Aplikacja

Topinambur – co to jest i jak go jeść?

Opublikowano 20.04.2023 - 5 minut czytania

Topinambur, zwany również słonecznikiem bulwiastym, to roślina o wyjątkowych walorach smakowych. Jest ona również skarbnicą cennych dla zdrowia składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się włączyć ją do swojej codziennej diety. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co to jest topinambur, jak jeść to warzywo oraz jakie są jego najważniejsze właściwości zdrowotne!

Topinambur – co to jest i jak wygląda?

Wśród produktów spożywczych trudno znaleźć taki, który miałby tyle związków bioaktywnych, co topinambur. Co to jest i dlaczego warto go spożywać? Słonecznik bulwiasty, bo o nim mowa, to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Do Europy trafił dopiero w XVIII wieku, zyskując początkowo dużą popularność. Z czasem jednak zainteresowanie uprawą topinamburu zaczęło stopniowo maleć. Dziś słonecznik bulwiasty powoli wraca do łask. Bulwy topinamburu cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swój delikatny, orzechowy smak. Konsumenci cenią nie tylko jego walory smakowe, ale przede wszystkim wyjątkowe wartości odżywcze.

Jak wygląda topinambur?

Słonecznik bulwiasty to roślina o dość nietypowym wyglądzie. Część naziemną stanowi długa, nawet 3-metrowa łodyga, przypominająca swoim kształtem słonecznik. Znajdujący się na jej końcu żółty kwiat pozbawiony jest jednak nasion. Korzeń topinamburu porastają z kolei bulwy o charakterystycznym orzechowym smaku. Ich kształt oraz kolor mogą się różnić w zależności od odmiany.

W Polsce do najczęściej spotykanych należą topinambury należące do takich odmian jak albik i rubik. Te pierwsze wyróżniają się charakterystycznymi białymi bulwami o nieco wydłużonym kształcie. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych oraz wyjątkowe walory smakowe są chętnie wykorzystywane do przygotowywania rozmaitych potraw. W przypadku odmiany rubik bulwy mają bardziej okrągły kształt oraz czerwono-fioletową barwę.

Sprawdź również: Przyprawy kuchni indyjskiej – poznaj je wszystkie i dowiedz się, co je wyróżnia!

Topinambur – wartości odżywcze

Bulwy topinamburu są cenione przede wszystkim ze względu na swoje walory odżywcze. Zawierają bowiem aż dwa razy więcej witamin A, C i B niż ziemniaki! Oprócz tego są prawdziwą skarbnicą takich składników mineralnych jak żelazo, potas czy wapń. Warto pamiętać, że topinambur to również doskonałe źródło inuliny. Ten roślinny wielocukier znany jest ze swoich prebiotycznych właściwości. Bardzo dobrze stymuluje działanie układu odpornościowego oraz wspomaga rozwój mikrobioty jelitowej.

Bulwy topinamburu zawierają także duże ilości błonnika, wody oraz koloidalnej krzemionki. Ten ostatni składnik bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Topinambur – jak jeść?

Topinambur można spożywać na różne sposoby. Doskonale smakuje na surowo, jako składnik surówek czy sałatek. Warzywo nadaje się także do pieczenia, z dodatkiem aromatycznych przypraw oraz świeżych warzyw. Obrane bulwy można ugotować i podać np. w formie puree jako zamiennik ziemniaków. Topinambur doskonale sprawdzi się również jako składnik zup typu krem oraz warzywnych dipów. Po ugotowaniu wystarczy tylko odpowiednio go doprawić i zmiksować za pomocą blendera.

Nie brakuje również osób, które wykorzystują topinambur do przygotowywania warzywno-owocowych musów. Coraz większą popularnością cieszy się także mąka z topinamburu. Swoimi właściwościami przypomina nieco, skrobię ziemniaczaną. Z tego względu doskonale nadaje się do przygotowywania ciast, klusek oraz zagęszczania sosów i zup. Ze względu na wysoką zawartość inuliny i błonnika jest ona polecana w szczególności osobom na diecie cukrzycowej oraz tym, które dbają o linię.

Kilka pomysłów na dania z topinamburu

Topinambur warto wykorzystać do przygotowywania rozmaitych potraw. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na dania, które pozwolą Ci urozmaicić swoją codzienną dietę!

Kremowa zupa z topinamburu

Kremowa zupa z topinamburu sprawdzi się jako jedno z dań obiadowych lub sycąca kolacja. Doskonale smakuje z dodatkiem prażonych pestek dyni lub klasycznych grzanek.

