Aplikacja

Jak czytać metki na ubraniach? Skład ubrań bez tajemnic – wybieraj świadomie

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 23.05.2024 8 minut czytania

Kupując ubrania do swojej szafy, warto zwracać uwagę nie tylko na własny styl i zgodność z trendami, ale także ich materiały. Skład ma duży wpływ na środowisko, żywotność odzieży oraz Twój komfort. Czytanie metek umożliwia dokonanie świadomego wyboru. Sprawdź, dlaczego warto wybierać naturalne i ekologiczne tkaniny.

Skład ubrań – rodzaje materiałów ubrań

Marki odzieżowe do produkcji ubrań wykorzystują szereg rodzajów tkanin. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie materiały, które znajdziesz w składzie Twoich ulubionych elementów garderoby, charakteryzują się dobrej jakości właściwościami. W końcu niejednokrotnie zdarza się, że producenci stawiają na tańsze rozwiązania i bardziej cenią sferę wizualną projektów niż ich praktyczność i żywotność. Jeśli zależy Ci na komforcie noszenia odzieży i chcesz, aby służyła Ci ona dłużej niż tylko jeden sezon, sprawdzaj skład ubrań umieszczony na metkach.

Warto dowiedzieć się więcej o rodzajach materiałów, z których najczęściej tworzone są ubrania – zarówno te sprzedawane w tzw. sieciówkach, jak i przez marki premium. Wyróżnia się typy tkanin takie jak:

 • syntetyczne – powstają w wyniku syntezy chemicznej, są produkowane ze składników, które nie występują w przyrodzie, co odróżnia je od tkanin sztucznych;
 • sztuczne – są produkowane z naturalnych surowców, ale poddawanych procesom chemicznym;
 • naturalne – tworzone z włókien o pochodzeniu roślinnym i zwierzęcym, zostają przetworzone w niewielkim stopniu, dzięki czemu wyróżniają się przyjaznym wpływem nie tylko na środowisko, ale także dla skóry – to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci i alergików.

W każdej z wyżej wymienionych grup znajdują się materiały o innym pochodzeniu i właściwościach. Rozpoznanie ich na metkach odzieżowych ułatwi dokonanie lepszego wyboru – w ten sposób zadbasz o swoją wygodę oraz środowisko, a także unikniesz kupowania rzeczy, które szybko się zniszczą. Jakie są najpopularniejsze materiały stosowane przy tworzeniu ubrań?

Bawełna

Przykładem naturalnego rodzaju materiału jest właśnie bawełna. To jedna z najczęściej używanych tkanin do produkcji ubrań. Warto szukać jej w składzie, ponieważ charakteryzuje się lekkością, miękkością, rozciągliwością, a do tego wyróżnia się dobrą przepuszczalnością powietrza i higroskopijnością. Nie podrażnia więc skóry, jest przyjazna alergikom oraz nie sprzyja gromadzeniu się nadmiaru potu. Bawełnę można znaleźć zarówno w odzieży tworzonej z myślą o letnich upałach, jak i zimowych przymrozkach.

Warto też wiedzieć, że ten rodzaj materiału jest odporny na rozciąganie się i nie ulega elektryzowaniu. Poza tym bawełniane ubrania są proste w pielęgnacji – często upierzesz je w wysokich temperaturach, a zmiękczające płyny do płukania nie będą konieczne za każdym razem. Oprócz odzieży popularnością cieszą się też różne tekstylia, w których składzie znajduje się właśnie bawełna. Miękkie komplety pościeli znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Len

Kolejnym przykładem naturalnego materiału jest len. Podobnie jak bawełna chłonie wilgoć, nie uczula ani nie elektryzuje się. Świetnie sprawdza się w odzieży letniej, dzięki swojej przewiewności i lekkości. Znajdziesz go też w składzie materiału na metce tekstyliów kuchennych, np. fartucha. Co więcej, wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, lniane ubrania zazwyczaj warto prać w temperaturze do 40°C.

Jedwab

Luksusowy jedwab również stanowi przykład naturalnego materiału. Wyróżnia się wyjątkową delikatnością i lekkością, które zapewniają uczucie chłodu na skórze podczas noszenia ubrań z takiej tkaniny. Znajdziesz go głównie w składzie odzieży eleganckiej oraz letniej. Jednak warto też wiedzieć, że jedwab potrafi pełnić funkcję izolatora ciepła, dlatego wykorzystuje się go przykładowo w podszewkach marynarek.

W przypadku pielęgnacji ubrań z tego materiału należy wykazać się większą ostrożnością. Zaleca się pranie ręczne lub pranie mechaniczne, ale w niskich temperaturach. Poza tym do prasowania lepiej użyć nowoczesnego żelazka lub generatora pary marki Qilive.

Wełna

Wśród materiałów naturalnych należy wymienić również wełnę. To tkanina charakteryzująca się wytrzymałością, higroskopijnością i dobrą izolacją ciepła. Często znajdziesz ją w składzie ubrań zimowych. Odzież wykonana z takiego materiału szybko się nie gniecie ani nie brudzi.

Natomiast czasami wełniane ubrania się mechacą – wówczas przydają się specjalne golarki, które pozbywają się nieestetycznych kuleczek. Robiąc pranie, warto pamiętać o ustawieniu niskiej temperatury i wybraniu odpowiedniego środka, np. specjalnego płynu do tkanin delikatnych i wełny.

