Aplikacja

Zakwas buraczany – poznaj jego właściwości i korzyści

Opublikowano 19.01.2024 - 9 minut czytania

Wiele osób robi staropolski zakwas buraczany najczęściej na święta – na barszcz czerwony. Warto jednak przygotowywać go przez cały rok. Powodów jest mnóstwo. Dlaczego warto pić zakwas buraczany? Właściwości tego napoju Cię zaskoczą.

Zakwas buraczany – właściwości i korzyści picia

Jeśli szukasz jednego lokalnego superproduktu, który pomoże Ci wzmocnić odporność, zregenerować się, zwiększyć wydolność, obniżyć poziom stresu, spowolnić starzenie, a przy tym zadbać o serce, naczynia i trawienie, właśnie go znalazłeś!

Jak działa na organizm zakwas buraczany? Właściwości napoju zostały niejednokrotnie zbadane. W burakach znajdziesz mnóstwo ważnych witamin, minerałów i antyoksydantów, takich jak:

Witaminy Minerały Antyoksydanty

B1, C, A, E, K

Wapń, sód, potas, mangan, miedź, kobalt

Betacyjaniny

Jeszcze więcej tych cennych składników ma zakwas z buraków – fermentowany napój i baza do barszczu czerwonego. Istotny jest w nim również kwas mlekowy, w którym znajdują się cenne bakterie, które uzupełniają florę bakteryjną w jelitach. Najlepszej jakości świeży kwas burakowy do picia możesz nie tylko zrobić, ale i kupić. Zakwas z buraków Pewni Dobrego powstał ze starannie wybranych warzyw uprawianych w Polsce bez stosowania pestycydów. Możesz mu zaufać.

Taki zakwas będzie zarówno orzeźwiającym i funkcjonalnym napojem, jak i skoncentrowaną podstawą barszczu na obiad. Wystarczy wlać go do gorącego wywaru lub bulionu warzywnego i doprawić: pieprzem, zielem angielskim oraz ewentualnie solą (zakwas jest już dość słony). Niektórzy dodają do niego również 1 kapelusz wysuszonego i wymoczonego wcześniej grzybka.

Zobacz też: Dieta oczyszczająca jelita – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zakwas z buraków – właściwości zdrowotne dla każdego

Dlaczego warto pić zakwas z buraków? Właściwości tego napoju doceni wiele osób, każda z nieco innego powodu.

Zwiększona wydolność podczas wysiłku

Zakwas wypity na 2-3 godziny przed treningiem pozwala poprawić kondycję organizmu. Regularny nawyk picia zakwasu dodaje na co dzień energii i witalności. U miłośników zakwasu zmęczenie w ciągu dnia pojawia się później niż u osób, które go nie piją. Dlaczego tak się dzieje? Zakwas zawiera azotany, które mogą przekształcać się w azotyn i dalej – w tlenek azotu. Ten proces może zwiększać przepływ krwi do mięśni oraz do mózgu, co ma pozytywny wpływ na utrzymanie koncentracji, a także wytrzymałość mięśni.

Zamiennik zakwasu, czyli skoncentrowany sok z buraka w ilości 2 porcji po 70 ml dziennie zwiększa wytrzymałość podczas treningu do 2-3 godzin. Dzięki niemu jest ona przez ten czas optymalna. Jest to związane ze wspomnianą zawartością azotanów, a także witamin i przeciwutleniaczy – mogą one zmniejszać stres oksydacyjny, który niszczy komórki (również mięśniowe), dzięki czemu zmniejszają ryzyko ich uszkodzeń. W Auchan oprócz zakwasu znajdziesz m.in. sok ze świeżych buraków z dodatkiem jabłka, marki Pewni Dobrego. Orzeźwiający i wyrazisty w smaku zakwas jest jednak dla wielu osób zdecydowanie smaczniejszy.

Działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwzapalne

Osoby przeziębione i z częstymi stanami zapalnymi różnego pochodzenia również powinny sięgać po zakwas buraczany. Właściwości napoju w tej dziedzinie są nie do przecenienia. Buraki i zakwas zawierają mnóstwo antyoksydantów – substancji, które neutralizują wolne rodniki (cząsteczki, które wywołują różne stany zapalne i choroby w organizmie). Najbardziej znanym jest betanina – barwnik buraków. Dzięki betaninie zakwas ma działanie przeciwgrzybicze. Obecne są w nim również flawonoidy, antyoksydanty, które zapobiegają chorobom związanym ze stresem (w tym cukrzycy i miażdżycy).

