Aplikacja
Pielegnacja Cery Tlustej

Cera tłusta – charakterystyka i jej wymagania. Jak o nią zadbać?

Opublikowano 18.11.2023 - 9 minut czytania

Jeśli borykasz się z tłustą skórą, na pewno znasz typowe dla niej problemy: świecenie się twarzy po umyciu, wypryski czy niezadowalającą trwałość makijażu. Jaka dokładnie jest cera tłusta? Charakterystyka tej skóry pozwoli Ci lepiej ją poznać i dobrać odpowiednią pielęgnację. Zadbaj o nią z Auchan!

Cera tłusta — charakterystyka. Po czym ją rozpoznasz?

Cera tłusta to typ skóry, który stanowi duże wyzwanie pielęgnacyjne. Da się jednak doprowadzić do równowagi między jej właściwym nawilżeniem a natłuszczeniem. Jaka jest cera tłusta? Charakterystyka obejmuje:

  • nadmierne błyszczenie i świecenie się skóry twarzy (nawet po demakijażu i umyciu cery),
  • skłonność do powstawania zaskórników, zatykania się porów i trądziku,
  • nadmiar sebum,
  • rozszerzone pory,
  • nierówna tekstura skóry,
  • ziemisty, szary lub żółtawy odcień cery.

 

Na takiej skórze trwałość makijażu jest też zdecydowanie krótsza niż na normalnej, suchej czy choćby mieszanej. Wiesz już, czym charakteryzuje się tłusta cera. Co robić, by wyglądała na co dzień jak najlepiej? Poznaj ten typ skóry i dowiedz się, jak o nią zadbać. 

Co Na Tlusta Cere

Czym jest cera tłusta?

Cera tłusta (inaczej zwana łojotokową) wyróżnia się nadmierną produkcją łoju (sebum). Jego nadprodukcja prowadzi do intensywnego błyszczenia się skóry, rozszerzonych porów i problemów z trądzikiem. Zmiany trądzikowe powstają na niej na skutek rogowacenia i zatykania się ujść mieszków włosowych pod wpływem łoju. W „zablokowanych” przez nadmiar łoju miejscach powstają zaskórniki zamknięte, a aktywność bakterii Propionibacterium acnes prowadzi do powstawania krost i wyprysków. Zaczyna się to dziać zazwyczaj w okresie dojrzewania (czyli tzw. burzy hormonalnej), może jednak z wiekiem (jako trądzik młodzieńczy).

Tłusta skóra mimo wszystko ma kilka atutów. Tłusta cera przede wszystkim także wolniej się starzeje – zmarszczki są widoczne później niż u osób z suchą cerą. Jest grubsza niż inne typy cery, a dodatkowa warstwa sebum chroni ją przed uszkodzeniami i podrażnieniami spowodowanymi np. silnym wiatrem, mrozem, słońcem czy dużą różnicą temperatur.

Tłusta cera – przyczyny problemu

Co ciekawe cera tłusta paradoksalnie może być jednocześnie sucha. Jak to się dzieje i dlaczego? Za produkcję łoju w organizmie odpowiada 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT). Jest to pochodna testosteronu. Na ilość wytwarzanego łoju i pracę gruczołów łojowych mają wpływ hormony, w tym estro- i androgeny, testosteron czy kortykosteroidy. Na nadprodukcję sebum bardzo często ma wpływ brak równowagi hormonalnej: nadmiar testosteronu i hormonu DHT przy jednoczesnym niedoborze estrogenów i antyandrogenów. Na pracę hormonów mają też wpływ geny. Problemy z tłustą cerą pojawiają się jednak również z innych powodów. 

Zatem z czym jeszcze wiąże się tłusta cera? Przyczyny możesz szukać u lekarza. Nadmierne wydzielanie łoju może oznaczać choroby gruczołów dokrewnych. Gruczoły te to struktury (elementy) układu hormonalnego w organizmie, które wydzielają do krwiobiegu  hormony. Takimi gruczołami są m.in. nadnercza, trzustka, tarczyca czy grasica.

Nie zawsze przyczyna nadprodukcji sebum leży wyłącznie w hormonach, genetyce czy dolegliwościach zdrowotnych. Duży wpływ na nadmierne przetłuszczanie się cery ma również:

  • stres, 
  • dieta, 
  • niedostateczna ilość snu (oraz zaburzenia rytmu dobowego), 
  • nieprawidłowa higiena i błędy w pielęgnacji,
  • zanieczyszczenie środowiska. 

