Aplikacja

Jak czesać włosy, aby nie zniszczyć końcówek?

Opublikowano 29.11.2023 - 10 minut czytania

Sekret pięknych włosów tkwi nie tylko w odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz regularnych wizytach u fryzjera. Aby Twoja fryzura wyglądała, jak najlepiej, warto dbać o kosmyki każdego dnia. Zaniedbywane przez lata włosy mogą już nie wrócić do stanu świetności. Jak najlepiej się nimi zająć? Jedną z takich rzeczy jest odpowiednie czesanie włosów. Jak robić to w prawidłowy sposób? Czytaj dalej i naucz się razem z Auchan, jak czesać włosy, aby im nie szkodzić i nie zniszczyć końcówek!

Misja – piękne włosy

Zdrowe, lśniące włosy to ozdoba każdej kobiety. Często jednak mimo przykładania dużej uwagi do używanych kosmetyków i regularnych wizyt w salonie, Twoja fryzura nie wygląda tak dobrze, jakbyś sobie tego życzyła. Włosy są suche, źle się układają, puszą, a ich końcówki są wiecznie zniszczone? Na kondycję kosmyków wpływa wiele czynników. W dużym stopniu związana jest ona ze stylem życia – zdrowe odżywianieczy regularna aktywność fizyczna mają niebagatelne znaczenie dla stanu skóry, jak i włosów.

Jednak jeśli i w tym zakresie nie masz sobie nic do zarzucenia, zdecydowanie powinnaś przyjrzeć się swoim codziennym, małym przyzwyczajeniom. Niepozorne i często bagatelizowane w temacie pielęgnacji włosów, powoli, lecz skutecznie mogą rujnować to, na co pracujesz na innych płaszczyznach. Mowa tutaj o takich rzeczach jak odpowiednie suszenie włosów, zabezpieczenie ich przed ciepłem suszarki oraz… ich odpowiednie czesanie. Często zdarza się, że to właśnie ono jest ostatnią cegiełką pielęgnacji, która nareszcie zapewni Twoim włosom wygląd, o jakim marzysz. W tym artykule dowiesz się, jak czesać włosy w prawidłowy sposób. Jednak przed tym wyjaśnimy, dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego ważne jest właściwe czesanie włosów?

Prawidłowe czesanie to kluczowy element codziennej pielęgnacji włosów, który ma istotny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale i zdrowie. Dlaczego tak jest? 

 • Po pierwsze, regularne czesanie pomaga w zapobieganiu plątania się włosów, które może prowadzić do ich uszkodzeń.
 • W trakcie czesania delikatnie masujesz skórę głowy, stymulując krążenie krwi, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów, a nawet może go przyspieszać. 
 • Czesanie to oczywiście czynność mająca na celu ujarzmienie fryzury i nadanie jej estetycznego wyglądu. Każdy włos jest jednak inny, dlatego jedne metody będą służyły na przykład włosom prostym, a drugie – kręconym.
 • Czesanie to także usuwanie włosów, które już wypadły. Jeśli za każdym razem widzisz na szczotce bądź grzebieniu kilka z nich – jest to całkowicie naturalne i nie masz czym się martwić. Wypadanie jest wpisane w naturalny cykl wzrostu włosa. 
 • Czesząc włosy źle dobranym grzebieniem czy szczotką, możesz narażać kosmyki na zniszczenia. Te na dłuższą metę będą powodować rozdwojone czy pourywane na długości włosy. Jak zatem tego uniknąć? Czytaj dalej i zapoznaj się z instrukcją Auchan, która krok po kroku przedstawi Ci schemat czesania włosów. 

Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity 

Krok po kroku – jak prawidłowo czesać włosy?

Jak czesać długie włosy? A co z cienkimi i delikatnymi kosmykami? Czy włosy kręcone potrzebują specjalnego podejścia? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Jednak zacznijmy od podstaw: skuteczne i bezpieczne czesanie włosów to proces, który można przedstawić w kilku kluczowych krokach. Są to: wybór narzędzia, przygotowanie włosów do czesania oraz prawidłowa technika czesania. Poniżej przybliżamy dokładnie każdy z nich.

Wybór odpowiedniego grzebienia lub szczotki

Pierwszym etapem jest wybór narzędzia do czesania. Musisz pamiętać, że każdy rodzaj włosów wymaga indywidualnego podejścia, a dobrany grzebień bądź szczotka to klucz do utrzymania zdrowego wyglądu i pięknej fryzury.

Wybierając grzebień bądź szczotkę do włosów, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

1. Czy jesteś posiadaczką włosów prostych, czy kręconych?
2. Kiedy będziesz ich używać – włosy będą suche, czy mokre?
Dopiero po tym możesz zacząć poszukiwania narzędzia, które spełni Twoje potrzeby.

