Włoskie śniadanie – rozpocznij dzień w stylu dolce vita
Słynne na całym świecie „La Dolce Vita” w dosłownym tłumaczeniu znaczy „słodkie życie”, co dla Włochów jest tożsame z rozkoszowaniem się codziennością – smakami, zapachami, brakiem pośpiechu. Chcesz zacząć cieszyć się życiem jak prawdziwy Włoch? Zacznij od smacznego jedzenia! Sprawdź, jak przygotować prawdziwie włoskie śniadanie!
Śniadanie włoskie: smaki Italii na talerzu
Włochy słyną nie tylko z zapierających dech w piersiach zabytków, ale też ze smacznego jedzenia. Prosta, ale jednocześnie aromatyczna kuchnia podbija serca smakoszy na całym świecie. O ile dania obiadowe, takie jak pizza, spaghetti, lasagne czy ossobuco znają niemal wszyscy, tak nie każdy jest w stanie powiedzieć, jak wygląda typowe włoskie śniadanie. Zazwyczaj spożywane jest ono na stojąco i składa się z nadziewanego rogalika cornetto oraz cappuccino.
Jednak gdzie szukać prawdziwych Włoch na talerzu? Najlepiej w miejscach, w których śniadanie podaje włoska nonna (babcia). Duże, sieciowe hotele nastawione na osoby z całego świata często dostosowują swoją ofertę do różnych nacji tak, by każdy o poranku znalazł na stole swoje smaki. Zamiast znanych sieci hotelowych wybierz zatem niewielki, rodzinny pensjonat daleko od ścisłego centrum. To właśnie w takich małych, malowniczych miejscowościach będziesz mógł doświadczyć prawdziwego dolce vita wypełnionego włoskimi rytuałami, zapachami i smakami.
A jak Włosi jedzą swoje colazione? Tak, to nie pomyłka! Włoskim odpowiednikiem naszego śniadania jest właśnie colazione, co wielu turystów z Polski bez znajomości języka może wprowadzić w zakłopotanie. Włosi raczej nie spożywają śniadania w domu. Często wpadają przed pracą do swoich ulubionych barów na szybkie espresso i świeżo wypiekanego rogalika zwanego cornetto. Kawa to obowiązkowy element dopełniający włoskie śniadanie. Króluje oczywiście, wspomniane już mocne i aromatyczne espresso, pite zazwyczaj na stojąco.
Jednak śniadanie to także idealny (i jedyny słuszny!) moment na mleczne cappuccino czy caffe latte. Dlaczego jedyny? Prawdziwi Włosi nigdy nie zamawiają mlecznej kawy po wybiciu godziny 12. Uważają bowiem, że napoje te wypite po południu źle się trawią. Co ciekawe, większość z nich preferuje śniadania na słodko.
Oprócz cornetti z różnorodnymi nadzieniami – marmoladą, czekoladą czy kremem pistacjowym, w upalne, letnie dni często jada się we Włoszech słodką maślaną bułkę brioche z orzeźwiającą granitą o owocowym smaku. Do wielu osób słodkie i dość kaloryczne dania o poranku zupełnie nie przemawiają. Na szczęście, śniadanie włoskie to także wytrawne przysmaki w postaci focacci, panini, kanapek, serów, szynek czy też warzyw.
Sprawdź też: Rozpocznij dzień z aromatyczną kawą – poznaj produkty Auchan BIO!
Tradycyjne włoskie śniadanie: smakowite inspiracje w Twoim domu
Aby naprawdę poznać Włochy, trzeba spróbować ich jedzenia, gdyż spożywanie posiłków jest ogromną częścią tej kultury. We włoskich domach możesz poznać cenne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, skosztować zdrową żywność przygotowywaną w ze świeżych składników i być świadkiem lojalności wobec tradycji. Jak przenieść kawałek Italii do swojego domu? Sprawdź, jak celebrować poranek w stylu dolce vita!
Ciesz się chwilą
Poranki często kojarzą się z nerwową atmosferą, krzątaniną i pośpiechem. Podczas śniadania zatrzymaj się na chwilę, odetchnij głęboko i czerp radość wszystkimi zmysłami. Porozmawiaj z bliskimi, by dodać im entuzjazmu na cały zbliżający się dzień. Zamknij na chwilę oczy, usłysz dźwięki dobiegające zza okna i zachwyć się zapachem swojej porannej kawy.
