Aplikacja

Zdrowa dieta pod lupą dietetyczki – wybieraj świadomie z Pewni Dobrego

Opublikowano 15.03.2024 - 9 minut czytania

Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów zachowania dobrego samopoczucia. Komponowanie pełnowartościowych posiłków wymaga jednak podejmowania świadomych decyzji podczas zakupu produktów spożywczych. Marka Pewni Dobrego pragnie podzielić się bogatym doświadczeniem i wiedzą na temat ich wyboru. Przedstawiamy zatem najważniejsze błędy w diecie i sposoby na ich uniknięcie – wszystko wzbogacone o porady dietetyczki – Martyny Szpaczek.

Dlaczego warto dokonywać świadomych wyborów żywieniowych?

Świadome podejmowanie decyzji dotyczących diety ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji organizmu. Zdajemy sobie z tego sprawę i dbamy o to, by produkty od Pewni Dobrego spełniały najwyższe normy jakości, dzięki czemu możemy wspierać konsumentów w budowaniu różnorodnej i pełnowartościowej diety. W naszej ofercie znajdziesz artykuły pochodzące od lokalnych dostawców, w tym np. świeże owoce i warzywa, a także kurczaka z grzędy pochodzącego z chowu bez antybiotyków czy pstrąga jurajskiego, hodowanego w wodzie geotermalnej, bogatej w związki mineralne.

Wiemy również, jak ważne jest podejmowanie świadomych wyborów żywieniowych i chcemy dzielić się tą wiedzą z naszymi konsumentami. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy doświadczoną dietetyczkę – Martynę Szpaczek, która podjęła się zadania przekazywania praktycznej i wartościowej wiedzy. Poznaj jej porady na to, jak jeść zdrowo i dokonywać świadomych decyzji zakupowych!

Przeczytaj także: Z perspektywy hodowcy – sekrety jakości Pewni Dobrego

Przepis Auchan na…

kurczaka ze smażoną kapustą i ziemniakami

Dowiedz się, jak przygotować klasyczne danie z kurczakiem, które posmakuje całej rodzinie! Zobacz, czego potrzebujesz, aby je wykonać.

Dieta powinna uwzględniać nie tylko wiek i liczbę kalorii, ale również aktywność fizyczną. Co więcej, okazuje się, że wybór produktów wysokiej jakości wpływa na poprawę wydolności oraz lepszą regenerację organizmu po treningu. Należy także zwrócić uwagę na pory i regularność spożywania posiłków.
Zapytaliśmy dietetyczkę, jak wygląda sprawa z godzinami posiłków – czy powinny to być dokładnie określone pory? Kiedy należy zjeść ostatni posiłek? Oto jej wskazówki:

Pytanie o godziny posiłków, to kwestia bardzo często poruszana przez moich podopiecznych. Wielu osobom się wydaje, że dieta jest skuteczna tylko wtedy, kiedy jemy o ściśle określonych porach. Jednak element, który pozwala zadbać o to, że dany sposób żywienia jest skuteczny, to elastyczność. Ja wychodzę z założenia, że dieta jest dla nas, a nie odwrotnie. Warto mieć na uwadze, że określenie odpowiedniego rytmu (oczywiście dobranego do nas) pozwala nam lepiej zorganizować swoje posiłki.

Fundamentalną kwestią jest również świadome jedzenie – odróżnienie głodu fizjologicznego od apetytu. Martyna Szpaczek zwraca uwagę, że w dzisiejszym świecie jest to dość duże wyzwanie. Poprosiliśmy ją więc o kilka porad w tej kwestii:

Jedną z metod rozróżniania tych dwóch odczuć jest świadome jedzenie. Czyli moment, kiedy oddajemy się tej jednej czynności, nie rozpraszając się przy tym telefonem, serialem czy rozmową. Wiele badań pokazuje, że jedzenie w pośpiechu czy w obecności „rozpraszaczy” powoduje, że jesteśmy mniej syci – tym samym szybciej odczuwamy chęć ponownego sięgnięcia po coś do jedzenia. Warto zadać sobie pytanie, czy w tym danym momencie jestem głodny, czy po prostu mam na coś ochotę? Często przeanalizowanie tego pozwala na wyciągnięcie wniosków. Jeśli pół godziny temu zjedliśmy zbilansowany posiłek, to moja chęć zjedzenia czegoś w tym momencie to prawdopodobnie apetyt, a nie głód fizjologiczny.

