Aplikacja

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 19.05.2024 8 minut czytania

Opalanie w ciąży to temat, który budzi wiele kontrowersji. Choć promienie słoneczne są źródłem witaminy D, mogą również nieść zagrożenia. W naszym artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie korzystać ze słońca, będąc w ciąży, aby zapewnić komfort i ochronę zarówno sobie, jak i rozwijającemu się dziecku. Poznaj bezpieczne metody opalania dla przyszłej mamy!

Opalanie w ciąży – jakie formy wybrać?

Czy można opalać się w ciąży? Na pewno przyszłe mamy powinny korzystać ze słońca z umiarem i nie dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do przegrzania organizmu. Już krótka chwila spędzona na plaży w upalny dzień może doprowadzić do poparzeń i negatywnych skutków. W ciele ciężarnej kobiety zachodzą różnorodne przemiany hormonalne, które prowadzą do większej wrażliwości na zmiany temperatury, przede wszystkim na nadmiar ciepła, a tym samym – promieniowanie słoneczne. Wiele kobiet zastanawia się, czy można się opalać w ciąży, a także czy może to prowadzić do przedwczesnego porodu lub zagrozić zdrowiu i życiu dziecka.

Ciąża, a opalanie – wpływ słońca na zdrowie

Słońce, mimo iż przyczynia się do procesów fotostarzenia skóry, jest dla człowieka niezbędne, głównie z uwagi na proces produkcji witaminy D. Codzienna 15-minutowa ekspozycja na słońce sprawi, że organizm sam ją wytwarza.

Jeśli w ciągu dnia dużo czasu spędzasz na zewnątrz, bardzo istotne jest korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów SPF, przebywanie w zacienionych miejscach oraz właściwa ochrona ciała w postaci przewiewnego i wygodnego ubrania.

Przeczytaj także: Wakacje nad jeziorem z dziećmi – co warto zabrać?

Opalanie na słońcu – ryzyko i zasady bezpieczeństwa

Dlaczego istnieje tak wiele spekulacji na temat tego, czy w ciąży można się opalać? Po pierwsze, wielu lekarzy uważa, że jest to niewskazane. Bez ochrony przeciwsłonecznej, skóra kobiet w ciąży jest bardziej narażona na poparzenia. Co więcej, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się nieestetycznych przebarwień. Dlatego kobiety ciężarne nie powinny przebywać na słońcu zbyt długo, zwłaszcza w godzinach, kiedy słońce grzeje najmocniej (czyli od 11:00 do 16:00).

Wraz z podwyższoną temperaturą ciała u ciężarnych rozszerzają się naczynia krwionośne, co w dłuższej perspektywie prowadzi do pojawienia się charakterystycznych pajączków na skórze, a w skrajnych przypadkach nawet do krwawienia z dróg rodnych. Negatywnym skutkiem przegrzania jest również odwodnienie, co może mieć wpływ na przyspieszenie porodu. Dlatego pamiętaj, że możesz się opalać tylko w odpowiednich godzinach, z użyciem wysokiego kremu z filtrem (co najmniej SPF 30) oraz przy zapewnieniu sobie nawodnienia. Podczas wystawiania ciała na słońce zasłoń brzuszek – jego opalanie nie jest wskazane.

Sztuczne źródła UV

Czy można się opalać w ciąży w solarium? Zdania naukowców na ten temat są podzielone – brakuje badań, które jednoznacznie wskazują na to, że ta metoda opalania jest bezpieczna dla ciężarnych kobiet. Jeśli zachowasz umiar i zdrowy rozsądek, możesz opalać się w tym miejscu. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. W skrajnych przypadkach opalanie w solarium prowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego przed wizytą koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj także: Pierwszy spacer z noworodkiem – wszystko, co musisz wiedzieć

Opalanie w poszczególnych trymestrach ciąży

W zależności od stopnia zaawansowania ciąży, opalanie może być niewskazane lub dozwolone. Wraz z Auchan, zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi opalania w konkretnych trymestrach.

Opalanie w ciąży – 1 trymestr

W pierwszym trymestrze opalanie jest surowo zakazane. Intensywne promienie słoneczne mogą obniżać wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie na początku ciąży. W wyniku przegrzania może również dojść do krwawienia z dróg rodnych, a nawet przedwczesnego porodu. Początek ciąży to czas kształtowania organów, w tym mózgowia i całego układu nerwowego u małego dziecka, dlatego kobieta powinna szczególnie zadbać o swój organizm.

Opalanie w ciąży – 2 trymestr

Na początku drugiego trymestru również staraj się unikać intensywnej ekspozycji na słońce. W późniejszym czasie krótkie okresy korzystania ze słońca mogą być korzystne, szczególnie ze względu na syntezę witaminy D. Odgrywa ona kluczową rolę w ciąży, nie tylko wspomagając rozwój kości dziecka, ale także wpływając na samopoczucie matki. Wywiera pozytywny wpływ na wahania nastroju, poprawę samopoczucia oraz zapobiega stanom depresyjnym.

Opalanie w ciąży w 3 trymestrze

Również ostatni trymestr to czas, kiedy kobieta ciężarna może korzystać z dobroczynnych właściwości słońca z rozwagą i umiarem. Koniec ciąży to jednak okres, w którym przyszłe mamy mogą odczuwać osłabienie czy zmęczenie, a przebywanie na słońcu może nasilić takie stany. Warto więc obserwować swój organizm i reagować w przypadku negatywnego samopoczucia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z ekspozycją na promieniowanie słoneczne, zasięgnij porad lekarza prowadzącego Twoją ciążę.

