Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?
Sklepowe półki uginają się od różnych produktów do pielęgnacji włosów. Dbanie o ich kondycję jest niezwykle ważne, jednak nie można zapominać o skórze głowy. Ona też potrzebuje Twojej uwagi. Jednym ze sposobów na oczyszczenie skóry głowy jest peeling. Jak zrobić peeling głowy z produktów dostępnych w domu? Z Auchan to proste!
Dlaczego warto robić peeling skóry głowy?
Włosy poddawane są wielorakim zabiegom – farbowaniu, suszeniu, kręceniu, prostowaniu, stylizowaniu kosmetykami. Czynności te nie są dla włosów obojętne, dlatego też należy o nie dbać, nakładając odżywki, maski, czy olejki ochronne. Stosowanie dużej ilości kosmetyków stylizujących może mieć wpływ nie tylko na włosy, ale też na skórę głowy. Dlatego o nią też należy dbać.
Jeśli zauważasz niepokojące objawy związane ze stanem swoich włosów lub skóry głowy, warto udać się w pierwszej kolejności do dermatologa, a następnie do trychologa. Konsultacja z lekarzem umożliwi diagnostykę oraz wspomoże leczenie chorób włosów i skóry głowy.
Różnorodne metody badań zapewnią holistyczną ocenę stanu zdrowia, wyglądu włosów i skóry Twojej głowy. To pozwoli na dobór odpowiednich zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych oraz preparatów do domowego użytku. Jednym z najbardziej znanych kosmetyków wspomagających pielęgnację jest peeling do skóry głowy. Produkt ten możesz kupić w gotowej formie lub samemu zrobić domowy peeling skóry głowy! Jego stosowanie może przynieść wiele korzyści. Jakich?
Oczyszczenie skóry głowy
To najważniejszy cel stosowania peelingów do skóry głowy. Peeling pozwala usunąć tzw. warstwy krystalizacji, czyli wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe (kurz, smog), a także pozostałości kosmetyków i nadmiar wydzieliny łojowej, czy martwy naskórek. Peeling odblokowuje mieszki włosowe, które mogą być zapchane przez nadmiar kosmetyków, czy sebum.
Stymulacja wzrostu włosów
Usunięcie złogów zalegających na skórze i odblokowanie mieszków włosowych umożliwia wzrost włosów. Peeling skóry głowy jest polecany również osobom, które stosują preparaty na porost włosów. Oczyszczona skóra jest w stanie lepiej przyjąć kosmetyk, dzięki czemu jego działanie jest bardziej efektywne. Dodatkowo delikatny masaż wykonywany podczas peelingu zwiększa mikrokrążenie skóry głowy, co przyczynia się do jej lepszego dotlenienia, a to korzystnie działa na wzrost włosów.
Zmniejszenie przetłuszczania i łupieżu
Regularne wykonywanie peelingów skóry głowy pozwala zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, odbić je od nasady i sprawić, że będą dłużej świeże. Złuszczanie martwego naskórka jest również wskazane przy łupieżu, zarówno suchym, jak i tłustym. Właściwości keratolityczne (rozpuszczające martwą warstwę naskórka) peelingów do skóry głowy umożliwiają pozbycie się zalegających łusek, co ułatwia normalizację procesu złuszczania.
Poprawa wyglądu włosów
Zdrowa skóra głowy to piękniejsze włosy. Jeśli więc Twoje włosy są w złej kondycji – są osłabione, matowe, wypadają, warto do pielęgnacji włosów włączyć peelingowanie skóry głowy.
Chcesz zadbać o swoje włosy kompleksowo? Sprawdź nasz artykuł Reverse Hair Washing, czyli odwrócone mycie włosów. Na czym polega i jak zrobić?
Z jakich produktów zrobić peeling do skóry głowy DIY?
Peelingi do skóry głowy dostępne są m.in. w hipermarketach, drogeriach, aptekach i gabinetach specjalistów. Możesz również z powodzeniem przygotować domowy peeling do skóry głowy z łatwo dostępnych produktów, które zapewne masz w swoich kuchennych szafkach. Jak zrobić peeling skóry głowy i czego możesz użyć, by go wykonać?
Kawa
Aromatyczna kawa nie tylko pobudzi Cię do działania, ale też przyspieszy porost włosów i oczyści skórę głowy. Do pachnącego peelingu kawowego wykorzystaj fusy z kawy, które delikatnie złuszczą skórę. Warto jednak pamiętać, że taki peeling może delikatnie przyciemnić włosy, dlatego nie jest polecany blondynkom.
Cukier
Cukier świetnie sprawdza się nie tylko w wypiekach, ale też jako naturalny środek złuszczający. Peeling gruboziarnisty z użyciem cukru pobudzi mieszki włosowe, a także pomoże usunąć nadmiar sebum i martwego naskórka ze skóry głowy. Możesz użyć cukru białego, jak i trzcinowego.
Soda oczyszczona
Soda rewelacyjnie sprawdza się w roli peelingu dla włosów przetłuszczających. Ma działanie oczyszczające i odświeżające. Należy jednak pamiętać, by nie używać jej w przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy, gdyż może ją podrażnić. Po zastosowaniu peelingu z sody oczyszczonej powinno się zrobić płukankę kwasową (np. z wody z sokiem z cytryny), by zneutralizować zasadowe pH sody.