Znaczenie składników odżywczych w codziennej diecie – porady dietetyczki

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć zdrowo jeść, zapoznaj się ze składnikami odżywczymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich białka, cukry i tłuszcze oraz witaminy i minerały. Białka są niezbędne do budowy i naprawy tkanek, w tym mięśni. Dobrym źródłem roślinnego białka mogą być na przykład warzywa strączkowe, takie jak fasola, soczewica, bób czy ciecierzyca. Tłuszcze to źródło energii dla organizmu, stanowią też składnik błon komórkowych oraz są niezbędne do wchłaniania niektórych witamin (A, D, E, K). Warto wybierać tłuszcze nienasycone, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca. Znajdziesz je m.in. w awokado, oleju rzepakowym, nasionach czy orzechach.

Węglowodany dostarczają energii potrzebnej do codziennych aktywności oraz funkcjonowania mózgu. Stawiaj na węglowodany złożone, które nie powinny powodować gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Najlepszymi źródłami węglowodanów są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb, brązowy ryż, makarony), warzywa korzeniowe (np. marchew, buraki, słodkie ziemniaki), strączkowe (np. fasola, soczewica) oraz owoce.

Witaminy i minerały pełnią wiele funkcji w organizmie, od wsparcia układu odpornościowego po utrzymanie zdrowych kości i zębów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość witaminy C, D oraz wapnia i żelaza.

Zdrowie w każdym aspekcie – dieta dla aktywnych i prawidłowe nawodnienie

Wraz z pełnowartościową dietą powinna iść w parze również codzienna aktywność fizyczna. Czy osoby uprawiające sport powinny zwracać większą uwagę na wartości odżywcze swoich posiłków? Martyna Szpaczek odpowiada:

Nasze posiłki zdecydowanie powinny uwzględniać naszą aktywność fizyczną. Ilość poszczególnych wartości odżywczych będzie zależna od rodzaju uprawianego sportu. Przykładowo osoby ćwiczące siłowo powinni zwrócić na większą zawartość białka w swojej diecie, natomiast osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe takie jak bieganie, czy jazda na rowerze powinny skupić się na większej ilości węglowodanów.

Niezmiernie ważnym aspektem utrzymania zdrowia organizmu jest także picie właściwej ilości wody. Dlaczego to tak istotne i co wpływa na to, ile wody należy pić w ciągu dnia?

Przeczytaj także: Test smaku Pewni Dobrego – przekonaj się jak smakuje kurczak z grzędy!

Odpowiednie nawodnienie to warunek utrzymania zdrowego ciała, w końcu nasz organizm głównie składa się z wody. Średnio szacuje się, że kobiety powinny wypijać ok. 2 litrów wody dziennie, a mężczyźni 2,5. Ta wartość jest szacunkowa, gdybyśmy chcieli dokładniej wyliczyć nasze zapotrzebowanie na płyny, to powinniśmy przemnożyć 30 mililitrów x 1 kg masy ciała. Czyli biorąc pod uwagę przykład kobiety, która waży ok. 65 kilogramów, jej zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 2 litrów. Kawa, herbata, zupy, smoothies czy soki również wliczają się do tych płynów. Warto dbać o to, by to nawodnienie odbywało się przez cały dzień. Nie pijąc przez dłuższy czas, możemy odczuwać objawy takie jak ból głowy. Dlatego warto zadbać o to, by regularnie się nawadniać.

Jak czytać etykiety produktów? Analiza pod lupą

Etykiety produktów spożywczych są niezwykle przydatne, ale także bywają mylące. Pomoc w interpretacji tych informacji może znacząco wpłynąć na świadome wybory żywieniowe. Na jakie 3 rzeczy przeciętny konsument powinien szczególnie zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o 3 aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to z pewnością jednym z nich będzie kolejność składników umieszczonych na etykiecie. Skład nie jest ułożony w sposób losowy. Składnik, który pojawia się jako pierwszy, jest głównym elementem, z którego składa się dany produkt. Następne są ułożone dokładnie na takiej samej zasadzie. Zasada jest prosta – im prostszy skład, tym większe prawdopodobieństwo, że dany produkt nie jest wysokoprzetworzony.
Kolejnym elementem będzie zwrócenie uwagi na nazewnictwo danego produktu – jeśli chcemy kupić masło, to ważne by właśnie to słowo znalazło się na produkcie.