Do czesania mokrych włosów, co zaleca się w przypadku włosów kręconych, które są znacznie bardziej podatne na zniszczenia niż suche, najlepiej sprawdzi się grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Takie narzędzie będzie dla nich najbardziej delikatne i nie uszkodzi ich struktury.

W innym przypadku do codziennej pielęgnacji włosów lepiej sprawdzą się szczotki – są wygodniejsze i można nimi rozczesać włosy znacznie szybciej.

Źle dobrana szczotka może wyrywać i łamać włosy, a także podrażniać skórę głowy. Uniwersalnym wyborem będzie produkt z nylonowymi igłami, którym można rozczesywać zarówno suche, jak i mokre włosy. Jeśli postawisz na tę, której igły zakończone są plastikowymi kuleczkami, w trakcie czesania zafundujesz sobie dodatkowo masaż skóry głowy. Jeśli szukasz czegoś delikatniejszego, postaw na modele z naturalnym włosiem (np. dzika). Takie szczotki są niezwykle łagodne dla skóry głowy i włosów, a jednocześnie skutecznie je rozczesują. Nie nadają się one jednak do rozczesywania włosów mokrych.

Oprócz tradycyjnego grzebienia czy szczotki możesz także zdecydować się na bardzo popularne swego czasu szczotki typu detangling, stworzone z myślą o łatwo plączących się włosach, które mają minimalizować szarpanie, a tym samym wyrywanie czy łamanie włosów.

Kształt oraz wielkość szczotki i grzebienia zależy od długości i gęstości Twoich włosów – im większe narzędzie, tym szybciej możesz rozczesać wszystkie kosmyki.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Rady dla Włosomianiaczek

Przygotowanie włosów przed czesaniem

Przed przystąpieniem do właściwego czesania włosów, warto poświęcić chwilę na ich przygotowanie, które sprawi, że czesanie będzie bardziej efektywne i bezpieczne dla kosmyków. Zarówno w przypadku włosów mokrych, jak i suchych, delikatne rozczesanie końcówek przed pełnym procesem czesania zminimalizuje ryzyko uszkodzeń i złamań włosów.

W przypadku włosów mokrych świetnie przed czesaniem sprawdzi się zastosowanie odżywki do rozczesywania bez spłukiwania. Ułatwi ona cały proces, dodatkowo nabłyszcza włosy, a także może ochronić pasma za sprawą zawartych silikonów.

Zastosowanie odżywki w trakcie mycia powinno później przyspieszyć proces ich rozczesywania – nawet mimo tego, że wcześniej zostanie ona spłukana. Zawarte w niej składniki zmiękczają oraz nawilżają włosy, a tym samym sprawiają, że szczotka czy grzebień łatwiej po nich suną, rozplątując kosmyki. W rozczesaniu pomogą także wszelkiego rodzaju olejki i sera nawilżające. Produkty odżywią i ochronią również końcówki, będące najdelikatniejszą częścią włosa.

Jeśli szukasz kosmetyków do włosów, koniecznie zapoznaj się z marką własną Auchan – Cosmia. W jej asortymencie znajdziesz szeroki wybór różnorodnych produktów nie tylko do pielęgnacji włosów i ciała, ale także makijażu czy higieny.

Techniki czesania włosów – jak czesać włosy do ramion, długie i krótkie kosmyki?

Jak czesać długie włosy – na mokro, czy na sucho? Zdania w tej kwestii są podzielone. Technika czesania powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb i typu włosów. Przyjmuje się, że kręcone najlepiej zachowują się, jeśli są czesane na mokro, a im prostsze włosy, tym lepiej służy im czesanie na sucho.

Czesanie na mokro jest techniką uniwersalną, która sprawdzi się niezależnie od rodzaju pasm. Warto jednak pamiętać, że mokry włos jest znacznie delikatniejszy i bardziej podatny na uszkodzenia.

Ta technika sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli Twoje kosmyki mają tendencję do plątania. Po tym, kiedy już wyschną, rozczesanie ich może być bardzo trudne. W tym przypadku delikatnie odsącz włosy ręcznikiem, przyciskając go do włosów i przejdź do rozczesywania. Przed tym możesz nałożyć na włosy odżywkę ułatwiająca rozczesywanie włosów.

Zacznij od rozczesywania końcówek, a później stopniowo przechodź ku górze – ten sposób zapobiegając ciągnięciu włosów, urywaniu ich na długości, ale także plątaniu.

Jak czesać długie włosy lub nieco krótsze, które są proste? Na sucho! Ta technika nie narazi ich na tyle zniszczeń, a dodatkowo pomoże w usunięciu martwych włosów. Taką odpowiedź usłyszysz także, jeśli zapytasz, jak czesać cienkie włosy, które są niezwykle delikatne.

Niezależnie od wybranej techniki pamiętaj o delikatności! Poplątane włosy wymagają czasu, nie siły. Czesząc włosy szybko i agresywnie, bardziej im zaszkodzisz, niż pomożesz.

Jak często czesać włosy?