Sól
Sól to jeden z najprostszych, skutecznych składników na domowe peelingi do skóry głowy. Drobne ziarenka soli delikatnie złuszczą i oczyszczą skórę. Nie stosuj na podrażnioną skórę głowy.
Masz wysokoporowate włosy? Dowiedz się, jak o nie zadbać: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity
Domowy peeling do skóry głowy – DIY krok po kroku
Jak zrobić peeling głowy wykorzystując produkty spożywcze? Dowiedz się, jak z kilku prostych składników wyczarować skuteczny domowy peeling skóry głowy! Poznaj sprawdzone wskazówki Auchan na zabieg peelingujący z łatwo dostępnych produktów!
1. Nawilżający peeling aloesowy
Składniki:
- żel aloesowy – 3 łyżki
- cukier brązowy lub biały – 5 łyżek
Przygotowanie:
Naturalny żel aloesowy (przynajmniej 99% aloesu) wymieszaj z cukrem. Zamiast żelu aloesowego możesz także użyć świeżego aloesu dostępnego w Auchan, rozgniecionego na papkę lub zblendowanego.
Stosowanie:
Nałóż peeling i masuj przez chwilę, by dokładnie złuszczyć skórę głowy. Po zastosowaniu peelingu umyj włosy szamponem i zastosuj odżywkę lub maskę na włosy. Peeling ten nawilży skórę głowy, oczyści ją i zapewni uczucie świeżości.
2. Oczyszczający peeling kawowy
Składniki:
- fusy z kawy – 2 łyżki
- szampon do włosów – 4 łyżki
Przygotowanie:
Wymieszaj fusy z szamponem, tak aby uzyskać dość gęstą konsystencję.
Stosowanie:
Nałóż na skórę głowy i masuj delikatnie przez 2-3 minuty. Po tym czasie spłucz i umyj dokładnie włosy szamponem. Następnie nałóż kosmetyk nawilżający na włosy (mniej więcej od wysokości ucha w stronę końcówek, nigdy na skórę głowy). Peeling kawowy dogłębnie oczyszcza i pobudza cebulki do szybszego wzrostu.
3. Peeling do włosów przetłuszczających się
Składniki:
- soda oczyszczona – 2 łyżki
- szampon do włosów – 4 łyżki
- naturalny olejek cytrynowy lub z drzewa herbacianego – 2-3 krople
Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki, aż do uzyskania konsystencji umożliwiającej wygodne naniesienie mieszanki na skórę głowy. W razie zbyt rzadkiej lub zbyt gęstej konsystencji dołóż odrobinę sody oczyszczonej lub szamponu.
Zastosowanie:
Nałóż peeling na skórę głowy i masuj przed 2-3 minuty, po czym spłucz letnią wodą i umyj włosy szamponem. Omijając skórę głowy, na włosy nałóż kosmetyk nawilżający. Peeling normalizujący wydzielanie sebum dokładnie oczyści skórę głowy i pozwoli uzyskać świeżość oraz uniesienie u nasady włosów.
Jak często wykonywać peeling skóry głowy?
Regularny peeling skóry głowy niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak co właściwie oznacza słowo „regularny”? Sprawdź, jak często wykonywać peeling skóry głowy, by efekty tego zabiegu były optymalne!
Peeling skóry głowy powinno się wykonywać przynajmniej 2 razy w miesiącu, po uprzednim umyciu włosów szamponem. Efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu, jednak najbardziej długotrwałe będą, jeśli peeling będzie stosowany systematycznie. W przypadku, gdy masz mocno przetłuszczającą się skórę głowy lub borykasz się z problemem łupieżu, możesz wykonywać domowe peelingi do skóry głowy nawet co tydzień.
Zwróć uwagę na używane produkty. Przed użyciem peelingu po raz pierwszy sprawdź, czy nie masz alergii na żaden z użytych produktów. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna – spłucz produkt, odczekaj, zanim skóra powróci do równowagi i zrezygnuj ze stosowania peelingów opartych na składniku alergizującym. W przypadku nieustępujących objawów skonsultuj się ze specjalistą.
Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, zapoznaj się z naszym poradnikiem: Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!
Jak zrobić peeling skóry głowy? Teraz już wiesz!
Peeling, niezależnie czy wykonywany na ciele, twarzy, czy głowie to sposób na zadbaną, gładką i zdrową skórę. Dlatego też warto wprowadzić ten element do swojej podstawowej pielęgnacji. Wystarczy kilka produktów z kuchennych szafek, by zrobić domowy peeling do skóry głowy! Zabieg ten jest ekonomiczny, a możesz zyskać pięknie wyglądające, lśniące, sypkie, wzmocnione włosy! Nie wahaj się więc i przygotuj jeden z peelingów według przepisów Auchan, by cieszyć się lśniącymi i miękkimi włosami.
Jeśli jednak brakuje Ci jakiegokolwiek z wymienionych składników, nic straconego! Dostaniesz je w sklepie internetowym Auchan. Kupuj sprawdzone i korzystne cenowo marki własne Auchan lub Kciuk.