Praktyczne porady dla bezpiecznego opalania w ciąży

Opalanie w ciąży wymaga szczególnej uwagi i rozsądku, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. W związku z tym poznaj kilka praktycznych porad od Auchan, które pomogą Ci cieszyć się słońcem w sposób odpowiedzialny.

Wybór filtra – co dla przyszłych mam?

Podczas wystawiania skóry na słońce, każda przyszła mama powinna pamiętać o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej. Kremy z filtrem chronią przed niekorzystnymi skutkami promieniowania, dbają o równomierny koloryt oraz obniżają szybkość fotostarzenia skóry. W zależności od upodobań możesz wybrać filtry mineralne lub chemiczne. Oba rodzaje efektywnie odbijają i pochłaniają promieniowanie.

Dla kobiet w ciąży najlepszy będzie filtr zapewniający bardzo wysoki stopień ochrony, zarówno przed promieniowaniem UVA (długofalowe promienie, które głęboko wnikają w skórę i powodują jej starzenie), jak i UVB (krótkofalowe promienie powodujące oparzenia słoneczne). Kompleksowa prewencja to najskuteczniejsza broń w walce z przebarwieniami spowodowanymi słońcem.

Niektóre kremy z filtrem są również wzbogacone o składniki antyoksydacyjne, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami. W Auchan znajdziesz szeroki wybór kremów z filtrem w różnej formie, dostosowanych do konkretnych potrzeb skóry oraz wysokości ochrony, począwszy od emulsji, mleczek czy gęstych kremów. W zależności od potrzeb i części ciała wybierz mleczko SPF 50+, SPF 30 lub SPF 15.

Ubranie i akcesoria ochronne

Wybór ubrań ma duże znaczenie podczas opalania w ciąży, wpływając nie tylko na bezpieczeństwo przyszłej mamy, ale także na jej komfort i wygodę. Używaj luźnej, długiej i przewiewnej odzieży wykonanej z wysokiej jakości materiałów np. bawełny czy lnu. Szczególnie zadbaj o to, aby dokładnie zasłonić brzuszek, zwłaszcza jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży.

Niezbędnymi udogodnieniami na lato będą również produkty pielęgnacyjne i nawilżające, w tym pantenol w piance, antyoksydacyjny krem z witaminą C o wysokim stopniu ochrony, chłodzące mleczko po opalaniu czy kremy łagodzące z pantenolem. Przyniosą ukojenie skórze oraz zapewnią właściwe nawilżenie. Dla wrażliwej skóry doskonale sprawdzi się krem do cery fotowrażliwej SPF 25 – przeciwdziała poparzeniom i likwiduje skutki niedostatecznej ochrony skóry. Pamiętaj, że ważne jest także dbanie o skórę po opalaniu. Dlatego zadbaj o żel lub balsam łagodzący.

Przeczytaj także: Czy niemowlę może spać na brzuchu? Sprawdź, jak układać noworodka do snu

Alternatywne metody uzyskiwania opalenizny – bezpieczne rozwiązania

Jeśli wahasz się, czy w ciąży można się opalać, wybierz zamienne metody, które pozwolą Ci się cieszyć brązową skórą. Jedną z nich jest stosowanie samoopalaczy – produktów zawierających dihydroksyaceton (DHA), substancję, która reaguje z komórkami naskórka, prowadząc do powstania ciemniejszego koloru skóry. Efekt opalenizny zazwyczaj utrzymuje się od kilku dni do tygodnia. Możesz też wybrać się do gabinetu kosmetycznego na opalanie natryskowe. Na skórę aplikuje się cienką warstwę roztworu samoopalającego, który równomiernie pokrywa ciało, dając efekt naturalnie opalonej skóry.

Jeżeli udało Ci się uzyskać opaleniznę na słońcu, warto postarać się o przedłużenie efektu przyciemnionej skóry. W tym celu możesz użyć mleczka utrwalającego opaleniznę czy balsamu zapewniającego trwałość efektów. Mleczka utrwalające opaleniznę zawierają składniki nawilżające oraz substancje aktywujące melaninę w skórze, co pomaga zachować opaleniznę na dłużej.

Przed opalaniem na słońcu warto zastosować aktywator z tyrozyną. Może on pomóc w stymulowaniu naturalnego procesu opalania skóry, co prowadzi do szybszego i intensywniejszego uzyskania opalenizny. Dzięki temu nie będziesz musiała spędzać dużej ilości czasu na słońcu, by uzyskać piękną opaleniznę.

Co ciekawe, dieta może wspomagać proces opalania się w ciąży. Wystarczy spożywać produkty bogate w beta-karoten, który może pomóc w uzyskaniu zdrowej opalenizny, ponieważ jest przekształcany w organizmie w witaminę A. Ta z kolei wpływa na pigmentację skóry.

Zadbaj o bezpieczne opalanie w ciąży i ciesz się brązową skórą bez ryzyka

Pamiętaj, że korzystanie ze słońca podczas ciąży wymaga rozwagi i umiaru. Wysoka ochrona przeciwsłoneczna, unikanie ekspozycji w najgorętszych godzinach dnia oraz stosowanie przewiewnych ubrań i akcesoriów ochronnych to kluczowe elementy dbania o zdrowie przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Pamiętaj również o konsultacji z lekarzem w przypadku wszelkich wątpliwości czy specyficznych warunków zdrowotnych. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności ze sklepu internetowego Auchan możesz bezpiecznie cieszyć się słońcem i uzyskać piękną opaleniznę podczas ciąży.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.