Stopień trudności: łatwy

Czas przygotowania: ok. 60 minut

Liczba porcji: 4

Składniki:

1
Przygotuj garnek z zimną wodą. Dodaj do niej sok z cytryny.
2
Bulwy topinamburu obierz za pomocą nożyka do warzyw. Zanurz je w zakwaszonej wodzie i odstaw na kilka minut.
3
W tym czasie obierz seler, pietruszkę i cebulę. Sięgnij po topinambur i wszystkie warzywa pokrój w drobną kostkę.
4
W garnku o grubym dnie rozgrzej 3 łyżki oliwy. Dodaj do niej przyprawy i podgrzewaj, stale mieszając, przez ok. 1 minutę.
5
Następnie wrzuć pokrojone warzywa i duś je na małym ogniu przez 3 minuty.
6
Gdy się zarumienią, dodaj 1,5 litra wody lub wywaru z warzyw. Gotuj ok. 25 minut, aż warzywa zmiękną.
7
Po tym czasie zupę odstaw do lekkiego przestygnięcia, a następnie zmiksuj za pomocą blendera na gęsty krem.
8
Przed podaniem potrawę dopraw solą i pieprzem oraz ozdób kleksem ze śmietany. Jeśli lubisz, zupę możesz udekorować, wykorzystując w tym celu Bio pestki dyni łuskane dostępne w ofercie sklepu Auchan.

Pieczony topinambur z warzywami

Pieczony topinambur w aromatycznych ziołach sprawdzi się jako przekąska lub oryginalny dodatek do obiadu.

Stopień trudności: łatwy

Czas przygotowania: 40 minut

Liczba porcji: 4

Składniki:

1
Rozgrzej piekarnik do 1800 C.
2
Płaską blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
3
Topinambur obierz, opłucz i pokrój w kostkę. Rozłóż na blaszce razem z innymi warzywami.
4
Całość skrop oliwą oraz dopraw do smaku solą i pieprzem. Piecz przez ok. 30–35 minut.
5
Upieczone warzywa przed podaniem posyp posiekaną natką pietruszki.

Placki z topinamburu

Topinambur, podobnie jak ziemniaki, doskonale nadaje się do smażenia. Warto zatem wykorzystać go do przygotowania pysznych placuszków! Te świetnie smakują zarówno solo, jak i z dodatkiem dipu koperkowego.

Stopień trudności: łatwy

Czas przygotowania: mniej niż 40 minut

Liczba porcji: 4

Składniki:

  • 50 dag topinamburu,
  • 50 dag ziemniaków,
  • 1 cebulę,
  • 2 łyżki masła extra 82% Auchan,
  • 2 jajka,
  • 1 łyżkę mąki,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • sól i pieprz,
  • olej do smażenia,
1
Ziemniaki obierz, opłucz, a następnie zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odstaw na kilka minut.
2
W podobny sposób przygotuj topinambur. Aby nie ściemniał, do masy dodaj odrobinę soku z cytryny.
3
Cebulkę obierz i pokrój w drobną kostkę.
4
Na patelni rozgrzej masło, a gdy się rozpuści, dodaj cebulkę. Smaż ją, aż lekko się zarumieni.
5
Ziemniaki odciśnij z nadmiaru wody. Następnie połącz je w dużej misce z topinamburem, cebulką, mąką, jajkami oraz solą i pieprzem. Masę dobrze wymieszaj.
6
Na patelni rozgrzej odrobinę oleju. Łyżką nakładaj porcje ciasta.
7
Placki smaż przez ok. 5 minut z każdej strony. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu, odsącz je na papierowym ręczniku.
8
Placki z topinamburu możesz polać sosem koperkowym lub podać z dipem guacamole Antica Cantina, który znajdziesz w ofercie sklepu Auchan.

Mus jabłkowy z dodatkiem topinamburu

Mus z topinamburu i jabłek doskonale sprawdzi się jako dodatek do naleśników czy owsianki. Ze składników podanych poniżej uzyskasz ok. 1 litr przecieru. Jeśli nie uda Ci się go wykorzystać od razu, przełóż go do słoika i zapasteryzuj. W tej formie mus możesz przechowywać nawet przez kilka miesięcy!

Stopień trudności: łatwy

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

  • 50 dag topinamburu,
  • 4 duże jabłka,
  • 2 łyżki miodu,
  • 100 ml wody,
  • szczypta cynamonu,
  • garść rodzynek (opcjonalnie).
1
Topinambur obierz i pokrój w kostkę. W ten sam sposób przygotuj jabłka.
2
W garnku o grubym dnie rozgrzej 100 ml wody. Dodaj topinambur i całość gotuj przez ok. 15 minut.
3
Gdy zmięknie, dodaj jabłka, miód i cynamon. Całość duś jeszcze przez ok. 10 minut.
4
Po tym czasie mus odstaw do lekkiego przestygnięcia.
5
Gdy będzie chłodny, dodaj miód i zmiksuj na gładki krem. Jeśli lubisz, do musu dodaj namoczone rodzynki.

Czy wiesz już, jak wykorzystać topinambur w swojej kuchni?

Słonecznik bulwiasty to roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Warto wykorzystać ją w swojej kuchni nie tylko ze względu na oryginalne walory smakowe, lecz również wysoką zawartość składników odżywczych. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak wygląda topinambur oraz jakie pyszne potrawy możesz przygotować z jego wykorzystaniem. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg ciekawych pomysłów na zdrowe i smaczne dania dla całej rodziny!

Przeczytaj też: Jalapeño – co to jest i jakie ma właściwości? 3 przepisy na słynne papryczki