Aplikacja

Czym jest fast fashion? Jak zmienić swoje nawyki zakupowe? Kilka kroków do eko-stylizacji

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 07.06.2024 8 minut czytania

Temat fast fashion staje się coraz głośniejszy. Popularność szybkiej mody przyczyniła się do zmian w branży odzieżowej, które negatywnie wpływają na środowisko. Jakie są tego konsekwencje? Jak zmienić nawyki zakupowe i dlaczego eko-stylizacje mogą być rozwiązaniem? Dowiedz się więcej o zjawisku fast fashion.

Fast fashion – co to? Charakterystyka zjawiska

Trendy w modzie zmieniają się coraz szybciej. Nawet co kilka tygodni może pojawiać się nowy styl, fason sukienki, krój jeansów czy model butów, który zyskuje w krótkim czasie ogromną popularność. Jednak równie szybko jak zdominował trendy – odchodzi w zapomnienie, aby zrobić miejsce kolejnej rzeczy, którą większość osób interesujących się modą będzie chciała mieć w swojej szafie. Na takim cyklu zyskują głównie marki działające w sektorze fast fashion. Czym zajmuje się zjawisko szybkiej mody?

Współczesna technologia umożliwia znacznie przyspieszyć proces produkcji odzieży. Z perspektywy konsumentów wydaje się to świetnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu modne elementy garderoby wpisujące się w najnowsze trendy mogą błyskawicznie trafić do ich szafy. Dynamicznym wprowadzaniem na rynek kolejnych ubrań zajmuje się właśnie fast fashion – co to dokładnie? Szybka moda jest modelem produkcji skupiającym się na tworzeniu i sprzedaży jak największej liczby odzieży w jak najkrótszym czasie.

Główne cechy charakterystyczne fast fashion

Jak już wspomnieliśmy, fast fashion jest przykładem modelu biznesowego w branży odzieżowej, którego głównym celem jest szybka produkcja modnych ubrań, ponosząc przy tym minimalne koszty. Czym jeszcze charakteryzuje się to zjawisko?

  • Krótkie cykle produkcji – okres między przygotowaniem projektu a pojawieniem się jego fizycznej formy na półkach sklepowych został skrócony do minimum, przez co zajmuje zaledwie kilka tygodni.
  • Niska cena – niewielkie koszty zakupów takich produktów wynikają głównie ze słabej jakości materiałów i nieetycznych warunków pracy dla osób zatrudnionych w fabrykach ubrań.
  • Brak trwałościszybka moda chętnie korzysta z tanich, syntetycznych materiałów, przez co odzież łatwo się niszczy, a cykl życia produktów znacznie się skraca. To z kolei zmusza do zrobienia kolejnych zakupów.
  • Szybka reakcja na trendy – marki z sektora fast fashion nie tworzą swoich produktów wedle tradycyjnego podziału sezonów na kolekcje wiosna/lato i jesień/zimo. Ich oferta poszerza się znacznie częściej, co jednocześnie często może wiązać się z tym, że projektom brakuje oryginalności i zazwyczaj są kopią innych ubrań.
  • Intensywny marketing – do zwiększenia zysku marki szybkiej mody stosują chwyty marketingowe polegające na wprowadzaniu częstych promocji i wyprzedaży, co jeszcze bardziej obniża ceny produktów i zachęca do zamówienia kolejnej paczki z ubraniami, butami czy akcesoriami.

Naprzeciw zjawisku fast fashion wychodzi alternatywa przyjaźniejsza środowisku, czyli ekologiczna moda. Sprawdź, czym jest eco-fashion na blogu Auchan.

Jakie skutki środowiskowe i społeczne ma szybka moda?

Dynamiczny rozwój sektora fast fashion wpływa bezpośrednio na środowisko naturalne. Branża odzieżowa przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety w niewiele mniejszym stopniu od przemysłu paliwowego. Statystyki przedstawione w raporcie TheRoundup wskazują na to, że rocznie na całym świecie produkowane jest ok. 100 miliardów ubrań, z czego aż ok. 90 milionów ton trafia na wysypiska. Do zwiększenia tych danych najbardziej przyczynia się fast fashion.