Przewlekły stres może nasilać trądzikowe zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się właśnie na łojotokowej skórze. Przetłuszczanie się cery i nasilenie wyprysków wzmaga również alkohol, palenie papierosów, przetworzona żywność i ostre przyprawy

Kapsaicyna (substancja odpowiedzialna za ostrość papryczek chili) pobudza produkcję kortyzolu i adrenaliny, co prowadzi do wzrostu poziomu insuliny, a następnie podwyższenia poziomu glukozy we krwi. To wywołuje nasilenie zmian trądzikowych i wzmożoną produkcję łoju. Pod wpływem ostrych przypraw, a także smażonych, gotowych dań i potraw z dużą ilością cukru i soli, stan zapalny może się pogłębić. 

Oprócz błędów w pielęgnacji, diecie i higienie, na kondycję tłustej skóry ma też wpływ zanieczyszczone środowisko. Niewielkie cząsteczki metali ciężkich, sadzy węglowej, mikroplastik i inne szkodliwe substancje dostają się w głąb skóry, wysuszają ją i uszkadzają obecny w niej kolagen. Zapychają też pory skóry, co prowadzi do wyprysków i powstawania stanów zapalnych. Warstwa hydrolipidowa skóry tłustej i równowaga między wodą a tłuszczem zostaje zaburzona, co skutkuje właśnie nadprodukcją łoju. 

Niektóre osoby często błędnie zaniedbują jej nawilżenie. Jednak to właśnie prawidłowa pielęgnacja cery tłustej i dbałość o higienę codziennego życia może pomóc poprawić stan skóry. 

Cera Tlusta Jak Pielegnowac

Cera tłusta – jak pielęgnować ją w odpowiedni sposób?

Tym, co na tłustą cerę wpływa najbardziej, jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o cerę tłustą? Najważniejsze jest dokładne oczyszczanie i nawilżanie. 

Niezależnie, czy się malujesz, czy nie, wieczorne oczyszczanie twarzy powinno składać się z 2 etapów. 

Pierwszy z nich to usunięcie brudu, sebum, resztek makijażu i produktów pielęgnacyjnych – w tym celu używaj produktów takich jak płyn micelarny marki Cosmia lub mleczko z ekstraktami, które pomagają regulować produkcję sebum (np. rozmarynu, tymianku, szałwii). Takie produkty mogą też zawierać oleje, w tym antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego. Dopuszczalne są też lekkie, tzw. suche (niezapychające) olejki: jojoba, z czarnuszki, pestek malin, lniany, z wiesiołka czy konopny. 

Dowiedz się więcej: Jak poprawnie wykonać demakijaż? Poznaj zasady i etapy 

Nie bój się stosować olejów do mycia skóry tłustej. Tłuszcz doskonale przyciąga tłuszcz (cząsteczki sebum). Świetnie zbierze on nadmiar łoju. Wymienione oleje pomagają regulować produkcję łoju i łagodzą stany zapalne. 

Drugim etapem jest mycie zasadnicze. Do tego używaj kosmetyków oczyszczających – pianki lub żelu myjącego. Poświęć skórze kilka minut, delikatnie i dokładnie rozmasowując produkt. Najczęściej ma on odczyn zasadowy (podobnie jak mydło, ale jest od niego zdecydowanie łagodniejszy). Stosowanie go codziennie bez toniku, może jednak prowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Z tego powodu zawsze stosuj tonik po spłukaniu kosmetyku oczyszczającego.Możesz postawić także na hydrolat o pH 4,5–5,5, który pomoże obkurczyć pory, nawilżyć skórę, złagodzić stany zapalne oraz przywrócić fizjologiczne pH. 

Dodatkowo co kilka dni zmieniaj ręcznik, którego używasz do twarzy lub stosuj jednorazowy ręcznik papierowy.

Kolejnym krokiem jest krem nawilżający. Unikaj jednak kosmetyków o ciężkiej konsystencji – często zawierają one mnóstwo emolientów (w tym olejów), które zatykają pory skóry. W składzie kremów nawilżających do skóry tłustej szukaj m.in.

  • kwasu hialuronowego (nawilża),
  • mocznika (w koncentracji do 10% nawilża, w większej – złuszcza i działa antybakteryjnie),
  • ekstraktu z aloesu (nawilża i działa antybakteryjnie),
  • ekstraktu z wąkrotki azjatyckiej (ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne),
  • ekstraktu z oczaru wirginijskiego (reguluje produkcję łoju),
  • kwasów AHA (delikatnie złuszczają, a w mniejszym stężeniu również nawilżają skórę),
  • niacynamidu – witaminy B3 (nawilża, ujednolica koloryt cery, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga gojenie zmian trądzikowych i regeneruje).

