Domowy suchy szampon – czym zastąpić produkt? Jakich efektów można się spodziewać?
Suchy szampon to kosmetyk do szybkiego odświeżenia wyglądu włosów i ułożenia ich na nowo. Bywa bardzo przydatny, jednak nie zawsze masz go pod ręką. Co gorsza, jest pełen składników, które mogą być zupełnie zbędne i źle wpływać na zdrowie skóry głowy. Zamiast tego możesz wykonać własny domowy suchy szampon do włosów!
Jak zrobić suchy szampon w domu?
Odświeżone w kilka chwil włosy to marzenie każdego, kto musi spotkać się z przyjaciółmi czy znajomymi z pracy, a nie ma czasu na umycie i ułożenie fryzury. Gdy dowiesz się, jak zrobić suchy szampon, będziesz w stanie samodzielnie przygotować go w domu w kilka chwil, a potem zawsze mieć pod ręką.
Do przygotowania naturalnego, domowego kosmetyku do włosów potrzebujesz trzech rodzajów składników:
- bazy, która będzie absorbować sebum – tutaj sprawdzi się skrobia ziemniaczana, mąka kukurydziana, mąka ryżowa,
- dodatku, który będzie dopasowany do koloru włosów – może to być soda oczyszczona dla jasnych włosów, kurkuma dla ciemniejszych blondów i złotych odcieni, kakao dla ciemnych włosów,
- olejku eterycznego, który nada zapach mieszance.
Wszystkie składniki trzeba wymieszać w odpowiedniej ilości. Zazwyczaj bazy jest najwięcej, a reszty składników – proporcjonalnie mniej. Przykładowy przepis wygląda następująco:
- ⅓ szklanki bazy,
- 2 łyżki dodatku koloryzującego,
- 2 krople olejku eterycznego.
Podczas przygotowywania tego kosmetyku warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach – dowiesz się o nich w dalszej części artykułu.
Co z sodą oczyszczoną?
Jednym ze składników suchych szamponów jest często soda oczyszczona. Ma ona właściwości wybielające i usuwa zabrudzenia, jednak może też być obciążająca dla wrażliwej skóry głowy. Nie nadaje się do stosowania regularnego, dlatego możesz zrobić dodatkową mieszankę, której będziesz używać zamiennie. W takim przypadku należy nieco zmienić proporcje szamponu:
- ¼ bazy,
- ¼ sody oczyszczonej,
- 2 łyżki dodatku koloryzującego,
- 2 krople olejku eterycznego.
Sodę można zastąpić również solą morską. Będzie to wówczas dodatkowy peeling dla skóry głowy. Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które mają wrażliwą skórę czy np. podatną na uszkodzenia, mikrourazy bądź pękanie.
Olejki eteryczne a skóra głowy
W suchym szamponie DIY olejki eteryczne pełnią podobną funkcję jak dodatki zapachowe w standardowym szamponie. Jednocześnie mogą być delikatniejsze dla skóry głowy, o ile są odpowiednio dobrane. Bardzo ważne jest, aby przed zmieszaniem ich z kosmetykiem dokonać próby alergicznej. Pamiętaj, że olejku nie stosuje się bezpośrednio na skórę – wymieszaj go np. z innym olejem (rzepakowym, słonecznikowym) albo odrobiną skrobi, a następnie nanieś na naskórek po wewnętrznej stronie nadgarstka czy w zgięciu łokcia. W ten sposób sprawdzisz, czy nie pojawi się reakcja alergiczna.
W przypadku olejków świetnie sprawdzi się na przykład:
- lawendowy, który dodatkowo ma właściwości kojące,
- naam, który chroni skórę i nawilża ją,
- rozmarynowy, łagodzący obrzęki i podrażnienia,
- z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwbakteryjne,
- pomarańczowy o działaniu tonizującym i antyseptycznym.
Możesz jednak dodać każdy typ, którego zapach Ci odpowiada.
Co zamiast suchego szamponu? Alternatywne metody
Czasami zdarza się, że suchy szampon nagle się skończy albo po prostu nie zabierzesz go ze sobą w podróż. Wówczas pojawia się problem. Co, zamiast suchego szamponu użyć, aby uzyskać efekt świeżych włosów? W tym przypadku sprawdzą się:
- skrobia kukurydziana,
- skrobia ziemniaczana,
- talk,
- puder sypki dla dzieci.
Wszystkie te składniki mogą też być, jak widzisz, bazą dla suchego szamponu. Ich zaletą jest to, że pochłaniają nadmiar sebum, a przy tym nie wchodzą w interakcję ze skórą głowy. Zaletami tych składników jest cena i wysoka dostępność. Większość z nich możesz mieć pod ręką w domu, a jeśli nie – jesteś w stanie kupić w sklepie Auchan.
Zalety stosowania domowego suchego szamponu
Naturalny suchy szampon ma jedną podstawową zaletę – na pewno wiesz, co znajduje się w jego składzie. Proste składniki minimalizują ryzyko pojawienia się podrażnień czy alergii skórnych. Wszystko dlatego, że z większością z nich prawdopodobnie miałeś już do czynienia, dlatego możesz przewidzieć, jak zadziałają na Twój organizm. Uproszczony skład jest dobrym wyborem dla osób z wrażliwą skórą, a także dla alergików.