Masowa produkcja ubrań prowadzi do nadprodukcji, czego konsekwencjami są duże ilości odpadów tekstylnych. Europejska Agencja Środowiska przyznała, że na terenie UE nie istnieje wystarczająca liczba zakładów, które mogły nadążyć z recyklingiem nagromadzonej odzieży. Za znaczną część emisji gazów cieplarnianych odpowiada globalny łańcuch dostaw. Dużym problemem jest nie tylko szybki transport ubrań, ale także częste zwracanie produktów przez konsumentów.

Szybka moda zanieczyszcza również wodę. Produkcja ubrań opiera się na wykorzystaniu syntetycznych materiałów – głównie poliestru. Pochodzące z niego cząsteczki mikroplastiku uwalniają się podczas prania odzieży, co skutkuje przedostawaniem się tych szkodliwych drobin do mórz i oceanów. Wyrób produktów fast fashion wiąże się z wysokim zużyciem wody i chemikaliów, a także generowaniem dużej ilości energii.

Łatwy dostęp do produktów tworzonych masowo wpłynął też na nawyki konsumenckie. W wyniku rozwoju fast fashion nastąpiły więc pewne zmiany w społeczeństwie. Można zauważyć, że wartość odzieży znacznie spadła – wybierane są tańsze, ale mniej trwałe elementy garderoby. Częstsze zakupy mogą przykładać się do zwiększenia konsumpcjonizmu. Z drugiej strony duża grupa konsumentów stała się bardziej świadoma swoich wyborów. Coraz więcej osób wykazuje się proekologiczną postawą. Jakie są alternatywy dla fast fashion?

Alternatywy dla fast fashion – przegląd możliwości

Istnieje sporo możliwości, będących alternatywą szybkiej mody. Nawet niewielkie zmiany mogą okazać się pozytywnym zwrotem ku czystszej planecie. Postaraj się wprowadzić do swojej codzienności tylko jeden nawyk zakupowy, a środowisko i przyszłe pokolenia Ci za to podziękują.

Jako świadomy konsument możesz:

  • kupować mniej, zwracając uwagę na wysoką jakość – inwestycja w produkty stworzone z naturalnych materiałów zapewni długi okres użytkowania, odzież będzie towarzyszyć Ci nawet przez kilka lat, nie tracąc na schludnym wyglądzie;
  • częściej odwiedzać second-handy niż sieciówki – wybór odzieży używanej zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach. Dając drugie życie takim ubraniom, pamiętaj, aby porządnie je wyczyścić – dopasuj odpowiednie środki czystości do zrobienia prania. Sprawdź też, na co uważać podczas kupowania używanej odzieży na blogu Auchan;
  • wspierać lokalnych projektantów – w ich kolekcjach znajdziesz wiele oryginalnych części garderoby, które będą wyróżniać się nie tylko ciekawym designem, ale też  dopracowanymi szczegółami. Odzież często jest szyta ręcznie i tworzona z organicznych tkanin pochodzących od zaufanych dostawców. Takie rozwiązanie zmniejszy też ślad węglowy związany z transportem;
  • czytać metki przed zakupem – zanim zabierzesz odzież do kasy lub dodasz ją do internetowego koszyka, sprawdź, jakie materiały zostały wykorzystane do jej stworzenia. Unikaj sztucznych i syntetycznych tkanin, czytaj skład ubrań tak samo jak czytasz składy artykułów spożywczych lub kosmetyków. Na metkach szukaj też oznaczeń certyfikatów ekologicznych, np. GOTS (Global Organic Textile Standard) potwierdzające, że surowiec powstał w dbałości o środowisko naturalne.

Ultra fast fashion kontra eko-stylizacje. Krok do zmiany nawyków

Jeśli progres fast fashion wydaje Ci się dynamiczny, nie poznałeś jeszcze ultra fast fashion. Szybkość produkowania ubrań przez marki w tym sektorze przechodzi najśmielsze oczekiwania. Na niektórych stronach internetowych z odzieżą codziennie pojawiają się tysiące nowych produktów, co jest dalekie ekologicznym założeniom zrównoważonego rozwoju. W trosce o środowisko warto zmieniać swoje nawyki zakupowe i ograniczyć korzystanie z tego, co oferuje fast fashion. Jak rozsądnie połączyć śledzenie mody z dbałością o planetę?