Kremy z takimi składnikami znajdziesz w Auchan. Przy nasilającym się trądziku skonsultuj się w sprawie kosmetyków z dermatologiem. 

Tlusta Cera Co Robic

Kluczowe zasady pielęgnacji cery tłustej – podstawowe i dodatkowe kosmetyki

Podsumowując, podstawowe kosmetyki, jakich potrzebujesz do codziennej pielęgnacji to: 

  • produkt do demakijażu i wstępnego oczyszczania twarzy,
  • żel lub pianka do oczyszczania twarzy,
  • tonik,
  • krem lub żel nawilżający do skóry tłustej.

To jednak nie koniec listy zakupów i wymagań, jakie ma cera tłusta. Jak pielęgnować taką skórę? Oprócz oczyszczania, nawilżania i tonizacji bardzo lubi peelingi. Regularne złuszczanie naskórka zmniejsza ujścia gruczołów łojowych i pomaga usunąć zrogowaciałą warstwę skóry, która prowadzi do zatykania ujść mieszków włosowych i powstawania wągrów. 

Stosuj peeling regularnie, nawet 2 razy w tygodniu. Taki kosmetyk może zawierać kwasy AHA (owocowe) oraz BHA (betahydroksykwasy). W tej grupie najpopularniejszy jest kwas salicylowy, który normalizuje produkcję łoju, dokładnie oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia. 

Sprawdź także: Peeling enzymatyczny – co to jest i jak działa?

2 razy w tygodniu nakładaj też maseczkę oczyszczającą. Do skóry tłustej idealny będzie produkt z zieloną glinką, węglem aktywnym. Zarówno po maseczce, jak i po peelingu zastosuj tonik i krem nawilżający. 

Wybór odpowiednich kosmetyków

Zestaw kosmetyków do cery tłustej bez problemu dobierzesz w naszym sklepie. Myj twarz żelem Cosmia, który zawiera łagodzący i kojący d-panthenol, nawilżającą glicerynę oraz łagodzący ekstrakt z róży stulistnej. W składzie znajduje się też ekstrakt ze stokrotki, który chroni skórę przed wpływem zanieczyszczeń środowiska i nawilżający wyciąg z jaśminu. Makijaż usuniesz również za pomocą oczyszczającego płynu micelarnego Cosmia z wyciągiem z piwonii, ogórka i aloesu.

W asortymencie Auchan znajdziesz też odświeżający tonik z ekstraktem z aloesu i ogórka, który przywróci skórze właściwe pH i uchroni ją przed podrażnieniami. Polecamy też łagodnie złuszczający peeling Cosmia z ekstraktem z ogórecznika, d-panthenolem, kwasem hialuronowym, witaminą E i regenerującym masłem shea.

Jak Dbac O Cere Tlusta

Przeczytaj więcej: Poznaj kolejność pielęgnacji twarzy

W okresach wytężonej pracy, zwiększonego stresu, burzy hormonalnej lub na skutek niekorzystnych zmian w diecie trądzik na tłustej skórze może się nasilać. Pryszcz na czole tuż przed egzaminem, ważnym spotkaniem w pracy lub randką, potrafi zmniejszyć pewność siebie. W takich przypadkach może pomóc Ci serum normalizujące ze skoncentrowanymi składnikami. Stosuj je po toniku, przed kremem. Innym doraźnym rozwiązaniem są plasterki z kwasem salicylowym, które nakleja się miejscowo, na całą noc. Wysuszają one ogniska zapalne i łagodzą zmiany skórne.

Sprawdź też: Wągry – jak z nimi walczyć? Poznaj nasze metody

Cera Tlusta Charakterystyka

Tłusta cera – co robić, by wyglądała jak najlepiej?

Już wiesz, jaka jest cera tłusta. Charakterystyka tej skóry pomoże Ci dobrać najlepszą pielęgnację! Osoby z taką cerą często czują się niekomfortowo z powodu błyszczącej twarzy i wyprysków, które jej towarzyszą. Ten dyskomfort można jednak zmniejszyć. Przemyślana i dedykowana pielęgnacja, unikanie czynników nasilających przetłuszczanie się skóry oraz systematyczność mogą przynieść doskonałe efekty. Zakup kosmetyków dobranych do potrzeb skóry tłustej to inwestycja nie tylko w dobrą kondycję skóry, ale i dobre samopoczucie.

Wszystkie podstawowe niezbędne produkty do pielęgnacji cery tłustej znajdziesz w stacjonarnej i internetowej ofercie Auchan. Kosmetyki Cosmia i Cosmia BIO pomogą Ci w codziennej i skutecznej pielęgnacji twarzy. Koniecznie wypróbuj nasze rekomendacje.