Fermentowanie buraków pozwala ustabilizować i zachować nietrwałe antyoksydanty z tych warzyw. Dzięki temu procesowi te i inne substancje, w tym minerały i witaminy, lepiej się wchłaniają. Antyoksydanty spowalniają też starzenie się organizmu w każdym aspekcie. Również, jeśli chodzi o wygląd, w tym powstawanie zmarszczek. Napój z fermentowanych buraków jest też pełen probiotyków, dlatego doskonale sprawdzi się podczas i po antybiotykoterapii – jako wsparcie organizmu osłabionego po infekcji.

Wzmocnienie organizmu

Komu jeszcze przyda się zakwas z buraka? Właściwości napoju są cenne również dla anemików, kobiet z obfitą miesiączką i w ciąży, które potrzebują więcej żelaza niż zwykle. Zakwas z buraków dzięki obecności kwasu mlekowego poprawia wchłanialność żelaza, szczególnie niehemowego (pochodzenia roślinnego). Dlatego wegetarianie i weganie również powinni pić zakwas. Napój zawiera też kwas foliowy, który wspiera prawidłowy wzrost czerwonych krwinek (działa krwiotwórczo).

Trawienie

Jak na trawienie wpływa zakwas z buraków do picia? Właściwości tego napoju dla układu pokarmowego są powszechnie znane, ale dla osób, które nie znają zalet zakwasu, warto je przytoczyć. Zakwas jest bogaty w bakterie z rodzaju Lactobacillus (kwasu mlekowego). Jako probiotyki dbają one o mikroflorę jelit. Dzięki nim pożyteczne dla procesów trawienia bakterie szybciej się namnażają, przyspiesza też proces trawienia i poprawia się wchłanianie innych składników odżywczych.

Kwas mlekowy pomaga też regulować pH w jelitach. Równowaga kwasowo-zasadowa zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych patogenów i powstawaniu stanów zapalnych. Jest też ważna dla procesów oddychania, krążenia krwi, produkcji hormonów i enzymów.

Poprawa kondycji skóry

To nie wszystko, co oferuje zakwas buraczany. Na co pomaga w dziedzinie urody? Zakwas działa jak kosmetyk do twarzy. Ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga pozbyć się wyprysków i stanów zapalnych. Dzięki witaminie C i antyoksydantom skóra staje się bardziej promienna i lepiej odżywiona.

Przeczytaj: Co będzie najlepsze – kefir czy maślanka, a może zsiadłe mleko? Jak wybierać te produkty? Dowiedz się!

Zakwas buraczany – na co pomaga?

Pięć wyżej wymienionych powodów to niejedyne, dla których warto zacząć regularnie spożywać zakwas. Jest ich zdecydowanie więcej! Picie zakwasu buraczanego:

Obszar Cecha

Dieta, trawienie, metabolizm


Zmniejsza powstawanie gazów (procesów gnilnych w jelitach).


Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.


Wspiera cykl wypróżniania się.


Dzięki obecności błonnika wspiera utratę wagi.


Reguluje przemianę materii.

Gospodarka hormonalna


Zawiera trimetyloglicynę, która bierze udział w powstawaniu serotoniny – „hormonu szczęścia”.


Wpływa korzystnie na układ hormonalny.

Układ krwionośny


Wspiera układ krwionośny (pozwala lepiej dotlenić komórki).


Ułatwia regulację ciśnienia krwi.


Dzięki azotanom pomaga rozszerzyć i rozluźnić naczynia krwionośne.


Dzięki dużej zawartości potasu wzmacnia serce.

Energia, zdrowie, witalność


Uspokaja i poprawia jakość snu.


Wzmacnia koncentrację i pamięć.


Łagodzi objawy menopauzy.


Działa oczyszczająco i moczopędnie (wspiera nerki i wątrobę).


Pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Jak pić zakwas buraczany?

Zakwas zwykle jest dość kwaśny. Nie wszyscy od razu polubią jego smak. Osoby, które nie jedzą na co dzień zbyt wielu kiszonek, mogą się zniechęcić. Zbyt duża ilość soku z kiszonych buraków może też prowadzić do biegunki.