Dodaj sobie energii
Dla Włochów parzenie kawy to swego rodzaju sztuka, którą należy celebrować. Każdy element ma tu znaczenie – od najlepszej jakości ziaren, przez stopień zmielenia, po sposób przygotowania. Eksperymentuj z różnymi technikami parzenia kawy i stwórz własny rytuał, dzięki któremu Twój dzień będzie wypełniony głębokim smakiem i intensywnym aromatem włoskiego napoju po Twojemu.
Korzystaj z lata
Pogoda w Polsce w niczym nie przypomina tej we Włoszech, jednak dewizą wielu mieszkańców Italii jest radość z tego, co tu i teraz. Dlatego też, w pełni lata korzystaj ze słońca i witaj dzień na tarasie lub w ogrodzie. Zjedz smaczne włoskie śniadanie, podziwiaj widoki, odetchnij pełną piersią i wystaw twarz do słońca, by doświadczyć prawdziwego dolce vita.
Wyjdź do ludzi
Włosi cenią sobie swoją lokalną społeczność, wśród której czują się jak w domu. Pozwól sobie od czasu do czasu na śniadanie w pobliskim barze lub restauracji. Być może i Ty się tam zadomowisz, poznasz bliżej pracowników, a nawet nawiążesz cenne przyjaźnie!
Dbaj o detale
Zadbaj o to, żeby wszystko to, co kładziesz na swój stół, było jak najlepszej jakości – świeże, lokalne, ekologiczne. Tak, jak Włosi, doceniaj krajowych dostawców i producentów. Jeśli chcesz zasmakować prawdziwej włoskiej kuchni w swoim domu, kupuj sprawdzone i autentyczne produkty kuchni włoskiej w Auchan! Poznaj także markę własną Auchan Tavola in Italia!
Ważne jest nie tylko to, co podajesz, ale też, w jaki sposób to robisz. Jeżeli chcesz przenieść do swojego domu odrobinę Włoch, zadbaj przede wszystkim o klimat. Miękkie poduszki, doniczka z pachnącą bazylią czy lniany obrus dodadzą rustykalnego charakteru, który przywoła widoki rodem z Toskanii.
Sprawdź również: Chcesz zrobić pyszne tiramisu? Przepis na to ciasto jest niezwykle prosty!
Włoskie śniadanie na słono: wyjątkowe przepisy na poranne przyjemności
Chcesz zrobić włoskie śniadanie na słono i zaskoczyć swoich bliskich? Poznaj zatem sprawdzone przepisy na najbardziej popularne dania ze słonecznej Italii.
Focaccia
Focaccia jest pysznym, aromatycznym drożdżowym wypiekiem podawanym na włoskie śniadanie lub na przystawkę. Można jeść ją w wersji podstawowej lub też urozmaicić ulubionymi dodatkami.
Wymieszaj w dużej misce mąkę, suche drożdże, cukier i sól.
Do składników suchych wlej letnią wodę i oliwę z oliwek. Wyrabiaj rękoma lub za pomocą robota kuchennego przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne.
Wyrobione ciasto pozostaw w misce i zakryj ściereczką. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 1 godzinę, do momentu podwojenia objętości.
Przygotuj blachę do pieczenia (około 30×40 cm). Wyłóż ją papierem do pieczenia lub posmaruj dno oliwą.
Wyłóż ciasto na blachę i rozprowadź je równomiernie po całej powierzchni.
Przygotowane ciasto przykryj ściereczką i pozostaw na kolejne 30–40 minut do wyrośnięcia. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni C.
Przed włożeniem do piekarnika powciskaj wierzch focaccii palcami, aby utworzyć charakterystyczne wgłębienia. Następnie skrop je delikatnie oliwą z oliwek i posyp solą morską oraz ziołami (opcjonalnie).
Piecz w rozgrzanym piekarniku przez 20–25 minut lub do momentu, gdy wierzch będzie złocisty.
Wyjmij focaccię z piekarnika i skrop dodatkowo oliwą z oliwek. Podawaj ciepłą, pokrojoną na kwadraty lub prostokąty.
Swoją focaccię możesz urozmaicić różnorodnymi dodatkami, takimi jak:
- pomidory i bazylia,
- oliwki i suszone pomidory,
- parmezan lub mozzarella,
- oliwki i cebula.