Oprócz tego suchy szampon domowy daje efekty zbliżone do tych, które oferuje gotowy produkt ze sklepu. Możliwe, że na początku będziesz zmuszony dopracować recepturę, aby była stuprocentowo skuteczna. Dotyczy to zwłaszcza osób o nietypowych kolorach włosów – tutaj potrzebne mogą być dodatki, dzięki którym kosmetyk pozostanie niewidoczny na fryzurze. Poza tym suchy szampon pomoże utrzymać świeży wygląd włosów, gdy nie masz jak ich umyć, a także ułatwi układanie nowej fryzury.
Niewielkie koszty materiałów, z których wykonasz suchy szampon, to kolejna zaleta tego rozwiązania. Nie musisz wydawać dużych sum na kosmetyki, które mogą spowodować reakcję uczuleniową. Tutaj wystarczy kilka rzeczy, które prawdopodobnie i tak masz już w domu, schowane w szafkach kuchennych czy łazienkowych. Niski koszt produkcji i wysoka dostępność składników to zdecydowane zalety domowego suchego szamponu.
Gdy samodzielnie robisz domowy suchy szampon, sprzyjasz ekologii i przyrodzie. Taki produkt nie zostawia dużego śladu węglowego ani na etapie produkcji, ani transportu do konsumenta, ani – w końcu – przy użyciu. Nie szkodzi atmosferze i nie powoduje toksycznych zmian w ziemi. W efekcie nie zagraża też organizmom wodnym. Podczas przygotowywania go możesz zużyć do końca składniki, które masz w szafkach, dlatego nie zostawiasz resztek, które potem musisz wyrzucić. Do tego opakowanie – czyli czysty słoik – możesz wykorzystać go wielokrotnie.
W końcu suchy domowy szampon nie musi być kosmetykiem, który wykonasz specjalnie na tę okazję. Istnieją również proste zamienniki, dzięki którym możesz szybko odświeżyć fryzurę. To rozwiązanie idealne dla osób, którym zdarza się zapominać o regularnym uzupełnianiu preparatów pielęgnacyjnych albo pakowaniu ich do bagażu.
Jakich efektów można oczekiwać po zastosowaniu domowego suchego szamponu?
Podstawowym efektem po zastosowaniu suchego szamponu wykonanego w domu jest znaczne zmniejszenie przetłuszczania włosów. Składniki tego produktu wchłaniają nadmiar sebum, dzięki czemu włosy stają się bardziej matowe. Nie jest to rozwiązanie na co dzień, jednak gdy wyjeżdżasz albo zwyczajnie nie masz czasu – taki kosmetyk będzie idealnym wyborem.
Dzięki eliminacji zabrudzeń i łoju z włosów te unoszą się przy nasadzie. To sprawia, że zwiększają swoją objętość – a jest to cecha pożądana przy każdym rodzaju włosów. Domowy suchy szampon pomaga skutecznie poradzić sobie z problemem oklapniętych, przylegających do głowy kosmyków.
Przechowywanie i stosowanie domowego suchego szamponu
Domowy suchy szampon najlepiej przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, na przykład słoiku. Zadbaj o to, aby wcześniej go umyć i dobrze wysuszyć. W ten sposób nie ryzykujesz, że kosmetyk zawilgotnieje. Co więcej, słoik chroni też mieszankę przed wysypaniem np. w razie podróży, a przy tym daje Ci stały podgląd do tego, ile kosmetyku jeszcze zostało w opakowaniu.
Bardzo ważne jest to, aby nie przesadzać z częstotliwością stosowania suchego szamponu. Wszystko w nadmiarze – nawet naturalne kosmetyki – może być nie tyle szkodliwe, co obciążające np. dla skóry głowy. Stosowanie suchego szamponu raz na jakiś czas, gdy nie ma innego wyboru, jest zupełnie w porządku. Pamiętaj – szampon raczej eliminuje zabrudzenia z włosów niż czyści skórę głowy!
Aplikacja domowego suchego szamponu
Jak używać suchego szamponu, aby było to efektywne i łatwe? Jego aplikacja jest trudniejsza niż w przypadku zwykłych kosmetyków w sprayu. Pierwsze próby mogą okazać się dość skomplikowane, jednak nie zrażaj się – praktyka czyni mistrza. Domowy suchy szampon możesz aplikować na skórę głowy za pomocą opuszek palców, jednak często łatwiejsze jest nakładanie go z użyciem dużego pędzla do makijażu. Niewielką ilość szamponu równomiernie rozprowadź u nasady włosów, a następnie poczekaj ok. minuty.
Działanie suchego szamponu możesz często zobaczyć gołym okiem. Składniki pochłaniają sebum i stają się jakby wilgotniejsze. Na tym etapie wyczesz dokładnie szampon z włosów. Zrób to za pomocą gęstego grzebienia, a jeszcze lepiej – miękkiej, naturalnej szczotki, np. z włosia dzika. Nie uszkodzi ona włosów tak jak np. pocieranie ręcznikiem, a przy okazji będzie je pielęgnować.
Wiesz już, jak zrobić suchy szampon i w jaki sposób go stosować, aby przynosił wymierne efekty. Pamiętaj, że kosmetyk ten, choć naturalny, może w nadmiarze szkodzić skórze głowy. Zadbaj o jej regularne mycie, aby uniknąć problemów. Wszelkie niezbędne produkty do wykonania produktu znajdziesz w swoim domu bądź w Auchan.