposób zamawiania i zasady picia kawy. We Włoszech nie ma ich zbyt wiele, jednak są bardzo ważne dla mieszkańców – dzięki poradnikowi Auchan szybko się ich nauczysz!

1. Al banco i al tavolo – jak pić kawę we Włoszech?

Stali bywalcy włoskich kafejek doskonale wiedzą, dlaczego w wielu lokalach wiszą dwie osobne listy z tym samym asortymentem kaw, ale innymi cenami. Na szczycie każdej z nich znajduje się napis „al banco” albo „al tavolo”, co oznacza „przy ladzie” oraz „przy stoliku”. To dwa sposoby picia kawy we Włoszech, jednak mieszkańcy Italii najczęściej korzystają z tego pierwszego.

Espresso wypite na stojąco przy ladzie kosztuje znacznie mniej niż podawane do stolika, ponieważ klient nie zajmuje miejsca w kawiarni ani nie potrzebuje dodatkowej obsługi kelnerskiej. To nie tylko sposób na to, by zaoszczędzić, ale również poczuć prawdziwie włoski klimat!

Przeczytaj też: Jaki ekspres do kawy wybrać? Oto przewodnik po kofeinowym świecie!

2. Cappuccino i latte macchiato? Tylko do południa!

Zgodnie z zasadami panującymi we Włoszech kremowe kawy z mlekiem pije się tylko do godziny 12:00, potem aż do wieczora powinno się zamawiać wyłącznie „małe czarne”. Wyjątek stanowi czas podwieczorku – jeśli kawa ma być dodatkiem do słodkiej przekąski, może zawierać mleko. Cappuccino i caffè latte to doskonały sposób na dobry początek dnia – skosztuj, a przekonasz się osobiście.

3. Un caffè, czyli espresso

Żeby zamówić espresso, należy poprosić o „un caffè”, co oznacza po prostu kawę. Pamiętaj, że „un caffè al banco” należy wypić dość sprawnie, najlepiej w 2–3 łykach. Dokładnie w taki sposób delektują się nią rodowici Włosi.

4. Nie zamawiaj „latte”!

Picie „latte” w polskiej kawiarni jest standardem – kelner przyjmujący zamówienie od razu zrozumie, o co chodzi klientowi i poda latte macchiato. Warto wiedzieć, że „latte” po włosku znaczy po prostu „mleko”, dlatego jeśli poprosisz o mleczną kawę, używając tylko tego słowa, otrzymasz kubek ciepłego mleka.

Żeby dostać aromatyczny napój, przygotowany zgodnie ze swoimi preferencjami, zamawiaj, wymawiając pełną nazwę – caffè latte lub latte macchiato. W ten sposób unikniesz pomyłek i będziesz cieszyć się smakiem kawy w ulubionym stylu!

5. Woda do espresso – dlaczego się ją podaje?

Zamówioną filiżankę espresso włoski kelner poda zazwyczaj razem ze szklanką wody. Kiedy po nią sięgnąć? Najlepiej przed wypiciem kawy, ponieważ jej celem jest oczyszczenie jamy ustnej i przygotowanie kubków smakowych na delektowanie się nutami wybranych ziaren kawowca. Ponadto picie mocnej kawy na pusty żołądek nie jest zdrowe, dlatego tym bardziej warto wcześniej wypić kilka łyków wody.

Zobacz również: Najlepsza kawiarka. Jaką kupić? Zobacz nasze porady!

Spróbuj kawy jak z włoskiej kawiarenki – zaparzysz ją z pomocą Auchan!

Żeby spróbować kremowego cappuccino czy „un caffè” o intensywnym smaku i aromacie, nie musisz jechać aż do Włoch! Wystarczy poznać sposoby parzenia kawy w domu i wybrać niezbędne do tego akcesoria, takie jak kawiarka, french press czy ekspres kapsułkowy. Ze zmielonych ziaren lub dzięki wygodnym w użyciu kapsułkom w mig wyczarujesz pyszny napar we włoskim stylu.

W sklepach Auchan znajdziesz wszystko, czego w tym celu potrzebujesz – wypatruj na półkach produktów naszych marek własnych: Kciuk, Auchan Collection, Qilive, Actuel i poczuj się w domu jak we włoskiej kawiarence. Delektuj się filiżanką samodzielnie przygotowanej kawy i powiedz porankowi „ciao!”, a Twój dzień na pewno będzie udany!