Jak pić zakwas z buraków, jeśli nie masz w tym doświadczenia? Zacznij od mniejszej ilości – pół szklanki co drugi dzień. Możesz dodatkowo rozcieńczyć zakwas w wodzie, w stosunku 50:50. Jeśli dobrze tolerujesz zakwas, nie masz do jego picia żadnych przeciwwskazań i Ci smakuje, zacznij pić pół szklanki dziennie bez rozcieńczania, a następnie 1-2 szklanki dziennie. Dzięki temu nieprzyzwyczajony do fermentowanych napojów organizm bez sensacji żołądkowych oswoi się z zawartymi w nim probiotykami. Kiedy pić zakwas z buraka? Najlepiej robić to na czczo, co pomoże wyregulować cykl wypróżnień i pobudzi trawienie po nocy.

Przeciwwskazania do picia zakwasu z buraków

Tradycyjny zakwas zawiera sporo soli, a same buraki – szczawiany i cukry proste. Z tego względu napój jest niewskazany dla osób z nadciśnieniem (sól podwyższa ciśnienie krwi), także z dolegliwościami nerek (ze względu na potas). Jeśli masz jakiekolwiek problemy tego typu lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz pić zakwas.

Zakwas nie jest wskazany również u osób, które nie tolerują histaminy. Objawia się to na wiele sposobów, takich jak na przykład ból brzucha, zaparcia czy wzdęcia. U zdrowych osób zakwas nie powinien wywoływać żadnego dyskomfortu.

Więcej o kiszonkach: Kalendarz przetworów – co i kiedy warto zrobić? Przygotuj z nami domowe przysmaki!

Zastosowanie zakwasu buraczanego w kuchni

Zakwas z buraków przyda Ci się nie tylko na barszcz czerwony. Wiosną i latem zakwas w połączeniu z kefirem lub z jogurtem, będzie wspaniałą bazą wielu chłodników – z botwinką, ziołami i kiełkami, serem kozim, jajkiem na twardo czy z ogórkiem i koperkiem. Możesz nim również wzbogacać na bieżąco warzywne koktajle i smoothie. W niewykorzystanym zakwasie, po wyjęciu z lodówki i dolaniu ciepłej wody z solą, możesz ponownie ukisić np. rzepę, kalarepkę i inne warzywa.

Kiszone buraczki i czosnek również mają wiele zastosowań. Możesz je zetrzeć lub poszatkować w malakserze i wykorzystać na sałatkę (np. śledziową lub fasolową), a także do zup (w tym buraczkowej) i wielu surówek, np. z jabłkiem, marchewką i chrzanem. Takie buraczki możesz też z powodzeniem dusić – zrobić z nimi gulasz, bigos lub kaszotto. Nadają się też do podpieczenia.

Po pokrojeniu w cienkie plastry i skropieniu octem balsamicznym będą bazą prostego, warzywnego carpaccio. Możesz je też zblendować z jabłkiem i odrobiną octu jabłkowego na kolejny świetny napój. Witaminy lepiej się wchłoną, gdy dodasz do takiego koktajlu łyżeczkę oleju roślinnego lub oliwy.

Sprawdź też: Co zrobić z mięsa z rosołu? 3 pomysły na kurę rosołową

Czy zakwas buraczany jest dla Ciebie?

Regularne picie soku z kiszonych buraków wzmacnia kondycję, energetyzuje, poprawia stan skóry, reguluje procesy trawienne, zmniejsza głód i ułatwia odchudzanie (zakwas jest sycący i zawiera błonnik), działa wzmacniająco (krwiotwórczo) i sprzyja wychodzeniu z przeziębienia i różnych innych infekcji oraz stanów zapalnych. W dłuższej perspektywie wzmacnia też naczynia krwionośne, serce i pomaga regulować samopoczucie psychiczne, w tym układ nerwowy. Zakwas to polski supernapój, z którego możemy być dumni.

Wybierz się do Auchan po zakupy na zakwas. Wszystkie składniki, w tym buraki, czosnek, sól, ziarna pieprzu i duże, przydatne na zakwas słoje o pojemności 3, 4 i 5 l znajdziesz u nas. Po ukiszeniu trzymaj napój w lodówce, w szczelnie zakręconym słoiku, aby spowolnić proces dalszej fermentacji. Napój wytrzyma bez utraty właściwości nawet kilka miesięcy. Na pewno jednak, wraz z całą rodziną, wypijesz go szybciej!

Jeśli nie masz cierpliwości, by doglądać własnego zakwasu, skorzystaj z bogatej oferty kiszonek w Auchan i wybierz gotowy, najwyższej jakości zakwas Pewni Dobrego. Zawiera wyłącznie to, co dodałbyś do zakwasu domowej roboty, a co za tym idzie, również wszelkie cenne dla zdrowia walory!