Z czego jest chałwa i skąd pochodzi?
Chałwa – skąd pochodzi? Historyczne korzenie chałwy
W sklepach możesz znaleźć dziesiątki odmian chałwy – niewielkie batoniki, które zjesz na raz lub większe bloki w różnych kolorach i smakach. Wiele osób już przyzwyczaiło się do tych słodyczy i jest ich ulubioną słodką przekąską. Czy wiesz jednak, z czego zrobiona jest chałwa? A może zastanawiasz się, skąd pochodzi? Poznaj ciekawą historię tych pysznych słodyczy!
Z jakim krajem kojarzy Ci się chałwa? Wiele osób odpowie, że z Grecją, a inni zapewne wytypują Turcję. Mimo że te kraje słyną z produkcji wysokiej jakości chałwy, to trudno ustalić, gdzie ten deser pojawił się pierwszy raz. Niektórzy wskazują na Bliski Wschód, a z kolei inni wspominają o Indiach.
Jeden z pierwszych zachowanych przepisów na chałwę pochodzi z początku XIII wieku. Co ciekawe, Polacy, znani z tego, że są miłośnikami chałwy, rozsmakowali się w niej dopiero w XX w., choć znana już była wcześniej.
Chałwa jest obecnie dostępna w niemal każdym zakątku świata, a najbardziej znane są wyroby greckie, tureckie czy też ukraińskie. Te jednak, w zależności od miejsca produkcji, różnią się od siebie często smakiem, konsystencją i dodatkami.
Zobacz także: Turecki deser – poznaj przysmaki z krainy sułtanów
Chałwa – z czego powstaje? Poznaj jej główne składniki
Co to jest chałwa? To przekąska, która występuje w różnych kulturach i może mieć różne składy w zależności od tradycji kulinarnych. Niektóre wersje są bardziej kruche i sypkie, inne zaś miękkie oraz kremowe – wszystko zależy od proporcji danych składników.
Z czego robi się chałwę? Poznaj najpopularniejsze artykułu spożywcze wykorzystywane do tworzenia tej słodkości.
Sezam to podstawowy składnik chałwy. Nasiona są zazwyczaj prażone i mielone na pastę, choć niekiedy pozostawia się je w całości. Pasta ta nazywana jest również tahini. Znajdziesz ją również w asortymencie Auchan.
- Cukier
Cukier jest dodawany do chałwy, aby nadać jej słodki smak. Może to być cukier biały, brązowy.
- Miód
W niektórych przypadkach, zamiast lub obok cukru, chałwa może być słodzona miodem.
- Orzechy
Poza sezamem, do chałwy czasami dodaje się również inne orzechy, takie jak orzechy nerkowca czy włoskie, migdały lub pistacje. Te ostatnie są jednym z głównych składników wyśmienitej chałwy pistacjowej marki Koska dostępnej w Auchan. Producent swoją działalność rozpoczął już w 1907 roku i od lat produkuje tureckie przysmaki.
- Olej roślinny
Olej roślinny, często sezamowy, może być używany w celu ułatwienia mieszania składników i nadania chałwie mokrej konsystencji. Niekiedy dodaje się pianę z białek jaj, dzięki czemu chałwa zyskuje lekko sypką lub piankową teksturę.
- Aromaty i inne składniki
Niekiedy do chałwy dodaje się aromaty, takie jak wanilia czy ekstrakt migdałowy, aby wzmocnić smak słodkiego przysmaku. Odmiany mogą różnić się także dodatkami, takimi jak kakao, taką wersję znajdziesz również w Auchan.
Chcesz poznać inne tureckie specjały? Sprawdź: Baklawa – przepis na turecki przysmak w Twoim domu
pieczoną chałwę pistacjową
To tradycyjny turecki deser, który robiony jest na paście z nasion sezamu. Można ją również przygotować z innymi wyjątkowymi składnikami. Przekonaj się sam!
Różne odmiany chałwy
Z czego się robi chałwę? Sprawdź kilka popularnych rodzajów w zależności od kraju, z którego pochodzi przysmak:
- chałwa grecka – często wytwarza się ja z semoliny i formuje w okrąg (kształt podobny do polskiej babki piaskowej);
- chałwa wschodnioeuropejska – ta wersja chałwy często wyrabiana jest ze słonecznika. Jej popularne warianty smakowe to kakao oraz wanilia;
Jednym z częściej spotykanych smaków chałwy jest waniliowy, jednak na świecie można spotkać różne wariacje. Eksperymentują z różnymi dodatkami, aby zaspokoić różnorodne gusta konsumentów. Jakie smaki chałwy możesz jeszcze spotkać?
Chałwa w kulturze i kuchni
Chałwa sezamowa, najbardziej popularna w Grecji, często jest podawana nie jako deser! Co ciekawe, można ją tam spotkać z dodatkiem soku z cytryny. W Turcji natomiast chałwa traktowana jest niekiedy jako słodkie smarowidło na kanapki.
Oprócz różnorodnych kulinarnych zastosowań deser ma również znaczenie kulturowo-religijne. W niektórych wschodnich krajach chałwa to słodycz kojarzona z pogrzebami. Ze względu na to, że jest dość tłusta i kaloryczna, była również niejednokrotnie wykorzystywana, jako posiłek postny. Już niewielki kawałek zapewniał energię i pozwalał przetrwać dzień ścisłego postu.
Z czego jest chałwa? Już wiesz!
Chałwa to smakołyk, który zachwyca bogactwem smaku i niespotykaną konsystencją. Ze względu na lekką goryczkę, chałwa zdaje się być jednak bardziej przysmakiem dorosłych niż dzieci. Mówi się nawet, że do tego, by polubić smak chałwy, trzeba dorosnąć. A jak wybrać najlepszą chałwę?
Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim, sprawdź skład produktu, upewniając się, że jest on wykonany z wysokiej jakości składników. Ponadto zobacz na jego pochodzenie oraz smak. Jak mogłeś przeczytać wyżej – na świecie istnieje wiele odmian tego deseru, a różne kraje specjalizują się w swoich wersjach. Przekonaj się smak, który rodzaj i aromat najbardziej Ci odpowiada. Jeśli szukasz smacznej chałwy do popołudniowej kawy, zajrzyj do sklepu internetowego Auchan! Znajdziesz tam chałwę od renomowanych producentów i w wielu pysznych smakach. Kupuj online i ciesz się szybką dostawą Twoich zakupów pod same drzwi!