W Pewni Dobrego dbamy o to, by nasze produkty były dokładnym odzwierciedleniem tych zasad. Nasze masło wytwarzane jest z mleka od krów z polskich, lokalnych gospodarstw, gdzie zwierzęta mają zapewnione dobre warunki do życia, co bezpośrednio przekłada się na niepowtarzalny smak i wartości odżywcze produktu.

Przeczytaj także: Poznaj markę Pewni Dobrego i wybieraj świadomie

Trzecim aspektem, równie ważnym, będzie czytanie tabeli, w której są przedstawione wartości odżywcze danego produktu. Trzymając w ręce dwa jogurty, może się okazać, że jeden z nich będzie zawierał więcej soli czy cukru, wtedy warto wybrać ten, który tych składników zawiera mniej. To samo może dotyczyć ilości tłuszczów, czy zawartości białka w produkcie.

Zdrowe wybory w praktyce

W codziennym życiu ciężko jest wprowadzić wszystkie wybory żywieniowe na raz, dlatego stosuj zasadę krok po kroku. Martyna Szpaczek radzi, jak stopniowo wprowadzać do swojej diety zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiada na pytanie, jak wygląda proces przejścia na dietę u osób z nadwagą, które do tej pory miały problem ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną:

Proces zmiany nawyków żywieniowych, bo tak wolę to nazywać, u każdego będzie wyglądał nieco inaczej, ponieważ każdy rozpoczyna swoją zmianę od innego miejsca. Mówię o nawykach żywieniowych, bo moim zdaniem ich zmiana jest skuteczną metodą trwałej redukcji masy ciała, która znacznie zmniejsza ryzyko efektu jojo. Natomiast ja w swojej praktyce stawiam na stopniowy proces i metodę małych kroków. Na przestrzeni kilku lat swojej pracy jako dietetyk mogę powiedzieć, że najczęstszą przyczyną wyłamywania się z postanowień jest zbyt idealistyczne podejście do zmiany nawyków i rozpoczynanie swojej przemiany od wdrażania wszystkiego na raz.

Wybór produktów, które są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim mają prosty skład i nie są wysokoprzetworzone, może być pomocny w zmianie i kształtowaniu codziennych nawyków żywieniowych. Takie są wyroby Pewni Dobrego – oferujemy artykuły pochodzące od lokalnych dostawców, dzięki czemu cechują się one wysoką jakością. Wspieramy każdego na ścieżce do lepszego samopoczucia.

Na początku warto zadbać o przygotowywanie posiłków samemu, z czasem o to, by były bardziej regularne. Następnie o dodatek warzyw czy owoców do posiłków. Takie stopniowe zmiany będą powodowały, że pewne nawyki będą utrwalane w czasie, przez co dana osoba nie będzie odczuwała takiego przytłoczenia, że nagle jej życie wywraca się o 180 stopni.

W ofercie marki Pewni Dobrego masz do wyboru aż 393 produkty, z których przygotujesz smaczne i pełnowartościowe posiłki – w tym świeże i pełne witamin owoce oraz warzywa. Pochodzą one z polskich sadów i upraw, w których stosuje się zrównoważone praktyki rolnicze, dzięki czemu mamy pewność, że każdy produkt ma wysoką jakość. To także mięso, drób oraz nabiał, mleko i jaja od zwierząt z lokalnych hodowli, w których nasi dostawcy dbają o to, by zapewnić jak najlepsze warunki, co bezpośrednio wpływa na smak oraz wartości pożywienia. Oferując szereg produktów wysokiej jakości, Pewni Dobrego daje możliwość zastosowania przedstawionych w artykule porad w codziennej diecie.

Przeczytaj także: Kurczak z grzędy – sprawdź produkt od Pewni Dobrego

Bądź pewny dobrego z Auchan

Wybierając produkty marki Pewni Dobrego, możesz być pewien, że spełniają one najwyższe kryteria jakości, bazując na tradycyjnych recepturach oraz surowcach. W Auchan zachęcamy do wyboru artykułów w bogatych w składniki odżywcze, takie jak świeże owoce i warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Wspieramy naszych klientów w podejmowaniu jak najlepszych decyzji żywieniowych po to, aby łatwiej i efektywniej dbali o swoje samopoczucie.