Porządki w szafie

Wydaje Ci się, że nie masz, co na siebie włożyć mimo szafy pełnej ubrań? To zagwozdka wielu osób, z którą borykają się na co dzień. Rozwiązaniem takiej sytuacji wcale nie muszą być kolejne zakupy. Zacznij od porządnego przeglądu własnej szafy. O części odzieży prawdopodobnie zapomniałeś, a liczba ubrań z nieodciętymi metkami może Cię zaskoczyć.

Wygospodaruj na takie porządki nawet cały dzień i nie spiesząc się, przymierzaj po kolei ubrania. Te, które źle leżą, nie pasują już do Twojego stylu albo spełniły swoje zadanie, np. przydały się raz na imprezę z określonym dress code’em, odłóż na stos „do oddania”. Później możesz przekazać je do domów dziecka lub różnych organizacji charytatywnych. Pamiętaj, żeby ubrania nadal estetycznie wyglądały i nie były w żaden sposób uszkodzone. Z kolei zniszczoną odzież przerobisz choćby na ściereczki do sprzątania.

Odzież, która nadal Ci się podoba i ładnie się układa na sylwetce, postaraj się od razu wystylizować. Zastanów się, z jakimi elementami z Twojej szafy będzie dobrze współgrać. Outfity możesz sfotografować, a zdjęcia trzymać w osobnym folderze lub stworzonej do tego aplikacji mobilnej – w ten sposób zawsze będziesz mieć gotowe pomysły na ubiór.

Kompletowanie stylizacji w duchu eko ułatwia posiadanie szafy kapsułowej. Taka garderoba charakteryzuje się minimalizmem, praktycznością i ponadczasowością. Wysokiej jakości ubrania posłużą Ci przez wiele lat, a ich uniwersalność nigdy nie wyjdzie z mody.

Nauka szycia i przerabianie ubrań

W trosce o środowisko należy ograniczyć marnotrawstwo. Nie wyrzucaj więc lekko zniszczonych ubrań, które łatwo naprawić. Zamiast pozbywać się koszuli z niewielką dziurką, możesz załatać ją eleganckim haftem lub ciekawą naszywką. Jeśli nie umiesz szyć, poproś kogoś o pomoc w nauce lub zapoznaj się z krawieckimi poradami, które znajdziesz w internecie.

Taka umiejętność okaże się przydatna nie tylko podczas naprawiania odzieży, ale także jej modyfikacji. Za pomocą nożyczek, pinezek, maszyny do szycia i odrobiny cierpliwości przerobisz ubrania wedle własnego uznania, dzięki czemu zyskasz na niepowtarzalnych elementach garderoby, które wzbogacą Twój styl. Wspieraj też lokalnych rzemieślników – szewców i krawców. Nie wyrzucając odzieży, nie przykładasz się do zanieczyszczania środowiska.

Przemyślane zakupy

Świadomy konsument wie, czego szuka. Każde zakupy powinny być dobrze przemyślane – zawsze zastanów się kilka razy, czy rzeczywiście potrzebujesz danej rzeczy. Nie ulegaj zachęcającym promocjom i szybko zmieniającym się trendom. Jeśli chcesz uzupełnić swoją szafę o potrzebne elementy, postaraj się kierować własnym stylem i dobrem środowiska.

Wybieraj marki, z którymi dzielisz wartości. Sprawdź przykładowo kolekcję Green Inextenso by Auchan składającą się z produktów przyjaznych środowisku. Ubrania zostały stworzone z zastosowaniem ekologicznych materiałów, m.in. organicznej bawełny i włókien Oeko-Tex®, które nadają się do recyklingu. Podczas czytania składu na metkach odzieży zwróć uwagę na tkaniny naturalne, biodegradowalne i wolne od mikroplastiku.

Fast fashion zdominowało branżę modową. Jednak istnieje też wiele ekologicznych alternatyw, spośród których możesz śmiało wybierać, jeśli zależy Ci na zmianie nawyków zakupowych. Wielu producentów odzieży coraz bardziej liczy się z dobrem środowiska. W trosce o przyrodę ubrania powstają z organicznych materiałów i w etycznych warunkach. Dokonuj świadomych wyborów, a kompletowanie modnych eko-stylizacji stanie się prostsze, niż sądzisz.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.