Poliester

Często spotykanym materiałem w składzie ubrań jest poliester. To syntetyczny typ tkaniny, która charakteryzuje się łatwością czyszczenia czy odpornością na rozciąganie. Jej zaletą jest lekkość i szybkie schnięcie. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że poliester nie jest przewiewny, może powodować pocenie się, a do tego szybko się elektryzuje.

Mieszanki syntetyczne

Syntetyczne mieszanki są często wykorzystywane w składzie odzieży sportowej. Szybkoschnące i odporne na zużycie materiały znajdują zastosowanie przy produkcji choćby kurtek przeciwdeszczowych czy plecaków turystycznych. Natomiast mieszanki syntetyczne nie stanowią ekologicznego rozwiązania, a do tego mogą powodować podrażnienia skóry.

Jak czytać skład materiału na metce?

Różne rodzaje materiałów ubrań przydają się w innych okolicznościach – niektóre zapewniają komfort na co dzień dzięki przewiewności, inne zagwarantują bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach, np. podczas wyprawy trekkingowej. W każdym przypadku warto sprawdzać skład na metce, który informuje o dokładnym stosunku tkanin wykorzystanych do produkcji odzieży. To pomoże w zweryfikowaniu, czy warto kupić daną rzecz.

Przykładowo, swetra stworzonego z 90% akrylu i tylko niewielkiej domieszki wełny nie można zaliczyć do ubrań wysokiej jakości – w odróżnieniu od sukienki uszytej w 100% z lnu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dana część garderoby została wykonana ze świetnych materiałów, które zapewnią komfort termiczny i nie podrażnią skóry. Zapoznając się ze szczegółowymi informacjami o proporcjach użytych tkanin, można jednak sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Skład materiału na metce zazwyczaj jest przedstawiony w prosty sposób, czyli jako spis użytych tkanin podany z wartościami procentowymi. Czasami, zamiast pełnych nazw możesz spotkać się ze skrótami. Wówczas na metkach znajdują się symbole takie jak: 

 • CO (bawełna),
 • LI (len), 
 • EA (elastan), 
 • NY (nylon) 
 • czy PA (poliamid).

Z jakich materiałów kupować ubrania, gdy zależy Ci na środowisku? Szukaj na metkach oznaczeń, które informują o tym, że odzież została stworzona w zrównoważony sposób – z dbałością o dobro przyrody i poszanowaniem praw pracowników. Zwróć uwagę choćby na certyfikaty takie jak: 

 • Global Organic Textile Standard (GOTS), 
 • Ecolabel, 
 • Organic Content Standards, 
 • Oeko-Tex.

Warto mieć też świadomość, że niektórzy producenci przemysłu odzieżowego stosują greenwashing (komunikaty wprowadzające konsumenta w błąd, inaczej ekościema). Z tego powodu należy uważnie zapoznawać się z informacjami na metkach – charakterystyczny kolor zielony np. opakowania, nie świadczy o tym, że ubrania zostały stworzone zgodnie z zasadami eko.

Skład ubrań a środowisko

Coraz więcej badań wskazuje na to, że branża modowa ma szkodliwy wpływ na środowisko. To drugi sektor gospodarki, który – zaraz po przemyśle paliwowym – silnie oddziałuje na przyrodę. Wielu producentów nie kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, co przekłada się nie tylko na kondycję planety, ale także zdrowie konsumentów. Naprzeciw temu wychodzą jednak nowe regulacje prawne, które mają zadbać o bardziej etyczne zarządzanie zasobami w branży odzieżowej.

Warto wiedzieć, że ponad połowa materiałów używanych do produkcji ubrań to plastik. Jak podaje raport przygotowany przez TheRoundup.org, odpady tekstylne trafiające na wysypiska lub spalarni zazwyczaj zawierają metale ciężkie oraz syntetyczne mikrowłókna. Często też odzież reklamowanej jako nadająca się do recyklingu nigdy nie trafia do ponownego użytku – mimo zapewnień marek. Nienaturalne materiały zanieczyszczają również wodę, do której przedostają się toksyczne środki chemiczne i mikroplastik.

Dlaczego skład ubrań jest ważny? Informacje zawarte na metkach są wskazówkami, w jaką odzież warto zainwestować, myśląc o dobrze środowiska. Wzrost świadomości wśród konsumentów i zmiana nawyków zakupowych pomagają ograniczyć negatywne działanie popularnego fast fashion. Więcej na ten temat dowiesz się blogu Auchan, czytając artykuł poświęcony modzie ekologicznej.

Świadome wybory podczas zakupów

Zdając sobie sprawę ze szkód, które wyrządzają poszczególne tkaniny, łatwiej jest wybierać alternatywy o neutralnym wpływie na środowisko. Skład materiału na metce to pomocny kierunkowskaz, dzięki któremu uzupełnisz swoją garderobę o ubrania wyprodukowane w przyjaznych warunkach. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na odzież stworzoną z materiałów organicznych, które są świetnym wyborem zarówno w kwestii dbania o środowisko, jak i zapewnienia sobie komfortu i zdrowia. Poza tym dobrze jest zapoznać się dokładniej z wartościami, którymi kieruje się dana marka, a także wybierać produkty z odpowiednimi certyfikatami, np. GOTS.

Metki zawierają informacje o tym, z jakich włókien zostały wyprodukowane ubrania. Warto dokładnie zapoznać się ze składem materiałów i mieć świadomość, jakie tkaniny będą przyjazne dla Twojej skóry i czy są naturalnego pochodzenia, dzięki czemu mają lepszy wpływ na środowisko.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.