To, jak często powinnaś czesać włosy, zależy od wielu czynników – ich rodzaju, długości, skłonności do plątania czy indywidualnych preferencji. W przypadku kosmyków kręconych lub falowanych wystarczy, że rozczeszesz je zaraz po myciu. Włosy proste i normalne możesz czesać tak często, jak tego potrzebujesz. Jeśli chodzi o to, jak czesać cienkie włosy, suche i delikatne – rób to jak najrzadziej i za każdym razem bardzo delikatnie.

Teoretycznie nie ma górnej granicy tego, jak często czesać włosy, ale możesz i z tym przesadzić. Zbyt częste rozczesywanie będzie przyczyniać się do uszkodzenia skóry głowy czy kosmyków, powodować ich nadmierne wypadanie czy pobudzać produkcję sebum.

Przeczytaj także: Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?

Jak czesać kręcone włosy?

To, jak czesać falowane włosy i kręcone, to sprawa nieco bardziej skomplikowana, ponieważ w ich przypadku jest to kluczowy aspekt utrzymania nie tylko zdrowego wyglądu, ale także odpowiedniego kształtu fryzury. W przypadku kosmyków o takiej strukturze niezwykle istotny będzie wybór odpowiedniego narzędzia. Jak wspominaliśmy, warto sięgnąć po grzebienie o szeroko rozstawionych zębach lub szczotki wykonane z naturalnego włosia, dzięki którym unikniesz nadmiernego rozciągania i łamania kręconych pasm.

Jeśli chodzi o częstotliwość, warto ograniczyć ją do minimum. W przypadku włosów kręconych ważną wskazówką jest czesanie ich na mokro, najlepiej poprzedzone aplikacją odżywki do rozczesywania. Podczas samego procesu, unikaj intensywnego ciągnięcia, stosuj się do wspomnianej już zasady – zacznij od dołu i stopniowo przechodź do góry

Jak czesać falowane włosy? Wszystko zależy od ich skrętu i Twoich preferencji – wiele rodzajów kosmyków można przeczesywać na sucho szczotką z naturalnym włosiem. Jeśli jesteś posiadaczką takich włosów, pozwól sobie na eksperymenty i sprawdź, jaki efekt odpowiada Ci najbardziej! 

W przypadku włosów falowanych i kręconych warto podkreślić, że potrzebują one dodatkowego nawilżenia, dlatego szampony, odżywki i maski nawilżające są tutaj kluczowe. 

Przeczytaj również: Jak dbać o kręcone włosy? Zatroszcz się odpowiednio o swój skręt! 

Jak uniknąć uszkodzenia końcówek włosów?

Końce włosów są szczególnie podatne na zniszczenia w trakcie mycia, codziennych czynności, spania, ale także ich czesania. Poniżej przygotowaliśmy krótki spis dodatkowych porad, które pomogą Ci w zapobieganiu łamania się i rozdwajania kosmyków. 

 • Unikaj intensywnego czesania mokrych włosów, ponieważ są one znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Zawsze też wysusz włosy przed pójściem spać. 
 • Nie zapominaj o regularnym podcinaniu końcówek. Sprawi to, że fryzura będzie wyglądać zdrowo i świeżo. 
 • Nie upinaj włosów zbyt ciasno lub przynajmniej nie rób tego za często. Wiemy, że koki i warkocze są modne, jednak zbyt częste noszenie takich fryzur także może przyczynić się do uszkodzeń kosmyków. 
 • Pamiętaj o nałożeniu na włosy olejku lub serum przed snem oraz ochronie termicznej przed suszeniem czy stylizacją lokówką bądź prostownicą, aby dodatkowo je zabezpieczyć.
 • Postaw na suszarki, które posiadają opcję suszenia chłodnym nawiewem.
 • Postaw na sprawdzone produkty do koloryzacji włosów lub znajdź zaufanego fryzjera. 
 • Stosuj delikatne lakiery, pianki i żele do włosów, które nie będą dla nich zbyt obciążające. 
 • W okresie letnim czy w czasie urlopu zaopatrz się w preparat z ochroną UV.

Zadbaj o swoje włosy razem z nami!

Pielęgnacja włosów to nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki oraz regularne podcinanie końcówek, ale także szereg innych czynności, do których należy między innymi ich rozczesanie. Robiąc to w nieprawidłowy, agresywny sposób możesz skutecznie zaszkodzić swojej fryzurze, doprowadzając do wyrywania włosów, uszkodzenia oraz łamania kosmyków na długości.

Mamy nadzieję, że z radami Auchan wiesz już, jak czesać włosy w odpowiedni sposób, a także jak dobrać najlepsze do tego narzędzie oraz technikę. Zadbaj o swoją zdrową i piękną fryzurę razem z nami! W sklepach Auchan znajdziesz wiele produktów zarówno do pielęgnacji, jak i stylizacji włosów. Możesz zamówić je internetowo z dostawą do domu lub kupić stacjonarnie w wybranym sklepie!